כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בכל הכוח

נועם שטוייר צילום: ריאן
נועם שטוייר צילום: ריאן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

רק בת 19: אלופת אירופה בהרמת משקולות

היא סבלה מתת משקל ומעודף משקל, אך הפכה לספורטאית מצטיינת. נועם שטוייר מגני תקווה היא אלופת אירופה בהרמת משקולות ומחזיקה גם בשיאים עולמיים. "זה מעצים את הנשיות שלי", היא אומרת

נועה בן צבי 
פורסם: 14.06.16, 06:55

לא מעט אנשים מרימים גבה לנוכח הצעירה מגני תקווה שעוסקת בהרמת משקולות, אבל היא ממש לא מתייחסת אליהם. במקום להתעסק בזוטות, נועם שטוייר בת ה־19 שוברת עוד שיא וזוכה בעוד תחרות בקטגוריית הגיל והמשקל שלה ומביטה אל עבר השיא הבא.

 

שטוייר, בת לרופאים עולים מגרמניה, הגיעה לגני תקווה רק לפני שנה. בחייה עברה מספר רב של מקומות מגורים ואף חייתה עם משפחתה בארצות הברית תקופה ממושכת. השינויים בחייה וגם גיל ההתבגרות הביאו אותה לידי תת משקל חמור כשהייתה בת 16, והיא אף נזקקה לטיפולים רפואיים. לאחר שפתרה את בעיית תת המשקל סבלה מעודף משקל. אז החליטה, בתמיכת הוריה, להיכנס לעולם הכושר. היום שטוייר מסוגלת להרים 140 ק"ג. היא קבעה שלושה שיאי עולם לגילה ומחזיקה בתואר אלופת אירופה.

 

עוד באזור:

הלהקה שחולמת לעורר את הרוק הישראלי

יוסי בן דוד שובר שתיקה: תושבים מבקשים שאחזור

 

נועם שטוייר. "אני רוצה להיות בריאה עם עצמי, שלמה עם עצמי ולגרום לנשים אחרות להיות שלמות עם עצמן" (צילום: ריאן)
נועם שטוייר. "אני רוצה להיות בריאה עם עצמי, שלמה עם עצמי ולגרום לנשים אחרות להיות שלמות עם עצמן" (צילום: ריאן)

 

התחלה קשה

"רציתי להביא את הגוף למצב שהוא הכי בריא והכי חזק", היא מספרת. "רציתי להוכיח לגוף שלי שאני יכולה לעשות דברים שלא תיארתי לעצמי שאני יכולה. נכנסתי לעולם הכושר ולמדתי הדרכת כושר בווינגייט. אחרי כל מה שעברתי נוצרה אצלי סלידה מכל דבר מסוכן לגוף ולבריאות. דרך הפייסבוק הכרתי את אושר, ובזכותו הכרתי את עולם הפאוור ליפטינג, הרמת משקולות", היא אומרת ומתכוונת לבן זוגה, אושר סופטי, 23.

 

"אושר מתעסק בהרמת משקולות יותר משש שנים, ואחרי שהכרתי אותו התעניינתי גם אני בנושא. החלטתי לנסות ולהתחרות, והיום, אחרי שבעה חודשים בלבד, אני מחזיקה בשיאים", היא אומרת בגאווה.

 

לא מכבר חזרה עם נבחרת ישראל מתחרות בפאוור ליפטינג ביוון. "בתרגיל 'סקוואט' אני מרימה 135 ק"ג", היא מספרת. "שמים מוט עם משקולות על הגב ועוברים לישיבה מלאה, כמובן בלי להגיע לרצפה. בתרגיל 'דד ליפט' מרימים את המוט מהרצפה עד יישור מלא של הברך. כאן אני מרימה 140 ק"ג. בתרגיל 'לחיצת חזה' שוכבים ולוחצים את המוט מהגוף. אני מרימה 55 ק"ג".

 

איך מרימים 140 ק"ג?

"כדי להרים 140 ק"ג צריך להאמין. התהליך לא רק פיזי אלא גם מנטלי. בתחרויות חשוב מאוד העידוד, הטפיחות על השכם. אני חושבת על החיים ועל הקשיים שעברתי. אני נכנסת למעין מוד כזה של רעל, אני שואלת את עצמי בשביל מה עברתי את מה שעברתי ובשביל מה הגעתי לאן שהגעתי היום. רק כשחושבים ככה יכולים להרים 140 ק"ג. המשקולות ריפאו אותי. אנשים באים לתחום הזה עם בעיות בריאותיות ונפשיות מכל הסוגים ומחלימים".

 

ההתחלה הייתה קשה?

"הייתי גרועה בהתחלה. לא הייתה לי יציבה נכונה. בשביל להתחזק צריך גם תזונה נכונה. חשוב מאוד לאכול חלבונים ולקחת ויטמינים ואומגה 3. חשוב לתחזק את הגוף. רק ככה אני לא נפצעת. לקראת תחרויות אני מתאמנת ארבע פעמים בשבוע. הגוף צריך לנוח מאימון לאימון. שריר גדל רק במנוחה".

 

התחרות ביוון היא החמישית שהיא חוזרת ממנה מנצחת. "האמת שאני יותר נהנית להתחרות בארץ", היא מספרת. "התחרויות של האיגוד הישראלי לפאוור ליפטינג

מתקיימות בפתח תקווה. יש חוקים ברורים מאוד בפאוור ליפטינג. צריך לרדת לישיבה נכון ולהחזיק נכון את המוט, אחרת לא ביצעת את התרגיל. יש גם לבוש מוקפד שדרכו אפשר לראות בבירור את השרירים. פה בארץ יש הוויה משפחתית. אני כמובן מתרגשת מאוד לקראת כל תחרות, אבל פה בארץ אני מרגישה הרבה יותר מרוכזת במטרה שלי, לקדם את תחום הפאוור ליפטינג בקרב הנשים בארץ. לעודד מודעות שמשקולות זה לנשים ולא רק לגברים".

 

אנשים מופתעים שאת מרימה משקולות?

"כן, הרבה מאוד מופתעים, ויש כאלה שמתקשים לקבל את זה. אני מקבלת הרבה ביקורות ברשתות החברתיות. שואלים אותי, 'מה, את גבר?' למה את רוצה שיהיו לך שרירים? אומרים לי שאני לא אישה. אבל לא, זה ממש לא פוגע בי. אני יודעת מה אני שווה. אני מאמינה שהביקורות הרעות יהפכו לביקורות טובות בקרוב, כי בסך הכול אני עושה דברים טובים בעולם. התחנכתי בקיבוץ, ולצערי החברה הקיבוצית מקובעת מאוד וסטריאוטיפית, ולכן יש כאלה שלא מקבלים את זה ומרכלים עליי עד היום. מבחינתי הם יכולים להמשיך ולדבר עליי, זה כנראה אומר שאני טובה במה שאני עושה".

 

אני מניחה שיש גם פרגונים.

"אני שומרת לידי את החברה הקרובה שמפרגנת. מי שמתקשה לפרגן יצא מהסביבה שלי. אני מרחיקה דברים רעים, ולכן רבים מהחברים הקרובים שלי, במקרה או שלא במקרה, הם מתחום הכושר. הבעיה שאין הרבה מודעות לתחום הרמת משקולות אצל נשים בארץ, למרות שהתחום הזה מתעורר לאט לאט. פעם זה היה נורא לא הגיוני לראות אישה שהתקרבה למשקולות. אמרו לנשים שזה פשוט לא בשבילן. יש גם נשים שטוענות שמשקולות זה לגברים בלבד".

 

למה?

"יש כל מיני סטיגמות שזה ספורט גברי ונשים שמתעסקות בו הן גבריות. אולי נשים פוחדות שיהיה להן גוף שרירי? זה לא נכון, אם לא אוכלים הרבה לא יהיו שרירים. אפשר להרים 100 ק"ג ולהיות דקיקה. קשה להיות נשית באימון, כי השיער צריך להיות אסוף והלבוש הספורטיבי מסוים מאוד וכמובן הנעליים ספורטיביות. יש הרבה סטיגמות, אבל ביום יום שלי אני אוהבת מאוד ללבוש שמלות וחצאיות ולנעול נעלי עקב, אני אוהבת איפור ושומרת את עצמי מטופחת. אני שומרת על הנשיות שלי, אבל מה שעושה אותי נשית יותר מכול זה דווקא המשקולות".

 

"אני מרגישה שהן מעצימות את הנשיות שלי ומקרינות אותה החוצה. כשאני באה למכון ומרימה משקל כבד יותר מגברים שבאים למכון, מה יותר נשי מזה? אישה נשית בעיניי היא אישה חזקה. יש המון נשים חזקות בעולם ולא רק מבחינה ספורטיבית. מי אמר שגברים צריכים להיות חזקים יותר מנשים? לגברים יש פוטנציאל גנטי, ולכן אישה שמרימה כמו גבר היא בעצם הרבה יותר חזקה".

 

"בכל אופן, החגורה שלי בצבע ורוד", היא צוחקת.

 

"כדי להרים 140 ק"ג צריך להאמין" (צילום: ריאן)
"כדי להרים 140 ק"ג צריך להאמין" (צילום: ריאן)

 

לא לחבק

נועם ואושר מנהלים יחד חדר כושר בפתח תקווה בשם "ג'ים וולקן". חדר הכושר מתמחה בעיקר בפאוור ליפטינג. "זה היה רעיון של אושר לפתוח את המקום הזה", מספרת שטוייר. "אנשים יכולים להגיע לכאן להתאמן, ואנחנו כמובן מציעים אימונים אישיים. אני עוזרת בניהול ובפרסום וגם מייעצת בענייני תזונה ואחוזי שומן. ההורים שלי תומכים בי, אבל את הרוב אני עושה בעצמי, גם מבחינה כלכלית".

 

ההורים מלווים אותך לתחרויות?

"בתחרות האחרונה ההורים שלי הגיעו. זה כמובן ריגש אותי מאוד, אבל אבא שלי התעקש לחבק אותי לפני שהתחלתי. זה לא טוב לי, כי אני צריכה להיות עצבנית ומרוכזת רק במטרה. חיבוקים לא מתאימים! כשהתחלתי להרים שמעתי את אימא שלי צועקת, 'תרימי תרימי'. זה ריגש אותי מאוד. הם בעיקר מעודדים אותי ללמוד, ללמוד וללמוד. זה מה שהכי חשוב להם".

 

ומה הכי חשוב לך?

"להיות בריאה. זה עושה לי טוב, אני לא פוגעת בעצמי יותר. אני רוצה להיות בריאה עם עצמי, שלמה עם עצמי ולגרום לנשים אחרות להיות שלמות עם עצמן. אישה לא צריכה לחשוב כל הזמן איך הגוף שלה נראה, אלא היא צריכה לחשוב לאן היא יכולה להביא את הגוף שלה מבחינת יכולות. בקרוב אני אתחיל שירות לאומי. אני רוצה להתעסק עם אנשים בעלי מוגבלויות. אני מתחברת לזה, כי גם עכשיו אני פוגשת אנשים שסובלים מפריצות דיסק ואני עוזרת להם ומעודדת אותם להגיע לאורח חיים נכון. אפשר להתגבר על כל נכות בזכות אורח חיים בריא, תזונה וכושר".

 

ומה תעשי בעתיד?

"אני חושבת להתעסק באופנה או לחלופין עם בעלי חיים. אני רוצה ללמוד וטרינריה ואילוף כלבים. הספורט ילווה אותי לכל אורך החיים וישתלב בכל תחום שאעסוק בו. יש לי עוד שאיפות מקצועיות בהרמת משקולות, לשבור עוד הרבה שיאים. אבל זה אהבה וזה יכול להישאר גם כתחביב. הכי חשוב לי להיות בריאה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות