כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
עדת ראייה

ערן קבלו
ערן קבלו 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

 

בעקשנות

ערן קבלו, פעם רב סרן בחטיבה הדרומית באוגדת עזה, עמד במרכזה של אחת מפרשיות הסמים הגדולות בתולדות הצבא. קצין המודיעין המצטיין ניסה למכור 10 ק"ג הרואין ו־25 ק"ג מריחואנה אותם אמור היה לשמור בכספת. מדוע סירב לצאת מהניידת הצבאית ולהיכנס לבית הדין הצבאי והאם השופטים קיבלו את ערעורו והקלו בעונשו?

נעמי רייכמן 
פורסם: 08.02.16, 07:14

במשך דקות ארוכות הוא סירב לצאת מהניידת הצבאית שהביאה אותו מהכלא לבית הדין הצבאי לערעורים בקריה. לא עזרו ניסיונות השוטרים הצבאיים לשכנעו להתלוות אליהם לאולם. הוא לא הסכים. לאט לאט יצאו ממשרדי בית הדין חיילים כדי לראות מקרוב את הסירוב העיקש הזה, יצא גם שופט אחד מלשכתו, והמבטים כולם מכוונים למגרש החניה הקטן שליד שער הכניסה. שעת תחילת הדיון כבר כמעט חלפה אבל הוא, האסיר שבניידת, עדיין מתעקש שלא לרדת.

 

עמדתי קצת מרחוק. לא רציתי להעיק על מי שסירב שיראו אותו אזוק. ורק כשהתערב נשיא בית הדין והורה להביאו לאולם הוא נעתר וירד מהניידת לבוש

במעיל החום של שב"ס ומתחתיו מדי צה"ל למרות שהוא כבר מזמן לא חייל ולעולם הוא כבר כנראה גם לא יהיה. וככה הוא צעד מהר מהר בין שוטרים צבאיים, לידו אחד מסנגוריו ועשה את הדרך הקצרה עד לאולם. על פניו רואים את הכאב, את הידיעה שהוא לא יכול לברוח לשום מקום מהמבטים האלה שנועצים בו. ורק באולם, כשהגיע לעמדת ההגנה והתיישב בין סנגוריו משהו נרגע בפנים שלו. מהמקום שלי בספסל האחרון תהיתי מה עובר לו עכשיו בראש. והנה הוא כבר קם שוב ועובר לספסל הראשון ושלושת השופטים נכנסים והנה מתחילים. אבל בשבילו בעצם זה כבר נגמר.

 

עוד בטור של נעמי רייכמן:

בקושי

בכאפות

הם מפחדים

 

ערן קבלו בבית הדין הצבאי לערעורים בשבוע שעבר
ערן קבלו בבית הדין הצבאי לערעורים בשבוע שעבר

 

בסוף, כשסיים אלוף שי יניב, נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, להקריא את החלטת הרכב השופטים הבכיר במיוחד בראשו עמד הוא שאל כמתחייב וכנהוג את המערער שעמד מאחורי הדוכן בראש מורכן, האם הבין את ההחלטה. ערן קבלו, פעם רב סרן וקצין המודיעין בחטיבה הדרומית באוגדת עזה, נאלץ להרים אליו את עיניו ולהנהן בראשו שכן, הוא הבין. הרכב השופטים, שבו ישבו גם נשיאו הקודם של בית הדין הצבאי לערעורים אל"מ (מיל') אילן שיף, ואל"מ (מיל') דוד חשין, נשיאו הנוכחי של בית המשפט המחוזי בירושלים, יצא מהאולם וקבלו התיישב מיד על הספסל הראשון. עד שהגיעו אליו לספסל מעמדת ההגנה סנגוריו שמלווים אותו מטעם הסנגוריה הצבאית מאז נעצר לפני כחמש שנים — אל"מ במיל' אבי עמירם, סא"ל במיל' עאסם חאמד וליאור שטלצר — הוא הספיק להסדיר נשימה ולקבל טפיחות עידוד משני אחיו שהגיעו גם הם להיות איתו ברגעים הדרמטיים.

 

לרגע היה קשה להפריד את הדבוקה הזאת, שתיכף תיקרע ותיפרד, עורכי הדין יחזרו למשרדיהם, האחים לבתיהם וקבלו יוסע בניידת לאגף התורני בבית הכלא רימונים להמשיך לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו. עונש שבית הדין לערעורים קיצר עכשיו בשנה אחת. במקום 13 שנים, 12.

 

"עוד מעט יגיע זמן ועדת החצי", מנסה עו"ד עמירם לעודד את קבלו ומחשב בקול רם. "זה לא עוד הרבה זמן. אוקטובר 2017". ועוד דיברו שם בדבוקה על אפשרות הגשת ערעור לבג"ץ ועוד מילה ועוד טפיחה על השכם וזהו, השוטרים הצבאיים, אלו שהביאו את קבלו מהכלא כבר מאותתים שנגמר הזמן. צריך ללכת.

 

אז הוא הולך, קבלו. אל העתיד שלו מאחורי סורג ובריח. אל השנים שבהן כנראה ימשיך להלקות את עצמו ולהתחרט, אבל את הגלגל הוא לא יכול להחזיר. 12 שנים בכלא למי שנמצא במרכזה של אחת מפרשיות הסמים הגדולות בתולדות הצבא. עד כדי כך מדובר בהיקפים אדירים של סחר בסמים והפצתם שהצבא בצעד נדיר וחריג, למרות ההודאה באשמה, למרות החרטה ולקיחת האחריות, גירש את קבלו משורותיו ולא הסכים לקבל את הערעור שהגיש הקצין לשעבר בעניין זה.

מגורש. לצמיתות. נדמה לי שאת הכאב הזה אפשר היה במיוחד לראות בעיניו.

 

× × ×

רס"ן קבלו הורשע על פי הודאתו בסחר בסם מסוכן, במרמה ובהפרת אמונים ובהתנהגות שאינה הולמת. כשהיה קצין אג"ם של החטיבה הדרומית באוגדת עזה הוא היה אחראי לפקח על תפיסות הסמים ולאבטח אותם עד שיעבירם לידי המשטרה. בחודש מרץ 2011 קיבל קבלו לאחריותו 10 ק"ג הרואין וארבעה שקים נוספים ובהם חשיש במשקל 25 ק"ג כל אחד מהם. קבלו הטמין את הסמים בכספת בחדר הסמוך למשרדו. שלושה חודשים לאחר מכן, בחתונה אליה הוזמן, הוא פגש אזרח והשניים רקמו תוכנית לפיה קבלו ימכור לו את הסמים על פי תחשיב של 30 אלף שקל לק"ג הרואין ועשרת אלפים שקל לק"ג חשיש. האזרח רכש ממנו 94 ק"ג חשיש ו־10 ק"ג הרואין. בסך הכול שילם האזרח לקבלו כמעט 350 אלף שקל מתוך 1.24 מיליון שקל אותם היה אמור לקבל.

 

מידע מודיעיני על עסקת הענק הביא את המשטרה לביים תפיסת סמים בגזרה הדרומית. 50 ק"ג סמים "נתפסו" והועברו לקבלו, שמיד התקשר לאזרח איתו כבר קשר קשר וביקש למכור לו את הסמים האלה.

 

מיד כשנעצר קבלו, שעד אז נחשב קצין מצטיין שהיה מועמד לקידום, הוא הודה ושיתף פעולה. קבלו גם הביע חרטה עמוקה וכנה על מעשיו אך טען שהם נעשו בשל הפרעה נפשית. במשפט ההוכחות לא הצליחה ההגנה להוכיח הפרעה נפשית משמעותית ועל קבלו נגזרו כאמור 13 שנות מאסר וגירוש מהצבא. לפנים משורת הדין וכדי לצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה הכלכלית במשפחתו של קבלו, שעם סילוקו מהצבא נעקר גם מטה לחמה העיקרי, הסכימו שלטונות הצבא להעביר לו את מענק השחרור שלו. בית הדין הצבאי המחוזי גם נמנע מהטלת עונש של קנס בשל מצבה הכלכלי הקשה של המשפחה.

 

× × ×

לפני שנתיים הוגשו בעניינו של קבלו שני ערעורים. קבלו ערער וביקש להקל בעונש המאסר שנגזר עליו ולבטל את עונש הגירוש מהצבא. התביעה הגישה גם היא ערעור וביקשה כי יוחמר העונש.

 

בשבוע שעבר הסתיים כאמור ההליך. שני הערעורים נדחו. הן של התביעה והן של המערער, אם כי שופטי בית הדין הצבאי לערעורים קיצרו בשנה את עונש המאסר (אחת הסיבות לכך הייתה כי על האזרח שהיה חלק מעסקת הסמים הוטלו 11 שנות מאסר וחצי).

 

הרכב השופטים התעכב ארוכות בעניין הבקשה לחזור מהחלטת הגירוש מהצבא ובדקו לא רק את הפסיקה הנוהגת בבתי הדין והמשפט בישראל אלא גם מה קורה בארצות הברית, בבריטניה ובקנדה. במדינות אלו, שיש בהן עונש גירוש מהצבא בחוק, משמעות הגירוש מלווה גם בפגיעה קשה בחיים האזרחיים. בישראל אין זה הכרח. במקרה הזה עונש הגירוש, שהוא קיצוני וחריג ואינו מוטל ברגיל, הוא בעיקרו אקט של הוקעה ושאט נפש ממי שאחראי על אחד ממקרי הסמים הקשים בתולדות הצבא.

 

× × ×

קבלו חזר לכלא. כל כך הרבה הוא הפסיד בשנים האלה לבד מחירותו. נישואיו הסתיימו ואת בנותיו הוא רואה רק בחופשות הקצרות שהוא מקבל. איך משתקמים מכזה דבר? צריך הרבה כוחות והתכוונות.

 

אני כותבת את המדור הזה כמה ימים לאחר שניתנה ההחלטה. מחפשת בתוכי תובנה או אמירה מעבר לבנאלי. לא בטוח שאני מוצאת. מלבד אולי תיאור הרגשת המועקה שלי כשקבלו ישב בניידת, מסרב לצאת החוצה. קשה לראות אדם ששבר את חייו במו ידיו. וכואב ועצוב.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות