כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תופעה

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תופעה: בני נוער חרדים חוגגים עם בחורות וסמים

במגזר מכנים אותם "שבבניקים". סוג של חרדים שובבים. בני נוער חרדים שנכנעים ליצר ופורקים עול. אחת לכמה שבועות הם נפגשים בסוויטה בחיפה, מורידים את הכיפות, וחוגגים עד השעות הקטנות של הלילה. "מה שקורה בסוויטה נשאר בסוויטה. קצת התפרקות לא הזיקה לאף אחד מאיתנו", מעיד אחד מהם

טלי ליבמן 
פורסם: 19.01.16, 06:56

"מה שקורה בסוויטה, נשאר בסוויטה", אומר יצחק (שם בדוי). מוסיקה, אלכוהול, ג'וינטים ובחורות. כך נראות מסיבות של בני נוער חרדים בעיר. אחת לחודש הם נפגשים וחוגגים עד השעות הקטנות של הלילה.

 

בישיבה שבה הם לומדים הם אוספים כסף אחת לשבועיים. מזמינים סוויטה, קונים אלכוהול ומזמינים רקדניות. הם נכנעים ליצר, מורידים את הכיפות ושוכחים לכמה שעות מהמצוות ומהאמונה. אחרי שעות ארוכות של לימוד תורה בישיבה הם מרגישים צורך להתפרק ולהתנתק מהכבלים.

 

"אנחנו גם הולכים למועדונים בתל אביב ולאולטרסאונד בחיפה", אומר יצחק. "אבל לפעמים משטרת הצניעות מסתובבת במקומות האלה ומחפשת להלשין אז

אנחנו צריכים להיזהר". במגזר מכנים אותם "שבבניקים". סוג של חרדים שובבים.

 

חרדי תושב חיפה: "השבבניקים עזבו לגמרי את הדרך של היהדות. לא כולם כאלה, והם עוברים מהעולם הדתי האדוק לעולם שמנותק לחלוטין מהיהדות. לדעתי זה בגלל ראשי הישיבות שמרחיקים את התלמידים הלא טובים. הם נעשים ממורמרים, ולא יודעים לאן ללכת. הם מרגישים מנודים בחברה. בישיבה לא כולם חייבים להיות תלמידים מצטיינים. זה מצער מאוד לראות שומר מצוות שנראה לעין, נכנס למקום פורנוגרפי ומושחת".

 

יצחק מוסיף: "החרדים מתאפיינים בגישה מחמירה של אדיקות הלכתית, בעיקר בענייני צניעות, כשרות, שמירת השבת. הערך העליון בחברה החרדית הוא לימוד תורה. הבעיה היא שזה שטומנים את הראש בחול זה לא אומר שזה לא קיים.

 

צילום אילוסטרציה: הרצל יוסף
צילום אילוסטרציה: הרצל יוסף

 

"יש לכולם סמארטפונים ואינטרנט וכולם חשופים לכל התועבה הזאת. הם נחשפים לאתרי פורנו וסמים. אף אחד לא דיבר איתם בבית או בישיבה על הנושאים האלו, ואז פתאום זה מתפרץ. הם יכולים לפעמים להיסחף מאוד ולהגיע למצבי קיצון. תחשבי על נער שלראשונה מגלה שיש פורנו באינטרנט, ואין מסביבו מישהו שיידע לווסת ולדבר איתו על זה".

 

בדרך כלל זה קורה בחמישי בלילה. אז הם מגיעים לסוויטה. האוכל כשר למהדרין, אבל ליד הצלחות החד-פעמיות ניתן לראות בקבוקי אלכוהול וסיגריות מגולגלות בשפע. בחצות מצטרפות רקדניות בבגדים מינימליים. יצחק: "כאן שותים ונהנים. החברים פורקים כל עול. תכל'ס זה מקום מאוד נחמד, לא מכל דבר צריך לעשות עניין. אנחנו קצת נהנים. זה לא אומר שאני או החברים שלי מתרחקים מהדת. להיפך, קצת התפרקות לא הזיקה לאף אחד מאיתנו", הוא מסכם.

 

חרדי עימו שוחחתי השבוע נשמע נרעש מהתופעה: "ישנם אתרים באינטרנט שמפרסמים מסיבות של חרדים וכן אתרי הכרויות לחרדים בלבד, אז לא ממש מפתיע. כל פורום של צעירים אשר פורק כל עול מפחיד ומזעזע אותי. חבר שהיה שם חזר מזועזע עד עומק נשמתו. הוא אמר: 'כבר ראיתי דברים רעים ואיומים במגזר שלנו, אבל כזה עוד לא היה, הוא אמר לי".

 

רב מקומי התייחס אף הוא לתופעה בסגנונו: "בושה וחרפה, רחמנא לצלן, אוי לנו שכך עלתה בימינו, והמקום ינחם בתוך שאר אבלי ציון..."

 

יש לציין כי במספר ישיבות בעיר הוזמנו נציגים מהרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול על מנת שיעבירו הרצאה בנושא לתלמידים.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 26 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות