כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הולכים לבחירות

"נבהלתי. אמרתי לו מיד שאני גרה ביפו"
"נבהלתי. אמרתי לו מיד שאני גרה ביפו" 
 
 פורומים
רמת גן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

נוסעת הזעיקה שוטרים לאוטובוס לאחר שחשדה בתלמידה ערבייה

נוסעת בקו 10 של חברת דן חשדה בנערה ערבייה שחזרה ליפו מלימודים במרכז תל אביב והזעיקה שוטרים. הנערה: נבהלתי מאוד כשהשוטר צעק עליי וחיטט בתיק שלי. הושפלתי. כאמל אגברייה, יועץ ראש העירייה: אנחנו עוד עלולים לשמוע הצעות כגון אוטובוסים ליהודים ואוטובוס לערבים. המשטרה: הנושא בבדיקה

מירב שלמה־מלמד 
עדכון אחרון: 31.03.16, 16:06

ערב הטרור ביפו לפני שבועיים ממשיך להשפיע על יחסי יהודים וערבים בעיר. תלמידים מבית הספר "אג'יאל" ברחוב יפת ביפו, שאמורים ללמוד במרכז חמד"ע ברחוב הפרדס במרכז תל אביב, חוששים לנסוע לשם בתחבורה ציבורית בגלל המפגש עם נוסעים יהודים. חששם של התלמידים התגבר לאחר שבשבוע שעבר רצתה ר', תלמידת כיתה י"א בבית הספר שלומדת במגמת הביולוגיה, לחזור ממרכז חמד"ע ליפו, שם למדה כימיה, ועברה בדרך רגעים קשים של השפלה שבהם נחשדה כי היא מחבלת. עתה דורשים תלמידים והורים מבית הספר כי יספק הסעות מאורגנות למרכז חמד"ע.

 

גם שבוע אחר כך עדיין לא התגברה ר' על הנסיעה הזאת. ביום רביעי שעבר נסעה ר' למרכז חמד"ע. כשהסתיימו שם שיעורי הכימיה שלה היא עלתה לאוטובוס

של

חברת דן, קו 10, עם עוד שלוש חברות. בשל היותה דתייה היה ראשה של ר' מכוסה. על מה שאירע בנסיעה היא מספרת: "עליתי ברחוב שלמה המלך לאחר סיום הלימודים במרכז חמד"ע כדי לחזור ליפו. ישבתי באחד הספסלים האחוריים. פתאום האוטובוס עצר. זה היה ליד הטיילת. לא הבנתי מה קרה ולא חשדתי בכלום. ואז עלה שוטר, פנה אליי והתחיל לצעוק עליי: 'את, את מאיפה את באה? מה יש לך בתיק?' נבהלתי. אמרתי לו מיד שאני גרה ביפו, לומדת בחמד"ע ואני באה מחמד"ע. הוא לא הבין מה אני אומרת וחזרתי על המילים שלי שאני לומדת בחמד"ע. אחר כך הוא לקח לי את התיק, ראה שיש בו ספרים, שאל אותי: 'את לומדת?' אמרתי לו כן והוא המשיך לחטט בתיק. אחר כך הגיעה שוטרת, אמרה לו שהכול תקין והוציאה את השוטר.

 

"לא הבנתי למה בודקים רק אותי"  ( )
"לא הבנתי למה בודקים רק אותי" ( )

 

עוד בתל אביב:

המחזאי יהושע סובול: "אני אחד השתולים?"

מ-1936: המאבק של בעלי המניות הראשונות בנמל תל אביב-יפו

בנה נפל קורבן לאלימות: "הורידו לו בכוח את המכנסיים"

 

"נבהלתי ופחדתי. חשתי מושפלת. לא הבנתי למה רק אותי בודקים ועוצרים את האוטובוס במיוחד בשבילי. בהתחלה בכלל לא הבנתי שאני חשודה. השוטר התנהג אליי לא יפה, כאילו אני אדם חריג שבא לעשות מעשה לא תקין".

 

למה בכלל הזמינו את המשטרה?

"אחרי שהשוטרים הלכו ניגשה אליי אחת הנוסעות והתנצלה על כך שהיא הזמינה את המשטרה. בקול רועד היא אמרה לי שהיא מתנצלת ומבקשת סליחה. היא באה וישבה לידי. היא אמרה לי שהיא פחדה ממני".

 

איך הרגשת?

"לא נרגעתי. פחדתי לשבת באוטובוס כי כבר חשדו בי. רק רציתי להגיע כבר לבית הספר, למקום שבטוח לי. כשהגעתי סיפרתי למורים על החוויה הקשה שהייתה לי. שלוש החברות שהיו איתי באוטובוס לא נבדקו בכלל. אולי מפני שאני עם כיסוי ראש בדקו אותי".

 

אחרי האירוע הזה החל בית הספר להפעיל הסעות למרכז תל אביב לדרישת הורים ותלמידים. ר': "מאז המקרה אני כל הזמן חושבת על זה שאני בגדר חשודה. זה לא מרפה ממני".

 

חשבת להסיר את כיסוי הראש?

"לא".

 

ג'לאל טוחי, מנהל בית הספר התיכון אג'יאל: "צר לי מאוד שהמשטרה לא הבחינה כי מדובר בתלמידה אזרחית המדינה ולא במחבלת בפוטנציה. ההתייחסות הקולקטיבית לאזרחים הערבים בתיוגם כמחבלים ומפחידים מבישה, צורמת וכואבת. אני מחנך את תלמידיי להיות דוגמה לאזרחים נאורים ומכבדים, ועל כן חשתי כעס עמוק כשהבנתי את חומרת המעשה — לעצור אוטובוס שלם בצד, להזעיק משטרה ולהכניס לתוכו שוטר ושוטרת. והוא אף דיבר אליה בצעקות ובאופן שאינו מכבד ומאיים מאוד. לו השוטר היה פזיז מדי אולי זה היה יכול להסתיים אחרת".

 

בית הספר דואג להסעות עכשיו?

"בעקבות המקרה פנו אליי הורים מודאגים מאוד וביקשו שתתארגן הסעה מבית הספר הלוך ושוב כדי שהתלמידים לא ייאלצו להתמודד עם מקרים כאלה שעלולים חלילה להסתיים גם באסון. לאחר המקרה סירבו כמה תלמידים להגיע לחמד"ע באוטובוס ציבורי".

 

בבית הספר לא מתכוונים לעבור על האירוע הזה בשתיקה, ובימים הקרובים מתכננים לערוך הפגנות בנושא גזענות כלפי החברה הערבית.

 

כאמל אגברייה, יועץ ראש העירייה לענייני הקהילה הערבית ולשעבר מנהל קידום נוער: "לצערי זה אינו המקרה הראשון שאנחנו נתקלים בו שקורה בתחבורה ציבורית. מצד אחד אני מבין את המתח בשל המצב הביטחוני הקיים במדינה. מצד שני, לא ניתן להפוך כל נער או נערה ערבים למחבלים. לחברת דן חסרה רגישות תרבותית שמדובר בנערות ובנשים דתיות שעולות לאוטובוס. מוטב שהחברה תעביר הכשרה לנהגיה במקום שכל פעם מחדש נגלה מקרים שגובלים בגזענות. אנחנו עוד עלולים לשמוע הצעות כגון אוטובוסים ליהודים ואוטובוסים לערבים. בתקופה האחרונה במיוחד יש הרבה תלונות של בני נוער שחוששים לנסוע בתחבורה ציבורית. צריך להבין שהם עלולים להיות חלילה קורבנות ומזה הם פוחדים".

 

מנהל גמנסיה הרצליה ד"ר זאב דגני: "יש בי עצבות גדולה מאוד מגילויי גזענות וחוסר סובלנות, בעיקר של אנשים שמופקדים לשמור על ביטחון השונות והאחרות בחברה שלנו. הביטוי הזה הוא סוג של אלימות שמנציח את גסיסת הדמוקרטיה של חברה פלורליסטית. אלימות של כמעט 50 שנה ודיכוי של עם אחר לא נשאר בעם האחר, הוא מגיע אלינו והביטויים של האלימות, בעיקר של שומרי חוק כלפי נערות ונערים, הם ביטויים שמדירים שינה מעיניי ומעוררים בי שאלות לאן פנינו".

מחברת דן נמסר בתגובה: "נהגת האוטובוס אינה קשורה ואינה מעורבת באירוע המדובר. בזמן נסיעה בקו לכיוון בת ים, סמוך לדולפינריום, הורתה לה ניידת משטרה לעצור בצד הדרך. השוטרים ערכו ביקורת לאורכו של האוטובוס, שוחחו עם כמה נוסעים, ירדו מהדלת האחורית ואפשרו לנהגת להמשיך בנסיעה".

 

מהמשטרה נמסר כי "הנושא בבדיקה".

 

פרסום ראשון: 27.03.16, 07:54

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות