כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מר תיירות

אהרון (דקס) דקל. ידע את הדרך ללב הזולת צילום: יוסי דוס-סנטוס
אהרון (דקס) דקל. ידע את הדרך ללב הזולת צילום: יוסי דוס-סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הלך לעולמו האיש שהפך את אילת למלכת התיירות

אילת נפרדה השבוע מ'מר תיירות', אהרון דקל 'דקס' (80), אחד מאנשי התיירות המובילים ששם את אילת על המפה העולמית. זהו סיפורו של האיש שידע לדבר עם נופשים בים ועם ראשי ממשלות, שהיה מחויב בכל נימיו לעיר ולקידומהו שהיה חבר של אושיות כרפי נלסון ז"ל

עזרא ארבלי  
פורסם: 21.01.16, 07:51

אהרון דקל, המוכר יותר בכינויו "דקס" ומי שהוגדר לא אחת 'מר תיירות', הלך השבוע לעולמו אחרי מאבק ארוך במחלה קשה. דקל נפטר בבית החולים 'סורוקה' בבאר שבע, והובא לקבורה בבית העלמין של אילת, העיר שאהב כל כך ושהיה מחובר אליה בכל נימי נפשו.

 

 

דקס, בן 80 במותו. הוא היה מאנשי התיירות המובילים באילת, איש שעל פיו יישק דבר ומי שהעלה את קרנה של התיירות באילת לרמות שאיש לפניו לא עשה. הוא היה מחובר לכל הדמויות המשפיעות בעיר, והיה חברם של רבים מוותיקיה, בהם רפי נלסון ז"ל ושמעון ביטון ז"ל, המלונאי אלי פפושדו יבדל"א, ראשי העירייה, חברי מועצת העירייה, חברי כנסת, שרים ואנשי בוהמה ובידור.

 

נהנה מהחיים

דקס הגיע לאילת במקרה בשנת 1967 בעקבות עיסוקו במַסגרות. הוא בא לעיר כדי לבנות את המרינה העירונית, ובעקבות הצלחת הפרויקט הוזמן להקים את המשביר המרכזי ואת גדר הביטחון. בזכות העבודה באילת התחבר דקס לעיר, ועד מהרה הרגיש שכאן מקומו ושכאן הוא רוצה להקים את ביתו. הוא נישא לאביבה, אמנית, ציירת וסופרת, ויחד הביאו לעולם את איילת, במאית ומפיקת קולנוע, וטלוויזיה ואת צחי, מוזיקאי וסופר.

 

לימים, באחת מפגישותיו עם ראש העירייה דאז, אשר אזר ז"ל, ביקש ממנו דקס להקים באילת מועדון שייארח ערבי קריאה ומשחק. אזר נתן את ברכת הדרך, והמועדון הוקם בשכונה א'. תקופה קצרה לאחר מכן הפך המקום למועדון 'סוף העולם' המיתולוגי שהיה ביתם השני של אנשי הבוהמה המקומית והארצית.

 

כעבור שנתיים פנה אל דקס המלונאי אלי פפושדו וביקש ממנו לנהל את המועדון במלון 'הסלע האדום' שהיה באותם ימים אחד מבתי המלון המבוקשים בעיר. תחת ניהולו הפך המועדון בתוך זמן קצר למועדון המדובר ביותר באילת ולמקום בילוי מועדף ומבוקש.

 

"זו הייתה תקופה בלתי רגילה של מערב פרוע, מהול בוויסקי עם חיים יפים ועם המון תיירים", אמר דקס בראיון שהתפרסם ב'ידיעות אילת' לפני מספר שנים. "עבורי זו הייתה התקופה הטובה ביותר. הפוליטיקה הייתה רחוקה מאיתנו, לא היו דאגות והיה לנו זמן ליהנות מהחיים הטובים. זו הייתה תקופה שחבל שהלכה לעולמה".

 

דקס התחיל להיות מעורב בעוד ועוד פרויקטים תיירותיים שהעלו את אילת על מפת התיירות העולמית. בין השאר היה מיוזמי הקמת מרכז התיירות, הקמת מלון 'קלאב אין', מועדון הג'ט המפואר, הגלריה לאמנות, מרכז החאן בפארק אופירה, חוף נביעות 82 ומלון 'אדומית', שהוא היה מבעליו.

 

דקס ורפי נלסון זכרנם לברכה - היו ימים באילת (צילום: מוזיאון אילת עירי)
דקס ורפי נלסון זכרנם לברכה - היו ימים באילת (צילום: מוזיאון אילת עירי)

 

בשנת 1978 ולאחר שכבר קבע את מעמדו בענף התיירות בעיר נבחר דקס לתפקיד יו"ר התאחדות בתי המלון באילת, תפקיד שמילא ברציפות 18 שנים. בשנים שדקס היה יו"ר התאחדות בתי המלון פרחה תעשיית המלונאות בעיר בעקבות מהלכי שיווק אגרסיביים שהוא יזם בחו"ל.

 

חוץ מהשיווק האפקטיבי, חיבר דקס את בתי המלון של העיר לקהילה המקומית, ובהנהלתו סייעה התאחדות בתי המלון של אילת להפיק אירועים שמשכו אליהם אלפי נופשים. אחד המיזמים הראשונים היה פסטיבל הג'אז. בעקבות יוזמתו של דקס אירחו בתי המלון בעיר את האמנים שהופיעו בפסטיבל בלי תשלום עד שהפסטיבל הפך לאחד מפסטיבלי הג'אז הנחשבים בעולם.

 

בשנת 1996 פרש דקס מתפקיד יו"ר התאחדות בתי המלון והחליט לקחת פסק זמן מתעשיית התיירות. עם זאת, המשיך לשמש יועץ ראש העירייה בנושא תיירות והמשיך לייעץ ולכוון את התאחדות בתי המלון העירונית והארצית.

 

איש אשכולות

ביום ראשון השבוע נטמן דקס ז"ל בבית העלמין באילת. בין המספידים הרבים היו אנשי ציבור ותיירות. "הגעתי לעולם התיירות לפני למעלה מ־20 שנה כמנכ"ל משרד התיירות והיו לי כמה מורים בתחילת הדרך. דקס היה אחד הטובים שבהם", אמר נשיא התאחדות בתי המלון בישראל, אלי גונן, בעיניים דומעות. "כשנכנסתי לתפקידי ראיתי בפרסומים שאילת משווקת בנפרד משיווק מדינת ישראל, ביקשתי לעצור את זה ומיד קיבלתי שיחה מדקס שאמר לי 'קודם תלמד ואחר כך תקבל החלטות. אני אלמד אותך את הנושא'. והוא אכן לימד אותי".

 

"כזה היה דקס", הוסיף גונן, "הוא ידע להגיד הכל באופן ישיר, כן וחברי. הדרך שלו תמיד הייתה הדרך הנכונה והמקצועית. גם אחרי שנפרדתי ממשרד התיירות ונכנסתי לתחום המלונאות היה דקס עבורי מורה הדרך שאיתו הייתי מתייעץ. הוא הבין את המקצוע, הבין מה היא תיירות, מה זה מלונאות ואיך לשווק בראש וראשונה את אילת ועל הדרך את כל מדינת ישראל. אני נפרד ממך בשם מלונאי ישראל ומבטיח שנמשיך בדרכך באותם עקרונות וערכים שנתת לנו".

 

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, ציין בדברי ההספד כי "זכית בתואר 'מר תיירות' בכבוד רב. נשמת את התיירות, חיית אותה והאמנת בה ובעיר שלנו, שאותה הובלת להיות עיר תיירות מובילה בישראל ויעד בינלאומי מועדף למאות אלפי תיירים".

 

עוד אמר יצחק הלוי, "דקס היה איש עקרונות, איש אשכולות, איש חזון ועשייה שהחל את דרכו באילת בעבודת כפיים. כבר אז זיהה את הפוטנציאל של העיר והחל לבנות בה את התשתיות התיירותיות שעליהן נשענת העיר עד היום. הוא היה בין הראשונים שהביאו את טיסות הצ'רטר לאילת והיה הראשון להציע תמורה על כל תייר שיגיע לאילת. חמישה עשורים הקדיש דקס לעיר אילת, והעיר מוקירה לו תודה על כך".

 

ראש העירייה לשעבר, רפי הוכמן, שהיה בין חבריו הקרובים ומבאי ביתו של דקס, הספיד גם הוא את חברו. "הייתי מגדיר אותו כאדם שהיה בו שילוב של

חזון, יוזמה, הומור וחברות", הוא אמר. "בתחילת דרכי כראש עירייה מצאתי אדם מלא רעיונות כרימון כיצד יש לפתח את התיירות לעיר. בתי המלון תחת הנהגתו לקחו תחת חסותם את אירועי התרבות בעיר וכך היה עם פסטיבל הפיסול הבינלאומי, עם פסטיבל הג'אז, ועם עוד הרבה פעילויות אחרות תוך שיתוף פעולה יוצא מן הכלל. בשנים האחרונות ראיתי בלב נחמץ את דעיכתו, אבל הראש שלו עדיין עבד והוא תמיד חשב על רעיונות חדשים לקידום התיירות והעיר".

 

התחבר לכולם

ראש העירייה לשעבר, גדי כץ, ספד גם הוא לדקס שלדבריו היה "מאושיות העיר שלנו". עוד אמר כץ, "גולת הכותרת של פעילותו למען העיר הייתה בקידום רציני של התיירות שהיא מקור הפרנסה העיקרי של אילת. הוא היה המגדלור והעיר חייבת לו הוקרה מיוחדת. דקס יחסר מאוד בנוף האנושי האילתי ואנחנו נזכור אותו כאדם חכם בעל רעיונות כבירים וכחבר אמת".

 

ראש העירייה לשעבר, גבי קדוש, שנבצר ממנו להגיע להלוויה פרסם דברי הספד לדקס וכתב בין השאר: "דקס ניחן בכריזמה גדולה ולכל מקום שהיה נכנס, היה מהמם את כולם. הוא היה יכול לבקש משהו, ותמיד השיג כל מה שהיה צריך לקידום התיירות באילת, הוא היה אישיות מרתקת ומדהימה, איש משפחה וחברים, אוהב בריות ודאג בסתר לחלשים. הוא היה עבורי מודל לחיקוי בכל מה שקשור לענף התיירות עוד משנות השבעים כשעבדתי בענף. על תרומתו רבת השנים לקידום ופיתוח התיירות החליטה מועצת העירייה בראשותי להעניק לו תעודת הוקרה ומעמד של יקיר העיר אילת".

 

שמוליק תגר היה אחד מחבריו הקרובים ביותר של דקס וליווה אותו מתחילת דרכו באילת. "אני מרגיש שחלק גדול מאוד ממני הלך עם מותו של דקס", הוא אמר השבוע בעצב ל'ידיעות אילת'. "כשנודע לי ביום שישי שדקס כבר לא איתנו לא יכולתי לתפקד במשך שלושה ימים".

 

תגר סיפר על היכרותו עם האיש ועל החיבור המיוחד ביניהם. "פגשתי בו לראשונה עם בגד הים המנומר שלו כשהוא מרתך את המעקות על המרינה. התחברנו מיד והפכנו לחברים קרובים. דקס היה איש אוהב חיים, אדם שאהב אמנות, אדם שאהב לשיר לנגן ולרקוד ואדם מאוד יצירתי. כשנכנס לתחום התיירות הוא מיד זיהה שסוכני הנסיעות בחו"ל הם הכוח המניע ואליהם התחבר".

 

תגר הוסיף כי הכוח של דקס היה בזה שהוא ידע לגרות את כולם ולהתחבר לכל הגורמים הקשורים בתיירות. "הוא ידע לשבת בחוף הים ולדבר עם נופשים, ידע איך להתחבר ולהתחבב על קובעי מדיניות, שרים וחברי כנסת וידע איך לחבר בין כולם לטובת העיר. אני לא חושב שתרומתו לעיר אילת ניתנת למדידה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות