כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חופשה נעימה

ניכות בני עקיבא צילום: תומי הרפז
ניכות בני עקיבא צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

גבעת שמואל מציגה: חופש גדול עם צדק חברתי

קייטנות לעולים מצרפת, לילדים בעלי צרכים מיוחדים ולמשפחות שאינן מעוניינות לשלם מאות שקלים תמורת קייטנות פרטיות, בעלות של 350-200 שקלים שקל בלבד ובהדרכה של חניכי וחניכות בני עקיבא

אור וייל, נועה בן צבי 
פורסם: 20.07.16, 08:13

בעיריית גבעת שמואל החליטו לקחת את קייטנות הקיץ צעד אחד קדימה. חוץ מהקייטנות של המתנ"ס וקייטנות פרטיות יפעלו שלוש קייטנות ייחודיות בעיר הקיץ: קייטנה למשפחות שאינן מעוניינות לשלם מאות שקלים על קייטנות פרטיות, קייטנה לילדים בעלי צרכים מיוחדים וקייטנה לעולים חדשים מצרפת.

 

הקייטנות מיועדות לילדים בכיתות א' עד ו', יימשכו בין שבועיים לשלושה ויפעילו אותן בהתנדבות חניכי תנועת הנוער של בני עקיבא. הן ייפתחו בשעה 8:00 בבוקר ויסתיימו בשעה 13:00 בצהריים. הקייטנות בתקצוב ובסבסוד מלא של עיריית גבעת שמואל.

 

עוד באזור:

בשיא ההצלחה של שי רותם, נפטר אחיו בנסיבות טרגיות

ראש עיריית גבעת שמואל: "אין סיבה שחילונים לא יבואו לכאן"

רק בת 19: אלופת אירופה בהרמת משקולות

 

המדריכות מגבעת שמואל. "זה בא באמת מאהבה ומרצון לתרום", אומרת טל פאר (צילום: תומי הרפז)
המדריכות מגבעת שמואל. "זה בא באמת מאהבה ומרצון לתרום", אומרת טל פאר (צילום: תומי הרפז)

 

הרגשה טובה

קייטנת "מרכז התחלות" ממוקמת בשכונת גיורא ומיועדת לילדים ממשפחות שאינן מעוניינות לממן קייטנות פרטיות.

 

במשך השנה "מרכז התחלות" פועל כמרכז למידה שמפעילים חניכי בני עקיבא או סטודנטים בבר אילן. המרכז הוקם ביוזמה של חניכי בני עקיבא, תושבי שכונת גיורא ושירה גבאי, עובדת סוציאלית קהילתית באגף לשירותים חברתיים בגבעת שמואל שגם מדריכה בקייטנות.

 

"מדובר בקייטנה ייחודית הנותנת מענה לכל מי שזקוק, לא רק מי שרשום ברווחה", מספרת גבאי. "המדריכים מגיעים מתנועת בני עקיבא בעיר, והם מעוניינים לעזור ולתרום גם בחודשי הקיץ. מדובר ביוזמה של בני הנוער ושיתוף פעולה של מרכז 'התחלות' עם העירייה ועם פעילי שכונת גיורא".

 

מחיר הקייטנה הוא 350 שקל לשלושה שבועות. הילדים נהנים משלל חוגים ופעילויות כגון תיאטרון בובות ואומנויות לחימה וכן ביקור בספארי, ביקור בחוויה האולימפית, שיט בפארק הירקון וצפייה בסרט קולנוע בסינמה סיטי.

 

מור רקנטי, 15 וחצי, עולה לכיתה י'. היא מדריכה בתנועת הנוער בבני עקיבא וזו השנה השנייה שהיא מדריכה בקייטנה. "אנחנו רוצים לתת הרגשה טובה

לילדים, שייהנו מכל רגע בקייטנה", היא אומרת בהתרגשות. "יש ילדים עם סיפור חיים לא קל, יש כאלו שצריכים השגחה יותר מאחרים. אנחנו עשרה מדריכים בקייטנה. בקבוצה יש 35 ילדים, והיא מחולקת לשתי קבוצות של כיתות א'־ג' וכיתות ד'-ו', כדי שבאמת יהיה יחס אישי וחיבור עם כל ילד. בשנה שעברה חנכתי ילד היפראקטיבי והסתדרנו נהדר. נהניתי מאוד כשהוא אמר לי בסיום הקייטנה שהוא היה רוצה שאהיה אחותו הגדולה, התרגשתי מאוד. אפשר להגיע לחיבור כזה עם הילדים וזה באמת מה שנותן את הרצון ואת הסיפוק מההתנדבות הזאת. אני שמחה להדריך בקייטנה גם השנה".

 

אם לילד בקייטנה משתפת בחוויותיה: "יש לי ארבעה ילדים וכולם יצאו לחופש הגדול. אני לא מתביישת לומר שקצת קשה לי מבחינה כלכלית לשלוח את ארבעתם למסגרת בחופשת הקיץ. הקייטנה הזאת נתנה לי את הפתרון שחיפשתי. הילד שלי חוזר שמח ואני שמחה, יכולה ללכת לעבוד בשקט. המדריכים בקייטנה הם ילדים כל כך טובים ובוגרים, ממש דוגמה. הבן אמר לי שכשיהיה גדול ירצה להיות מדריך בבני עקיבא".

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

 

מענה לילדים

הקייטנה לילדים בעלי צרכים מיוחדים תיפתח ב־7 באוגוסט ותסתיים ב־18 בו. העלות: 200 שקל. הקייטנה ממוקמת במועדונית ברחוב בן גוריון בעיר והיא מיועדת לילדים על הספקטרום האוטיסטי ובעלי צרכים מיוחדים. "במשך השנה האחרונה פועלת קבוצה של מנהיגות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים", מסבירה גבאי. "המטרה של הקבוצה היא לקדם מענה לילדים בעלי צרכים מיוחדים בעיר. עד היום היה מענה רק בתחום החינוך הפורמלי ולא היו חוגים או קייטנות. עכשיו, לראשונה בגבעת שמואל, אנחנו יוצאים בפיילוט של קייטנה לשבועיים. 15 ילדים ו־15 חונכים, אחד לכל ילד. גם פה מדובר בפעילות משותפת של בני עקיבא ומנהיגות ההורים ובשיתוף עם האגף לשירותים חברתיים ואגף החינוך של עיריית גבעת שמואל. המנהיגות בוחרת את התכנים של הקייטנה.

 

"בדרך כלל החופש הגדול לא קל לילדים בעלי צרכים מיוחדים ולהוריהם. הילדים בעלי הצרכים המיוחדים יוצאים לחופשה בסוף יולי. הם נמצאים בבית חודש ללא מסגרת ובבדידות. מדובר בילדים שזקוקים למסגרת יום יומית. בני הנוער באו אליי עם החלום לעשות משהו כזה, ולנו בעירייה היו תקציבים לכך. יחד יצרנו את המענה לפי הצרכים של ההורים. הקייטנה מתקיימת זו השנה השנייה. יהיו בה 15 ילדים, ולכל ילד יהיה חונך צמוד. נוסף על כך יתקיימו שיחות אישיות עם כל הורה וילד שמגיע לקייטנה, ותהיה פעילות מותאמת ממש לכל ילד".

 

טל פאר בת ה־18 הדריכה את השבט הבוגר של בני עקיבא בשנה שעברה. היא משמשת מדריכה ורכזת הקייטנה. "אנחנו פועלים בעזרת שיתוף מנהיגות ההורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים והעירייה שמקדמת מאוד את הנושא", היא מספרת. "הייתה המון עזרה ופרגון, והצלחנו לקדם את התוכנית הזאת. מי שרוצה ויכול מגיע, זו התנדבות. זה בא באמת מאהבה ומרצון לתרום. בשנה שעברה השבט חיפש מקום להתנדבות בחודשי הקיץ, והיו לי יותר מ־100 חניכים ומדריכים שרצו להתנדב. אני קיבלתי להיות אחראית על תחום הצרכים המיוחדים. התייעצתי עם שירה גבאי וחשבנו לעשות פיילוט לקייטנה של ארבעה ימים לילדים בעלי צרכים מיוחדים. זה היה מוצלח מאוד ובאו הרבה ילדים, וחלקם גם יגיעו לקייטנה שתיפתח באוגוסט".

 

יש לכם הניסיון הנדרש להתמודד עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים?

"כל השנה עבדנו עם הילדים, כך שרובם כבר מכירים אותנו. צברנו קצת ניסיון, למדנו איזה פעילות כדאי לעשות ומה נכון או לא נכון. חוץ מזה, כחונכים אנחנו מקבלים הדרכה מלאה מההורים עצמם איך להתנהג ולנהוג עם הילד, איך לתת לו את תשומת הלב המלאה, כדי שהילד ישתלב ויצליח בקייטנה וכמובן ייהנה".

 

איזה סוג של פעילויות מתוכננות בקייטנה?

"לא יהיו פעילויות חיצוניות. הפעילויות שאנחנו מתכננים יתקיימו בתוך המועדונית בעזרת ספקים חיצוניים. אנחנו מתכננים להם יום בישול ויום ספורט, הצגה או מופע מוזיקלי, תרפיה באמצעות מוזיקה, חוג תיפוף וגם בעלי חיים. אנחנו עדיין בעיצומן של העבודות והתכנונים. אין דבר מרגש ומלמד יותר מעבודה עם בעלי צרכים מיוחדים".

 

מימין: הדיה ביתן, מור רקנטי, שירה עצמון, הדר תפארת, שירן מתן, הלל הומינר, הילה בורק ושרה אילן (צילום: תומי הרפז)
מימין: הדיה ביתן, מור רקנטי, שירה עצמון, הדר תפארת, שירן מתן, הלל הומינר, הילה בורק ושרה אילן (צילום: תומי הרפז)

 

שיתוף פעולה

הקייטנה השלישית שתיפתח בעיר הקיץ מיועדת לעולים חדשים מצרפת. היא תיערך בין 15 ל־25 באוגוסט.

 

"בשנים האחרונות ישנה עלייה גדולה מצרפת", מסבירה גבאי. "בחודש אוגוסט יגיעו עולים חדשים, והמטרה היא להקל על ההורים בשבועות הראשונים. יש להם כל מיני פרוצדורות בארץ כמו מעבר דירה, מציאת עבודה, ללמוד את השפה ועוד עניינים בירוקרטים. אנחנו משתדלים לעזור ולהקל בעזרת שיתוף פעולה של העירייה עם עמותת קליטת קהילות ישראל, שמכשירה את העולים לקראת העלייה לישראל ונותנת הסבר מלא על הקייטנות", מספרת גבאי. "הקייטנה מיועדת לעולים חדשים טריים, כאלו שרק הגיעו לארץ. זאת קייטנה שמשלבת אולפן ללימוד עברית לילדים בכיתות א' עד ו'. בני נוער עולים חדשים מכיתות ז' עד י"ב משמשים עוזרי מדריך".

 

גם בקייטנה זו חניכי בני עקיבא ישמשו מדריכים. מחיר הקייטנה הוא 200 שקל לילד.

"שיתוף הפעולה עם הילדים שעולים לישראל מרגש אותנו מאוד כמדריכים", מספרת חרות פאלוך בת 18, מדריכה בבני עקיבא שתדריך את הקייטנה זו השנה השנייה. "אנחנו מסבירים להם על המדינה ועל אהבת הארץ, מלמדים את השפה והמורשת ומשתתפים איתם בחוויית העלייה. התחלנו את הפרויקט הזה בשנה שעברה והיינו בקשר עם עמותת קליטת קהילות ישראל ועם העירייה, ובשנה הנוכחית ליווינו קבוצת עולים צרפתים והכנסנו פעילות חברתית עם ריח ציוני וחברתי ולקראת הקיץ. העמותה בעצם מעלה עוד קבוצה שנדריך בחודש הבא".

 

איך תסתדרו עם קשיי השפה?

"נהיה עשרה מדריכים, אף אחד מאיתנו אמנם לא דובר צרפתית, אבל איתנו ישולבו גם עוזרי מדריך, שהם ילדים ובני נוער שעלו מצרפת וכבר התאקלמו פה. חלקם בתיכון, וחלקם ילדים שעברו את הקייטנה בשנה שעברה. הם יעזרו לנו להתמודד עם קשיי השפה ויתרגמו עבורנו. בכל זאת חשוב לציין שישנם ילדים שמגיעים ויודעים לא מעט עברית".

 

אילו פעילויות יהיו בקייטנה?

"יהיו שיעורי עברית. יהיו פעילויות כמו בישול ויצירה וגם פעילויות חוץ כמו טיולים למקומות שמחברים למורשת ישראל, ניקח אותם לביקור בירושלים ונבקר באחד המפעלים הישראליים כדי להראות לילדים את העשייה הישראלית. יש המון היענות מצד אנשים ומסגרות שונות לתרום לפעילות. זה היופי במדינה שלנו, מבחינתי".

 

מדריכה אחרת בקייטנה מספרת: "בזכות הקייטנה הילדים מתאקלמים פה הרבה יותר טוב ומהר והם מגיעים לשנת הלימודים עם ביטחון עצמי. זה שיש להם שפה משותפת ומכנה משותף כבר תורם להתאקלמות שלהם. אני נהנית לראות ילדים מדברים חצי צרפתית חצי עברית, ובעצם הם מלמדים אותי הרבה דברים בדיוק כמו שאני מלמדת אותם. בסופו של דבר הקייטנה עוזרת להם לנחות בארץ".

 

ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני מתגאה במערך הקייטנות: "אנו רואים בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי ערך עליון, תמיד. יש לנו מחויבות עמוקה לשמור על שוויון הזדמנויות ולתת מענה לאוכלוסיות שונות ומגוונות. אני מברך על כך שבשילוב המדיניות שלנו וסדרי העדיפויות שאנו נוקטים עם בני הנוער הנפלאים שלנו בגבעת שמואל, אנחנו מצליחים להוציא לפועל את הקייטנות היפות והחשובות הללו".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות