כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מאותת לשלום

הרב ד"ר רצון ערוסי צילום: ריאן
הרב ד"ר רצון ערוסי צילום: ריאן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אחרי הסערה, רבה של קריית אונו מנסה להרגיע: "אמרתי שצריך לחבק את הקהילה הגאה"

ד"ר רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו, טען בשבוע שעבר: החד מיניות היא לא דבר טבעי. לא היה אחד מהחד מיניים שהגיעו אליי שהוא גאה או שמח. השבוע, בריאיון ל-mynet הוא אומר על קהילת הלהט"ב: צריך לקרב אותם, לחבק אותם ולהבין אותם. התורה מכירה במציאות כזאת

נועה בן צבי 
פורסם: 03.08.16, 08:59

ד"ר רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו, התבטא בשבוע שעבר נגד קהילת הלהט"ב ונגד מצעדי הגאווה. דבריו באו בעקבות עצומה של רבנים ברחבי הארץ נגד מצעד הגאווה בירושלים. ערוסי הוא חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, מייסד ויו"ר ארגון הליכות עם ישראל. הוא בעל תואר דוקטור למשפטים מאוניברסיטת תל אביב ומרצה למשפט עברי באוניברסיטת בר אילן.

 

"אין צל של ספק שהחד מיניות היא לא דבר טבעי בעולם", אמר הרב. "כמי שמקרב את החד מיניים ברמה האישית, לא כציבור ולא כתנועה, באים אליי להתייעץ ושופכים את לבם לפניי, לא היה מקרה אחד מהחד מיניים שהגיעו אליי שהוא גאה או שמח, אלא כולם לבם נחמץ על שהם שונים ומוגבלים בניהול חייהם כדרך כל הארץ. יתרה על כך, לא היה הורה אשר לבו לא נחמץ מאז נודע לו שבנו או בתו חד מיניים. לכולם כאב.

 

עוד באזור:

גבעת שמואל מציגה: חופש גדול עם צדק חברתי

נדחתה התביעה נגד צביקה פיק

"היה חם כמו בסאונה": שש שעות ללא חשמל באור יהודה

 

הרב ערוסי. "אמרתי שצריך לקרב אותם, לחבק אותם ולהבין אותם" (צילום: ריאן)
הרב ערוסי. "אמרתי שצריך לקרב אותם, לחבק אותם ולהבין אותם" (צילום: ריאן)

 

"לעניות דעתי מכשילים את אותם יהודים יקרים חד מיניים בכך שנותנים להם רוח גבית להיות מאורגנים בארגונים, להיות תובעניים ולצאת לרחובה של

עיר לצעוד במצעדי גאווה. נער הייתי וגם זקנתי — ולא ראיתי מי שגאה להוציא את העניינים האינטימיים שלו החוצה. כאן מעודדים מציאות חיים הפוכה מאשר הדרך הנאותה... העם היהודי מאז ומעולם לא הכיר בתא משפחתי חד מיני, ולא רק העם היהודי אלא מאז ומקדם הרבה עמים וחברות לא הכירו במציאות של תא משפחתי חד מיני... חברה צריכה להיות משהו מחבר. ברגע שמכרסמים במה שמחבר, אין חברה אלא אוסף של בני אדם. לכן החברה המערבית טועה ומטעה בכך שהיא קוראת למציאות כזו 'קהילה'.

 

"סולם הערכים של היהדות מעולם לא רמס את החד מיניים", אמר הרב ערוסי. "אלא יש תא משפחתי שיסודו במציאות שיכולה להיות פוריות. כשאין פוריות אין תא משפחתי ואין לשבש את המושגים המקודשים שנקראים תא משפחתי. יש זוגיות גם בחברות גויות, אבל זה נזיל ומתפרק, ואילו התא המשפחתי שלנו הוא חזק ויציב כי יש לו בסיס.

 

"תא משפחתי של חד מיניים?" שאל הרב. "בשום פנים ואופן לא. זוגיות של חד מיניים? לא בהכשר של החברה היהודית, כי אי אפשר לכפות על ההלכה דבר שמנוגד לה. רק במסגרת חוקית אזרחית, ולא הלכתית. וכל ניסיון לכפות על מורה הלכה להורות לא כהלכה הוא אקט בלתי דמוקרטי לחלוטין. וכך יוצא שנאבד גם את זהותה היהודית של מדינת ישראל וגם את זהותה הדמוקרטית".

 

"ממש נעלבתי"

דבריו של הרב ערוסי גרמו לכעס בקרב תושבים, פעילים ופוליטיקאים בקריית אונו. "אני תושבת העיר 26 שנה, משלמת ארנונה ומסים לקופת העירייה באופן עקבי", אומרת התושבת גילה שחר. "חרה לי שחלק מכספי הארנונה שלי מגיעים גם לרבנות העיר. הרב ערוסי לא מייצג אותי. עליו לחזור בו מדבריו ולהתפטר. דבריו חשוכים ומחזירים את מדינת ישראל לאחור. מדוע לא לקבל תא משפחתי חד מיני? מה רע בזה? במי זה פוגע? אני, כפעילה בארגונים של צדק חברתי, נפגעתי מדבריו של הרב, שבאיזשהו מקום אמור לייצג אותי כתושבת העיר.

 

"לא דיברתי עם הרב ואני לא יודעת מה הן עמדותיו בנוגע לסוגיות אחרות, אבל לא יכולתי להתעלם מהציטוטים שהופיעו בכלי התקשורת", אומרת שחר. "מצעדי גאווה קיימים רק כי קהילות שונות בארץ ובעולם נותנים לקהילת הלהט"ב תחושה שהם צריכים להתבייש במשהו. הרב אומר שהקהילה הגאה צריכה להפסיק להתריס? חבל שהוא לא מבין שהסיבה שהם מתריסים ומתגאים היא רק כי קהילות שונות, ובעיקר הקהילות הדתיות, מנסות למחוק אותם מהאדמה. ממש הביצה והתרנגולת".

 

צעיר הומוסקסואל מהעיר נפגע מאוד מדברי הרב. "כבר בגיל 14 ידעתי שאני הומו", הוא אומר. "אני בן להורים שומרי מסורת ולמדתי בבית ספר יסודי דתי, כך שהיציאה מהארון נדחתה לגיל 18. כשגיליתי לאימא שלי היא הייתה מופתעת מאוד וקצת חששה. היא הציעה לי לדבר עם הרב ערוסי, שהוא רב אהוב מאוד בעיר. נתקלתי ברב מבין ומחבק, איש שיח אמיתי. הוא לא הקשה עליי, לא דרש ממני להשתנות. ניהלנו שיחות עמוקות בנושאי הלכה וזוגיות. היום אני הרבה יותר בטוח בעצמי וחי את החיים שלי בגאווה. אני אמנם פחות דתי ממה שהייתי, אבל זאת בחירה אישית. היה לי הרבה מזל שהחברים, המשפחה ואפילו רב העיר קיבלו אותי".

 

יש לך הסבר לדבריו של הרב נגד הקהילה?

"קראתי את דבריו של הרב והופתעתי מאוד. ממש נעלבתי. הוא אמר כי כל חברי הקהילה שהגיעו אליו לבם נחמץ על שהם שונים ומוגבלים בניהול חייהם כדרך כל הארץ. ומלבד זה שלא היה הורה אשר לבו לא נחמץ מאז נודע לו שבנו או בתו חד מיניים. לא הגעתי אל הרב בתחושה שאני שונה או מוגבל. לא הגעתי אל הרב עצוב או מבויש. הגעתי אל הרב כדי לשאול שאלות ולמצוא תשובות. גם אימא שלי נפגעה מהדברים. היא אומרת לי שלבה מעולם לא נחמץ על כך שאני הומו. היא אמרה שהיא מחכה ומצפה לחתונה שלי. כמו אימא אמיתית. אני מבין את הרב שבחר להזדהות עם יתר הרבנים, אבל הוא בעצם סותר את עצמו כשהוא אומר שהקהילה צריכה להפסיק להתריס. אין לנו ברירה אלא להתריס, אחרת אף אחד לא ישמע אותנו וירמסו את זכויותינו".

 

חבר המועצה ירון יעקבי מסיעת מרצ מתח ביקורת על הרב: "האמירה הזאת גורמת לאנשים לא להיות שלמים וגאים בעצמם. אנשים שמגיעים לרב הם אנשים מאמינים, וָלא, הם לא היו הולכים אל הרב. הם מחפשים חיזוק כדי לדעת שהם בסדר כמו שהם והם רוצים מישהו שינחה אותם איך לחיות חיים מאושרים. לפי מה שהרב אמר הוא גורם להם להרגיש שמשהו לא בסדר אצלם בגוף. אני מצפה מהרב לחזור בו מההתבטאות הזאת ושיידע לקבל את כולם.

"כל בני האדם נבראו בצלם אלוהים. הרב חכם, אבל בהתבטאות הזאת הוא נפל. צרם לי חוסר קבלת השונה. הרב שלנו אינו רב קיצוני אלא רב טוב שעושה את עבודתו נכון. אותי יספק אם הרב יפנה לקהילה ויבהיר את דבריו".

 

"רב צריך הגיד את העמדה ההלכתית" (צילום: ריאן)
"רב צריך הגיד את העמדה ההלכתית" (צילום: ריאן)

 

"שיורידו פרופיל"

"אמרתי שצריך לקרב אותם, לחבק אותם ולהבין אותם", אומר הרב ערוסי. "אבל יש לדעת שרב צריך להגיד את העמדה ההלכתית, אם כי לא בביטויים בוטים, חס וחלילה. אין בתורת ישראל הקמת תא משפחתי לאיש ואיש או אישה ואישה. אין דבר כזה בתורת ישראל. לכן אמרתי לכל מי שמתייעץ איתי לא להתארגן בהתארגנויות, כי הן גורמות לצד השני להיפגע. אנחנו צריכים שלום ואחווה, ולכן אמרתי שלא לכבוד להם המצעדים הללו מסיבה פשוטה. עיניי ראו במסך, ואני לא צופה במסך תמיד, את סגנון המצעד בתל אביב. המצעד צבעוני מדי, מטריף מדי, למה? זה לא טוב להם. טוב להם שהשיח יהיה אינטימי בין האנשים שלהם ובין עולם הרבנות. יש חוגים לא דתיים רחבים שלא שבעי נחת מהצורה ומהסגנון של המצעדים האלה".

 

תושבים נפגעו מדבריך.

"לא יצאתי נגד הקהילה, לחלוטין לא. טענתי רק שיורידו פרופיל מבחינת המצעדים כדי שלא יהיה מצב שעוברים ליד בתי כנסת במצעד כזה. מה רוצים מהרב? מה מצפים ממנו? שיתכנס בתוך בית הכנסת וישתוק? הרי יש להם העמדה שלהם. לכן לדעתי אם יחליטו לקיים מצעד, שימצאו מסלול שאינו עובר ליד בתי כנסת. כמה שפחות חיכוך, יותר טוב. אנחנו נמצאים אחרי דבר איום נורא. רצח. אני חושב שזה בושה לעם היהודי ובושה למי שקורא לעצמו חרדי שהוא עשה את המעשה הזה. צריך להסיק מסקנות. ליצור שיח אינטימי מכבד ומכובד.

 

"כרב בישראל אני לא יכול להסכים לחופה של איש ואיש או אישה ואישה. אני לא יכול להסכים למצעדים מטריפים שבהם בני אדם נפגעים. טענתי שיש מי שמנצל אותם, משתמשים בהם, מעודדים אותם. מדובר בגורמים שיש להם מגמה לפגוע במדינה. אני בעד קשר בין דת ומדינה. אנחנו עם אחד וצריך למצוא את החיבור בינינו. יש גורמים שרוצים הפרדה בין דת למדינה — חילונים קיצונים או חרדים קיצונים — ולכן אסור להם להיות כלי שרת בידי אלה שמניעים אותם כדי לפגוע במדינה ולפרום את החיבור בין דתיים וחילונים. אנחנו עם אחד שצריך להיות מאוחד. זאת הכוונה שלי, אין לי כוונה להגיד שהם נגד התורה. התורה מכירה במציאות כזאת. אלא שאם מישהו יקום ויתחתן הוא יהיה נגד התורה. אני מקבל נישואים אזרחיים".

 

מהעירייה נמסר: "עמדת העירייה ועמדתו של העומד בראשה ברורה ונאמרת בקול רם וצלול והיא זו: פלורליזם אמיתי המכיר בזכותם של כל בני האדם לחיות על פי דרכם ואמונתם ולא להתערב בענייניהם האישיים של אחרים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות