כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
קשיי קליטה

"אסון לקהילה" צילום: shutterstock
"אסון לקהילה" צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מצגת של עיריית תל אביב על יוצאי אתיופיה: "סובלים מ- H.I.V ומחלות פסיכיאטריות"

במצגת שהכינה העירייה נכתב כי בני העדה האתיופית בתל אביב מתמודדים עם "בעיות בריאות שונות ומגוונות — H.I.V, מחלות פסיכיאטריות". במשרד הבריאות אין נתונים תומכים בכך. יהודה סהלה, רב העדה בעיר: המצגת הזאת היא אסון לקהילה

מירב שלמה־מלמד 
פורסם: 04.04.16, 07:59

במצגת שנקראת "קליטת עולי אתיופיה ביפו, נתונים ותוכניות" שהוכנה לראש עיריית תל אביב־יפו רון חולדאי לקראת סיור של ועדת הכנסת לקליטה ולעלייה ביפו נכתב, בפרק הנקרא "קשיים ובעיות": "בעיות בריאות שונות ומגוונות — H.I.V, מחלות פסיכיאטריות ומחלות כרוניות אחרות". המצגת הוכנה בעירייה על ידי מחלקת "חוצות יפו".

 

במצגת האמורה, שנשלחה גם לכנסת, מובאים נתונים שנמצאים בידי העירייה והם נכונים לחודש פברואר השנה. בין היתר צוין בה כי יוצאי אתיופיה החלו להיקלט בשכונות יפו בשנת 2005 "למרביתם קושי גדול בשפה העברית גם לאחר לימוד אינטנסיבי במרכזי הקליטה".

 

עוד בתל אביב:

נערות ליווי לצד אמנים: סיור במתחם קריית המלאכה בתל אביב

החיים החדשים של מלכת חיי הלילה של תל אביב

נוסעת הזעיקה שוטרים לאוטובוס לאחר שחשדה בתלמידה ערבייה

 

מתוך המצגת "קליטת עולי אתיופיה ביפו, נתונים ותוכניות" (צילום: מתוך המצגת)
מתוך המצגת "קליטת עולי אתיופיה ביפו, נתונים ותוכניות" (צילום: מתוך המצגת)

 

עוד צוין כי כיום יש בקהילה האתיופית כ־600 בתי אב וכ־3,000 איש, שמחציתם מוכרים במחלקת חוצות יפו ומטופלים בה. העולים מהווים כעשרה אחוזים מכלל המשפחות המטופלות במחלקה.

 

במצגת אף נכתב כי בני העדה האתיופית מתמודדים עם "קשיי שפה ותקשורת, ידיעת השפה העברית ברמה נמוכה, אף שעברו שתי מסגרות אולפן; פערים תרבותיים

ושפתיים של התלמידים בבתי ספר; פער גדול בין הורים לילדים בידיעת השפה; אי מימוש זכויות, קושי בהתמצאות והתארגנות... מצב סוציו אקונומי נמוך — כושר השתכרות נמוך או קיום מקצבאות ביטוח לאומי. היעדר ציוד ביתי בסיסי... קושי בהסתגלות לשוני תרבותי; חוסר ברשתות תמיכה משפחתיות וקהילתיות; אלימות במשפחה; קושי בצריכת שירותים חברתיים קהילתיים (השתלבות בפעילות מרכזים קהילתיים, מועדוני קשישים); ניכור, חשדנות וחוסר ידע בקרב האוכלוסייה הקולטת".

 

האם בני העדה האתיופית חולים באיידס ובמחלות פסיכיאטריות בשיעורים הגבוהים מהשיעורים בקרב שאר האוכלוסייה?

מהעירייה נמסר: "המצגת נועדה להציג את עבודת מחלקת הרווחה בעיר כחלק מסיור של ועדת הקליטה. בסיור הוצגו היבטים שונים בפעילות הענפה בקליטת העולים מאתיופיה וכן ניתנו דוגמאות לנושאים שהעולים המטופלים ברווחה מתמודדים עמם. אין להסיק מדוגמאות אלו על מצבם של האתיופים ביפו ובכלל".

ממשרד הבריאות נמסר בהקשר זה כי "למשרד הבריאות לא ידוע על תחלואה מוגברת במחלות נפש או באיידס בקרב יוצאי אתיופיה המתגוררים בתל אביב בהשוואה ליוצאי אתיופיה המתגוררים במקומות אחרים בארץ. השירות לטיפול במחלות נפש ורשת התמיכה לנשאי נגיף האיידס שמפעיל משרד הבריאות במחוז תל אביב ערוכים שפתית ותרבותית לטיפול בבני הקהילה".

 

הרב יהודה סהלה, רב העדה בתל אביב: "מדובר במצגת שהיא אסון לקהילה. במקום לחבר אותנו עם התושבים האחרים הם מרחיקים אותנו. במקום לבנות מערכת אינטגרציה חיובית הם ממדרים אותנו. איך אפשר להוכיח אמירה גסה כזאת. זוהי רדיפה חמורה של האתיופים. אני מקווה שמישהו יעשה חושבים שוב ויעשה תיקון לעוול שהם יוצרים כלפי העדה האתיופית. אנחנו נשקול את המשך צעדינו מול הרשות ונבקש שמצגת כזו לא תופץ בעתיד".

 

"נראה לי שמישהו התבלבל". עו"ד לסקי (צילום: ריאן)
"נראה לי שמישהו התבלבל". עו"ד לסקי (צילום: ריאן)

 

עו"ד גבי לסקי, חברת מועצה (מרצ), חברת קואליציה ומומחית בתחום זכויות אדם: "זו מצגת מקוממת. אני מתכוונת להעלות את הנושא לפני הגורמים הרלוונטיים בעירייה ולבדוק כיצד קרה שנכתב כי בני העדה סובלים מאיידס וממחלות פסיכיאטריות. נראה לי שמישהו התבלבל. זה מזעזע וצורם להיווכח שמקטלגים עדה שלמה במחלות שונות ומגוונות כאשר בוודאי אחוזי התחלואה הזאת לא אמורים להיות שונים מבעדות אחרות. חלק מקשיי הקליטה של האתיופים בישראל נובעים מהשוני התרבותי אך גם מחוסר היכולת של המדינה להעניק להם את הכלים הדרושים כדי ליצור הזדמנויות שוות בשעה שגל חמור של גזענות רודף אחריהם כמו שנראה שקורה גם במקרה הזה. אסור שמקרה כזה יישנה בעתיד".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות