כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
כוח נשי

חלק מהמתנדבות צילום: אבי מועלם
חלק מהמתנדבות צילום: אבי מועלם
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

המתנדבות שמבקשות לשנות את חייהם של משפחות ערביות נזקקות

היוזמה החלה ברמלה לוד לקראת הרמדאן, אך הכוונה היא להמשיך אותה לאורך כל השנה. הן מבקרות בבתים של אמהות חד הוריות ואוספות עבורן מצרכים, בגדים וכלי בית. "מה שעומד לנגד עינינו הוא חיזוק והעצמה של הנשים במגזר הערבי וחיזוק החברה הערבית בכלל"

שי אלבלינג 
פורסם: 07.07.16, 07:59

כבר חודש שקבוצת צעירות מרמלה ולוד, רובן ככולן אקדמאיות או נמצאות בעיצומם של לימודיהן האקדמאיים, עוסקות בפרויקט סיוע למשפחות נזקקות בשכונות השונות של ערי מגוריהן - תופעה יוצאת דופן למדי במגזר הערבי, ולו בגלל הסיבה שמדובר בנשים.

 

במהלך השבועות האחרונים הן יצאו כמעט מדי לילה, מצוידות ברשימה של משפחות נזקקות - בחלק גדול מהמקרים משפחות שאותן מפרנסות אמהות חד הורית או נשים גרושות, המחזיקות כמעט לבדן משפחות ברוכות ילדים, והעניקו להן ברוח הנתינה של חודש הרמדאן מוצרי מזון, בגדים וציוד בסיסי אחר.

 

הצעירות, בגילאים שבין 20 ל־23, הן חניכות לשעבר של עמותת נע"ם (נשים ערביות במרכז) בלוד, עמותה הפועלת מזה שנים לביצוע מהפכה נשית בחברה

הערבית, וגם להוצאתו לפועל של הפרויקט הנוכחי.

 

דועאא אזברגה, 23, מלוד, היא אחת ממקימות קבוצת המתנדבות, והיא מקפידה להדגיש, כמו שאר חברותיה, שהפעילות בקבוצה היא על בסיס התנדבותי. "עבור חלק מאיתנו העניין של עבודה בקהילה הוא דבר טבעי, מכיוון שאנחנו פעילות בציבור ובמגזר הערבי, כל אחת בתחום שלה", מסבירה אזברגה. "אני פעילה כבר שנים בשכונת רמת אשכול בלוד, ומשמשת גם כמדריכה במתנ"ס השכונתי, מתנ"ס 'שיקגו', ומכאן היתרון שלנו, שאנחנו מכירות היטב את הסביבה הקרובה".

 

אזברגה קיבצה סביבה כמה צעירות שהכירה במהלך השנים, חלקן מלוד ואחרות מרמלה, וביחד ישבו וחשבו כיצד יוכלו לסייע לקהילה שבה הן חיות, ובמיוחד לנשים רבות שסובלות ממצוקה כלכלית.

 

מקוות להמשיך בפעילות לאורך השנה (צילום: אבי מועלם)
מקוות להמשיך בפעילות לאורך השנה (צילום: אבי מועלם)

 

העיסוק של חלק מהן בעבודה סוציאלית הוביל אותן לרעיון של הקמת קבוצה לסיוע למשפחות נזקקות. תחילתו של חג הרמדאן, שעל פי האמונה המוסלמית משמש לקירוב לבבות, נתינה והזדהות עם החלשים בחברה, היוותה נקודת פתיחה לפעילות הקבוצה.

 

לאחר שהחליטו להניע את המהלך, בחרו המתנדבות שם לקבוצה: 'פיין אל חייר' בערבית, ובתרגום חופשי לעברית: 'עשיית הטוב היא בתוכנו'.

 

"בהתחלה פרסמנו את הפרויקט שלנו מפה לאוזן, אחר כך הקמנו דף פייסבוק והשמועה על מה שאנחנו עושות התפשטה במגזר", מספרת אזברגה. "קיבלנו לא מעט פניות והציעו לנו עזרה ותרומות, אבל בגלל שאנחנו לא רוצים, לפחות לא בשלב זה, להיות עמותת צדקה או ארגון, או להיות מזוהות עם גוף פרטי, אלא לפעול בהתנדבות מלאה, החלטנו שאם מישהו רוצה לתרום אז אנחנו מקבלות רק תרומות של מוצרי מזון, בגדים או ציוד לבית".

 

לילה אבו עבייד, 23, מורה לחינוך מיוחד מרמלה, הצטרפה לקבוצת המתנדבות זמן קצר לאחר הקמתה, ובימים אלה היא אחת מהפעילות המרכזיות בה, כשאת הלילות האחרונים בילתה, בצוותא עם חברותיה, בסיורים בשכונות הקשות של רמלה ולוד, בחיפוש אחר משפחות נזקקות. "היוזמה שלנו היא סוג של המשך של יוזמות דומות שבוצעו בשנה שעברה בכפרים הערבים בדרום ובצפון, אלא שאצלנו יש כוונה להמשיך עם הפרויקט ולהרחיב אותו מעבר לחודש הרמדאן".

 

"יש לנו לא מעט רעיונות ונוציא אותם לפועל בקרוב, ומה שעומד לנגד עינינו הוא חיזוק והעצמה של הנשים במגזר הערבי וחיזוק החברה הערבית בכלל", אומרת אזברגה. "לעשות מבצעי ניקיון משותפים עם תושבי השכונות, לחזק ולהעצים את הפעילות והפעילים ואת התושבים, שחלקם חיים בתנאים לא קלים, כדי ליצור חברה טובה ושמחה יותר".

 

 

  • הסיפור המלא בגיליון סופ"ש של 'ידיעות אילון'

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות