כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
עדת ראייה

 איור: אורי שטרייגולד
איור: אורי שטרייגולד
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

 

בנפילה

הצבא מימן לקצינה מצטיינת את לימודי הפיזיקה בטכניון ולא ידע שהיא נכשלה ברוב הקורסים שלקחה משום שהיא דיווחה רק על הצלחות. זה נגמר בהליך פלילי ועונש מאסר. רס"ן ש' מנסה להציל עכשיו את הדרגה שלה

נעמי רייכמן 
פורסם: 21.02.16, 06:39

לדיון בערעור שהגישה הגיעה רס"ן ש' (פרטיה האישיים אסורים לפרסום) יחד עם בעלה שלא עזב אותה לרגע. עיניו בעיניה והוא מחייך אליה, לוחץ את ידה, לוחש משהו על אוזנה ומחבק את כתפיה עד שנאלץ לנתק את המגע כשהרכב השופטים בראשותו של תא"ל דורון פיילס נכנס לאולם.

 

יש אנשים, וש' היא אחת מהם, שמרתקים את המבט שלי ואני לא מצליחה להסב אותו. אולי זה משהו בתדר שעולה מהם, ובמקרה הזה ממנה, תדר של איבוד.

קשה לי אפילו לתרגם את התחושה הזאת למילים ברורות. אז הסתכלתי עליה עד שהחלה הסנגורית שלה, עו"ד אלמוגית אביטל, לדבר. לאט לאט נפרש בפניי מקרה מיוחד. מהסוג הזה שלא קל כל כך להכניס אותו למשבצת. בטח לא למשבצת משפטית עבריינית רגילה. כי מה שנשמע בבית הדין הוא מקרה שבו הצטרפו יחד כישלון, פחד מכישלון ובושה ללחצים, לפרפקציוניזם ולהדחקה. הסנגורית השתמשה (והתנצלה בפניה של ש' על כך) במילה טמטום. ואני הרגשתי שוב את האיבוד. ברגע מסוים לפני שלוש שנים ש' הלכה לאיבוד. עכשיו, כשהיא מנסה לחזור, עובר מסלול החזרה שלה דרך בתי דין והיא צריכה להסתכל מקרוב על הכישלון ועל הפחד מהודאה בכישלון, בדיוק הדברים איתם סירבה להתמודד מלכתחילה ובגללם הסלים הכישלון והגיע עד הליך פלילי שהסיט לגמרי את נתיב חייה.

 

עדת ראייה:

בעקשנות

בקושי

בכאפות

 

(איור: אורי שטרייגולד)
(איור: אורי שטרייגולד)

 

במאי 2015 הוגש נגד ש' כתב אישום שבו הואשמה בהתנהגות שאינה הולמת. מכתב האישום עולה כי היא החלה ללמוד בטכניון באוקטובר 2012 לימודי תואר ראשון בפיזיקה. מי שמימן את הלימודים האלה היה הצבא והם תוכננו להימשך שנתיים וחצי. במהלך הלימודים עלתה לדרגת רס"ן.

 

מסיבות מורכבות, חלקן קשורות למחלת נפש שהתפרצה אצל אביה וגררה אחריה התפרקות משפחתית, נכשלה ש' בלימודיה. בתום השנה הראשונה ללימודים שלח הטכניון לש' מכתב התראה לפיו היא אינה מצליחה לעמוד בדרישות האקדמיות ועל כן המשך דרכה במוסד זה בסכנה. ש' לא דיווחה על כך שהיא נכשלה בשבעה קורסים מתוך העשרה שלקחה. להפך. גורמי הסגל ביחידתה קיבלו ממנה גיליון ציונים שבו צוינו רק נקודות הזכות האקדמיות שצברה.

 

באוקטובר 2013 הובהר לה על ידי הטכניון כי לימודיה מופסקים משום שהיא לא עומדת ביעדים האקדמיים הנדרשים. ש' לא דיווחה גם על כך ובחרה דרך אחרת להתמודד עם המצב. היא נרשמה ללימודי פיזיקה במסגרת היחידה ללימודי חוץ בטכניון כדי לנסות ולצמצם את ממדי הכישלון. למותר לציין שהיא לא דיווחה ביחידה על המסלול הלימודי האחר שנרשמה אליו ומכאן שגם לא קיבלה אישור לצאת אליו.

 

× × ×

הרזומה הצבאי שלה מרשים מאוד. היא התקדמה מתפקיד לתפקיד וזכתה להערכה רבה. המפקדים שלה, שהגיעו להעיד לטובתה במשפט ההוכחות (והגיעו גם לדיון בערעור בבית הדין הצבאי לערעורים), סיפרו על קצינה ישרה, מדויקת, אחראית, מחויבת מאוד וכמי שראתה עצמה נשארת שנים ארוכות בשירות קבע. גם היא עצמה אמרה בבית הדין כי השירות בצה"ל חשוב לה בהיבט האישי אבל לא פחות מכך גם בהיבט התרומה לחברה.

 

אז מה קרה לה? מדוע לא דיווחה על הכישלון בלימודים? ייתכן שרק היא בתוכה יודעת את התשובה. מה שבטוח הוא שהיא איננה היחידה שמתקשה להודות בכישלון. זה קשה. לכולם. בוודאי לאנשים מצטיינים, כאלה שתמיד עומדים בכל מטלה, בכל יעד. והנה היא, המצטיינת, הישרה כמו פלס, נכשלת. נכשלת באופן כל כך עלוב אבל כל כך כל כך אנושי. "מסתבכת בשרוכי נעליה", אמרה עליה הסנגורית והוסיפה בעברית הציורית והנהדרת שלה שהיה תענוג מיוחד להקשיב לה, כי ייתכן שלא היה צורך במקרה זה להגיע לבתי הדין הצבאיים ולהליך פלילי ואפשר היה להסתפק בהליך משמעתי.

 

× × ×

קשה לה על הספסל. לרגעים היא מכסה את עיניה ומנגבת עיניים שהתלחלחו מדמעות. ידה של בעלה תומכת בה. לא קל לה ורואים את זה עליה. את הערעור היא הגישה לאחר שהרכב שופטים בבית הדין הצבאי המחוזי קיבל את הסדר הטיעון שהגיעו אליו הצדדים לפיו ייגזרו עליה 30 ימי מאסר בפועל שירוצו בעבודות צבאיות, 45 ימי מאסר על תנאי לשלוש שנים בתנאי שהיא לא תבצע כל עבירה בעלת יסוד של זיוף, מרמה או דיווח כוזב. כמו כן נקבע כי ש' תחזיר לצבא 75 אלף שקל, רוב הסכום שהצבא שילם כדי לממן את לימודיה הכושלים.

 

בעניין אחד לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה — שאלת ההורדה בדרגה. התביעה ביקשה להוריד את הקצינה בדרגה אחת וטענה כי הורדה מתונה כזו אין משמעותה קביעה מחייבת שהיא תעזוב את הצבא. ההגנה התנגדה, כמובן, להורדה בדרגה והמשיכה לטעון כי ש' אינה עבריינית במובן המקובל של ההגדרה, שהעבירות שבוצעו היו בשל המצב הקשה בבית וניסיונותיה של ש' לתמוך באמה בהתמודדות עם מצבו הנפשי הקשה של אביה שהלך והידרדר. ש' האמינה, אמרה הסנגורית, כי אם תשנה את מסלול הלימודים תצליח לעמוד במטלות האקדמיות ולצמצם את הפערים. אבל היא לא הצליחה. העומס הנפשי והרגשי עם מה שקורה בבית לא אפשרו לה להתפנות באמת ללימודים.

 

הרכב השופטים נחלק בסוגיה הזו. דעת המיעוט סברה "כי נוכח הפגיעה המצטברת בנאשמת בניהול ההליך המשפטי נגדה, השעייתה מתפקידה כל התקופה בה מתנהלים ההליכים, אי סיום לימודיה, לצד עונש המאסר שהוטל והשבת סכום כסף ממשי לצה"ל שהועברו לנאשמת במסגרת תוכנית לימודיה, די באלה להלום את מעשי העבירה בה הורשעה ואין מקום להוסיף רכיב של ענישה בדמות פגיעה בדרגה זאת מהטעם שפגיעה בדרגת הנאשמת, ולו בדרגה אחת, תגרום לפגיעה כוללת בלתי מידתית, אשר יש ותסתום את הגולל על המשך שירותה הצבאי של הנאשמת".

 

דעת הרוב סברה כי "אין מנוס מפגיעה בדרגת הנאשמת על דרך של הורדה בדרגה אחת לדרגת סרן. לדעת הרוב, מעשיה של הנאשמת, גם אם הם על דרך המחדל, מבטאים כשל פיקודי וערכי מובהק בהיותם נוגדים ערכי אמון, משמעת ואחריות המצופים מקצינה בדרגתה של הנאשמת".

ודרגתה הורדה. המלחמה על הדרגה עברה לערכאה הגבוהה יותר.

 

× × ×

הרכב בית הדין הצבאי לערעורים ייתן את החלטתו בקרוב. אני לא מצליחה להפסיק לחשוב על ש'. על הנקודה בה התחיל הכישלון ואי היכולת שלה לעצור את המפולת והבחירה בדרך שתסבך אותה עוד יותר. אני חושבת עליי ועלינו. על הבור הזה שנמצא שם תמיד כשאנחנו נכשלים. ואנחנו נכשלים. כולנו. לפעמים. בור הקושי להודות בכישלון הוא קשה במיוחד כי הוא דורש קודם להודות בפני עצמי ואחר כך בפני העולם, והוא דורש להתמודד גם עם פחד ובושה.

 

היא בטח אוכלת את עצמה עכשיו. חוזרת בדמיונה לנקודה שבה יכלה לבחור אחרת אבל לא הצליחה ונפלה לבור הפחד להודות בכישלון והבושה. הסנגורית שלה קראה לזה טמטום. אני ראיתי בעיניים שלה את האיבוד ואת כאב הקלקול.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות