כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מסכם תקופה

"המטרה שלי היא להגדיל את מספר החילונים בעיר". ברודני צילום: תומי הרפז
"המטרה שלי היא להגדיל את מספר החילונים בעיר". ברודני צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ראש עיריית גבעת שמואל: "אין סיבה שחילונים לא יבואו לכאן"

סגירת הגנים המשותפים לחילונים ולדתיים. העימות עם עיריית פתח תקווה. ההגירה השלילית. והשאיפה לקחת מעיריית רמת גן את אוניברסיטת בר אילן. יוסי ברודני, ראש עיריית גבעת שמואל, מסכם שמונה שנים בתפקיד. ריאיון

נועה בן צבי 
פורסם: 28.06.16, 07:52

אחרי שמונה שנים בתפקיד ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני יכול לרשום לזכותו כמה וכמה הישגים. בעיר יש תנופת בנייה ופריחה נדל"נית, הישגים רבים בתחום החינוך ונתוני גיוס מרשימים לצה"ל. אבל יש גם ביקורות — על הפיכתה של העיר לדתית יותר, על הדרת חילונים, על הגירה שלילית ועל ביטול גנים משותפים לדתיים ולחילונים. המבקרים גם טוענים כי התיכוניסטים של גבעת שמואל לומדים מחוץ לעיר.

 

עוד באזור:

רק בת 19: אלופת אירופה בהרמת משקולות

ד"ש לשנות ה-90: הלהקה שחולמת לעורר את הרוק הישראלי

יוסי בן דוד שובר שתיקה: "תושבים אומרים לי: "בבקשה תחזור'"

 

יוסי ברודני. "אני אוהב את העבודה שלי. אני עושה דברים מרגשים" (צילום: תומי הרפז)
יוסי ברודני. "אני אוהב את העבודה שלי. אני עושה דברים מרגשים" (צילום: תומי הרפז)

 

ציונות וערכים

"החוזק של גבעת שמואל הוא האוכלוסייה שגרה פה", אומר ברודני. "יש פה אוכלוסייה איכותית שמשקיעה מאוד בילדים שלה. הקמנו מערכת חינוך חזקה מאוד. אנחנו משקיעים בילדים בבתי הספר היסודיים ובתיכון וגם בילדים שלנו שלומדים בתיכונים ברמת גן. אפשר לראות כי הם מתבלטים ונמצאים בחוד החנית של בתי הספר. יש פה השקעה במערכת החינוך וגם בחינוך הבלתי פורמלי ובתנועות הנוער. אנחנו מצליחים לגרום לנוער להיות פעיל ומעורב. זה ממשיך עד הגיוס לצה"ל. בעשר השנים האחרונות גבעת שמואל תמיד נמצאת למעלה".

 

ברודני מתגאה מאוד בנתוני הגיוס של העיר. "באופן אישי זה חשוב לי מאוד", הוא אומר. "הייתי בצבא יותר משבע שנים, רב סרן בצנחנים, ואני מייחס חשיבות גדולה לצה"ל — לא רק לחוסנה של מדינת ישראל אלא גם לחוסנה של החברה. אני גאה מאוד לראות ילדים מתגייסים לצה"ל. חינוך לערכים ולציונות הוא בעיניי הדבר הכי חשוב שיש".

 

בשבוע שעבר הודיעה העירייה על כוונתה להקים את התיכון הממלכתי הראשון בגבעת שמואל. בתי הספר היסודיים בן גוריון ויגאל אלון יהפכו לשש שנתיים במקום שמונה שנים כיום, והתלמידים יופנו לתיכון החדש שיפתח את שעריו בספטמבר 2017.

 

"מעכשיו נקבל את ילדי העיר לתיכון בגבעת שמואל", אומר ברודני. "החזון שלי פשוט מאוד, לתת נשמה. זה בית ספר שייתן ציונות וערכים, כי הם בעיניי

הנושאים החשובים ביותר, אפילו יותר מלימודים. אנחנו רוצים שהילדים שגדלים בגבעת שמואל יתפסו בעתיד את כל עמדות ההנהגה במדינה. אנחנו רוצים שהילדים יהיו מעורבים בעיר. בחזון שלי יש שילוב של נשמה עם לימודים ברמה גבוהה. אני בטוח שהתיכון יהפוך לבית ספר מוביל כמו הישיבה התיכונית שלנו וכמו האולפנה. יש לנו מערכת שלמה של אנשים מעורבים ואכפתיים שנותנים את המקסימום כדי לתת לילדים כנפיים".

 

לא איחרת בהקמת התיכון? חילונים רבים עוזבים את העיר.

"יש לנו 120 ילדים בשכבה, כלומר יהיו כ־800 ילדים בבית ספר, אני חושב שזה מכובד. אנחנו עושים הרבה מאוד מאמצים כדי שחילונים יגיעו לכאן. היום בגבעת שמואל יש איכות החיים הגבוהה ביותר באזור. חוסנה הכלכלי של העיר נותן יכולת להשקיע בפארקים, בתרבות ובסבסוד הקייטנות. יש לנו הכול מהכול ברמה גבוהה לכל סוגי האוכלוסייה. אין סיבה שחילונים לא יבואו לכאן. אנחנו נותנים מענה לחילונים ולדתיים כאחד. אנחנו בונים עכשיו 2,000 דירות חדשות. עם הדירות והתיכון החילוני אני מקווה ומאמין שזה יגרום לגידול במספר החילונים בשנים הקרובות. המטרה שלי ברורה והיא להגדיל את מספר התושבים החילונים בעיר. אני רוצה להעניק מענה חינוכי לחילונים מתחילת הדרך ועד הסוף. בחזון שלי אני רואה בגבעת שמואל עיר אוניברסיטאית ותלמידינו יוכלו לעשות תואר ראשון באוניברסיטת בר אילן".

 

האוניברסיטה שייכת לרמת גן.

"אני חושב שאוניברסיטת בר אילן צריכה להיות שייכת לעיר שלנו. מבחינה מוניציפלית היא יושבת בתחום שיפוטה של גבעת שמואל, הסטודנטים גרים פה ועובדים פה ורובם אפילו לא יודעים שהאוניברסיטה בעצם שייכת לרמת גן. אני מבין את עיריית רמת גן שלא רוצה לוותר על האוניברסיטה, אבל בחזון שלי אני מכוון לתכנים משותפים ולשיתופי פעולה בין התיכון שנקים פה ובין האוניברסיטה. אני רוצה לבנות מעונות סטודנטים, ואני חושב שזה חלק מהחזון של העיר. אנחנו בודקים בכמה מקומות בעיר איפה כדאי לבנות מעונות על שטחים חומים. אני רוצה את הסטודנטים אצלי בעיר, אני חושב שסטודנטים הם משאב יקר. טיפוח סטודנטים הוא השקעה לטובת העיר. עיר זו יחידה כלכלית, ובכספי השכירות שסטודנט ישלם אפשר לעשות דברים לטובת העיר".

 

"אחת הבעיות במדינת ישראל היא שנוצרו פה קבוצות של חרדים, דתיים לאומיים וחילונים, והשיח ביניהם לא חיובי" (צילום: תומי הרפז)
"אחת הבעיות במדינת ישראל היא שנוצרו פה קבוצות של חרדים, דתיים לאומיים וחילונים, והשיח ביניהם לא חיובי" (צילום: תומי הרפז)

 

העיר מתפתחת

בעת האחרונה החליטה עיריית גבעת שמואל להפסיק להפעיל את הלימודים בגני קשת בעיר שלומדים בהם יחד ילדים חילונים ודתיים. ההחלטה גרמה לסערה בעיר. ההורים מחו, החתימו עצומה, פנו לחברי המועצה, אך ההחלטה לא שונתה.

 

"אני בעד דו קיום", אומר ברודני. "זה מדבר אליי מאוד. אחת הבעיות במדינת ישראל היא שנוצרו פה קבוצות של חרדים, דתיים לאומיים וחילונים, והשיח ביניהם לא חיובי. לא צבא חזק ולא כלכלה חזקה הם הדברים שיצילו אותנו אלא רק אם נדע לשלב, להשתלב ולחיות יחד בצורה הכי אמיתית שיש. זה חוסנה של המדינה. זה בוער בעצמותיי מאוד, ועכשיו אני בשלב של למידה כדי לחבר את הקצוות השונים כדי לפתור את הבעיות בינינו. חינוך משלב בחזון שלי ובראייה שלי הוא דבר מבורך".

 

אתה מדבר על דו קיום, אבל סגרת את גני קשת שמשמשים יותר מכול סמל לדו קיום.

"לצערי הרב מספר הילדים החילונים בעיר שלנו קטן מאוד. נוצר מצב שהרגשנו שהחינוך החילוני נפגע מהחינוך המשלב עד כדי כך שהיה סיכוי שלא היינו יכולים להחזיק שני בתי ספר חילוניים. ההורים מהחינוך החילוני חוששים שבעתיד תהיה כיתה בתוך בתי הספר החילוניים שבה חצי מהתלמידים יהיו דתיים.

 

"אמרתי להורים שאני צריך להסתכל על גבעת שמואל בראייה עתידית. אם בעוד חמש שנים יהיה לי חינוך ממלכתי דתי וחינוך משלב, אין שום סיכוי שחילונים יבואו לפה. רק חינוך ממלכתי מושך אליו חילונים. אני לא יכול להרשות לעצמי לוותר על החינוך הממלכתי, מכיוון שהרגשנו שהחינוך הממלכתי נפגע מזה מאוד. לא הייתה לי ברירה אלא לוותר על החינוך המשלב".

 

הורים חילונים טוענים שאין להם מה לחפש בעיר.

"אני מתמודד עם המאבקים האלה. אני רואה שהתחיל להיווצר קרע בין הורי החינוך המשלב להורי החינוך הממלכתי, במקום שיהיה חיבור ביניהם. חילופי המיילים לא מחמיאים לאף אחד מהצדדים. בראייה עירונית רחבה אנחנו רוצים להגדיל את מספר הילדים החילונים, ולכן כרגע זה לא מתאים לנו ובצער החלטנו לסגור את זה. אם יגדל מספר החילונים בעתיד, נשקול את זה מחדש. אני לא שמח שיש פה מאבקים, אני פה כדי לעזור לכולם, אבל תמיד יהיה מצב שקבוצה אחת מרוצה וקבוצה אחרת לא. ההחלטה שלנו סופית".

 

בימים אלה עיריית גבעת שמואל בונה שכונה חדשה בדרום העיר והיא תכיל כ־2,000 דירות. "מדובר במספר גדול שיוסיף פה עשרת אלפים תושבים חדשים", אומר ברודני. "אנחנו מברכים על התפתחות העיר. אנחנו עובדים קשה לתת פתרונות תחבורה ציבורית ורכבת קלה".

 

מבחינה תחבורתית לא בטוח שהעיר ערוכה לקלוט עשרת אלפים תושבים.

"בחודשים האחרונים הוספנו שלושה קווי אוטובוס חדשים, אחד מהם הוא קו פנימי בתוך העיר, ושניים נוספים מחברים את העיר עם פתח תקווה. אנחנו ממשיכים לעבוד עם משרד התחבורה. הבעיות העיקריות בכביש 4 ובכביש 471 הן לא בשליטת העיר. לדעתי רק הסעת המונים תשפר את בעיית התחבורה. הרכבות הקלות והכבדות הן השאיפה. אני מצפה לרכבת הקלה. לדעתי היא הגורם העיקרי שיפתור את בעיית הפקקים והתחבורה, אם המנגנון יעבוד כמו שצריך. לדעתי כעיר אנחנו ערוכים לקלוט את 2,000 המשפחות".

 

פרויקט "סביוני הגבעה" הנבנה בגבעת שמואל בשטח הגובל עם פתח תקווה גרם לסכסוך משפטי בין הערים. עיריית פתח תקווה פנתה לבית המשפט להוצאת צו הפסקת עבודות לעיריית גבעת שמואל בטענה שזו משתמשת בתשתית של פתח תקווה. ברודני מעדיף שלא לדבר על נושא זה. "זה נגמר, בא לציון גואל", הוא אומר. "לא הייתי רוצה להיכנס לזה שוב. אני מקווה שזה חד פעמי. הוועדה המחוזית הכריעה שאין בעיה של תשתיות. אני מקווה שתהיה שכנות טובה עם פתח תקווה, היא לא תפריע לנו ולא תתערב בעניינינו ואנחנו לא נתערב בענייניה ולא נפריע לה. אין לי עניין לנהל את פתח תקווה ואני מקווה מאוד שהיא לא תפריע לנו בהמשך הדרך ונישאר בשכנות טובה".

 

"בימים אלו אנחנו משקיעים יותר מ־50 מיליון שקל בפיתוח העיר", ממשיך ברודני. "יש לי שלושה יעדים עיקריים: חינוך ורווחה, שיפור תשתיות ושיפור השירות לתושב. עכשיו אנחנו משקיעים בהקמת מבני הציבור".

 

אתה נהנה בתפקיד?

"אני אוהב את העבודה שלי, אני לא הולך לשום מקום. אני עושה דברים מרגשים. כיף וכדאי להיות ראש עירייה. זה התרגשות גדולה מאוד. כרגע על סדר היום שלי עומדת שכונת גיורא שמחכה לפינוי־בינוי שנים רבות וכן להביא את בר אילן לתחומי העיר. הפינוי־בינוי בגיורא נמצא בתהליכים. זאת תוכנית שממתינה הרבה שנים, אבל נמצאת על השולחן שלי ברמה יומיומית. אנחנו מתקדמים מאוד. אנחנו כבר רוצים מאוד להביא בשורה לתושבים. התוכניות עברו לוועדה המחוזית, ואני מקווה שהדיונים יתחילו בקרוב. יש בעיות משפטיות סבוכות, אבל אני מאמין שאנחנו בדרך הנכונה. אני כבר מחכה להרוס את הבניינים ולבנות במקומם בניינים חדשים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות