כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
סיירת יעל

יעל הרציקוביץ' צילום: תומי הרפז
יעל הרציקוביץ' צילום: תומי הרפז
 
הבעל דורון הרציקוביץ'. "עכשיו אני איתו בעסקי הכדורסל" צילום: תומי הרפז
הבעל דורון הרציקוביץ'. "עכשיו אני איתו בעסקי הכדורסל" צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

לוחמנית: חברת המועצה שמביסה את מתחריה בזירת האגרוף

יעל הרציקוביץ' היא חברת מועצת עיריית קריית אונו, אלופת ישראל בקרטה, סגנית אלופה באגרוף תאילנדי, מאמנת קרוספיט והמנכ"לית היחידה בליגת העל בכדורסל. "יש גברים שפחות אוהבים לראות נשים חזקות, לוחמות, אבל זה לא מזיז לי", היא אומרת

נועה בן צבי 
פורסם: 29.04.16, 07:14

"אימהות ואבות, תנו מתנה לבת שלכם. שלחו אותה ללמוד אומנות לחימה. שתלמד להגן על עצמה. שתלמד להילחם על מה שמגיע לה. שתבין שאם מפסידים בקרב זה לא סוף העולם. שתבין שניצחון או הפסד תלוי רק בה. אם ניצחה, היא תדע שזה מפני שהייתה יותר טובה. אם היא הפסידה, זה רק בגללה. למדו אותה שאם תתאמן היא תצליח, אם לא הצליחה היום היא תצליח מחר. אומנות לחימה היא אומנות החיים. אין דרך טובה יותר ללמוד על החיים מאשר להיכנס לזירה קטנה שאין דרך לברוח ממנה".

 

ליעל ברנדווין־הרציקוביץ' יש אג'נדה ברורה מאוד לגבי החיים והספורט. לא במקרה היא מנהלת את חייה האישיים באופן ספורטיבי. או ליתר דיוק, בריצה. אין לה ברירה. היא צריכה להספיק הרבה. הרבה מאוד.

 

עוד בבקעת אונו:

הטיל התפוצץ, הבית ניזוק והחברה הקבלנית נתבעת

מזרחית, רוק וסטנד אפ: המועדון הכי טוב בתל אביב נמצא בכלל ביהוד

מדעי הבדאלק: באור יהודה מתחברים לשורשים העיראקים עם קורס מיוחד

 

יעל הרציקוביץ'. "מכבדים אותי אולי כי זה לא טריוויאלי לראות אישה בתפקיד כזה" (צילום: תומי הרפז)
יעל הרציקוביץ'. "מכבדים אותי אולי כי זה לא טריוויאלי לראות אישה בתפקיד כזה" (צילום: תומי הרפז)

 

הרציקוביץ' היא חברת מועצת עיריית קריית אונו מטעם סיעת לב. מנכ"לית קבוצת הכדורסל הפועל פתאל אילת ששייכת לבעלה, איש העסקים דורון הרציקוביץ'. היא זכתה באליפות ישראל בקרטה שבע פעמים ופעם אחת באליפות העולם. היא מתחרה באגרוף תאילנדי, מאמנת קרוספיט והיא אימא של שהם בת החמש ושובל בת השלוש.

 

"האג'נדה שלי ברורה מאוד, להכניס נשים לתחום הלחימה", היא מסבירה. "מבחינתי זה צריך להיות חוג חובה בבית הספר. אני מקווה שהבנות שלי יבחרו ללכת בעקבותיי וימצאו להן תחום ספורטיבי".

 

למה לדעתך זה חשוב?

"אני יודעת מה זה נתן לי. האישיות שלי עוצבה 50 אחוז על ידי החינוך של ההורים שלי ו־50 אחוז על ידי הספורט. כל ספורט זה מצוין. הוא לא חייב להיות תחרותי. בכל ספורט מקבלים משמעת, אמונה בעצמך, מבינים שאימון עוזר להשגת המטרה. מתאמנים ומצליחים, זו נוסחה פשוטה מאוד".

 

אגרופים לפנים

הרציקוביץ', 40, נולדה באורוגוואי. היא עלתה לארץ בגיל שלוש עם הוריה. המשפחה התגוררה ברחובות. בגיל עשר החלה להתאמן בקרטה.

היא הגיעה לחגורה שחורה וזכתה להישגים רבים. את שירותה הצבאי עשתה כפקחית טיסה ואף חתמה קבע. היום היא מתגוררת בקריית אונו ובחמש השנים האחרונות היא מאמנת ומתאמנת באגרוף תאילנדי. ("דומה לקיקבוקס אבל מותר לתת אגרופים לפנים, בעיטות לפנים, ברכיות ומרפקים לגוף, מותר כמעט הכול", היא מסבירה). לפני שבועיים הוכתרה לסגנית אלופת הארץ. "אני אוהבת לנצח", היא אומרת. נוסף על כך היא מארגנת נבחרת הבנות בקיקבוקס עם ארגון איילת ועמותת אתנה.

 

למה חשוב לך שבנות ישתלבו באומנויות לחימה?

"לבנים מלכתחילה יש יותר עוצמה בגוף. ברגע שאישה מחליטה שהיא עוצמתית, כל כיוון המחשבה שלה משתנה. היא לומדת שהיא יכולה להחזיר, יכולה לעמוד על שלה, יכולה להגיד לא כשצריך. היום אני מופתעת מזה שבנות מתעסקות בציפורניים שלהן מגיל 12. אותי זה אף פעם לא עניין. כל ספורט שילדה תלך אליו יוציא אותה מהשטויות האלה".

 

"החלום שלי הוא להקים בית ספר לספורט ולהישגיות בקריית אונו", היא ממשיכה. "אני חולמת שכל ילד או ילדה ינסו סוג ספורט אחר בכל יום. בנים ילמדו ריקוד ובנות ילמדו אומנות לחימה. אני חולמת שילדים ילכו לים, ינווטו וילמדו להתמודד עם איתני הטבע, יראו שהם יכולים להצליח באמצעות מחשבה ותכנון. אני רוצה שילדים יציבו מטרות וישיגו אותן. אלה דברים שקצת חסרים היום במסגרת החינוכית. המטרה היא שכמה שיותר ילדים וילדות יעסקו בספורט. לא משנה באיזה ספורט. זה נותן המון. זה נורא חשוב לי".

 

"לבנים מלכתחילה יש יותר עוצמה בגוף" (צילום: תומי הרפז)
"לבנים מלכתחילה יש יותר עוצמה בגוף" (צילום: תומי הרפז)

 

הטלפון שלה מצלצל לצלילי "עין הנמר" מ"רוקי". היא סוגרת פרטים אחרונים לקראת הנסיעה לאילת. פעם בשבוע היא נוסעת עם בעלה דורון לעיר הדרומית שבה הם מנהלים את קבוצת הכדורסל המקומית שמשחקת בליגת העל. דורון הרציקוביץ', 61, איש עסקים מצליח, הוא הבעלים של הקבוצה. לאחר שרכש אותה הציעה יעל כי תהיה המנכ"לית. הרציקוביץ' אימץ את ההצעה בחום.

 

איך הכרתם?

"עבדתי באפריקה ישראל, הייתי מנהלת תפעול, ודורון עבד הרבה באירופה, בטורקיה. הוא הציע לנו קרקע באיסטנבול. נסעתי איתו לטורקיה וכך נוצר הקשר. היום יש לנו שתי ילדות, הן האושר של חיינו. אחרי הנישואים עבדתי בחברת שיכון ובינוי, אבל אחרי שהקטנה שלי נולדה חיפשתי להרגיע קצת את הקצב ועכשיו אני עם דורון בעסקי הכדורסל".

 

את אוהבת כדורסל?

"אני מאוד אוהבת את זה, אנחנו נהנים פה מאוד. זאת השנה הרביעית שלנו באילת ואני מקווה שנישאר. העונה התחלנו פחות טוב, אבל עכשיו אנחנו בעלייה, במקום הרביעי בטבלה".

 

את אומרת שחיפשת להרגיע, אבל את נוסעת פעם בשבוע לאילת.

"זה לא כזה נורא, מתרגלים. זה לא שאני נוסעת באוטו. הולכים למשחק, אם מנצחים הולכים לשתות בירה ואם מפסידים חוזרים למלון בדיכאון. יש לי מטפלת מדהימה שמגיעה פעם בשבוע לשמור על הבנות כשאני נוסעת לאילת. הבנות נולדו לתוך זה, אז הן רגילות. אם מתאפשר הן באות איתנו לאילת, ואם לא הן רואות אותנו בטלוויזיה ומעודדות. הקטנה כבר מבדילה בין ענפי הספורט השונים ומבינה את מי צריך לעודד. אני נורא נהנית. כשעובדים במה שאוהבים אז מצליחים".

 

את האישה היחידה בארץ שמנהלת קבוצת כדורסל בליגת העל.

"כן, אני המנכ"לית היחידה. האמת שאני די רגילה להיות הבחורה היחידה. גם בצבא הייתי הבחורה היחידה וגם בקרטה הייתי מהיחידות. משום מה אני תמיד נמשכת למקומות שבהם אני לבד. אולי אני מפחדת ממתחרות? לא, סתם. נוח לי, כל החיים אני בסביבת גברים. יש לי יותר חברים מחברות. התפקיד שלי בקבוצה הוא לוגיסטי ותפעולי. אני דואגת לשחקנים למלונות, טיסות, מכוניות, מאמן אישי, תזונאי אם צריך. אין מגדר בתפקיד הזה אבל כן, אני נמנעת מלהיכנס לחדרי ההלבשה".

 

נתקלת בהערות שוביניסטיות?

"יש גברים שפחות אוהבים לראות נשים חזקות, לוחמות, אבל זה לא מזיז לי. אני חייבת להגיד שלא נתקלתי בשוביניזם כלפיי. להיפך, מכבדים אותי אולי דווקא כי זה לא טריוויאלי לראות אישה בתפקיד כזה. גבר חזק אוהב לידו אישה חזקה, זה מה שאני אומרת. אם להיות כנים, אני בעצמי הגעתי לתפקיד הזה רק כי בעלי נכנס לקבוצה. אבל אם מחר בעלי יעזוב את הקבוצה ואני אציג את קורות החיים שלי לקבוצה אחרת, אני מצפה שייקחו אותי. אני חושבת שנשים אולי נרתעות מכדורסל ואפשר לראות זאת בכדורסל הנשים בארץ. יש רק שלוש ליגות, אין הרבה שחקניות וחבל. אין מניעה שנשים יעסקו בספורט הזה".

קשה באופוזיציה

 

בקרוב תעזוב הרציקוביץ' את תפקידה כחברת מועצה לאחר שנתיים וחצי, בעקבות רוטציה בין חברי סיעת לב. "באתי להשפיע ולעשות משהו בעיר, אבל קצת קשה מתוך האופוזיציה", היא אומרת. "מתנגדים לכל מה שאנחנו מעלים. אני חברה בוועדת הספורט והייתי רוצה להחזיק את תיק הספורט, אבל מפני שאני באופוזיציה זה נמנע ממני. אני נשארת בוועדת הספורט למרות שכבר לא אהיה חברת מועצה. אני מקווה שבקדנציה הבאה משהו ישתנה".

 

"האמת שאני די רגילה להיות הבחורה היחידה" (צילום: תומי הרפז)
"האמת שאני די רגילה להיות הבחורה היחידה" (צילום: תומי הרפז)

 

מה משך אותך לפוליטיקה המקומית?

"הכרתי את ראש העירייה הקודם יוסי נשרי ואת יושב ראש הסיעה איציק ציזר כשהייתה לי ולדורון קבוצת הכדורסל מ.כ הבקעה. הרעיון היה ליצור קבוצה של כל בקעת אונו וכל עירייה או מועצה תכניס כסף לקבוצה כי בכל זאת מדובר בעסק לא מרוויח אלא בתרומה לקהילה. לצערנו רק קריית אונו וגני תקווה נרתמו לעניין. זה הספיק מבחינה תקציבית לליגה הלאומית, אבל לליגת העל זה כבר לא הספיק. עזבנו פה כי לא הייתה מספיק תמיכה. לא הצלחנו למשוך את כל הבקעה, וחבל. אבל כל עירייה עושה את השיקול שלה.

 

"יש לי אמונה שלמה בנשרי ובציזר, ולכן החלטתי להצטרף אליהם", היא ממשיכה. "הפוליטיקה חדשה לי. הופתעתי בהתחלה, זה לא היה כל כך נעים. אבל אני מקווה להמשיך ולתרום בעיקר לספורט בעיר. אני רוצה מאוד לקדם את הספורט העממי ולהוסיף לפארקים מתקני ספורט ולארגן תחרויות קרוספיט".

 

היא מרבה לחייך. מקרינה שמחה ואושר, אבל מודה שהכדורסל יכול גם להיות מדכדך. "מדהים איך מצב הרוח של כל העוסקים בענף תלוי בכדור כתום", היא צוחקת. " לעיתים תחושת האכזבה בלתי נתפסת. אבל מצד שני, הניצחון מביא התרגשות והתרוממות רוח אדירה שקשה להסביר במילים. לפני שנתיים הבאנו לחצי גמר גביע המדינה בהיכל נוקיה 2,500 אילתים, היה מדהים לראות את זה. מהר מאוד הפכנו למשפחה, אני מקווה שנישאר שם הרבה שנים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות