כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
קרינה מסוכנת

נחשב לפרסונה נון-גרטה בכנסים ובפגישות מקצועיות בנושא. לייכנר צילום: יוגב עמרני
נחשב לפרסונה נון-גרטה בכנסים ובפגישות מקצועיות בנושא. לייכנר צילום: יוגב עמרני
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

גדעון לייכנר מזהיר: הקרינה בבתי הספר מטגנת לילדים שלכם את המוח

לגדעון לייכנר מהוד השרון יש מטרה אחת - להזהיר מפני הסכנות הטמונות בלמידה מתוקשבת אלחוטית בבתי הספר. למרות שלו אין ילדים במוסדות החינוך, הוא מרגיש שליח מטעמם ומטעם הוריהם ונאבק להשמיע את ממצאיו. "בוחרים להתעלם מהעובדות מסיבות לא מובנות", הוא אומר בכעס

אריה אברמזון 
פורסם: 30.06.16, 07:52

יום שני בבוקר השבוע, בית המשפט העליון ביושבו כבג"ץ, בירושלים. בין יתר הפוליטיקאים, ההורים והמומחים שהמתינו לפסיקת בית המשפט בעניין מחאת הטאבלטים, ישב באולם בית המשפט גם גדעון לייכנר מהוד השרון . בניגוד ליתר הנוכחים, על פניו הוא יוצא הדופן. אין לו אג'נדה פוליטית, הוא לא מגיע מהאקדמיה והוא אפילו לא אב לתלמיד בבית ספר. ולמרות זאת, לייכנר הוא אחד ממובילי המאבק נגד הכנסת קרינה אלחוטית (Wi-Fi) לבתי הספר במדינה, ובהוד השרון בפרט.

 

 

"נאמר לי שאם התשובות שקיבלתי לא מוצאות חן בעיניי, אני מוזמן לעזוב" (צילום: יוגב עמרני)
"נאמר לי שאם התשובות שקיבלתי לא מוצאות חן בעיניי, אני מוזמן לעזוב" (צילום: יוגב עמרני)

 

מדובר באדם שהחליט ללמוד את החומר ביסודיות, לשוחח עם מומחים בעלי שם בארץ ובעולם, כדי להבין את דעתם בעניין הקרינה האלחוטית. המסקנה אליה הוא מגיע היא, שהמומחים חלוקים, אבל הרוב קובעים כי לא היו משתמשים בתלמידים כשפני ניסיונות.

 

מהרגע שלייכנר הבין זאת, הוא הכין מצגות מפורטות ובאמצעותן הוא פועל להפיץ את הבשורה בקרב אנשי החינוך במדינה. קרוב לוודאי שאם תזכירו את שמו לאנשי חינוך ברחבי הארץ, הם יניפו את ידיהם בבוז. לייכנר נחשב לפרסונה נון-גרטה בכנסים ובפגישות מקצועיות בנושא. רבים מסרבים לפגוש אותו. רק בשבוע שעבר הוא עשה את כל הדרך לחיפה, לכנס של הרשות המקומית, שבה דווח על ההחלטה הגורפת של אנשי החינוך בעירייה לרשת את כל בתי הספר באינטרנט קווי. אף שבא לתמוך וללמוד את הנושא, נותר לייכנר, לדבריו, בחוץ, ב"הוראה מלמעלה".

 

אזהרות המומחים

בשנה שעברה החליט בג"ץ שהוא אינו מתערב בכל הקשור לתקשורת אלחוטית בבתי הספר. למרות זאת, בספטמבר אותה שנה הוגש בג"ץ נגד חיוב ההורים לרכוש טאבלטים, במסגרת פרויקט הלמידה בטאבלטים בבתי הספר, אותו רצו להחיל בהוד השרון, כמו גם ברשויות נוספות. בסוגיה הזאת קבע השבוע בג"ץ, כי משרד החינוך והרשויות המקומיות פעלו שלא על פי הוראות הדין. בית המשפט דרש ממשרד החינוך לשוב לדיון באמצע ספטמבר הקרוב, רק אחרי שיוסדר נושא תשלומי ההורים בחוזר מנכ"ל ויקבל את אישור הכנסת. במטה המאבק נשמו לרווחה ומקווים שהנושא ירד זמנית מסדר היום של הרשויות. לייכנר מקווה שמיזמים המבוססים על אינטרנט אלחוטי, כפי שמתכוונים להפעיל בהוד השרון בתחילת שנת הלימודים, יידחו בינתיים.

 

"לא הייתי רוצה שהנכדות שלי ישבו כל היום בכיתה עם Wi-Fi. החשיפה בכיתה יכולה להגיע לרמות די גבוהות", הוא משמיע ל"ידיעות השרון" הקלטת שיחה עם ראש אגף מניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, פרופ' סטיליאן גלברג.

 

בשיחה אחרת שהקליט לייכנר, נשמעת מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של סרטן ושל קרינה במכון גרטנר, פרופ' סיגל סדצקי, אומרת לו: "Wi-Fi הוא זיהום סביבתי. אני מאוד מוטרדת מהשפעות אחרות על הבריאות ומעדיפה שלא תהיה קרינה באוויר בתי הספר, אם יש לזה פתרון טכני אחר".

 

"משרד החינוך והרשויות המקומיות מתעלמות ממה שהאנשים האלה אומרים", זועם לייכינר. "משרד החינוך אומר כל הזמן שהוא נוקט בעיקרון הזהירות המונעת, אך זה לא כך. בנספח אחד לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך כתוב שבכיתה א' ו-ב' מותר לחשוף ילד לקרינה אלחוטית שעה ביום, ולא יותר משלוש שעות בשבוע. בכיתה ג' מותר לחשוף ילד עד שעתיים ביום ולא יותר משמונה שעות בשבוע. הבעיה שאותו ילד מגיע לכיתה ד' והוא פשוט לא מוגן יותר. בית ספר רשאי לחשוף אותו 24 שעות ביממה לקרינה אלחוטית. זה עיקרון הזהירות המונעת שמשרד החינוך מתהדר בו. אין שום מגבלה לילדים מכיתה ד' ומעלה. זה פשוט אבסורד".

 

לוקחים סיכון

לייכנר שטוען כי במשרד החינוך לא מיישמים בפועל את חוזר מנכ"ל, לפיו במוסדות החינוך יש להעדיף התקנה של רשת חוטית. לדבריו, בידיו תיעודי פגישות עם מומחים, סרטים, הקלטות ומסמכים בנושא, אך איש במערכת החינוך וברשויות המקומיות לא רוצה לראותם.

 

"אני לא מומחה בתחום הקרינה האלחוטית. אני מנגיש מידע ומביא לידיעת הציבור מה אומרים הרגולטורים במדינה ואת התעלמות הרשויות המקומיות מהם", מסביר לייכנר. עוד לטענתו, עלות הכנסת תקשורת קווית לבית הספר נמוכה משמעותית מהתקנת תקשורת אלחוטית.

 

אז למה הרשויות מתעקשות?

"גם אני שואל, למה אתם מתעקשים? אין ספק שיש איזשהו יתרון לניידות. אתה יכול לקחת את המחשב או את הטאבלט לאן שאתה רוצה. אבל במיזם שרוצים להכניס בבתי הספר בהוד השרון, מדובר על עגלות שעומדות עם ציוד המחשוב עליהן. שום דבר לא זז. ועדיין הם רוצים לחווט זאת באינטרנט אלחוטי. כששמים את התחלואות מול זה, זה נורא. מדובר על סכנות בתחלואת סרטן, על פגיעה ב-D.N.A, על פגיעה בזרע, למה אנחנו לוקחים את הסיכונים האלה? אז אנשים אומרים מנגד שאין מחקרים שמוכיחים את זה. זה לא ממש נכון, אבל גם אם כן, אז ניקח את הסיכון? למה לעשות זאת אם יש אפשרויות אחרות, מבלי לטגן את המוח של הילדים?".

 

לדברי פרופ' סדצקי, ילדים חשופים יותר לסיכונים בקרינה מאשר מבוגרים. "זה נכון שארגון הבריאות העולמי סיווג קרינת רדיו, שהיא גם הקרינה של ה-Wi-Fi, כמסרטן אפשרי בבני אדם, אבל הוא לא התייחס לעוצמות של הנמוכות", היא אומרת ל"ידיעות השרון". "אני מתייחסת לילדים כאל אוכלוסייה חשופה, כיוון שלגבי המסרטנים שאני מכירה, קיים קשר הפוך בין הגיל בעת החשיפה לבין הסיכון לתחלואה. הכלל הוא שצריך לנסות ולצמצם את החשיפה במידת האפשר, תוך איזון בין שימוש לטכנולוגיה לבין שמירה על הבריאות. חשבתי בעבר שכדאי להעדיף רשת קווית על פני אלחוטית, אבל כשאני מביאה בחשבון את המצב היום, אני אומרת שיש מצבים שאעדיף רשת אלחוטית מאובטחת ועם רגולציה נכונה ואבטחה נכונה של מיעוט קרינה, על פני משהו אחר, מכיוון שאני חושבת שבאופציה האחרת תהיה בסופו של דבר יותר חשיפה לקרינת רדיו".

 

"אני לא נגד תקשוב. להפך, מבחינתי הכנסת התקשוב לכיתות רצויה ומבורכת. אבל תעשו את זה בדרך נבונה, עם כלים נכונים, עם מחשבים נייחים, לא עם טאבלטים. עם חיבור קווי, בלי לסכן את הילדים" (צילום: יוגב עמרני)
"אני לא נגד תקשוב. להפך, מבחינתי הכנסת התקשוב לכיתות רצויה ומבורכת. אבל תעשו את זה בדרך נבונה, עם כלים נכונים, עם מחשבים נייחים, לא עם טאבלטים. עם חיבור קווי, בלי לסכן את הילדים" (צילום: יוגב עמרני)

 

עצימת עיניים

לייכנר, (57) הוא איש היי-טק בעברו, שעוסק כיום בפיתוחים עסקיים. התעניינותו בנושא הכנסת התקשורת האלחוטית לבתי הספר החלה לאחר שזוגתו סיפרה לו שרוצים להכניס טאבלטים לבתי הספר בעיר.

 

"היא סיפרה לי שגם אנחנו נקנה טאבלט, כי בתה למדה בבית הספר 'יגאל אלון' בעיר, לשם הכניסו בזמנו את מיזם BYOD - BRING YOUR OWN DEVICE. עברו כמה ימים והיא סיפרה לי שיש בעיה ויש מפגש של הורים המתנגדים לפרויקט. הצטרפתי אליה, ושם הבנתי לראשונה שהכניסו את המיזם מבלי לשתף את ההורים. אמרתי שם ששמעתי חוות דעת על פגיעה ממסכים, מאינטרנט אלחוטי ושאלתי אם בעצם הולכים לעשות ניסוי על הילדים, ואז נאמר לי שאם התשובות שקיבלתי לא מוצאות חן בעיניי, אני מוזמן לעזוב".

 

אז החלטת לפעול בנושא?

"כן. באותו המפגש לחצו על המנהלת להקים ועדת היגוי, שהורכבה מתשעה הורים. זה כשלעצמו אבסורד. בוחרים תשעה הורים בלי ניסיון, בלי הבנה בחומר, כדי להחליט אם להמשיך עם הדבר הזה או לא. איזה ידע מקצועי ופדגוגי יש להם? בשורה התחתונה, המיזם נפל".

 

מאז, חבר לייכנר לקבוצת הורים בהוד השרון, שחברה לקבוצות הורים נוספות ברחבי הארץ. "ההתעוררות הארצית החלה בהוד השרון. בשמונה ביוני 2015 נערך כנס מומחים בנושא ואני המשכתי לחקור והבנתי שגם

בארץ וגם בעולם לא יודעים מאשר יודעים בנושא. הוויכוח הוא בין תומכי הגישה הטכנית, שמדברת על האפקט התרמי של הקרינה, לעומת מומחים שמדברים על האפקט הביולוגי על שינויים בגוף ונזקים מצטברים.

 

"יש פה עיוורון, עצימת עיניים, התעקשות ומלחמות אגו. אני לא נגד תקשוב. להפך, מבחינתי הכנסת התקשוב לכיתות רצויה ומבורכת. אבל תעשו את זה בדרך נבונה, עם כלים נכונים, עם מחשבים נייחים, לא עם טאבלטים. עם חיבור קווי, בלי לסכן את הילדים".

 

תגובות

מעיריית הוד השרון נמסר: "גדעון לייכנר הציג באריכות את מגוון החומרים שאסף בנושא בפני מנהלת אגף החינוך, מנהלת מחלקת החינוך, יו"ר הנהגת ההורים וגורמים רבים נוספים. העירייה תמשיך לפעול בהתאם לתוכנית משרד החינוך ולהנחיות חוזר מנכ"ל, אשר גובשו בוועדה בין משרדית לה שותפים משרד החינוך, משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד התקשורת ומומחים מוסמכים נוספים ממגוון תחומים".

 

ממשרד החינוך נמסר: "מערכת תקשורת מבוססת Wi-Fi ניתן להפעיל בבתי הספר על בסיס הנחיות ברורות שהמשרד הגדיר בחוזר מנכ"ל. החוזר גובש ונכתב בהכוונה מקצועית של ועדה בין משרדית, בראשות פרופ' סיגל סדצקי, וחברים בה נציגי משרדי החינוך, הבריאות, הסביבה והתקשורת, וכן מומחים ממגוון תחומים. משרד החינוך רואה חשיבות עליונה בנוגע לשמירה על בריאות התלמידים, ולכן בחוזר יש הנחיות מחמירות המעוגנות על עיקרון הזהירות המונעת. בנוסף, המשרד מקיים הדרכות לתלמידים ולצוות, ומבצע באופן שוטף בדיקות תשתית ועמידה שלהן בתקן ובדרישות חוזר המנכ"ל".

 

הכתבה המלאה בסוף השבוע בידיעות השרון

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות