כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
עולה ביוקר

ראש העירייה מלול צילום: באדיבות עיריית רחובות
ראש העירייה מלול צילום: באדיבות עיריית רחובות
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מאבק סוחרי השוק העירוני ברחובות: מחירי השכירות יקרים

השוק החדש ברחובות עומד בשיממונו כבר שנה וחצי. הסוחרים הוותיקים טוענים, כי מחירי השכירות במקום עלו במאות אחוזים, הפקחים מחלקים דוחות בשל היעדר חנייה וגם הביוב זורם - לטענת הסוחרים, כאמצעי לחץ. על רחמים מלול הם אומרים: "גם אם נצטרך למות, אף אחד לא ייתן לו את מה שהוא מבקש". העירייה: אנו דורשים פחות מעלויות האחזקה הריאליות. כשהתוכנית תושלם יתווספו חניונים חדשים

אביגיל קדם 
פורסם: 14.08.16, 07:33

הבשורה על בניית השוק העירוני החדש ברחובות הביאה עימה ציפיות רבות בקרב תושבי העיר, למרכז עיר קולינרי חדשני. לפני שלוש שנים וחצי העירייה יצאה לדרך עם אחד הפרויקטים המעוצבים והיקרים בתולדותיה: 45 מיליון שקל הושקעו בשוק חדש, מקורה, מעוצב, ובעל חנייה תת קרקעית בלב העיר, היכן שהייתה החנייה של השוק הישן.

 

עוד בשפלה:

  • צפו: סרטון מנקה הרחובות שעורר סערה

 

כיום, ומזה כשנה וחצי, עומדים זה לצד זה השוק הישן נטול החנייה והלקוחות, והשוק החדש שאינו מאוכלס. זאת בשל ויכוח בין העירייה והסוחרים על גובה דמי השכירות שעל בעלי הדוכנים לשלם כשיעברו לשוק החדש. נכון להיום, הצדדים אינם נמצאים בהידברות.

 

בעלי הדוכנים טוענים שלאחרונה, פקחים ושוטרים מחלקים דוחות ללקוחות שמגיעים למקום עם רכב. עוד לטענתם, העירייה מזניחה את הניקיון ופינוי האשפה בשוק, ובנוסף דחסן האשפה אינו מפונה ומצטברים בו חלקי בשר ודגים שגורמים לסירחון עז בחום הכבד. "גם אם נצטרך למות, אף אחד לא ייתן לו את מה שהוא מבקש", אומר השבוע שלמה דהן, יו"ר ועד סוחרי השוק, כאשר הוא מכוון את דבריו לראש העירייה רחמים מלול.

 

"יהיה בסדר"

השוק העירוני של רחובות קיים כבר 100 שנה, ודורות של משפחות גדלו במקום. את הדוכנים, שרכשו הסוחרים בדמי מפתח מהעירייה, הם מחזיקים בבעלות משותפת עימה. בעלי הדוכנים מחזיקים ב־60 אחוז מהבעלות על הדוכנים והעירייה מחזיקה ב־40 אחוז הנותרים. בשל הבעלות המשותפת, העירייה גובה שכר דירה סמלי, שאותו קבעה מדיניות ממשלתית בעבר.

 

"התחילו דיבורים על שוק חדש, כל אחד שרצה לבוא להיות כאן ראש עיר אמר שהשוק נראה זוועה והוא יעשה לנו שוק מחרסינה ומקרמיקה והבטחות מפה ועד

באר שבע. אף אחד לא נגע בקן הצרעות הזה", אומר השבוע דהן. לדבריו, יש שלושה סוגים של סוחרים בשוק: הראשון הם אותם דיירים מוגנים שרכשו בכסף את הדוכנים ומשלמים שכירות וחשבונות עבור האחזקה של השוק, כולל מים, חשמל ואגרת שמירה. השני הם אנשים ש"העירייה הביאה לשוק", לדבריו. הכוונה היא לאנשים בהליכי שיקום שהיו זקוקים לפרנסה ותעסוקה כדי לא לחזור לעולם הפשע. "מה שיותר סוחרים, ככה פחות כסף לאחרים", אומר דהן. "המוגנים שילמו על המשוקמים. לא עשינו רעש ולא כלום, שכולם יתפרנסו", הוא אומר, ומספר על הסוג השלישי - הפולשים. "היה מבנה של 'תנובה' כאן. ישבו שם אנשים שהחליטו שמגיע להם או פיצויים או בסטה, ונתנו להם בסטה כדי שהעיר תהיה נקייה מפשע. לקחו שכר דירה מאלה המסודרים שמשלמים שכר דירה, כי מהאחרים אי אפשר היה לקחת, אין להם בכלל חוזה".

 

חלק מהסוחרים. המצב הכלכלי בשוק רע מתמיד (צילום: אבי מועלם)
חלק מהסוחרים. המצב הכלכלי בשוק רע מתמיד (צילום: אבי מועלם)

 

דהן מציין, כי יש לשבח את מלול על כך שהעז לבוא ולומר שהוא בונה שוק. "אני שאלתי אותו אז בזמנו, 'באיזה תנאים?', והוא ענה לי 'יהיה בסדר'. אמרתי לו שאם הוא חושב שהוא ישים לנו כאן מס כמו במצרים, אז שיעזוב את העסק. הסכמנו על דבר אחד, שאנחנו נשלם כפול. מי ששילם על הבסטה 100 שקל ישלם 200, ומי ששילם 200 ישלם 400. אלה היו ההסכמות, הסכמנו בלחיצת יד ויותר מזה לא היה".

 

לטענת דהן, כל הליך בניית השוק החדש לא היה בשיתוף עם הסוחרים הוותיקים. "פעם אחת לקחו אותנו לראות איך המקום נראה", הוא אומר, ובינתיים, בכל הליך הבנייה הארוך, עסקים החלו להתמוטט. "כל יום יש פה תאונות, אין חנייה, אנשים מקבלים דוחות, ונוצר פה מצב של מצור".

 

"לצעוק בשבילם"

בשעות הצהריים המוקדמות ביום ראשון ניתן ללמוד מעשרות הדוכנים הסגורים שהמצב הכלכלי בשוק רע מתמיד. "אמרו לנו שתוך שנה וחצי אנחנו בפנים, במילים כאלה יפות. בכל חצי שנה אמרו לנו בפסח. הגיע פסח, ואמרו בראש השנה, וככה אנחנו חיים, מפסח לראש השנה. אנשים מפסידים פה כסף. אתה פותח כדי שהילדים לא ישאלו בבית למה אני לא עובד. הנכד שואל אותי למה אני בא בצהריים ולא אחר הצהריים כמו פעם. אני אומר לו שסבא עייף וזקן. הם אומרים שאנחנו מדפיסים פה כסף. אני מוכן להביא את חשבון הבנק שלי ויראו באיזה מינוס אני נמצא. מהיום שנולדתי לא ידעתי מה זה מינוס, עד שהתחילו לבנות פה".

 

"בשבועיים האחרונים, בימי שישי בבוקר, מתייצבים פה שני פקחים, ומי שבטעות חונה ליד השוק מקבל קנס של 250 שקל. מי שיכול לבוא עם עגלה בא", הוא אומר.

הסוחרים מעוניינים למשוך חזרה את הקהל הצעיר, זה שיש לו את היכולת הכלכלית לשקם את הנזק שנגרם למקום בשנים האחרונות. "אנחנו רוצים חזרה את הקהל הצעיר שבורח כי אין לו פה חנייה", אומר זאב, בעל הפלאפל בכניסה לשוק.

 

"מי שנשאר ובא הם אנשים מעוטי יכולת, בלי מכוניות, שמחפשים את הגרושים. זה לא מה שהיה פעם", אומר דהן. לדבריו, רשתות שיווק רבות מקבלות אישורים לפתוח סניפים חדשים, בעוד 130 סוחרי השוק, הלקוחות והאנשים שמתפרנסים ממנו בעקיפין, כמו בני המשפחה שעובדים בדוכנים והספקים, נפגעים קשות כלכלית. "אדם הגיוני, שלא רוצה אנשים עניים בעיר שלו, לא נותן לדברים האלה להיפתח כמו פטריות. מאות משפחות מתפרנסות פה", הוא אומר. "הם מנסים למוטט אותנו, שנשלם 100 שקל למטר במקום חמישה או שישה שקלים. אני לדוגמה משלם 280 שקל שכר דירה לחודש על ארבעה דוכנים, ועכשיו רוצים ממני 4,000 שקל. מאיפה הוא הוציא את הגזרה הזו?".

על ראש העירייה יש לו בטן מלאה. "נפתחו לו העיניים. הוא אומר לי: 'השוק עלה לי 45 מיליון שקל'. זה מהכיס שלך? זה של התושבים. זה כמו בית ספר, קופת חולים וגן ילדים. עוד מעט הוא יגיד לנו שאנחנו צריכים לשלם בקופת החולים. אומרים שיהיה בסדר. הם לא מבינים שלא יהיה טוב, אנחנו מאמינים בדרך ארץ. אמרו עליי שאני אדם רדוד ושלא ראוי לשבת איתי. 'בכל אסיפה משמיע את הקול שלך'. בשביל מה אני ראש ועד? בשביל שאוכל לצעוק בשבילם, לא יכול להיות שיתעללו בנו. אנחנו ניקח את הדברים לידיים".

 

חיים ויצמן, בעל דוכן בשוק, מספר שכעת, בשיחות על השוק החדש, מדברים איתם על שמירה במקום ועל חברת ניהול שתחליף את מקומה של העירייה מולם. "למה בשוק הישן לא צריך שמירה? רק בשוק החדש צריך? אנחנו לא מוכנים לחברת ניהול, יש לנו אבא ואמא וזו העירייה".

 

"שנה וחצי השוק כבר מוכן. אנחנו יכולים מחר לגמור הכל בארבע עיניים. גם אם נצטרך למות, אף אחד לא ייתן לו את מה שהוא מבקש", אומר דהן בנחרצות. "שלחו פקידים שיאיימו. הם אמרו: 'אם לא תיכנסו נשכיר את המקום החדש לאנשים אחרים'. שיהיה לו ביצים ויעשה את זה. אם הרסן ישתחרר אנחנו נדפוק אוהלים בתוך בניין העירייה עם הילדים והזקנים".

 

"הריח נורא והביוב זורם. אי אפשר ככה". שוק רחובות (צילום: אבי מועלם)
"הריח נורא והביוב זורם. אי אפשר ככה". שוק רחובות (צילום: אבי מועלם)

 

אבי, לקוח שמגיע באופן קבוע לשוק כדי לשתות קפה בדוכן של חיים ויצמן, מספר שריח הצחנה במקום מבריח ממנו את האנשים. "זה מרגיש כאילו הכל במתכוון, כאילו רוצים לשבור אותם", הוא אומר. "אנשים הולכים פה עם בד על הפה בגלל הסירחון. אני לא פה יום ולא יומיים, זה כמו הבית השני שלי. הוא הורס שוק שלם כי הוא רוצה לאלץ אותם לעבור. הוא לא יכול לעשות דבר כזה, הוא שובר פה את הקליינטים עם דוחות, אין פינוי של האשפה והריח נורא, הביוב זורם ואי אפשר ככה".

 

"אנחנו מבקשים מכל תושבי רחובות לתמוך בנו, כי אחרת לא יהיה פה שוק", מסכם דהן, "במידה ותהיה הפגנה אנחנו רוצים שכל תושבי רחובות יצטרפו אלינו".

 

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "התוכנית לבניית השוק החדש כפי שאושרה לביצוע, כוללת הקמתם של כ־150 דוכנים וחנויות חדשים ברמה הגבוהה ביותר, והיא בנויה משני שלבים, כאשר בנייתו של השלב הראשון הושלמה בימים אלה ממש. סוחרי השוק מקבלים למעשה 'שוקניון' חדש ברמה הגבוהה ביותר, מהשווקים היפים בארץ. על פי התוכנית, יוקמו חניונים תת קרקעיים שיוכלו להכיל כ־140 כלי רכב, תחת המבנים המוקמים במסגרתה. לאחר פינוי מבנה השוק הישן, הוא צפוי להיהרס ותחתיו יוקם חלק נוסף של חניון תת קרקעי, וכן מבנה נוסף שיכלול דוכנים וחנויות. לאורך כל התקופה האחרונה, בכירי העירייה ובראשם ראש העירייה, מקיימים פגישות עם סוחרי השוק באופן קבוע, ובהן מוצגים בפניהם כלל הנתונים באופן שקוף וגלוי. נדגיש כי ערכנו חישובי עלויות בלבד לאחזקת השוק, שכוללות ניקיון, אבטחה, תחזוקה, חשמל ציבורי ועוד, והגענו לסכומים של כ־150 שקל למטר. למרות זאת, מתוך רצון להתחשב בסוחרים, קבענו עלות של 100 שקל למטר בלבד, הרבה פחות מעלויות האחזקה הריאליות.

 

"זאת ועוד, על פי חוק הגנת הדייר, ניתן היה להעלות כבר בשנת 1983 את דמי השכירות של הדיירים המוגנים ב־300 אחוז ולהצמידו למדד עד היום. במקרה זה הסוחרים צריכים היו לשלם מאות שקלים למטר. עם פתיחת השוק, התושבים יזכו ליהנות מחוויית קניות חדשה ומודרנית, והסוחרים ייהנו מגידול משמעותי בנפח פעילותם".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות