כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בחדרי חרדים

יהונתן ויסכה צילום: תם בר אילן
יהונתן ויסכה צילום: תם בר אילן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

יהונתן ויסכה מספקים לחרדים ייעוץ מיני

בני הזוג יהונתן ויסכה שומר מנהלים יחד קליניקה לייעוץ מיני בצפת, ומטפלים בין היתר בזוגות דתיים וחרדיים. דרך סדנאות של תרפיה באמנות ושיחות על יחסי אישות הם מגלים למטופליהם את רזי האינטימיות והמגע, וכיצד להתמודד עם פנטזיות ופחדים. הזוגות החרדיים, הם מספרים, מתמודדים עם אותן בעיות כמו זוגות אחרים, אך העולם שממנו הם באים מצריך התייחסות אחרת. "לפעמים כל מה שמשנה זו הטרמינולוגיה, הם זקוקים להכוונה"

ענת יתח 
פורסם: 19.10.15, 07:55

במרכז הקליניקה 'כלים שלובים' לייעוץ מיני של יסכה ויהונתן שומר ניצבות ספות בריפוד אדום לוהט. יסכה פותחת את הדלת בשמלה ארוכה ובכיסוי ראש ומהמטבח מגיח יהונתן בג'ינס וטי־שרט, על ראשו כיפה שחורה ופאות מסתלסלות לצד אוזניו.

 

 

בהדרכת בני הזוג שומר יוצאים בשנים האחרונות מאות זוגות נשואים למסע שטומן בחובו "הרפתקאות אינטימיות", לפי הגדרתם. "אחת הסיבות העיקריות לשיעור הגירושין שעולה בהתמדה", מסביר יהונתן, "היא העובדה שאנשים עסוקים פשוט בהישרדות.

 

"הם לא מפַנים זמן ביומן שלהם לאהבה, לאינטימיות - הם פשוט מקיימים את הזוגיות שלהם כעסק, והאהבה מפַנה את מקומה לניהול העסק. הצרה היא שדווקא אז מופיעות הבעיות".

 

בני הזוג שומר, הורים לחמישה ילדים, הכירו לראשונה כשהיו בני 12. היא גדלה במשפחה דתית בצפת והוא בתל אביב. יהונתן היה מגיע לצפת בחופשות כדי לבלות עם סבו וסבתו, שהתגוררו ברובע האמנים. שם, בבית הכנסת השכונתי, הכיר את אביה ואחיה של יסכה ואחר כך גם אותה, ותוך זמן קצר הפך הקשר בין השניים לסיפור אהבה שנמשך עד היום.

 

כשמלאו לה 16 הוא כבר הציע לה נישואין. הוריה המבוהלים החליטו לשלוח אותה לטיול ארוך בארצות הברית, כדי להפריד בין הצמד, אך נחלו כישלון ובגיל 18 בני הזוג כבר נישאו.

 

מהודו תצא תורה

יסכה ויהונתן יצאו להודו לפני כתשע שנים כדי להפעיל שם 'בית יהודי' בכפר נידח ונשארו שם חודשים אחדים. בהודו החלו השניים לנהל שיחות אישיות עם זוגות שהגיעו למקום. "מאז יש להודו חלק חשוב בחיים שלנו", אומר יהונתן. "מדי שנה או שנתיים אנחנו נוסעים לשם לכמה חודשים, ופותחים את הבית לכל מי שצריך ורוצה".

 

יהונתן ויסכה שומר (צילום: תם בר אילן)
יהונתן ויסכה שומר (צילום: תם בר אילן)

 

"זה היה ממש בסוף העולם", נזכרת יסכה, "אבל הבית עצמו היה על הכביש הראשי של הכפר, ולא היה ישראלי שביקר במקום ולא ידע עליו. גילינו שם פתיחות יוצאת דופן, שאפשרה שיחות מהסוג האינטימי, וככה זה התחיל.

 

"אנשים באו והלכו ומצאנו את עצמנו משוחחים איתם על הדברים הכי אישיים. אנשים הגיעו לסעודת שבת ונשארו לפעמים חודשיים, ולא רק יהודים: גם כמרים, נזירים ואפילו פלסטינים, והיה מקום לכולם".

 

יהונתן: "בין השאר פגשנו שם זוג שחי יחד הרבה שנים, אך לא היה נשוי. שניהם הסתייגו מהממסד הרבני ולכן בחרו לחיות יחד ללא נישואים. אחרי זמן מה שבילינו איתם ושוחחנו ממש על הכול, הם עזבו את המקום ואמרו שיהיו מוכנים להינשא אם אני אקדש אותם.

 

"כשחזרנו לארץ בדקתי את העניין, קיבלתי את ההכשרה הדרושה והוסמכתי על ידי הרבנות לקיים חופה וקידושין. שלושה חודשים לאחר מכן יצרתי איתם קשר, הם באו לצפת והם בעצם הזוג הראשון שחיתנתי".

 

את בית האבן העתיק ברובע האמנים שבו בילה יהונתן בילדותו בחופשות הקיץ, מרחק נגיעה מהסמטאות שבהן פסע האר"י הקדוש, שיפצו בני הזוג והקימו בו את הקליניקה שפועלת בהשראת סודות הקבלה וספר הזוהר. במקביל, הם עברו הכשרה בפתולוגיות של מיניות באוניברסיטת בר אילן.

 

לאיזה זרם בעצם אתם משייכים את עצמכם?

יהונתן: "טוב שאת שואלת, כי אני לא רוצה שיתייגו אותנו בתוויות. אנחנו לא שייכים לאף זרם. אנחנו פשוט

זורמים לאן שטוב לנו להיות".

 

אז מיהו קהל היעד שלכם?

יהונתן: "קהל מגוון מאוד. יש חילונים שבאים מהקיבוצים בגליל העליון, מעמק החולה ואפילו מהמרכז ומהדרום. יש זוגות דתיים־לאומיים שנשואים שנים רבות ומתמודדים עם בעיות תקשורת ואחרות, ויש כמובן חרדים בטווח גילאים של 30-40. עם חלק מהסדנאות אנחנו גם מסתובבים ברחבי הארץ, נוסעים לסופי שבוע, מרצים במכללות ומנחים צוותים חינוכיים".

 

שפת האינטימיות

הסדנאות שמקיימים בני הזוג מיועדות לזוגות נשואים או לזוגות שנמצאים בקשר ארוך ומחייב, והן מגוונות. סדנת 'מסע זוגי', למשל, שנמשכת כשלושה חודשים, מפגישה בני זוג אחת לשבועיים לדייט שמשלב שיחות והגיגים גם על יחסי אישות, לצד תרפיה באמנות שכוללת ציור, ריקוד ומשחקים.

 

סדנה נוספת בשם 'לב לגעת' נמשכת כשנה ומתנהלת באמצעות הסקייפ. "בסדנה הזאת מתעסקים בעיקר במגע", מסבירה יסכה, "למשל איך מבקשים מגע, איך יוצרים הדרגתיות של מגע בין בני הזוג, איך מדייקים במגע. זאת אינטימיות, ואינטימיות היא שפה שצריך ללמוד אותה".

 

יהונתן: "מה שנראה מובן מאליו הוא ממש לא כזה. אני מוצא שבני זוג לא ממש מסבירים זה לזה איך לגעת, איפה לגעת, האם כאן זה טוב או לא. לפעמים זה קורה כי פשוט לא נעים להם להסביר, ולפעמים זו פשוט מטלה שצריך לבצע. הסדנה הזאת מלמדת סוגים שונים של מגע, ספונטניות, משחק מקדים, פנטזיות ואפילו הארכה של יחסי האישות".

 

סדנה שלישית שמקיימים בני הזוג קרויה "זמן לאהבה": במסגרתה מגיעים הזוגות לבילוי של יומיים בצפון, מתארחים לארוחת שבת אצל יהונתן ויסכה, ומשם הכל פתוח.

 

יהונתן ויסכה (צילום: תם בר אילן)
יהונתן ויסכה (צילום: תם בר אילן)

 

"אנחנו קודם כול אומרים להם שבסוף השבוע הזה לא מדברים על כסף, על עבודה, על קניות או על הילדים", מסבירה יסכה, "ואז הם נבוכים ומיד שואלים: 'אז על מה מדברים?' אנחנו מסבירים להם שלא חייבים לדבר. אפשר לבשל יחד, אפשר לרקוד, אפשר לעשות תרגילים זוגיים במים ואפשר פשוט לאהוב, כי בשביל זה הם כאן".

 

יהונתן: "יש סדנאות שאני מקיים רק עם גברים. ברוב המקרים הם יספרו שהאישה שלהם שלחה אותם ושהסדנה היא ממש רגע לפני שהכל מתפרק, ואז בסודי סודות הם פותחים את סגור ליבם."

 

דוגמה נפוצה היא גברים, חרדיים בעיקר, שמתלוננים על פליטה מוקדמת; זו בעיה שלעתים קרובות כמעט מפרקת משפחות, ממש כך, אבל ברוב המקרים אפשר לפתור אותה בקלות במפגש אחד או שניים בעזרת טכניקה פשוטה. "הבעיה היא שגברים לא מכירים את הטכניקה", אומר יהונתן. "למה? כי אף אחד מעולם לא לימד אותם על המערכת הפיזיולוגית שלהם, איך היא עובדת ומה צריך לעשות.

 

יש לי דוגמא נוספת על גבר אחד היה מכור לריגוש של לצאת באמצע יום עבודה, לאסוף את המאהבת ולצאת לבילוי של כמה שעות גנובות. לאט־לאט הוא הבין שהוא יכול 'לבגוד עם אשתו' - ואכן, הוא פשוט עשה לה הפתעה, מצא סידור לילדים, שוחח עם הבוס שלה, אסף אותה מהעבודה ולקח אותה לבילוי אינטימי של יומיים. במילים אחרות, האיש חיפש הרפתקה, ואני אומר שאפשר לצאת להרפתקה עם אשתך".

 

כאדם שומר מצוות, איך אתה מתמודד עם גבר שבגד באשתו ועבר עבירה הלכתית חמורה ביותר?

"אני לא נמצא כאן בשביל לשפוט אנשים. ברור לי שמשהו היה חסר בחיי הנישואין שלו, ואם העבודה המשותפת שלנו החזירה את האינטימיות לחיים של בני הזוג, הרי שהמטרה הושגה".

 

חרדים מצליחים להיפתח ולדבר על נושאים מוצנעים?

"ממש כן. הם זקוקים להכוונה ולייעוץ, ואנחנו כאן כדי להעניק להם את זה. בהלכה יש ציוויים כאלה ואחרים ביחס לגוף, רק שלא עם כולם אני מסכים ועל חלקם אני אפילו קורא תיגר. אני נאמן לחינוך המוקפד לצניעות, אבל הציווי להסתיר את הגוף ולא לחשוף כלום הוא בעייתי ויוצר קונפליקטים.

 

"לפעמים כל מה שמשנה זו הטרמינולוגיה. חרדים לא אוהבים, למשל, שאנחנו משתמשים במילים מסויימות שמתארות יחסי מין, אז במקום זה אומרים 'ביאה'. הם לא אוהבים את הכותרת 'ייעוץ מיני', אז אנחנו קוראים לזה 'ייעוץ אינטימי'. יש דרך לדבר על הדברים, יש דרכים להיפתח, צריך רק להיות מוכנים לעשות את זה".

 

"באופן כללי", ממשיכה יסכה, "זוגות חרדיים מתמודדים עם אותן בעיות בדיוק כמו כל הזוגות, כגון היעדר חשק אצל אחד מבני הזוג. יש גם לא מעט זוגות חרדיים ואחרים שמספרים על צורך בסאדו, בפורנוגרפיה או באוננות, ומרגישים רע עם עצמם בשל כך.

 

"אנחנו מסבירים להם שכל צורך הוא בבסיסו לגיטימי וחיובי, השאלה רק איך עושים את זה. כך למשל טיפלנו לא מזמן בזוג חרדי, שהגיע עם סיפור שלאישה היה חשק וצורך לאינטימיות עם בעלה, בעוד שהוא היה משוכנע שלאינטימיות אין מקום מבחינה הלכתית, שזו מצווה ולא יותר מכך".

 

"מי שלומד תלמוד", מסכם יהונתן, "יודע היטב שחז"ל עסקו במין ובמיניות בצורה רחבה ומעמיקה. זאת ההלכה היהודית וזה המודל שלאורו אנחנו צועדים. היהדות לא מדברת על פרישות, אבל זה לא מפריע לחברה החרדית להתנהל לפי תפיסה נוצרית שמצווה על פרישות ולא ממש תואמת את רוח היהדות. אנחנו אומרים לאנשים להאמין בחלומות שלהם ומפצירים בהם למצוא את הדרך לגן העדן, כי גן עדן וגיהינום זה לא בעולם הבא - זה ממש כאן ועכשיו".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות