כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
עיר בהשהיה

אינטל קרית גת. העובדים לא עברו לעיר צילום:הרצל יוסף
אינטל קרית גת. העובדים לא עברו לעיר צילום:הרצל יוסף
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

למה למרות אזור תעשייה מתקדם קרית גת מתקשה להמריא?

אבן פינה למפעל נוסף הונחה באזור התעשייה בקרית גת - מפעל הבמבה של אסם. הוא יצטרף לעשרות מפעלים שמעסיקים אלפי עובדים בעיר. אלא שההתפתחות התעשייתית לא מתורגמת להכנסות מארנונה, לירידה באבטלה, לעלייה בשכר של תושבי העיר או למעבר של עובדים לעיר

שי לוי 
פורסם: 10.05.16, 08:06

ביום שלישי שעבר התקיים באזור התעשייה של קרית גת טקס הנחת אבן פינה למפעל חדש של חברת אסם , שנבנה בהשקעה של מיליוני שקלים. המפעל החדש מצטרף לשורה ארוכה של מפעלים שנפתחו בעיר בשנים האחרונות ולהרחבות משמעותיות של מפעלים קיימים. הם פועלים באזור התעשייה, שנחשב לאחד מאזורי התעשייה הגדולים והמשוכללים בארץ.

 

 

למרות זאת הנתונים היבשים מלמדים שקרית גת לא הצליחה למנף את הנכס האדיר שפועל בתחומה. הדירוג הסוציואקונומי של התושבים לא השתנה ונותר נמוך, אחוז האבטלה גבוה וגם השכר הממוצע לא מראה כיוון חיובי. אז מדוע זה קורה, ומי צריך לתת את הדעת על כך?

 

היי־טק לצד לואו־טק

המפעל החדש של אסם יעבור לקרית גת, אחרי שהחברה החליטה לסגור את מפעל הבמבה בחולון. באסם מספרים על השקעה של 200 מיליון שקל ומציינים שבמפעל החדש יהיו 150 עובדים. בשורה טובה לנתוני התעסוקה בקרית גת? ובכן, במידה חלקית. מאה מהעובדים יעברו מהמפעל הקיים ורק 50 עובדים חדשים יגויסו. מדובר במפעל ענק לייצור במבה על שטח של 16 אלף מ"ר, צמוד למפעל הסלטים של החברה - סלטי צבר. עם סיום הבנייה תעסיק אסם בשלושת מפעליה בקרית גת (סלטי צבר, בונז'ור ובמבה) 600 עובדים.

 

לא מעט נאומים נישאו בטקס, שבו נכח גם ראש העירייה אבירם דהרי. כמו בלא מעט אירועים חגיגיים מסוג זה, ברובם דיברו על פיתוח הפריפריה. דגש ניתן לעיר קרית גת, שכאמור, מושכת בשנים האחרונות לא מעט מפעלים מכל חלקי הארץ. רק לפני מספר חודשים נודע שאינטל תרחיב את המפעל שלה בעיר ותגדיל את מספר העובדים מ־3,000 לכ־4,000 (מדובר, חשוב לציין, בתכנית שהתקבלה עוד בטרם נודע כי חברת אינטל העולמית מתכוונת לקצץ בכוח האדם שלה).

 

לצד אינטל גם HP פתחה בארבע השנים האחרונות עוד שני מפעלים, שהצטרפו לזה שהוקם ב־2004, ומשתרעים בסך הכל על שטח של 56 אלף מ"ר. לא פחות מ־700

עובדים מועסקים שם. לפני שנה גם חברת סטרטסיס חנכה בעיר מפעל חדש לייצור מדפסות תלת־ממד, שמצטרף למפעל שהוקם ב־2009, והם מעסיקים יחד מאות עובדים. יש את מפעל משובב שנפתח לפני שנתיים, מפעל המטבחים של דקור המשתרע על פני 12 אלף מ"ר ומעסיק 200 עובדים, מפעל לייצור חלקי מטוסים ועוד. בעבר הרחוק יותר נפתחו גם מפעלי בונז'ור וסלטי צבר ומפעל בטון גדול ומשוכלל. כל אחד מאלה מעסיק מאות עובדים, על פי נתוני החברות. לכאורה, אימפריה תעשייתית של ממש.

 

התרומה לעיר נעצרת בארנונה

גורם בכיר במשרד לפיתוח הנגב והגליל אמר כי "ההשפעה הראשונה בתחום מורגשת בנושא הארנונה. אינטל לבדה משלמת ארנונה של כ־12 מיליון שקל בחודש". ואמנם, בחינה של ספר תקציב העירייה לשנת 2016 מלמדת שהארנונה מהמפעלים באזור התעשייה - המועברת על ידי "י.ש. גת", המנהלת את אזור התעשייה - נחשבת לנתח גדול בהכנסות העירייה. עם זאת כשבוחנים את הנתון לעומק מגלים שהמספרים אינם גבוהים כפי שניתן היה לצפות - 33.5 מיליון שקל לשנה. הארנונה הכללית מעסקים, על פי ספר העירייה, עומדת על 128 מיליון שקל. עוד על פי הספר, מדובר בעלייה של 3.5 מיליון שקל ביחס ל־2015.

 

טקס הנחת אבן הפינה - כמה המפעל יעזור לעיר? (צילום: צפריר אביוב)
טקס הנחת אבן הפינה - כמה המפעל יעזור לעיר? (צילום: צפריר אביוב)

 

הארנונה המשולמת מחולקת בין קרית גת לבין המועצות האזוריות הסמוכות, אולם עדיין נתוני הכנסות העירייה מארנונה תמוהים. זאת משום שאינטל לבדה משלמת 12 מיליון שקל בחודש, HP לא אמורה להיות רחוקה מהנתון הזה, ומה לגבי מפעלים כמו צבר ואחרים? "הנתון באמת נשמע נמוך מדי", אמר גורם בעירייה.

 

יתרה מכך, כל מי ששוחחנו איתו הסכים שהתרומה של המפעלים נעצרת בתחום הארנונה. "למרות שבעיר שוכנים מפעלי היי־טק מובילים המציעים משרות יוקרתיות ומגוונות, העירייה לא מצליחה לתרגם את ההצלחה התעסוקתית הזו למינוף העיר", אמר הבכיר ממשרד הנגב והגליל. "עובדי היי־טק, שמעבר שלהם לעיר יתרום לחינוך ולארנונת תושבים, שגם חסרה לקרית גת, לא ממהרים להעתיק את מקום מגוריהם ומעדיפים לנסוע בכל יום לביתם במרכז הארץ או במושבי הסביבה".

 

עד תחילת השנה אינטל שילמה אלפי דולרים במענקים לכל מי שהעתיק את מגוריו לאזור. אולם בשל הביקוש הנמוך הוחלט לבטל את המענק באישור המדינה. התמונה הזו מתבררת גם כאשר מסתכלים על הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ושל לשכת התעסוקה. קרית גת נשארה באשכול סוציואקונומי 4, הנמוך, וגם אחוז האבטלה נשאר גבוה ולא יורד מעשרה אחוז. כך למשל עמד אחוז האבטלה בעיר בשנת 2011 על 10.5 אחוז, ב־2012 על 11.1 אחוז וב־2013 ו־2014 על 10.9 אחוז ו־10.5 אחוז בהתאמה. כל זה בזמן שהממוצע הארצי נע סביב ה־6.3 אחוז.

 

"לא מצליחים להוריד את האחוז מתחת לעשר, ובפועל המצב הרבה יותר גרוע", הסביר בכיר בעירייה, פעיל פוליטי שעוסק רבות בתחום הרווחה. "יש גם את הבטחת ההכנסה ושאר ההקלות שמעלות את הנתונים לאחוז הרבה יותר גבוה, כך שהמצב גרוע יותר מהנתונים היבשים האלה. מספיק להזכיר ש־40 אחוז מתושבי העיר פטורים בדרך כזו או אחרת מארנונה".

 

העובדים לא עוברים לגור בעיר

עוד תחום שמציג את הכישלון של העיר לתרגם את אזור התעשייה שלה להכנסות נוגע לעסקים הקטנים והמקומיים בקרית גת. כל מפעל שקם בעיר מתגאה בכך שהוא משפיע באופן ישיר על העסקים הקטנים בעיר, בהזמנות של אוכל או מוצרים שונים. אבל באופן מעשי ומשיקולים כלכליים מתברר שרבים מהם דווקא מעדיפים לרכוש את המוצרים מחוץ לעיר. זה בא לידי ביטוי בנתון שהתפרסם לאחרונה, לפיו בקרית גת נסגרו בשנה שעברה 302 עסקים, שהם 9.9 אחוז מכלל העסקים שפעלו בעיר באותה שנה.

 

הכישלון הזה מגיע לידי ביטוי גם בשכר החציוני בעיר, שנשאר נמוך ולא עולה, בשל העובדה שהעובדים מגיעים מבחוץ. "זה גם נתון חשוב, כי שכר גבוה יותר אומר תשלום ארנונה מלא ויותר הוצאות על עסקים בעיר", אמר גורם בעירייה. השכר החציוני עומד על 6,051 שקל, כאשר השכר החציוני הארצי גבוה מ־9,000 שקל.

 

אותו גורם בכיר בעירייה הוסיף: "דווקא השיפור בתחבורה וכביש 6 גרמו נזק לעיר. אנשים יכולים לגור בתל אביב או בכל עיר במרכז ולבוא לפה בחצי שעה של נסיעה לכל כיוון. אז וואלה, אני לא רואה בן אדם מוותר על מגורים בעיר במרכז הארץ כדי לגור בקרית גת, והמצב מדבר בעד עצמו. דהרי כל הזמן מתגאה בכל מיני פרסים שקרית גת קיבלה וכמה אנחנו טובים, אבל בשורה התחתונה האנשים שאנחנו רוצים שיעברו לפה פשוט לא באים. רק שהוא לא נותן לעובדות לבלבל אותו".

 

לא מעט נכתב על כך שעובדים מסרבים לעבור לקרית גת, אגב, למרות שמחירי הדיור בעיר נמוכים באופן משמעותי מאשר בערי המרכז ואפילו מערים קרובות יותר כמו אשדוד או אשקלון. "בסוף האנשים הללו מסתכלים ובודקים את מצב החינוך בעיר, את רמת האלימות, את אפשרויות הבילוי והתעסוקה לבני נוער וילדים, ולא באים", הסביר אותו גורם בעיריה. "גם פה דהרי מתגאה בכל מיני חוגים ופרסים, אבל פְּתח את העיניים, כי מחוץ לעדר שלך אף אחד לא קונה את התמונה הוורודה שאתה מצייר".

 

אותו בכיר אף הוסיף בעקיצה: "למה ללכת רחוק עד לאזור התעשייה? גם בקרב בכירי העירייה יש כמה שבאים מבחוץ. אנשים שמנהלים את העיר, משווקים אותה או מגנים עליה, אבל בשורה התחתונה גרים בעיר אחרת, וזה כולל גם את האנשים הכי קרובים לראש העיר". בין האנשים האלה ניתן למנות מנהלת אגף בעירייה, את היועץ המשפטי, ואפילו את עוזרו של ראש העיר, רפי ואזאנה. הגורם מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל הוסיף, "בסוף זה כישלון ניהולי של העומד בראשות העיר. בשורה התחתונה, יש לך פה משהו שאין בערים אחרות, אבל אתה לא מצליח לתרגם את זה להצלחה".

 

חבר המועצה דודו בן לולו, אמר: "ערים אחרות בדרום משוועות להגיע למצב שקרית גת נמצאת היום מבחינת היצע במקומות עבודה. מצב האבטלה, לדעתי, לא נובע מכך שאין עבודה. רוב החותמים בלשכת התעסוקה מעדיפים לקבל הטבות מהמדינה, במקום לעבוד בשכר מינימום, וזה בכל המדינה כך. כשהמינימום יגדל, אנשים יעדיפו להשתכר טוב ויפסיקו לחתום בלשכה. כל עסק בעיר מעסיק מאות עובדים מהעיר, ואני נתקל בלא מעט חבר׳ה מאשדוד, אשקלון וקרית מלאכי שבאים לעבוד אצלנו. לאחרונה אושר סופית הסכם־גג לפיו בקרית גת מערב יתווספו 9,500 יחידות דיור ויחד עם כרמי גת שמונה מעל 7,000 יחידות, העיר תגיע ל־150 אלף איש. שילוש האוכלוסיה לעומת היום. בכרמי גת לפחות 60 אחוז תושבים מהמרכז יבואו לעיר, ורובם יישארו לעבוד במרכז וישתכרו יפה, כך שהמצב הסוציואקונומי ישתפר וגם תושבי קרית גת "הישנה״ ירוויחו מכך, משיפור תשתיות ובניינים. בעזרת השם, בחמש השנים הקרובות נזכה לראות קרית גת אחרת מכל ההיבטים".

 

מעיריית קרית גת טרם התקבלה תגובה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות