כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
נערכים

מנהרות הכרמל צילום: רוני ניר
מנהרות הכרמל צילום: רוני ניר
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הציבור מקבל מידע סותר באשר לתפקיד מנהרות הכרמל בשעת חירום

במנהרות הכרמל מתקשים לומר מה יהיה תפקידן בשעת מלחמה ומה יקרה אם הציבור יבקש לתפוס מחסה במבנים התת-קרקעיים. יונה יהב טוען כי טרם קיבל תשובה ומעריך כי ישרור אי סדר סביבן בשעת מלחמה. נציג המדינה במנהרות עופר דפני טוען כי הן לא ישמשו מקלט וכי התבטאויות ראש העיר מעוררות בהלה

דורון סולומון 
פורסם: 27.06.16, 07:56

עשור למלחמת לבנון השנייה והציבור החיפאי לא מקבל מידע מלא באשר לתפקיד מנהרות הכרמל בשעת חירום ובזמן מלחמה. בשבוע שעבר התראיין ראש העיר יונה יהב ל"ידיעות חיפה" וטען כי כל פניותיו לגורמים שונים במדינה באשר לתפקיד המנהרות אינן נענות.

 

יהב הביע דאגה מהאפשרות שהציבור יבקש לתפוס מקלט במנהרות בזמן נפילות טילים ואמר כי גם עשר שנים לאחר מלחמת לבנון השנייה הוא לא יודע אם ניתן לעשות במנהרות שימוש לצורך הקמת בית חולים תת-קרקעי או חמ"ל ואם רכבים אזרחיים יוכלו לעבור בהן. עוד ציין יהב כי כוחות המשטרה לא יוכלו למנוע כניסת רכבים ואזרחים למנהרות בשעת חירום ולא ברור מי הגורם שאמור להסדיר את התנועה אליהן.

 

בעקבות דבריו של יהב פנה ל"ידיעות חיפה" עופר דפני, מנהל פרויקט המנהרות מטעם המדינה זה קרוב ל-30 שנה ומי שמכהן בתפקיד זה גם כיום, וביקש להתייחס לדבריו של יהב. לאחר שיהב התוודה כי הוא מתעורר בלילה בבהלה מתוך חשש למערכה צבאית באזורנו אומר השבוע דפני כי דווקא דבריו של יהב הם שגורמים לבהלה.

 

"במלאת עשור למלחמת לבנון השנייה לוכדת התקשורת 'מומחים' מכל התחומים, ובכללם ראשי ערים שסבלו ממתקפות הטילים, ומצמידה להם מיקרופונים כדי לשתות בשקיקה את דבריהם", אומר דפני, "ברור לגמרי שיהב, שהיה מאוד אקטיבי לאחר כל נפילה במלחמת לבנון השנייה, הוא מראשי ה'מומחים' בנושא. והנה יהב, בכנותו, מצהיר ב"ידיעות חיפה", אבל גם בגלי צה"ל ובערוץ 2, שהוא מתעורר כל לילה בבהלה.

 

"אני חייב לומר: מאז ששמעתי זאת גם שנתי טרופה. ולמה? אתייחס רק לנושא אחד שמעלה יהב ובו אני מעורה ובקיא עד אחרון הפרטים. יהב קובל: 'במשך

שנים רבות אני מנסה לקבל תשובות בעניין מנהרות הכרמל, פניתי לאינסוף גורמים'. אני לא יודע לאילו 'אינסוף גורמים' הוא פנה. אני יודע בוודאות שהוא פנה להרבה גופי תקשורת. לאחר ששמעתי בתקשורת אמירות שונות ממר יהב עד ששערותיי סמרו ופגשתיו במקרה בבית קפה, הצעתי לו בעדינות, מאחר שהוא מכירני היטב ויודע שאין בקיא ממני בכל מה שקורה במנהרות, שיזמין אותי למשרדו ואעדכן אותו במצב הבדיקות, ההתלבטויות וכיווני המחשבה. הוא הבטיח שיעשה זאת אך הדבר לא קרה עד לרגע זה. מאז עברו שלוש-ארבי שנים והוא כבר לא זקוק לפגישה עימי".

 

נציג המדינה בפרויקט המנהרות מציין כי מאז אותה פגישה מקרית עם יהב נערכו ישיבות רבות והתקבלו כל ההחלטות, כך שלא נותרו סימני שאלה באשר לתפקיד המנהרות בשעת חירום. "הגוף המוביל ולמעשה גם המחליט בנושא הוא המועצה לביטחון לאומי", מסביר דפני, "לפני כשלוש שנים הוחלט סופית שהמנהרות לא ישמשו מקלט אלא לצורכי מערכת הביטחון ולצורכי תנועה בחלקן או בכולן. ב-25 באוקטובר 2015 נערכה ישיבה מסכמת עם סגן מפקד המחוז במשטרה תנ"צ ג'מאל חכרוש ובה נקבעו המטלות של כל גוף בשעת חירום ובכלל זה של עיריית חיפה".

 

דפני מספר כי באותה ישיבה הוטלה על העירייה מטלה מרכזית - הסברה לתושבים והרגעתם, וטוען שדברי יהב כפי שבאו לידי ביטוי בריאיון עימו עומדת בניגוד למטלה שהוטלה עליו. דפני: "אם העומד בראש העירייה קם בבעתה בלילות, מה יגידו תושביה? האם נציגי יהב בישיבות - בהם איש בכיר בעירייה, תת-אלוף במיל' עם תודעה ביטחונית מפותחת - לא עידכנו אותו? איני מעלה זאת על הדעת. האם לא הבין את שהוסבר לו? אני מתקשה להאמין - הוא אדם נבון. האם הוא תוקף את גורמי הממשלה כדי להכין אליבי למחדלים אם יהיו חס וחלילה? שטויות, הוא אדם הגון. אז מה לכל הרוחות קורה פה? זו הסיבה לכך שאני מוטרד".

 

בתגובה על דבריו של דפני אומרים השבוע בלשכת יהב כי אכן התקיימו ישיבות שבהן סוכם כי כאשר יתרחש אירוע יוחלט מה לעשות עם המנהרות. "ראש העיר לא השתכנע שיש קיימים מספיק כוחות משטרה כדי לחסום את הכניסות למנהרות. כל עוד הדברים אינם קבועים מראש קרוב לוודאי שבעת אירוע ישרור סביב המנהרות אי סדר. חבל שהכללים שנקבעים אינם סופיים כדי שנוכל לגבש מולם תורת מלחמה", נמסר מלשכת ראש העיר.

 

לאחר שלא הצלחנו להבין מראש העיר ומנציג המדינה במנהרות מה יהיה איתן בשעת חירום, פנינו לזכיין המנהרות בתקווה לקבל תשובות מפורטות יותר. הזכיין מסר ל"ידיעות חיפה" את הדברים הבאים: "מנהרות הכרמל משמשות עורק תחבורה מרכזי בחיפה, הן בשגרה והן בשעת חירום, והן הוגדרו על ידי רשויות המדינה מפעל חיוני על פי תקנות משק לשעת חירום. עם הכוחות הרלוונטיים תירגלו מנהרות הכרמל מספר תרחישים הנוגעים לייעודן ולתפקודן בשעת חירום. כלל ההיבטים הנוספים נמצאים באחריות הרשויות המוסמכות".

 

לפני חמש שנים התראיין ל"ידיעות חיפה" אל"מ אנואר סעב, לשעבר מפקד מחוז חיפה והצפון בפיקוד העורף ומי שעמד בראש הוועדה שבחנה שימושים שונים למנהרות בשעת חירום, וציין כי המנהרות יכולות לשמש מקלט ל-6,000-3,000 איש בשעת חירום. השבוע אומר סעב כי עדיין ניתן להפנות למנהרות תושבים בכפוף להפעלת תוכניות שכבר פותחו. סעב: "גם כיום יש אפשרות לפנות תושבים למנהרות ואני כמנכ"ל חברה אזרחית כבר פיתחתי תוכנית לפינוי תושבים בשעת חירום שעובדת ביקנעם. הבעיה המרכזית במנהרות היא נושא החמצן וגם לכך יש פתרונות. לפני חמש שנים כראש הוועדה לא קיבלתי נתונים באשר לכמה זמן אפשר להישאר במנהרות. אני לא יודע אם כבר יש נתונים כאלו. בחנו כל מיני אפשרויות ולדעתי יש לעשות כל שניתן כדי להשתמש במשאב זה לטובת הציבור בשעת חירום". סעב מציין כי הוא עדיין לא יודע מהי ההחלטה שקיבלו הגורמים האחראיים וזאת מכיוון שסיים את תפקידו הצבאי ועבר לתחום האזרחי.

 

ל"ידיעות חיפה" נודע כי במערכת הביטחון נשקלת אפשרות להעביר אליהם את השליטה במנהרות בזמן מלחמה לצורכי ביטחון ומעבר רכבים צבאיים בלבד. לצורך כך החלו בשנים האחרונות להיערך לאפשרות זו. כצעד ראשון יוכרזו המנהרות גוף חיוני לשעת חירום וכך המפעיל שלהן ייאלץ להמשיך ולהפעילן בשעת חירום ויימנע מלסגור אותן עם נפילת הטיל הראשון. צעד נוסף שבימים אלה נמצא בשלבים מתקדמים הוא מיגון חדר הבקרה והשליטה של המנהרות. המנהרות נשלטות על ידי מערכות מתקדמות של מצלמות ומחשבים וכדי להפעילן בזמן מתקפת טילים יש לוודא שחדר השליטה יוכל להמשיך לפעול בצורה בטוחה גם בעת נפילות אלפי טילים באזור. נקודה נוספת חיונית שתיבדק היא הסכנה של פגיעת טילים בגשרים התלויים המחברים את המנהרות המזרחיות והמערביות. מיותר לציין כי פגיעה בגשרים לא תאפשר מעבר בטוח של רכבים ויהיה צורך לסגור את המנהרות המחברות את הצ'ק פוסט לנוה שאנן.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות