כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אחוה שכזו

מכללת אחוה. בעיית המעונות
מכללת אחוה. בעיית המעונות 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

קרית מלאכי תהפוך לעיר הסטודנטים?

במכללת אחוה הבינו שמעונות הם חלק בלתי נפרד מההווי הסטודנטיאלי. בקרית מלאכי יודעים שכדי למנוע מהצעירים לברוח מהעיר עליהם להפוך את העיר לאטרקטיבית. הפתרון שנמצא ישרת את שני הצדדים: הקמת קהילות סטודנטים שיגורו בעיר תמורת מלגה מלאה והשתתפות בשכר דירה

אלי ג'אן 
פורסם: 12.07.16, 06:43

במכללה האקדמית אחוה ידעו כבר מזמן שהמחסור במעונות גורע מהאווירה הסטודנטיאלית. המסיבות, הישיבה על כוס בירה בלילה והלחץ בחדרים לפני בחינות הם חלק בלתי נפרד מהתואר האקדמי ומהזיכרונות שנשארים לסטודנטים שנים ארוכות לאחר מכן.

 

עוד בקרית מלאכי:

 

בקרית מלאכי הסמוכה משוועים לחיי תרבות ולהצערת העיר, שמאבדת את בניה לטובת ערים גדולות ואטרקטיביות יותר. כעת, אחרי שנים רבות של שכנות קרירה, החליטו שני הצדדים לשלב זרועות ולהקים לראשונה קהילת סטודנטים בעיר במסגרת פרויקט ארצי שנקרא "תוצרת הארץ".

 

אלא שמדובר במשימה לא פשוטה וההצלחה אינה מובטחת, בעיקר כשמדובר בעיר מנומנמת ומסורתית כמו קרית מלאכי, שאפילו הפאב הראשון שנפתח בה נסגר לאחר מספר חודשים. כעת פועלים הגורמים השונים לשנות את המצב ולעודד סטודנטים להתגורר בעיר.

 

מחודש אוקטובר, לקראת שנת הלימודים האקדמית הבאה, כל סטודנטית או סטודנט שיבחרו לגור בקרית מלאכי יקבלו מלגה בסך עשרת אלפים שקלים, ובנוסף 500 שקלים מדי חודש למשך שנה להשתתפות בשכר הדירה. בסך הכל יקבלו המשתתפים בפרויקט מלגה של 16 אלף לשנה למשך שנתיים מתוך שלוש של התואר.

 

כחלק מהתכנית של מכללת אחוה, התאחדות הסטודנטים ועיריית קרית מלאכי, שממומנת על ידי המועצה להשכלה גבוהה, עתידות לקום בעיר שתי קהילות, שימנו יחד כ־50 סטודנטים ממגוון רחב של מחלקות במכללה. הסטודנטים יפעלו, ייזמו ויהפכו לתושבים מן המניין, במטרה שיקבעו את עתידם בעיר גם לאחר תום הלימודים.

 

על פי התכנית הם יעברו להתגורר בדירות אותן ישכרו באופן עצמאי ברחובות ויצמן ומשה שרת - סטודנט שימצא דירה בשכונה אחרת לא יקבל את החזרי שכר הדירה, מאחר שאחת המטרות היא בניית חיי קהילה ומגורים אחד בסמוך לשני. הסטודנטים יהיו דתיים וחילונים, עולים וותיקים, בני העיר וכאלו שהצטרפו אליה מבחוץ, והמשותף לכולם הוא היותם חלק מקהילה צעירה.

 

"אנחנו רוצים שהם יהיו בשכונות שיהיה יותר קל לעורר אותן", אמר הממונה על החינוך, שלומי מלכה. "שיהיה יותר קל להפוך את האזור לחיי קהילה תוססים. אם נשכן אותם בשכונות הכי חלשות יהיה להם הרבה יותר קשה. אנחנו רוצים לסדר להם נחיתה רכה ושישתכנעו לגור פה בקלות".

 

לוד כמקרה בוחן

המודל עבור אחוה הוא קהילת הסטודנטים שקמה בלוד לפני כארבע שנים וחצי בעקבות יוזמה של ח"כ איציק שמולי (עבודה), שאף הוא עבר להתגורר בעיר עוד כשהיה יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית. מה שהתחיל עם מספר סטודנטים קטן הפך לקהילה המונה כיום 240 סטודנטים, שחיים ופועלים בלוד ומקבלים מלגה תמורת פעילותם. בשנים הללו כ־60 סטודנטים בוגרי מוסדות אקדמיים באזור החליטו לתקוע יתד ולהמשיך את חייהם בעיר לאחר סיום לימודיהם.

 

גם שדרות הפכה את פניה בעקבות חיי קהילה פעילים של סטודנטים ממכללת ספיר, שהקימה בשיתוף עם העירייה מתחם מעונות במרכז העיר. חיי הלילה והתרבות בעיר התפתחו משמעותית, הסינמטק שמארח את פטיבל "קולנוע דרום" פעיל לאורך כל השנה, ומקרין סרטי ילדים וסרטים שוברי קופות לצד סרטים איכותיים יותר, וסטודנטים רבים התאהבו בשדרות ובחרו להתגורר בה גם אחרי סוף התואר.

 

מכללת אחוה - רוצים הווי סטודנטיאלי
מכללת אחוה - רוצים הווי סטודנטיאלי

במסגרת התכנית בקרית מלאכי יקבל כל סטודנט מימון של כ־16 אלף שקלים בשנה, ובתמורה ישתתף בערבי קהילה אחת לשבוע במטרה לבנות גרעין התיישבות קבע בעיר ולהוביל מיזם חברתי יחד עם חברי הקהילה, בהתאם למיפוי צרכים עירוני. הפרויקט פתוח לסטודנטים מכל תכניות הלימוד של המכללה, ותיקים וחדשים כאחד. באחוה מדגישים כי לסטודנטים אשר עומדים בהגדרת תכנית מצוינים תוענק מלגה נוספת ואף תותאם תכנית לימודים מואצת, בשיתוף עם משרד החינוך.

 

מנכ"לית המכללה, ד"ר אתי גרובגלד, אומרת כי פרויקט קהילות סטודנטים בקרית מלאכי משתלב באופן מלא עם חזון המכללה וערכיה: "כמכללה בעלת אוריינטציה חברתית חשוב לנו להיות מעורבים ושותפים מלאים בפרויקטים עם יישובי הסביבה, להשפיע ולהיות מושפעים. אנו רואים בקרית מלאכי שותפה אסטרטגית חשובה, ובטוחים שהפרויקט הזה יתרום רבות לפיתוחה של העיר, אך לא פחות יתרום לסטודנטים של המכללה ולמכללה עצמה".

 

מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, הוסיף כי קרית מלאכי נמצאת בתקופת בנייה משמעותית והשאיפה שלה היא להפוך את העיר ליעד מבוקש עוד יותר בזכות אותם סטודנטים. "תכנית הקהילות של המכללה והתאחדות הסטודנטים משלימה את חזונה של העיר", אמר היזמי. "קהילות הסטודנטים יהיו מעורבות בעשייה של העיר ויהוו נדבך מוביל משמעותי לפיתוחה".

 

בדיוק מה שחיפשתי

הילה קורדנה דהן, סטודנטית לפסיכולוגיה תושבת קרית מלאכי ויו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה, סיפרה כי גם סטודנטים

מהאוניברסיטה הפתוחה יוכלו ליטול חלק בפרויקט, בהיעדר מעונות לאוניברסיטה. "אני חושבת שזה ישפר את התדמית של העיר, כי הבעיה המרכזית שאנחנו מתמודדים איתה היא הדימוי החיצוני", אומרת דהן. "אנשים שיתחילו להכיר את העיר יהיו שגרירים של רצון טוב, בתקווה כי הפרויקט ירוץ טוב. אם יישארו לגור פה זה יהיה עוד יותר טוב". היא בטוחה כי הפרויקט יגרום לצעירים שעזבו את העיר לחזור אליה.

 

רחוה משה שרת - יש מספיק דירות? (צילום: צפריר אביוב)
רחוה משה שרת - יש מספיק דירות? (צילום: צפריר אביוב)

 

מורדי ישראל, יו"ר אגודת הסטודנטים באחוה, כבר מתכנן את הפעילות של האגודה ברחבי העיר ואף הוא מתכנן לעבור בקרוב מקרית גת לקרית מלאכי. "אני חייב לשמש דוגמה", הסביר.

 

התכנית הראשונה היא להביא מרצים מהמכללה שיישבו עם צעירים וסטודנטים על כוס בירה, כדי שאלה יתרשמו מהמכללה ומיתרונותיה. "נעשה דברים טובים לטובת הנוער בקרית מלאכי", מבטיח ישראל. "הרעיון הוא לקשור את הסטודנטים שלנו לעיר, ואני מאמין שאם זה עבד במקומות אחרים אין סיבה שזה לא יעבוד פה. אני מכיר את העיר ואת התושבים וכל התהליך הזה היה צריך לקרות מזמן".

 

חן וייס (24), סטודנטית לחינוך מיוחד לגיל הרך במכללת אחוה, מתגוררת כיום בבאר שבע. הוריה, המתגוררים באילת, רואים אותה במקרה הטוב פעם בשבוע. "למפרע גיליתי שבאר שבע פחות עוזרת לי", אמרה השבוע. "אני לא באווירה של סטודנטים, הנסיעות רחוקות לי, וזה בלי להחשיב את הכסף על הנסיעות". לאחרונה שמעה וייס על התכנית להקמת הקהילה בקרית מלאכי וקפצה על המציאה: "זה אמור לפתור לי הרבה בעיות. אנחנו נבנה קהילה תוססת, דיברתי כבר עם כמה בנות שיבואו יחד איתי, והאמת שחשבתי שלא תהיה היענות אבל מסתבר שעוד הרבה רוצים".

 

את מכירה את קרית מלאכי? יודעת לקראת מה את באה?

"יש לי חברה טובה בעיר, וכשהיא שמעה שאני מתכננת לעבור היא אמרה לי 'מה יש לך לעשות פה?'. באותו רגע הבנתי שאני רוצה לשנות את התדמית הזאת של התושבים. חשוב לי שכולם פה ירגישו שהם גרים במקום נהדר ובעיקר שירגישו נוח. אני מאוד מקווה שזה יצליח ומוכנה להירתם בשביל זה".

 

וייס לא עובדת כיום, בגלל המרחק מהמכללה, והמעבר לקרית מלאכי יכול ליצור עבורה שעות פנויות ליצירת הכנסה: "אני חיה היום על חסכונות, לא רוצה שההורים שלי יעזרו, אבל מצד שני חייבת הכנסה נוספת. המעבר לקרית מלאכי יכול לפתור לי את הבעיה הזאת, פרט לכסף שאחסוך כתוצאה מהמלגה שאקבל".

 

ירדן ביטון (24), בתו של ראש עיריית דימונה, בני ביטון, סיימה שנה ראשונה בחוג לחינוך לגיל הרך במכללה. ביטון החליטה להצטרף לפרויקט בין היתר כי היא רואה בקרית מלאכי מאפיינים דומים לעיר בה גדלה: "הערים מאוד דומות, ואני רוצה לסייע בהתפתחות העיר ולתרום לקהילה. אין לי ספק שאתחבר לעיר ולאנשים. בנוסף חשובים לי מאוד גם חיי הקהילה הסטודנטיאליים והקרבה למכללה. השילוב של כל הדברים הוא בדיוק מה שחיפשתי".

 

מנכ"לית תכנית "תוצרת הארץ" מבית התאחדות הסטודנטים, ליאור ז'ורנו־חפץ, מסבירה כי בשנה האחרונה רעיון קהילות בפריפריה צובר תאוצה. "מה שהתחיל מקהילת סטודנטים אחת בלוד לפני כחמש שנים, בשלהי המחאה החברתית, הפך לתנועה של צעירים המבקשים לעבור להתגורר במתווה קהילתי ביישובי הפריפריה, לעבוד בהם, לפעול וליצור בתוכם, מתוך שאיפה שבהמשך יקשרו את גורלם בגורל היישוב ויבחרו בו כמקום המועדף לבנות בו את חייהם". ז'ורנו־חפץ מקווה שהקהילה החדשה תהיה רק הסנונית לקראת הרחבה למספר קהילות דומות בעיר.

 

קבלת פנים: מחירי השכירות יעלו

אחת הבעיות איתן ייאלצו להתמודד הסטודנטים ומכללת אחוה היא מחסור בדירות להשכרה בעיר, בין היתר ברחובות משה שרת וויצמן, שם הם צפויים להשתכן. "אין אזור אחד שיש בו הרבה דירות", אמר סוכן הנדל"ן לוזי מעטוף. "אם יבואו כמה בודדים אפשר למצוא בקלות, אבל זה לא שיש עכשיו עשר דירות בשלוף". המחיר לשכירות בשני הרחובות זהה, אם כי ברחוב ויצמן ניתן למצוא בקלות רבה יותר דירות לעומת רחוב משה שרת.

 

סוכן הנדל"ן נריה אמיתי הסביר כי המחירים לסטודנטים יהיו גבוהים מהמקובל בשוק, שכן הם נחשבים לשוכרים פחות אטרקטיביים: "בעלי דירות יודעים כי רווקים שומרים אחרת על הדירה מאשר משפחה שבאה לגור שם לטווח ארוך. אני משכיר היום לשמונה חיילים דירת ארבעה חדרים, שניים בכל חדר, אבל המחיר הוא גבוה יותר מהסיבה הזאת".

 

לדבריו, שכר דירה ממוצע של 2,000 שקלים לחודש יקפוץ בקלות ב־25 אחוז ל־2,500 שקלים. הוא הוסיף כי בסופו של דבר הכל תלוי בבעל הדירה וגם בשוכרים: "אם יבואו שתי סטודנטיות, כמובן שלא יגבו מהן מחיר גבוה יותר. בכל מקרה זו תקווה טובה לעיר, וזה יעלה את איכות החיים בטווח הרחוק". סוכני הנדל"ן אומרים כי היתרון אצל הסטודנטים שהם לא מפונקים ויכולים בקלות לשכור דירה בקומה הרביעית, בניגוד לבעלי משפחות.

 

הממונה על החינוך, חבר המועצה שלומי מלכה, מציע לשכן את הסטודנטים בווילה גדולה קרוב לאותם רחובות: "זה יכול לפתור בעיה של מצוקת מיקום. בכל מקרה, אם יפנו אלינו ננסה לסייע כמה שניתן".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות