כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אין עשן בלי אש

חוששים לבריאותם
חוששים לבריאותם 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תושבי לוד נגד שריפת הפסולת בשכונות הערביות

תושבי שיכון חב"ד ושכונת האורנים בלוד סובלים מזה שנים משריפת החומרים המסוכנים בשכונות הערביות בגבול שבין הערים. כעת הם יוצאים למאבק בתופעה

שי אלבלינג 
פורסם: 25.05.16, 07:57

לאחר שנים ארוכות שבמהלכן הם סובלים מזיהום שמקורו לטענתם בשריפות פסולת ומתכות בשכונות הרכבת ופרדס שניר, החליטו תושבי שיכון חב"ד ושכונת האורנים בלוד לפנות באופן רשמי למשרד להגנת הסביבה ולפתוח בקמפיין מחאה נגד הזיהום שלטענתם פוגע קשות באיכות חייהם. התושבים טוענים כי שריפת החומרים בשכונות הערביות הסמוכות מסכנת את בריאות תושבי השכונות הממוקמות עשרות מטרים מאתרי השריפה.

 

  • תושבים ערבים בלוד מוחים: "את היהודים קונסים לנו הורסים"

 

ביום ראשון השבוע, לאחר ישיבה דחופה של נציגי השכונות, העבירו משתתפי הישיבה מכתבים בנושא ללשכות ראשי הערים רמלה ולוד, ובמסגרתם הם דורשים מהם לשתף פעולה עם המשטרה, המשרד להגנת הסביבה וגופי האכיפה, כדי להביא לסיום שריפת הפסולת.

 

"מזה מספר שנים, בשטח הגבול בין עיריית רמלה, איזור כפר דהמש והשטח המפורז לידו (לכיוון פרדס שניר), וכן מאחורי הכלבייה הנמצאת בשטחי השיפוט

של עיריית רמלה ומסביבה, מתבצעות שריפות יזומות של חומרים מסוכנים, כגון חוטי חשמל ופסולת רעילה ומסוכנת", מציינים תושבי השכונות במכתב. "השריפות מתבצעות מדי יום ובמיוחד בשעות הלילה, והעשן הכבד המגיע לשכונותינו גורם לנזק סביבתי וגופני, לרבות צריבות בעיניים, קשיי נשימה ומחנק. בעקבות כך אנו, תושבי שיכון חב"ד ושכונת האורנים, נאלצים לאטום את חלונות הבתים 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע".

 

שריפה ולא בגלל ל"ג בעומר
שריפה ולא בגלל ל"ג בעומר

 

לאחר שפירטו את התופעה והשלכותיה, דרשו נציגי השכונות מהרשויות לפעול לאלתר למיגור התופעה. "כעירייה האמונה על איכות סביבת התושבים, וכתוצאה מהנזק הנגרם לילדינו הרכים, אנו מצפים שתנהגו בהתאם. החוק מחייב את הרשות לנקוט בפעולות לצורך מניעת מפגעים והסרתם ומניעת נזקי גוף ורכוש", כותבים התושבים.

 

לדברי משה שלומוביץ, המתגורר באיזור, התושבים החליטו לפעול בשלב זה מאחר שהם מאמינים כי השלכות שריפת הפסולת ליד שכונות המגורים שלהם הן הרות גורל. "יש פה ילדים שגדלו לאורך שנים עם אסטמה ודלקות בעיניים, ופיתחו כל מיני אלרגיות, וזה רק הולך ומתגבר עם השנים", אומר שלומוביץ. "אין חולק על כך שזיהום סביבתי ועשן שנגרם כתוצאה משריפת מתכות וחומרים מסוכנים אחרים אינו בריא לסביבה, ואת זה שזה קורה אף אחד לא מכחיש, גם לא הרשויות".

 

חיים איפגן, תושב אחר, טוען כי בימים האחרונים חשים תושבי השכונה בריח חריף המגיע מכיוון אתרי השריפה. "הריחות חזקים יותר כעת, כי הקיץ כבר כאן ואין רוח חזקה שתיקח את הריחות מכאן", הוא אומר. "בשבת האחרונה היה נורא ואיום, כי האוויר עמד והריחות של השריפה נכנסו לכל פינה בבית. זה פשוט לא הגיוני שכזה דבר קורה ושתושבים סובלים כל כך הרבה שנים. אם יהיה צורך, נפתח במאבק ציבורי גדול".

 

מעיריית לוד נמסר בתגובה: "תושבי שכונת חב"ד ונווה אורנים בהחלט צודקים בטענותיהם. עיריית לוד נלחמת בתופעה מדי יום ביומו. למרבה הצער מדובר באיזור המייצר מפגעים סביבתיים רבים. השריפות מבוצעות בשטחים של רמלה ואינם בשטח השיפוט של לוד, מה שמקשה על עבודת הפיקוח והאכיפה שלנו. אנו פועלים מול המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל, ואנו סבורים כי לחץ של תושבים על גורמים אלה בהחלט יכול לסייע".

 

מעיריית רמלה נמסר בתגובה: "העירייה דוחה טענות הפונים ביחס לעירייה, ככל שהן מתרכזות בנזקים הסביבתיים הקשורים לשריפת מתכת וכדומה. מדובר בעבירות המתבצעות בשטח המועצה המקומית עמק לוד על ידי עברייני איכות סביבה במקום הנקרא על ידם דהמש. פניותינו הרבות למשרד לאיכות הסביבה, למשטרת ישראל ולגופי האכיפה השונים לא הועילו. מאחר ומדובר בשטח המצוי מחוץ לגבולות השיפוט של העיר רמלה אין לה יכולת אכיפה במקום".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה יחד עם גורמי אכיפה נוספים פועל להפסקת המפגעים. בהמשך לפנייה מסוף השבוע האחרון יבוצעו במקום סיורים נוספים של המשטרה הירוקה, והמשרד יעשה ככל יכולתו לסייע באמצעים ובסמכויות העומדות לרשותו".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות