כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שרות בקול אחד

חולמת בגדול. מישל אלבז צילום: קובי קואנקס
חולמת בגדול. מישל אלבז צילום: קובי קואנקס
 
מפרגן. גד אלבז צילום: חיים הורנשטיין
מפרגן. גד אלבז צילום: חיים הורנשטיין
 
ליאת בנאי צילום: קובי קואנקס
ליאת בנאי צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

קורעות את שערי שמיים: החיבור בין בתו של בני אלבז וזמרת החאפלות

אחרי הפרשות החלה והשירה במקוואות, החליטה מישל אלבז מרמלה לעבור למגרש של הגדולים ולהפיק מופע גרנדיוזי בהאנגר 11, לנשים דתיות וחילוניות. האורחת שלה במופע, ליאת בנאי, תביא בערב את הקול החילוני, עם כמה צינזורים והתאמות, למען השם והקהל. "החלטתי לפרוץ את המעגל ולשיר לכולן", אומרת אלבז, "אני לוקחת פה סיכון גדול, אבל אם לא נאמין ולא נעז, לעולם לא נגיע רחוק"

לימור סימון 
פורסם: 04.07.16, 07:34

"אז מה אני אלבש?", שואלת הזמרת ליאת בנאי. "תהיי את, אני לא רוצה שתתחפשי, תלבשי שמלה גרנדיוזית, תבואי כמו שאת באה להופעות שלך", מאשרת לה הזמרת מישל אלבז. "את בטוחה?", שואלת בנאי, ואלבז מחייכת, "עדיין קחי בחשבון שיהיה גם קהל דתי, אז בלי להיסחף".

 

אחרי שסגרו את פינת הלבוש, השתיים מתפנות להסביר איך ולמה התחברו זו לזו. "יום אחד אני מקבלת טלפון ממישל", נזכרת בנאי, "לא הכרתי אותה, הכרתי את אבא שלה כמובן מהילדות, אבל אותה לא. היא שאלה אותי אם אני רוצה להופיע איתה בהאנגר 11 בתל אביב. האמת, היה לי מוזר, למה שמישהו יפנה אליי בבקשה כזו, ועוד מהמגזר החרדי? ביקשתי ממנה לשלוח לי חומרים שלה, רציתי להבין במי מדובר. הספיקו לי עשרים שניות לשמוע אותה שרה כדי להבין שאני רוצה להיות קרובה לבחורה הזאת בכל צורה שהיא".

 

עוד בשפלה:

עבודת שורשים: לא מתביישים לשיר בשפת ההורים

אסיר תובע את שב"ס: פספסתי את החופה של אחותי

תופעה: הורים חילונים רושמים את ילדיהם לקייטנות חרדיות

 

"החלום שלי הוא להגיע כמובן לקיסריה". מישל אלבז (צילום: קובי קואנקס)
"החלום שלי הוא להגיע כמובן לקיסריה". מישל אלבז (צילום: קובי קואנקס)

 

שני קצוות נפגשים

ב־6 ביולי יעלו השתיים על במה אחת וישירו לקהל מעורב של נשים דתיות וחילוניות. את הערב שיהיה אז, אלבז מכנה 'מהפכת הנשים', ומבקשת ליצוק לתוכו תוכן של תרבות יהודית ישראלית על כל גווניה.

 

אתן באות משני קצוות, איך זה יעבוד?

אלבז: "דווקא בגלל שאנחנו קצוות שונים זה אמור לעבוד. כל הרעיון הוא קירוב לבבות. לקרב את הקהל של ליאת אליי ואת הקהל שלי אל ליאת".

 

למה זה בעצם כל כך חשוב?

אלבז: "באיזשהו שלב הבנתי שאני רוצה לפרוץ את המעגל של הנשים הדתיות ולהגיע לנשים חילוניות באשר הן, לשיר לכולן,

שישמעו אותי ויפרידו בין המוזיקה לבין מישל עם המראה הדתי וכל המשתמע ממנו, ויתחברו אליי מהמקום של המוזיקה. אני מודעת לעובדה שבפועל זה קשה, כי אנשים מנוהלים לרוב לפי סטיגמות ונישות. כלומר, אם אני דתייה, אז בטח השירים שלי לא יכולים להתאים למי שלא מנהלת אורח חיים דתי. אני רוצה לתת לנשים אחרות הזדמנות להיחשף אליי, כדי שתמוססנה את החומות ותאפשרנה מקום גם עבורי במדפי המוזיקה שלהן. הפנייה לליאת מבחינתי הייתה טבעית, גדלתי על השירים שלה, שמעתי אותם, אני מכירה חלק נכבד מהם. אני יודעת שהיא הקצה שלי, וידעתי שאם אני הולכת להרים ערב שיש בו מכלול של דברים, אני רוצה גם את הקצה הזה".

 

בנאי: "וכנ"ל להיפך. אני מזוהה כזמרת מזרחית שמשתייכת לקהל מסוים, אבל רגע, בקרב הקהל הדתי יש נשים שגדלו על המוזיקה שלי וכאלה שמעולם לא נחשפו אליה. הבנתי שיש כאן הזדמנות לעשות משהו שעדיין לא נעשה".

 

הכל השתנה בגיל 16

למרות פער הגילים, הבדלי התרבות והשוני באורח החיים ובסגנון המוזיקלי, נקודת ההתחלה של השתיים כמעט זהה. כשהיו בנות 16 סומנו כ'דבר הבא' בתחומן. שתיהן מגיעות ממשפחות דתיות מסורתיות ברוכות ילדים, שתיהן ילדות של אבא ושתיהן פרצו את הדרך - כל אחת בתחומה. אלבז בסגנון ארץ ישראלי עם שירי נשמה ורוק, ובנאי עם המוזיקה המזרחית הכבדה.

 

אלבז (26), תושבת רמלה, בת שנייה למשפחה בת עשר נפשות, גדלה על ברכי המוזיקה של אביה, הזמר בני אלבז ('הוא זכאי') וכנערה חלמה ללכת על כל הקופה. כשהייתה בעיצומה של הפריצה הגדולה בחסות האמרגן רוברטו בן שושן, רגע לפני שהסינגל הראשון שוחרר לרדיו, נקלעה אלבז לתאונת דרכים, שגרמה לה להתקפל ולחזור הביתה. בתהליך החזרה בתשובה גזרה על עצמה התרחקות ממושכת מן המוזיקה, אבל החיידק נותר בדמה. במקביל לנישואים ולגידול שלושה ילדים, היא החלה להופיע מול נשים במנות קטנות. קולה עבר מאוזן לאוזן והדרישה להופעות פרטיות, המלוות בטקסי הפרשת חלה, הלכה וגדלה.

 

במסגרת האפשרויות העומדות בפניה כאישה דתייה, החלה בשנה האחרונה להופיע גם בחינות, במקווה לנשים ובאירועים, "לקהל שהוא ברובו דתי", היא אומרת, "אבל גם מצד הקהל החילוני יש דרישה וזה משמח אותי מאוד". הרעב להרחיב את מעגל הנשים החילוניות גרם לה לפני כמה חודשים להרים את הכפפה ולצאת במופע ענק בהאנגר 11.

 

בנאי (40) נולדה וגדלה בחולון, בת רביעית למשפחה בת תשע נפשות. "אמא שלי דתייה ואבא חילוני", היא אומרת, "כל חיי רציתי לשיר, אבל אמא התנגדה. התעקשתי, מרדתי ובגיל 16 אבי ביטר לקח אותי תחת חסותו".

 

"דווקא בגלל שאנחנו קצוות זה אמור לעבוד". אלבז ובנאי (צילום: קובי קואנקס)
"דווקא בגלל שאנחנו קצוות זה אמור לעבוד". אלבז ובנאי (צילום: קובי קואנקס)

 

הכוכבת העולה הפגיזה בסלסולים תוצרת המזרח וכיכבה בסרטיו של ביטר בשלל תפקידים. היא מילאה מועדונים בחאפלות אל תוך הלילה, לבושה בגדים נוצצים, והציגה רפרטואר עשיר של שירי דיכאון ואהבות נכזבות. אחרי נישואים קצרים ושני ילדים פירקה את החבילה, ועזבה את המוזיקה למשך שנים, לטובת גידול הילדים וטיפול מסור באביה, שנפטר לפני כחודש ימים. "לקחתי פסק זמן כי הרגשתי שבמקומות אחרים צריכים אותי", היא מספרת, "הורדתי הילוך, נישאתי בשנית ונולדו לי עוד שלושה ילדים. מדי פעם הופעתי, אבל לפני שלוש שנים חזרתי לבמה".

 

התוכנית 'ללה לנד' החזירה אותה לתמונה, יחד עם רשימת הזמנות למופעים. גם היא, כמו אלבז, מופיעה בערבי נשים, במסיבות רווקות, בחינות ובערבי מקווה לנשים, אבל גם בחאפלות, מצוידת בלהקה של שלושה נגנים. "לי, למשל, לא היה אומץ להרים ערב כזה לבד", היא מודה, "זאת כמובן הגשמה של חלום, אבל זה לא משהו שהייתי יוזמת או עושה. אלבז מביאה את האומץ, אני מביאה את הנוכחות. ביחד יכול לצאת משהו טוב".

 

אלבז: "בשנים האחרונות הרחבתי את מעגלי ההופעות שלי לנשים. צירפתי שלוש נגניות יוצאות בית ספר 'רימון' ויצרתי מעגלי מתופפים לטובת אירועים כמו מקווה והכנסת כלה".

 

נטשת את הפרשות החלה?

"לא, אבל למדתי במשך הזמן שיותר מתאים לי להתמקד בשירה ובמוזיקה. אני עושה גם הפרשות חלה, אבל במינון פחות גבוה מבעבר. גיליתי שיש קהל שרוצה לשמוע אותי, שנחשף אליי ומגלה עניין ואני רוצה את זה ביותר גדול. המטרה בהאנגר 11 הייתה לקבץ קהלי נשים שונים, לחשוף, לאחד ולשמח".

 

למה דווקא ליאת?

"נהגתי לשמוע אותה בנערותי, יש בקול שלה משהו עוצמתי ויש קהל גדול של נשים שהולכות איתה שנים רבות. שמעתי שהיא חזרה להופיע והחלטתי לפנות אליה, ראיתי בזה הזדמנות עבורי ועבורה".

 

בנאי: "בתקופה האחרונה התקרבתי לדת, יש לי רבנית שאני מתייעצת איתה בכל דבר ועניין. כשסיפרתי לה שאלבז צלצלה אליי, היא כל כך התרגשה ומיד אמרה לי שאין בכלל מה להתלבט".

 

לא מחזירים בתשובה

הערב המדובר כולל הופעה משותפת של האחים גד ומישל אלבז, מסיבת ריקודים עם די.ג'י דאלי, שגם היא חוזרת בתשובה, תפילה מיוחדת של הרבנית ליסה דדון, הופעת אורח של הזמרת רויטל נחמני ולקינוח: ליאת בנאי. "יהיה לנו גם דואט משותף", מבטיחה אלבז.

 

מישל, את לוקחת פה סיכון כלכלי.

"אני שמה פה השקעה של יותר מ־60 אלף שקל, זה ממש מיני קיסריה, וזה לא שיש לי תשתיות של חיסכון. הלכתי לקבל את עצת הרב והוא אמר לי ללכת על זה ומה שיהיה יהיה. אם לא נאמין ולא נעז, לעולם לא נגיע רחוק. באולם יש מקום ל־2,000 נשים, וברור לי שלא יהיה כאן רווח, אבל הכל נעשה למטרות טובות".

 

את עלולה לצאת מההפקה הזאת בשן ועין.

"ברור שהבטן מתהפכת לי, וכולי תקווה ותפילה שלא אצא עם הפסדים, וגם אם חס ושלום נפסיד, לפחות אדע שהגשמתי חלום ושהמטרות שלי היו טובות".

לפי רשימת המופיעים עושה רושם שהערב נועד לנשים דתיות יותר מאשר לחילוניות.

 

אלבז: "ממש לא, זה ערב תרבות יהודית על כל רבדיה. זאת הפעם הראשונה שאני ואחי נופיע על במה משותפת, ולאורך הערב ישתלבו כמה סגנונות במופע ענק. בכל קהל ובכל אדם יש לדעתי רוח יהודית ואמונה, זה לא ערב החזרה בתשובה, לא יושמעו בו הטפות מוסר ודרשות, להיפך, זה ערב שבא לאחד לבבות ולפתוח את האוזניים גם למקומות אחרים, לזכות האחד את השני והאחת את השנייה".

 

בנאי: "נכון שמבחינת מינון יש יותר אלמנטים דתיים, הערב הוא של מישל וכולנו רק אורחים שלה. זאת זכות גדולה עבורי לקבל במה וחשיפה מול קהל כזה".

אלבז: "יש חציצה בין הקהל הנשי הדתי לבין החילוני, קו הפרדה שאותו אני מבקשת למוסס. לכולן מגיע לשמוע את כולן, ולא משנה לאיזה מגזר את שייכת".

 

ליאת שרה על גברים שוברי לבבות, אהבות ובגידות. איך זה מתיישב עם המסרים שאישה דתייה רשאית לשמוע?

בנאי: "המסרים יעברו שינוי לטובת האירוע כדי שיתאימו לכולן. הפנייה תהיה אל היושב במרומים ולא אל גבר".

 

למה שתשני את המסרים שלך? זאת המוזיקה שלך. אם את רוצה להיחשף לקהל הדתי, לא כדאי שתשירי לו את השירים שלך כמו שהם, ולא איזה תוכן מהונדס?

בנאי: "אני חושפת אותן לעצם הקיום שלי, לאפשרות שניתן לשמוע גם זמרות שלא מגיעות מהעולם הדתי-חרדי. אני רוצה שיידעו שיש מקום לכולן. ייתכן שערב כזה יוביל אותי לכתיבת שירים שהם לא רק שירי אהבה ואכזבה, אלא יותר כלליים. אני לא יודעת מה יוליד יום, אבל בהחלט מיישרת קו באהבה לטובת הדרישה הזאת, שלא נראית לי מסובכת מדי. אני לא רוצה שנשים יקומו וייצאו כי המסרים קשים להן".

 

חשבת שתגיעי למופע כזה?

בנאי: "בחיים לא. אני מופיעה בחאפלות, באירועי טברנה, עם נגנים גברים, אני חיה את עולם הבמה מגיל 16 ומוזר לי לעמוד פתאום על במה שיש בה נגניות ולא נגנים. אני רואה בזה חוויה מיוחדת וגם אתגר".

 

מישל תומכת, ליאת מפרגנת

לפני כחודש נפטר אביה של בנאי באופן פתאומי מדום לב. "הייתי בהלם מוחלט", היא אומרת, "אני ילדה של אבא על כל המשתמע מכך. אבא שלי היה זה שהאמין בי, המעריץ מספר אחת והחבר הכי טוב שלי. הוא הלך איתי לכל הופעה ועל צווארו תמיד הייתה שרשרת עם תמונה שלי. אמא התחילה לשמוע אותי ולבוא להופעות רק כשהבינה שאני מופיעה גם בחינות ובמקוואות בפני נשים. ערב כזה בשבילה הוא אושר גדול, וגם עבורי. אני חושבת שאבא היה גאה בי מאוד על הצעד הזה. מבחינתו, כל עוד אני שרה, ולא משנה היכן, זו כבר הייתה סיבה מספיק טובה להיות מאושר. המוות שלו עדיין לא מתעכל לי. חשבתי בהתחלה לבטל את השתתפותי במופע אבל בעצת הרבנית החלטנו לקיים אותו, כי מה שחשוב הוא לשמח את הקהל".

 

מה גיליתן זו על זו?

בנאי: "גיליתי אישה מדהימה, שלמרות גילה הצעיר יש לה יכולת לנתח דברים ולתת עצה ותמיכה. מצאתי שיש לנו הרבה מן המשותף ושנרקמה פה חברות לנצח".

 

אלבז: "הדהימה אותי רמת הפרגון של ליאת, שזה משהו מאוד לא מובן מאליו בעולם האמנים. היא עוזרת המון בהכנת הערב ואני מרגישה שזו רק תחילת הדרך המשותפת של שתינו".

 

מה היעד הבא?

אלבז: "החלום שלי הוא להגיע כמובן לקיסריה, להופעה של קהל נשים מעורב, לגעת בכמה שיותר ולהיות מושמעת בכמה שיותר בתים".

בנאי: "אני מגשימה חלומות כל יום ובמינונים שאני יכולה להרשות לעצמי. בקרוב אופיע בטלוויזיה בתוכנית שאת פרטיה אסור לי למסור כרגע. דברים טובים קורים לי, למדתי לגלות בשמחה גדולה שהקהל נשאר נאמן וצורך עוד ממה שאני עושה. מוזיקה זה משהו שלא יכול לעזוב אותך, וכמו שאמרתי, לי אין אומץ לעשות דברים גדולים כמו שמישל מסוגלת לעשות. הפחד ממה יהיה והאם יבואו תמיד קיים. אני מניחה שהחיבור איתה ייתן לי אומץ להמשיך הלאה ובגדול".

 

"המום מכוח השירה שלה". גד אלבז (צילום: חיים הורנשטיין)
"המום מכוח השירה שלה". גד אלבז (צילום: חיים הורנשטיין)

 

האח גד מפרגן

"מרגש אותי להתארח בערב כזה אצל אחותי, ומבחינתי זאת סגירת מעגל"' אומר הזמר גד אלבז. "מישל הייתה תמיד האחות הקטנה והנדחפת שלי, בכל פעם כשאבא ואני היינו שרים היא רצתה גם, ואני ניסיתי בכל הכוח להרדים את הצורך הזה שלה. זה התעצם כשחזרתי בתשובה בגיל 18. היא המשיכה להתעקש ולי היה ברור אז שאם היא תלך לכיוון של שירה, לא ברור לאן זה ייקח אותה. זה הפחיד אותי, לכן הקטנתי אותה בכל הכוח. אחרי שהתחתנתי, הקמתי בית והצלחתי לעשות מוזיקה באופן רציני, פנה אליי רוברטו, שהיה הסוכן שלי, והביע התלהבות מקולה של מישל. הוא רצה להפוך אותה למאיה בוסקילה הבאה, דבר שמבחינתי לא בא בחשבון. גם לא הבנתי על מה הוא מדבר. אני מודה שאחרי ששמעתי את הסקיצות שלה, נדהמתי. הייתי המום מכוח השירה שלה. באותם ימים החלטתי שלא להפריע לה יותר, שתעשה עם חייה מה שהיא רוצה ומבינה.

 

"החזרה שלה בתשובה הייתה שוק עבור כולנו, היא עזבה הכל באמצע, השנים חלפו והיא חזרה לשיר. מאז אני מעודד אותה לשיר בפני נשים. מאחר וזו נישה שקשה להתפתח בה, החשש התמידי שלי הוא שהיא תעשה צעדים מוטעים מבחינת השקעות כלכליות. היום אני רואה שיש ביקוש אדיר לשמוע אותה מצד כל המגזרים, ואין לי ספק שזה יהיה ערב מוצלח. אני שמח על ההתעקשות שלה וגאה בה. להופיע בערב כזה זה סוג של תיקון שאני חייב לה. אחרי כל השנים שהורדתי אותה למטה וחסמתי אותה, אני מרגיש צורך להופיע ולתת מעצמי עבורה. למרות שהיא אחותי, ומותר לנו מבחינה הלכתית, לא נשיר יחד כי זה לא נראה טוב. עדיף שכל אחד יישאר בנישה שלו ואין לי ספק שהיא תצליח בגדול".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות