כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
צניחת מחירים

אילוסטרציה צילום: Index Open
אילוסטרציה צילום: Index Open
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הישראלים מצביעים ברגליים: חופשה באילת? רק כשהמחירים נוחים

המלונאים באילת חשים את הצורך של הציבור להוזיל מחירים ויוצאים במבצעים. הנופשים לא מוכנים לשלם את המחירים הגבוהים, ובוחרים מלונות קטנים ועממיים יותר. מנכ"ל התאחדות בתי המלון באילת: "המחירים הנמוכים בתקופה זו נועדו למלא את בתי המלון שחלקם עובד במחירי הפסד"

עזרא ארבלי  
פורסם: 28.03.16, 06:59

המחירים הגבוהים בבתי המלון של אילת מרתיעים בדרך כלל את הנופשים מלבחור לנפוש בעיר. אבל למרות הרתיעה, ממשיכים המוני בית ישראל לפקוד את בתי המלון הרבים באילת, ואם נציץ בתפוסות בתי המלון בתקופת חג הפסח או בתקופת הקיץ, נוכל להבחין בקלות כי התפוסות מלאות.

 

 

אבל מה קורה בתקופות הפחות בוערות? מדוע אחוזי התפוסה באילת, שמציעה שמש כמעט בכל ימות השנה, נמוכים באופן יחסי? התיירנים מציינים כי לתופעה זו יש מספר הסברים. ראשית, במהלך השנה הנופשים הפוטנציאליים נמצאים בשגרת החיים של בית, עבודה ובתי ספר. שנית, רבים מהנופשים מעדיפים יעדים אטרקטיביים בחו"ל שבסיכום כללי, כולל טיסות, מסעדות ובזבוזים, זולים יותר מחופשת סוף שבוע באילת ללא טיסות.

 

בנוסף, לנופשים הישראליים "נמאס" מהעיר והם אינם מוכנים להגיע לכאן כדי לחוות את אותן חוויות שחוו בפעמים הקודמות.

 

משרד התיירות פועל ומנסה בשנים האחרונות להוזלת המחירים בבתי המלון כדי לעודד עוד ועוד נופשים לפקוד אותם, ולהוציא שם את כספם במקום לבזבז את הכסף היקר בחו"ל.

 

בוועידת המלונאים שהתקיימה לאחרונה בירושלים אמר שר התיירות, יריב לוין, כי על בתי המלון לבצע מהלכים שיתאימו את עצמם לקהלי היעד. לדבריו, לא יתכן שהטורקים יצליחו להציע לתיירים מגרמניה הרבה יותר ממה שמציעים בתי המלון בישראל ובמחיר זול יותר.

 

לדברי השר, אין בישראל מספיק מוטלים קטנים, אכסניות, מלונות ברמת שלושה כוכבים ובתי מלון הפועלים בשיטת "הכל כלול", ולכן יש לעודד את הקמתם כדי לענות על הצורך והביקוש.

 

הדעות חלוקות

שבתאי שי, מנכ"ל התאחדות בתי המלון באילת, אמר כי המעבר של בתי מלון לשיטת "הכל כלול" הוא מעבר מסובך המצריך השקעה של מיליוני שקלים. "שר התיירות לוחץ על המלונאים האילתים שיעברו לשיטת 'הכל כלול', בניגוד לשר שקדם לו שחשב שיש לחסל את השיטה ולאפשר לנופשים לצאת מבתי המלון וליהנות ממה שהעיר יכולה להציע להם. שר התיירות סבור כי המעבר לשיטת 'הכל כלול' באילת יעודד את התיירות הרוסית שנפגעה בשנתיים האחרונות".

 

כיצד ניתן אם כן לעודד את הנופשים להגיע לאילת? ומדוע מחירי הנופש כל כך יקרים? נשיא התאחדות בתי המלון בישראל, אלי גונן, אמר בוועידה כי בין משרד התיירות לבין המלונאים קיימת מחלוקת בעניין זה.

 

המלונות באילת - הנופשים בוחרים על פי המחיר (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
המלונות באילת - הנופשים בוחרים על פי המחיר (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

בעוד משרד התיירות סבור כי בתי המלון מסוגלים להפחית מחירים כדי לעמוד בתחרות מול יעדים אחרים בחו"ל, סבורים המלונאים כי עודף הרגולציה של משרד התיירות הוא שגורם למחירים הגבוהים.

 

גונן סבור כי על משרד התיירות לסייע לבתי המלון בהורדת מחירי התפעול, ובכך להוזיל את המחיר שיתגלגל לצרכן. "יש דילמה שאנו עומדים בפניה כל
השנה", מסביר שבתאי שי. "הדילמה היא שכולם רוצים להגיע לבתי המלון באילת באותה תקופה, וההסבר לכך הוא שלאותם נופשים אין חופש במהלך השנה. הם באים לכאן כשיש חופש מהעבודה בזמן החגים וכשיש חופש לילדים בחודשים יולי ואוגוסט. אם הישראלים היו מבקשים להגיע לכאן בחורף, בין החודשים אוקטובר עד מרץ, לא הייתה שום בעיה עם המחירים. רק לאחרונה הציעו בתי מלון גדולים דילים של שלושה ימים כולל טיסות באלף שקל, אבל לא היו הרבה קופצים והתפוסות היו כבעבר. מי שכן הגיע וניצל את המחירים הזולים היו הכנסים הגדולים שהתקיימו בעיר ואירועי הספורט שהביאו לאילת אלפי משתתפים".

 

שי ממשיך ומסביר מדוע לבתי המלון אין את היכולת להציע מחירים כה נמוכים מהלך כל השנה. "המחירים הנמוכים בתקופה זו נועדו למלא את בתי המלון שחלקם אף עובד במחירי הפסד. לאורך תקופה אי אפשר להמשיך במחירים כאלה, ולכן המחירים, שעולים בתקופות החמות, מאזנים את ההכנסות ומאפשרים לבתי המלון להמשיך ולהתקיים".

 

המחיר קובע

שגיא ארם, מנהל רכש בחברת הנסיעות 'אשת טורס', מצביע על עלייה בביקוש בתקופה האחרונה. "המבצעים של 999 שקל כולל טיסות או 666 שקל ללא טיסות גרמו לנופשים רבים לבחור באילת, אבל מגמה זו מאפיינת בדרך כלל כל רבעון ראשון של השנה וגם השנה אין זה שונה משנים קודמות. ב'אשת טורס' אנו יודעים לזהות תאריכים ובתי מלון ספציפיים הנמצאים בתפוסות נמוכות ולהציע אותם לציבור הן כדי למלא את המלון, והן כדי לעודד את הביקוש וליצור יותר תנועה לאילת".

 

האם יש ביקוש למלונות יותר עממיים?

"בשנתיים האחרונות, הלקוח מצביע ברגליים ובוחר יותר מלונות קטנים ועממיים. המותג פחות מעניין אותו, והדבר החשוב מבחינתו הוא המחיר. היום, ובאופן חד משמעי, נקבעת החופשה על ידי המחיר הסופי של החופשה. הנופשים יותר ספונטניים וכשיש מבצע טוב, מזג אוויר טוב או סתם כי בא להם לחרוג מהשגרה, הם בוחרים מלון שמציע מחיר זול".

 

יהודה זפרני, משנה למנכ"ל קבוצת 'אופיר טורס' ומומחה לתיירות, ציין כי גם בחברתו מרגישים את השינוי ואמר ל'ידיעות אילת', "בחורף הזה הרגשנו שינוי בבתי המלון של אילת. המלונאים חשים את הצורך של הציבור להוזיל מחירים ולצאת במבצעים, וההערכה שלי היא שמגמה זו באה לתת איזושהי עדיפות לנופשים הישראליים לא רק בזמן משבר עם תיירות החוץ".

 

נופשת בעקבה - למה לא מצליחים להתחרות עם המחירים שמציעים שם? (צילום: מאיר אוחיון)
נופשת בעקבה - למה לא מצליחים להתחרות עם המחירים שמציעים שם? (צילום: מאיר אוחיון)

 

זפרני מנתח את המגמה ומציין כי "כל ענף התיירות נכנס למשבר אחרי מבצע 'צוק איתן' בקיץ 2014 ועדיין לא התאושש ממנו עד היום. העלייה בביקוש מורגשת בתקופה האחרונה ובמיוחד בימים האחרונים. ההסבר לכך פשוט: הפיגועים בטורקיה ובבריסל גרמו לנופש הישראלי לחפש משהו קרוב לבית והגבירו את הביקושים. יש להניח כי הפיגועים באירופה הם לא האחרונים, ולכן יש להם השפעה מיידית, ומי שתרגיש את זה טוב יותר מכולם היא העיר אילת".

 

לדברי זפרני, אילת אינה משווקת מספיק ויש לנקוט בצעדים כדי לשווק ולפרסם אותה בכל אמצעי. "כאיש תיירות העוסק בתחום 30 שנה אני אומר שאנחנו צריכים להיות עם אילת כל יום, כל שבוע, כל השנה ובכל מזג אוויר. הבעיה היא שהעיר אינה משווקת בעולם כראוי לה. לדעתי, אילת חייבת להיות משווקת לא כישראל, אלא כאילת בלבד בדיוק כפי שפלמה אינה משווקת כספרד והאי כרתים אינו משווק כיוון. מי שצריך להשקיע בפרסום העיר הם אנשי משרד התיירות והאנשים המקומיים המופקדים על תחום התיירות באילת".

 

נופש לכל כיס

המחירים הנמוכים של בתי המלון באילת בתקופה זו של השנה מושכים אליהם נופשים המבקשים ליהנות ממזג האוויר הנוח, ומהעובדה שאילת בראשית הקיץ עדיין אינה הומה וצפופה. "חיפשנו חופשה טרום חג הפסח, וקיבלנו הצעת מחיר כולל טיסות במחיר מאוד נוח", מספרת אודליה, שהגיעה לעיר לחופשה בת שלושה ימים באמצע השבוע. "אנחנו לא מגיעים לאילת בחגים כי צפוף מדי, וביולי־אוגוסט חם מדי, כך שהתקופה הנוכחית בה מזג האוויר נוח והעיר ריקה כמעט מנופשים, היא תקופה טובה להגיע לאילת".

 

"המחיר ששילמנו עבור טיסות ובית מלון היה נוח וזול מהחופשות לחו"ל", מוסיפה אודליה "ואילת היא מקום רגוע ונעים בתקופה זו של השנה, בית המלון לא מלא, אין רעש, ואין בעיה למצוא מקום במסעדות. אילת היא יעד קרוב ומקום נהדר לבלות בו חופשה שקטה, ושמחתי למצוא חבילה במחיר הגיוני ושפוי. אני חייבת לציין שהיה עוד משהו שהשפיע עליי לבחור באילת ולא במקום אחר: ביטחון. אירופה כולה בתקופה האחרונה אינה נחשבת כבטוחה לתיירים, ובמיוחד ישראלים. המקום הבטוח ביותר עבורי הוא כאן בארץ ואם בארץ, אז שווה לנצל את המחירים הנמוכים יחסית ולנפוש באילת שעבורי היא כמו חו"ל".

 

נמרוד, שהגיע עם חברים לחופשה בת שבוע, מספר כי המחירים האסטרונומיים בחופשת הפסח מנעו ממנו להגיע לעיר בתקופת החג. "ביררנו את האפשרות להגיע לאילת בפסח אולם כמעט שאין מקומות בבתי המלון בעיר והמחירים שהוצעו לנו היו אסטרונומיים. אני אוהב לצלול באילת ומגיע לחופשות צלילה באילת לפחות פעמיים בשנה. השנה הוצעה לנו חופשה זולה במיוחד, כך שהתארגנו כמה חברים וירדנו לצלול לפני החג. העיר שקטה, החופים כמעט ריקים, ועבורנו זהו תענוג כיוון שאין לחץ על אתרי הצלילה. אני סבור שאם בתי המלון יציעו חבילות נופש במחירים שפויים במהלך כל השנה, עוד ועוד נופשים יוכלו להגיע לעיר וליהנות ממנה. בקיץ ניסע לצלול בעקבה כנראה, כיוון שהמחירים שבתי המלון באילת גובים בתקופה הזו הם גבוהים מאוד ובעקבה נוכל לנפוש ולצלול בפחות מחצי מחיר".

 

נופשת נוספת שפגשנו בקניון 'מול הים' הדגישה את העובדה שהמחיר הזול היה הפיתוי לבחור הפעם באילת. "קיבלנו מחיר לחופשה משפחתית במלון 'הכל כלול' במחיר מיוחד", מספרת רינה מהצפון. "הכל בכל כולל טיסות, מלון, אוכל ופינוקים במחיר זול מאוד, ושווה היה לצאת לחופשה המשפחתית במחיר הזה גם במחיר של הפסד ימי לימודים לילדים, ועוד לפני החגים שבהם יש לנו התחייבויות משפחתיות. מחיר החבילה של 'הכל כלול' היה מפתה, כיוון שידענו שלא נוסיף עליו כלום. יש במלון הכל, ארוחות טובות, פיצות, ארטיקים, אלכוהול, קפה, עוגות ופירות ותעסוקה לילדים, וכל זה ביחד נותן לנו את האפשרות לנוח וליהנות מהשקט במלון. אני חושבת שלמשפחה המבקשת לצאת לנופש, הסידור של 'הכל כלול' הוא פתרון מצוין לחופשה רגועה ויחסית לא יקרה במיוחד בתקופה זו".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 34 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות