כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חינוך

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הסגל הזוטר דורש פיצוי כספי מהאוניברסיטה

בחודש אפריל פירסם "ידיעות חיפה" בקשה לתביעה ייצוגית נגד האוניברסיטה מצד נציגי הסגל הזוטר. כעת הגישו נציגי הסגל הזוטר בקשה תקדימית לפיצוי כספי בהליך קיבוצי במקביל לתביעה הייצוגית

דורון סולומון 
פורסם: 17.11.15, 07:44

עובדי הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטה פתחו בהליך תקדימי נגד האוניברסיטה כאשר פנו לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה וביקשו לאכוף את ההליך הקיבוצי ולקבל פיצוי כספי. ההליך התקדימי נעשה במקביל לתביעה ייצוגית שהגישו העובדים נגד האוניברסיטה בחודש אפריל האחרון, באותה עילה.

 

לדברי עו"ד גל גורודיסקי, אשר מייצג את העובדים בשני ההליכים המשפטיים, החידוש המשפטי הוא כפול: מצד אחד בקשה לפיצוי כספי בהליך קיבוצי, כאשר עד היום בתי הדין לא נהגו לאשר תביעות כספיות בהליכים קיבוציים; ומצד שני נקיטת הליך לסעד כספי קיבוצי במקביל לתביעה ייצוגית מתנהלת. למעשה, ארגון העובדים מבקש לגרום לאוניברסיטה לשלם לעוזרי המחקר - אם לא בהליך הקיבוצי אז בתביעה הייצוגית.

 

כאמור, באפריל האחרון הגישה עוזרת מחקר בשם תמר חן בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד אוניברסיטת חיפה, בטענה שהאוניברסיטה הפרה את ההסכם הקיבוצי בכך שהעסיקה את חברי הסגל האקדמי הזוטר באופן ארעי, בהתאם לנוהל שהיה בתוקף מאז חודש מרס 2004.

 

בהתאם לכך, השתכרו עוזרי המחקר שכר שעתי נמוך מזה לו היו זכאים לפי ההסכם הקיבוצי. עוד נטען בבקשה, כי האוניברסיטה לא שילמה לעובדים זכויות נלוות לשכר, לרבות הפרשות בגין פיצויי פיטורים, הפקדות פנסיוניות, הפקדות לקרן השתלמות, חופשה, הבראה ודמי חגים, דמי מחלה וגמול מילואים.

 

למעשה, הבקשה של עובדי האוניברסיטה מסתמכת על פסק דין שניתן כבר בשנת 2011 בבית הדין האזורי לעבודה, בתביעה שהגיש עוזר מחקר באותו עניין, ולפיה האוניברסיטה הפרה את ההסכם הקיבוצי שנחתם עם עוזרי המחקר. ערעור שהגישה האוניברסיטה נדחה בינואר 2014 על-ידי בית הדין הארצי לעבודה.

 

התוצאה הייתה שבית הדין הארצי קבע באופן מוחלט שהאוניברסיטה הפרה את ההסכמים הקיבוציים עם ארגון הסגל האקדמי הזוטר ולכאורה - כל עוזרי המחקר שעבדו באוניברסיטה בתקופה הרלוונטית להסכם הקיבוצי המופר (2008-2012) זכאים לפיצוי. בפועל, האוניברסיטה לא שילמה הפרשי שכר, תנאים נלווים והפרש פיצויי פיטורים לאף אחד מהם.

 

העובדים סברו, בשלב זה, כי אין להם אפשרות לפעול באופן קיבוצי כדי לאכוף על האוניברסיטה לשלם להם את המגיע להם, על רקע העובדה שבתי הדין לא נהגו עד כה לאשר סעד כספי בהליך קיבוצי.

 

אולם, על רקע תביעתה הייצוגית של תמר חן, פנה ארגון הסגל הזוטר לעו"ד גורודיסקי, שהציע להם הליך משפטי שמשמעותו מלכוד של אוניברסיטת חיפה: הגשת סעד כספי בהליך קיבוצי לצד הבקשה לייצוגית.

 

נציגי הסגל הזוטר מציינים כי משמעות ההליך הכפול ברורה: אם האוניברסיטה תסכים לדון בסעד כספי בהליך הקיבוצי, יהווה הדבר תקדים בו הליך קיבוצי משיג סעד כספי. מאידך, אם האוניברסיטה תטען בהליך הקיבוצי שלא ניתן לתבוע סעד כספי - אז ברור שיש לנהל את התביעה הייצוגית ושהעובדים יקבלו את הכסף באמצעותה. כך או כך, האוניברסיטה לא תוכל להתחמק עוד מתשלום בגין ההפרות של ההסכם הקיבוצי.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות