כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שליח ציבור

יוסי בן דוד צילום: תומי הרפז
יוסי בן דוד צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

יוסי בן דוד שובר שתיקה: "תושבים אומרים לי: 'טעינו, בבקשה תחזור'"

"הבנייה והפיתוח נעצרו. כל מה שרואים היום בעיר זה תוכניות שלי". "היו גורמים אינטרסנטיים שדאגו לחקירה שלי ארבעה חודשים לפני הבחירות". "יעלה מקליס כוחנית! היא לא מעבירה תקציבים לגופים שלא מקבלים את התכתיבים שלה". "אני לא צופה שהיא תיבחר בבחירות הבאות". שנתיים וחצי אחרי שהפסיד בבחירות לראשות עיריית יהוד־מונוסון, ליוסי בן דוד יש ביקורת חריפה על מחליפתו בתפקיד

נועה בן צבי 
פורסם: 25.05.16, 07:58

שנתיים וחצי לאחר שהפסיד ליעלה מקליס בבחירות לראשות העירייה, יוסי בן דוד מספר כי הוא אינו יכול להסתובב ברחוב בלי שיעצרו אותו ויבקשו ממנו לחזור לעירייה. ראש העירייה לשעבר מתבונן מהצד על הנעשה בעיר ויש לו ביקורת חריפה על מחליפתו.

 

"חורה לי מה שקורה בעיר", הוא אומר, אבל מיד מוסיף: "אני במקום אחר עכשיו, אני גאה במה שעשיתי בעיר שלי".

 

עוד ביהוד:

מזרחית, רוק וסטנד אפ: המועדון הכי טוב בתל אביב נמצא בכלל ביהוד

מדעי הבדאלק: באור יהודה מתחברים לשורשים העיראקים עם קורס מיוחד

פלאיירים שהופצו ביהוד: יעלה מקליס "מכשפה"

 

יוסי בן דוד. "אני לא מרגיש שהפסדתי, אלא אני הרווחתי והציבור הפסיד" (צילום: תומי הרפז)
יוסי בן דוד. "אני לא מרגיש שהפסדתי, אלא אני הרווחתי והציבור הפסיד" (צילום: תומי הרפז)

 

בן דוד כיהן בתפקיד ראש העירייה עשר שנים. בשנת 2013 הפסיד בבחירות ליעלה מקליס, ראש העירייה הנוכחית. בתקופת כהונתו נחקר בן דוד במשטרה שמונה פעמים, בין היתר בחשד לשוחד, למרמה ולהלבנת הון. החקירה השמינית נערכה זמן קצר לפני הבחירות. בסביבתו טוענים כי החקירה היא שהביאה להפסד בבחירות. למרות הפסדו לא פרש בן דוד מהחיים הפוליטיים. הוא ממשיך לכהן כחבר מועצה מן המניין, מגיע לישיבות ומביע את דעתו.

 

אני לא מצטער

"להנהגה ביהוד היום אין ניסיון בניהול מקצועי של עסקים. עירייה זה עסק לכל דבר", אומר בן דוד. "מי שלא יודע לנהל עסק, לא יכול

לתת תמורות ראויות לתושבים בתחום החינוך, הרווחה, התרבות והאירועים. הבנייה והפיתוח נעצרו בשנתיים האחרונות. אני לא רואה שיש שום תוכנית חדשה. כל מה שרואים היום בעיר זה הכול תוכניות שלי שביצעתי במסגרת התחדשות עירונית. הכול זה הישגים שאני הגעתי אליהם מפני שניהלתי את העיר בצורה מקצועית מאוד.

"בתקופתי הכנסות העירייה עלו בכל שנה בצורה דרמטית וזאת לאחר שסגרתי גירעון לאחר שנכנסתי לעירייה בשנת 2003", ממשיך בן דוד. "תושב קיבל פי חמישה ממה שהוא שילם לעירייה מכספי הארנונה".

 

איפה טעית?

"אני חושב שהייתי צריך להוציא יותר כספים על הסברה ומיתוג, ואז הציבור היה יודע את כל הדברים שאני מספר לך. הציבור לא ידע את כל האמת. במקום זאת הציבור ידע רק שנעצרתי ונחקרתי. העובדות הן שנעצרתי ונחקרתי כמה פעמים ולא יצא מזה כלום. מתוך שמונה התיקים שנפתחו לי, שבעה נסגרו והשמיני בדרך. יאח"ה, היחידה לחקירות הונאה, מקצועיים מאוד ומתוחכמים. אני לא מאמין שאם מישהו עבר על החוק הם לא יעלו על זה, אין דבר כזה. המשטרה לא מצאה כלום".

 

היו גורמים שרצו אותך מחוץ לעירייה?

"לא חסרים אנשים שרצו להזיז אותי. אני עצרתי מינהל לא תקין, והגורמים הגדולים לא אהבו את זה ודאגו לפנות אותי. החקירה האחרונה שבגללה נעצרתי עוד עומדת ותלויה, ועל כן אני לא יכול לדבר עליה. היו גורמים אינטרסנטיים שדאגו לחקירה בדיוק ארבעה חודשים לפני הבחירות. עברו שנים ועוד אין כתב אישום. זה ייסגר כמו יתר התיקים נגדי".

 

אתה מצטער על ההתנהלות שלך?

"אני לא מצטער על כלום", הוא אומר בקול רגוע. "חזרתי לעסקים. אני אוהב מאוד את מה שאני עושה. אני איש נדל"ן ומתעסק גם בטקסטיל. אני לא נשאר בבית בחיבוק ידיים. אני ממש לא מצטער שהפסדתי. אני כן מצטער לראות שהעיר חוזרת לעבר, לימים שלפני כניסתי לתפקיד ראש העירייה. העיר נעצרה ואף תוכנית לא מתקדמת. אני לא יכול ללכת לסופר בלי שיעצרו אותי תושבים ברחוב. הם אומרים לי, 'ראש העירייה, טעינו, בבקשה תחזור'. אני מרגיש שהציבור מתחיל להבין שהניהול שלי היה מקצועי מאוד, ומה שהפריע להם זה החקירות נגדי, אני לא יכול להאשים את הציבור".

 

תתמודד שוב בבחירות הבאות?

"לא, אני חושב שלא", הוא עונה מיד. "עבדתי קשה מאוד בעיר, אבל הדברים שראיתי לא תאמו את תפיסת העולם שלי. הרגשתי שאני משלם מחיר כבד מאוד. פוליטיקה זה דבר לא נקי. טוב לי איפה שאני נמצא ואני לא רוצה לחזור לעירייה. ובכל זאת, בפוליטיקה אומרים never say never".

 

יעלה מקליס. "הטענות באות לכסות על כשלים שנבעו מניהול עירוני לקוי בעבר" (צילום: ריאן)
יעלה מקליס. "הטענות באות לכסות על כשלים שנבעו מניהול עירוני לקוי בעבר" (צילום: ריאן)

 

תמיד אדאג לעיר

משבר המתנ"ס הוא הנושא שמסעיר את התושבים והגורמים הפוליטיים בעיר זה זמן רב. החלטת ראש העירייה יעלה מקליס שלא להעביר את התקציב הייעודי למתנ"ס, ובכך לגרום לצמצום חלק ניכר מהפעילות, גרמה למשבר חריף בינה לבין תושבים ופוליטיקאים ובהם ורדי בושרי, משה לוי ואמנון סעד, שלמרות היותם סגני ראש העירייה החליטו להצביע בניגוד לדעתה של מקליס בישיבות המועצה. בינתיים עבר סעד לשורות האופוזיציה, אבל ראש העירייה נשארה בשלה ומסרבת להעביר את התקציב אם לא יחתום המתנ"ס על הסכם שמסדיר את היחסים עם העירייה. בן דוד מותח ביקורת קשה על התנהלותה של מקליס.

 

"אני מעולם לא השתמשתי בכלי הכספי נגד אף גוף", הוא אומר. "ההסכם הוא תירוץ סתמי כדי לא להעביר את הכסף למי שלא סר למרותה. היום תושבי העיר גילו את הפרצוף האמיתי של ראש העירייה. אין שום הסכם עם המתנ"ס, מעולם לא היה הסכם כזה, כמו שאין הסכם עם אתר ההנצחה ואין הסכם עם מרכז היום לקשיש. המתנ"ס הוא עמותה שמוכרת על ידי מדינת ישראל שאפשר לתקצב אותה בלי תבחינים של תקצוב עמותה. מקליס פשוט כוחנית מאוד! היא לא מעבירה תקציב לגופים שלא מקבלים את התכתיבים שלה".

 

היועץ המשפטי של העירייה המליץ לכונן הסכם בין המתנ"ס לעירייה.

"אם אני כראש עירייה העברתי תקציב למתנ"ס וזה לא היה חוקי, שיבואו לחקור אותי עוד פעם", הוא צוחק בקול רם. "זה מצחיק אותי, בוודאי. זה כספים של ילדים וקשישים וחבל שהיא מתנהגת ככה כלפי התושבים שלה. בעבר העירייה נהגה לערוך בכל שנה אזכרה לראש המועצה השני סעדיה חתוכה בעלות של עשרות אלפי שקלים. זה היה מנהג של 25 שנה. יום אחד החשב המלווה של העירייה טען שזאת הוצאה לא חוקית. מיד בלי לחשוב פעמיים לא חתמתי על הצ'ק יותר. הסתכסכתי עם המשפחה שלו עד היום, אבל אין מה לעשות, זה לא היה חוקי! אבל להעביר תקציב למתנ"ס זה לא חוקי?"

 

גם המועצה הדתית טוענת שאינה מקבלת את מלוא התקציב מהעירייה.

"אישרו 1.7 מיליון שקל למועצה הדתית, ועכשיו ראש העירייה טוענת שמגיע למועצה הדתית 1.3 מיליון שקל בלבד. זה אך ורק מלחמות פוליטיות, כי במועצה הדתית לא אומרים לדבריה אמן. היא רוצה לשלוט. את הספורט היא לקחה מעמותת הספורט והעבירה לחברה הכלכלית והספורט בגירעון ולא מביא תוצאות. לעירייה יש משרד מבקר רציני מאוד. ראש העירייה יכולה לשלוח את המשרד לביקורת. אם היא חושדת באי סדרים היא צריכה לשלוח את מבקר העירייה לערוך ביקורת, יש לה זכות מלאה לכך, אבל כך סתם לסגור ולא להעביר תקציבים? ההתנהלות היא בעייתית. אם היא רוצה לפגוע במישהו היא משתמשת בכוח הכסף".

 

גם בנושא בית ספר רמז בן דוד אינו חוסך ביקורת. בית הספר הושבת שלוש פעמים בשנה הנוכחית, משום שדרישות הנהגת ההורים לשפר את תנאי הלימוד במקום לא נענו. "בתי הספר ביהוד ישנים מאוד", אומר בן דוד. "אני יכול להעיד שכראש עירייה תחזקנו את בתי הספר ברמה גבוהה מאוד. היה לנו צוות תחזוקה מיוחד באגף החינוך".

 

"גם היום יש לי רגעים שאני רוצה לעזוב" (צילום: תומי הרפז)
"גם היום יש לי רגעים שאני רוצה לעזוב" (צילום: תומי הרפז)

 

טוענים שהמפגעים ברמז הם תוצאה של הזנחה ממושכת שהתחילה בתקופתך כראש עירייה.

"לא. כשאין תחזוקה שוטפת אלה התוצאות. עובדה שבתקופה שלי לא הייתה הפגנה אפילו פעם אחת. החלטנו שבית ספר יהודה הלוי לא ראוי מבחינת תחזוקה והעברנו חצי מהתלמידים לבתי הספר הרצל ורמז. אם אני הייתי ראש עירייה, הייתי בונה את בתי הספר אורנים, במעלה, הרצל ורמז מחדש. ראש עירייה דומיננטי יפעיל את הלחצים על משרד החינוך ויגיע להישגים. זה לא עובד אחרת. בתקופה שלי בתי הספר רמז והרצל זכו בפרס חינוך מחוזי ואחת הסיבות הייתה היופי שלהם. השנה שיפוצי הקיץ היו כישלון חרוץ. וקרה מה שקרה. צר לי על מה שקורה בעירייה. תושבים רבים מבקשים את עזרתי, ומה שאני יכול להגיד שהבחירות הן ב־2018. למרות הלחץ הציבורי אני מקווה לא לחזור לעירייה".

 

למה החלטת להישאר חבר מועצה?

"גם היום יש לי רגעים שאני רוצה לעזוב. אבל אני מרגיש שצריכים את הידע, הניסיון וההכוונה שלי. אני לא אופוזיציונר, אני לא אוהב את זה. נשארתי כי אני מנסה לכוון משהו, לעזור, שלא יעשו יותר מדי טעויות. אני פועל אחרת, אני לא מתנגד לכל דבר. אני אדם בודד, אני לא עושה עסקאות. כל הצבעה היא לטובת התושבים. אני אצביע בעד גם אם באופוזיציה מתנגדים. הביקורת שאני מעביר היא ביקורת בונה. הייתי בצד השני ואני יודע לכבד את ראש העירייה, אבל זה לא אומר שאני לא חושב שהיא טועה".

 

להערכתך מקליס תנצח בבחירות הבאות?

"אני לא צופה שהיא תיבחר שוב. אבל אני גם לא מוצא בהנהגה הנוכחית מישהו שיכול לשים את יהוד במקום שבו היא הייתה ולתת לעיר חזון וכנפיים. לצערי בהנהגה הנוכחית היכולות בינוניות למרות שהאנשים טובים. אני במקום אחר היום ממה שהייתי, אני לא מצטער. אני לא מרגיש שהפסדתי, אלא אני הרווחתי והציבור הפסיד, למרות שקשה לשמוע את זה. נולדתי ביהוד, אני אוהב את העיר ותמיד אדאג לה".

 

העיריה: "הטענות מופרכות"

מהעירייה נמסר בתגובה לטענות בן דוד: "הטענות שהועלו מופרכות מהיסוד ובאות לכסות על כשלים שנבעו מניהול עירוני לקוי בעבר. "מאז בחירתה של יעלה מקליס לתפקיד ראש העירייה מקודמות תוכניות בינוי ופיתוח שיש להן השפעה אמיתית על פיתוח העיר ובמקביל הן מטפלות בבעיות תכנוניות קשות שנוצרו בעבר בנושאי תנועה, חניה, חוסרים במבני ציבורי או פיתוח של שטחי ציבור.

 

"התוכניות שעיריית יהוד־מונוסון מקדמת בשנים אלו משרתות את האינטרס של כלל הציבור בעיר ולא של גורמים מעטים. "עיריית יהוד־מונוסון פועלת בהתאם לכללי המינהל התקין ובמיוחד בנושאים שיש להם השפעות על התנהלות בכספי ציבור. כל הגופים המתוקצבים של העירייה חייבים לפעול לפי כללים אלו (ביקורות שוטפות, התנהלות ראויה והסכמים משפטיים מסודרים), ואם לא, העירייה אינה רשאית להעביר להם כספי ציבור. העירייה מקבלת עליה אחריות על כל הפעילויות העירוניות אשר ישודרגו בעקבות החלטותיה. ההחלטה הראשונה שהתק־ בלה בנושאי הפקת האירועים באופן עצמאי הוכיחה את עצמה וקצרה שבחים ומחמאות".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות