כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
המסתבכים הגדולים

ג'קי בן זקן. ערער על פסק הדין צילום: שאול גולן
ג'קי בן זקן. ערער על פסק הדין צילום: שאול גולן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

האשדודים הידועים שהסתבכו בגדול ב-2015

הפנים המוכרים ביותר באשדוד עמדו בשנה החולפת במרכזן של פרשיות משפטיות - חלקם הסתבכו בפלילים, אחרים נקלעו לסכסוכים עסקיים. לקראת סיום השנה ערכנו סיכום ביניים

יאיר הרוש 
פורסם: 28.12.15, 08:02

2015 הייתה שנה רעה ללא מעט מהדמויות המפורסמות ביותר באשדוד . ג'קי בן זקן, אלון חסן והרב יאשיהו פינטו הם רק טיפה באגם. סיכום שנה, בתקווה שעד 2016 לא יצוצו פרשיות נוספות.

 

מה יקרה בתקופה שאחרי הרשעת ג'קי בן זקן?

המפכ"ל הבא סעד בקפה של אלון חסן החשוד בשוחד

 

ג'קי בן זקן - שלוש שנות מאסר

ההסתבכות: איש העסקים ג'קי בן זקן נידון לאחרונה לשלוש שנות מאסר בפועל ונקבע שישלם קנס בסך רבע מיליון שקלים,

בגין הרצת מניות של חברת "מנופים פיננסיים" לפני כחמש שנים. על פי גזר הדין, בן זקן ואיש שוק ההון איתן אלדר גרמו לעליית המניה של "מנופים פיננסיים" כדי להיכנס למדד תל אביב 100. בן זקן הואשם לאחרונה גם בפרשת בנימין (פואד) בן אליעזר בסעיפים של מרמה והפרת אמונים.

 

ההשלכות: "בן זקן לא יקרוס כלכלית, יש לו נכסים והוא מסודר", אמרו מקורביו. הפגיעה היא בעיקר תדמיתית, גם אם יש מי שטען שאנשים לא יפסיקו לעשות עסקים עם בן זקן. הבעיה הגדולה תהיה בהמשך השליטה שלו ברדיו ירושלים והבעלות על המקומון באשדוד. אם הרשעתו לא תבוטל לא יוכל בן זקן על פי חוק להיות בעלים של כלי תקשורת.

 

הצפי: בחודש הבא יוגש ערעורו של בן זקן לבית המשפט העליון. מקורביו מצפים לבשורה שתקל את גזר הדין המחמיר שקיבל. בינתיים נדחה מועד כניסתו לכלא. בפרשת בן אליעזר טרם החל המשפט.

 

דורון חזן - כשיר או לא כשיר?

ההתסבכות: דורון חזן נבחר לפני מספר חודשים במכרז לתפקיד מהנדס העיר אשדוד. אשת האופוזיציה הלן גלבר הצביעה על כשלים לטענתה בהגשת מועמדותו ואי התאמות בקורות החיים שהגיש. לפני שנבחר התמודד חזן שלוש פעמים על תפקיד המהנדס ונמצא כלא מתאים על ידי אגף כוח האדם בעירייה. גלבר טענה כי ועדת המכרזים לא נתנה על כך את הדעת. חזן מצדו טען לעבודה בשקיפות ולנהלים תקינים.

 

בעקבות בקשה לצו מניעה שהגישה גלבר החליט בית המשפט להגדיר את חזן כממלא מקום מהנדס העיר, אך בפועל כל סמכויות המהנדס בידיו.

 

ההשלכות: חזן רוצה מאוד להוכיח כי הוא ראוי לתפקיד ועובד במוטיבציה גבוהה. בינתיים, יש לציין, הוא זוכה לשבחים מצד ארגון הקבלנים ועובדי האגף.

 

הצפי: בחודש ינואר 2016 יהיה דיון ופסק דין שיקבע אם חזן יישאר כמהנדס או שהמינוי יבוטל.

 

עמרם כנפו - חשד לשוחד מקבלנים

ההסתבכות: ממלא מקום ראש עיריית אשדוד ויו"ר ש"ס המקומית, עמרם כנפו, קיבל הזמנה לשימוע לפני הגשת כתב אישום. יחד איתו זומנו חברי המועצה לשעבר שלמה אלבז ויצחק דרי. השלושה חשודים בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הפרת חובת גילוי בפני הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה והלבנת הון.

 

כנפו ודרי הקימו כל אחד עסק ייעוץ ליזמים בתחום הנדל"ן. על פי החשד, הם קיבלו מיזמים ומקבלנים שוחד בסך מאות אלפי שקלים בתמורה לקידום ענייניהם העסקיים בפרויקטים באשדוד בסכום של למעלה מארבעה מיליון שקלים. אלבז חשוד שקידם פרויקטים במסגרת תפקידו בעירייה.

 

ההשלכות: דרי ואלבז כבר אינם בעירייה. כנפו עלול לשלם על כך בתפקידו, אותו יירש על פי התחזיות נהגו לשעבר של השר אריה דרעי, חבר המועצה אבי אמסלם.

 

הצפי: כתבי אישום יוגשו בכפוף לשימוע שיתקיים בקרוב.

 

אלון חסן - חשוד וגם חושף שחיתות

ההסתבכות: בינואר השנה הודיעה חברת נמל אשדוד לאלון חסן, לשעבר יו"ר ועד ציוד מכני, כי היא משעה אותו מעבודתו עד לתום ההליכים נגדו. לחסן יוחסו לכאורה עבירות של סחיטה באיומים על בעלי חברות שונות כדי שיעבדו עם חברת "דנה לוגיסטיקה" שבבעלות מקורבו יניב בלטר ובה עובדים בני משפחתו של חסן.

 

אלון חסן - היה האיש החזק בנמל (צילום: מוטי קמחי)
אלון חסן - היה האיש החזק בנמל (צילום: מוטי קמחי)

 

עוד נטען על קידום ענייניו, ניהול חברות בתוך הנמל והפעלת כוחו כאיש החזק בנמל לקידום האינטרסים הכלכליים באותן חברות. בפרשה מעורבים גם יניב בלטר, איש עסקים וחברו של חסן, ומנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס.

 

זה כשנה חסן יושב בביתו, ולמרות הבטחת פרקליטות מחוז דרום להגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, זה טרם קרה.

 

חסן חשף בינתיים את פרשת עו"ד רונאל פישר, שדרש ממנו סכומי כסף כדי "לשמן" את המשטרה שתסגור בעבורו תיקים. חסן חשף התנהלות בלתי תקינה לכאורה בין פישר לקצין המשטרה ערן מלכה, שהיה אחראי על חלק מחקירותיו של חסן, וכן בין פישר לפרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, עו"ד רות דוד.

 

ההשלכות: חסן מקבל שכר חלקי מנמל אשדוד ומחזיק בעוד עסקים, אך מעמדו הרם בנמל נפגע. אם יוגש נגדו כתב אישום הוא לא יוכל להמשיך בשליחותו כחבר מועצה.

 

הצפי: חסן בסטנד ביי, ועדיין לא ברור מתי ואם בכלל יוגשו כתבי אישום בפרשה.

 

האדמו"ר יאשיהו פינטו - שוחד בתמורה למידע

ההסתבכות: הרב המקובל יאשיהו פינטו, שעומד בראש מוסדות שובה ישראל, הורשע בחודש אפריל השנה במסגרת עסקת טיעון (בה שימש כעד מדינה נגד ניצב בדימוס מנשה ארביב) במתן שוחד לתנ"צ אפרים ברכה ז"ל, בהצעת שוחד ובשיבוש הליכי משפט. הרב הורשע כי הציע שוחד בסך מאות אלפי שקלים לראש אגף החקירות במשטרה, תנ"צ ברכה, כדי לקבל מידע על אודות חקירה המתנהלת בדבר עמותת חזון ישעיה. בשל כך נגזרה עליו שנת מאסר בפועל וקנס של מיליון שקלים.

 

ההשלכות: מוסדותיו של הרב ממשיכים להתנהל כרגיל, וחסידיו מביעים אמונה שלמה במנהיגם הרוחני. הם הקימו מטה מאבק בשם "צדק תרדוף", באמצעותו הם פועלים בניסיון לטהר את שמו. מצבו הבריאותי של הרב הידרדר מאז נחשפה הפרשה וחסידיו מתפללים לשלומו.

 

הצפי: הרב ערער על גזר הדין שלו, למרות עסקת הטיעון. בקרוב יתנהל דיון בעניינו. ההערכה היא כי עורכי דינו יבקשו מבית המשפט להתחשב במצבו הבריאותי ולהקל בעונשו.

 

אברהם נניקשווילי ידידות שחצתה גבולות

ההסתבכות: אברהם נניקשווילי, איש העסקים המסתורי ביותר שצמח באשדוד, הפך לנאשם לראשונה בחייו. זה קרה בפרשת ידידו, בנימין (פואד) בן אליעזר, שר התשתיות לשעבר, שמואשם בשורה של עבירות, בהן קבלת שוחד והלבנת הון. במסגרת הפרשה נניקשווילי מואשם במתן שוחד ואיסור הלבנת הון. הוא מואשם כי נתן לבן אליעזר הלוואה בסך 400 אלף דולר ללא דרישה להחזירה, ובתמורה דאג פואד לשיפור סיכויי חברת "שמן", שבבעלות נניקשווילי וג'קי בן זקן, לקבלת רישיון קידוח.

 

"בן אליעזר הבין כי יוכל להפיק רווח חומרי מקשריו עם נניקשווילי, בעוד נניקשווילי זיהה את יכולתו של בן אליעזר, שכיהן כשר בכיר ובתפקידים בעלי השפעה במשק הישראלי, להשתמש בסמכותו ובהשפעתו כדי לסייע לנניקשווילי בקידום עסקיו", טענה הפרקליטות.

 

ההשלכות: מקורבים לנניקשווילי טוענים כי הפרשה לא תעיב עליו או על עסקיו האיתנים וכי היא תיסגר.

 

הצפי: המשפט צפוי להתנהל בקרוב.

 

גל דהן - ברגע של שכרות

ההסתבכות: גל דהן, מנהל מועדון הגלישה "ליגל", הואשם בקיץ האחרון בתקיפת פטריק וסוולד (75), שעבד כמאבטח במועדון. דהן הואשם בשלושה סעיפים: תקיפת זקן הגורמת חבלה חמורה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ואיומים.

 

נטען כי "על רקע סירובו של המתלונן (המאבטח) לבקשת הנאשם (דהן) לשתות עמו אלכוהול במסעדה, תקף  הנאשם את המתלונן בכך שהחל להכותו, לבעוט בגופו, תקף אותו באמצעות הנעליים והלם באגרופים בפניו ובצווארו". בשל כך נגרמו לוסוולד שברים בעצמות הפנים, שטפי דם, נפיחות בעין ועוד. סנגורו של דהן טען בשעתו שהמאבטח גנב לכאורה מבית העסק ואף הכה את דהן.

 

ההשלכות: כמי שעובד עם ילדים ומדריך אותם לאהבת הים והגלישה נפגעה תדמיתו משמעותית, כמו גם עסקיו. "הוא מתנצל ומתחרט על הסיטואציה שנקלע אליה", אמרה אחותו שירן בוחבוט מוקדם יותר השנה. המועדון ממשיך לפעול בהנהלת שירן אך היא מרגישה היטב בחסרונו של דהן.

 

הצפי: המשפט עדיין מתנהל ובקרוב צפוי להינתן גזר דין בעניינו.

 

קלוד נחמיאס - מחכים לדירה

ההסתבכות: היזם קלוד נחמיאס, שבונה ברחבי העיר ואחראי על אחד הפרויקטים הגרנדיוזים K TOWER, ניצב בפני תביעה משפטית שהגישו נגדו רוכשי דירות בפרויקט "פלטיניום" שברובע ט"ז. 12 משפחות שרכשו דירות במסגרת "מחיר למשתכן" טוענות בכתב התביעה כי היו אמורות להתאכלס לפני כשנה עד שנה וחצי, אך בינתיים ממשיכות לשלם משכנתה עבור הדירה החדשה ושכירות בדירה אחרת.

 

קלוד נחמיאס - הרוכשים מתוסכלים (צילום: אבי רוקח)
קלוד נחמיאס - הרוכשים מתוסכלים (צילום: אבי רוקח)

 

נחמיאס תיאר שורה ארוכה של גורמים מעכבים שלטענתו אינם תלויים בו, כמו המבצעים הצבאיים צוק איתן ועמוד ענן, שביתת שירותי הכבאות, בעיות של חברת החשמל, מחסור בידיים עובדות בענף הבנייה. בנוסף הסביר כי ההיתר הסופי לפרויקט ולשינויים שביצע התקבל כעשרה חודשים לאחר שהוגשה הבקשה. הדיירים ציפו לקבל פיצוי במסגרת חוק המכר, אך טענו כי קיבלו הצעה נמוכה משמעותית ולכן הגישו את התביעה. משרד הבינוי הציע לרוכשים להגיש תביעה ואף חילט חלק מהערבות של נחמיאס.

 

ההשלכות: הפגיעה היא תדמיתית בעיקר, אך לא מדובר במקרה חריג, לטענת גורמים בענף הנדל"ן. לאחרונה נפגשו הצדדים כדי לבחון הצעות פשרה במטרה להימנע מדיונים משפטיים.

 

הצפי: נחמיאס אמר כי הוא עושה כל מאמץ שהפרויקט יימסר לדיירים בין החודשים מרס לאפריל 2016.

 

סער גינסבורסקי - ארבע תביעות לשון הרע

ההסתבכות: ארבע תביעות לשון הרע הוגשו נגד פעיל הציבור והיו"ר לשעבר של קבוצת הכדורגל מכבי עירוני אשדוד, סער גינסבורסקי, בסך כארבעה מיליון שקלים. שתיים מהן הגיש ממלא מקום ראש העירייה גבי כנפו (3.1 מיליון שקלים), ושתיים הוגשו על ידי איש העסקים ג'קי בן זקן (800 אלף שקל).

 

התביעות הן על התבטאויותיו של גינסבורסקי בפייסבוק, בין היתר כשטען לשחיתות לכאורה מצד התובעים בפרשת מע"ר דרום, שמספר יחידות הדיור בו הוכפל. בין היתר הציג גינסבורסקי את בן זקן כ"גרגמל במגרש", צועד לעבר אוהדי מכבי אשדוד שמוצגים כדרדסים עם הכיתוב: "גם אני עם עירוני מכבי". התבטאויות נוספות היו: "ג'קי בן זקן עסקן מסריח", "שקרן", ואף הופץ סרטון "קפטן ג'ק" הלועג לאיש העסקים.

 

גינסבורסקי טען להשתקת דעות והבהיר כי הוא מגנה כל אלימות או הסתה כלפי מישהו. על הפרסומים בפייסבוק טען שמרביתם אינם שלו אלא פורסמו בעמוד הבית של "מכבי עירוני אשדוד - הדף הרשמי". באשר למילה "שקרן" הוא לא חזר בו ועל סרטון "קפטן ג'ק" טען שמדובר ב"סאטירה ומטאפורה אמנותית, כמי שספינתו טובעת".

 

ההשלכות: גינסבורסקי אמנם פרש מראשות הקבוצה כדי למנוע לטענתו התנכלות של העירייה כלפי החניכים, אך הוא ממשיך להתנהל כרגיל ולהיות מעורב מאוד בנעשה.

 

הצפי: הדיונים המשפטיים לא מעידים על התקדמות כלשהי.

 

ינון בן מנחם - התחזות לקצין והונאת נשים

ההסתבכות: מנהלה לשעבר של מדרשת צוריאל באשדוד, ינון בן מנחם, מואשם כי התחזה לקצין צה"ל למטרת היכרות עם נשים. בן מנחם, נשוי ואב לילדים, הוא בנו של המוהל הידוע והמוערך דוד בן מנחם. סעיפי האישום מייחסים לבן מנחם התחזות וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. החשדות הראשוניים על אונס ומעשה סדום לכאורה לא נכללו בכתב האישום. סנגורו של בן מנחם, עו"ד אריאל עטרי, אמר: "גם מהמעט שנשאר הוא יזוכה".

 

על פי הנטען, בן מנחם הכיר נשים באינטרנט והתחזה לקצין מילואים במטרה "להונות עשרות נשים ולגרום להן לקיים איתו מערכות יחסים רומנטיות ובתוך כך יחסי מין מלאים".

 

ההשלכות: ראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי, הצהיר כי ללא קשר לתוצאות המשפט בן מנחם לא יוחזר לתפקיד כלשהו במדרשה. המדרשה עצמה ממשיכה לתפקד ולהתנהל בלעדיו. נזק תדמיתי נגרם למשפחתו, הנחשבת לאחת המוכרות והמוערכות בעיר.

 

הצפי: המשפט מתנהל וצפוי להסתיים, ככל הנראה, במהלך השנה הקרובה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות