כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
עולה מוזיקלי

סי.ג'יי גלאס. דמות מוכרת בעיר צילום: אבי רוקח
סי.ג'יי גלאס. דמות מוכרת בעיר צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

המוזיקאי עם הפפיון שהרשים את אביב גפן

אם אתם אשדודים בטח כבר יצא לכם לראות את סי.ג'יי גלאס - מנגן בתחנת הרכבת, מלמד גיטרה או אוכל המבורגר בסיטי. ואולי הוא בכלל מוכר לכם מדה ווייס. אז מה הביא גיטריסט מצליח מניו יורק, בן של רב קונסרבטיבי, לנטוש את סצנת הג'אז הלוהטת בעולם ולהגיע דווקא לעיר הנמל?

אשר קשר 
פורסם: 03.09.15, 15:08

קשה להתעלם מסי.ג'יי גלאס כשהוא עובר מולכם ברחוב או יושב לצדכם באיזו מסעדת המבורגרים במרכז אשדוד . האמת היא שעדיף גם לא להתעלם, כי מדובר באמת באחד האנשים הנחמדים, המוכשרים והטובים שמתגוררים ופועלים כיום בעיר הנמל.

 

 

הסיבה העיקרית שאי אפשר להתעלם מגלאס (32) - מוזיקאי, נגן גיטרה ועולה חדש מארצות הברית - טמונה בהופעה החיצונית יוצאת הדופן שלו: מגבעת נוקשה בצבע כחול רויאל, ג'קט מחויט ובמיוחד עניבת הפפיון הקבועה שלו, הופעה מוזרה לחודש אוגוסט בפרט ולנוף האנושי באשדוד בכלל.

 

מי שלא התעלם ממנו, ואפילו בצורה די הפגנתית, היו שתי הנערות שישבו לא רחוק ממנו בבורגרס בר בגן העיר. הנערות כמו הנערות שהן, לא התאפקו, נעצו בו מבטים וניסו לצחקק בצורה סולידית בינן לבין עצמם, אבל לא הצליחו - בעיקר בגלל הווליום הגבוה של הצחקוקים שלהן. אבל בעוד שגלאס (שכנראה רגיל למבטים הללו, או סתם לא מבחין בהם) התעלם ולעס באלגנטיות את הבורגר שלו, לי נמאס אז החלטתי להפתיע אותן ושאלתי אותן אם הן זוכרות אותו מתוכנית הטלוויזיה "דה ווייס".

 

"דה ווייס?", הן שאלו בהפתעה ונעצו בגלאס מבט סקרני, "עם מי הוא היה בנבחרת?".

אביב גפן.

 

פתאום הן הפסיקו לצחוק. עכשיו הן אפילו לא חייכו. בכל זאת אביב גפן. עכשיו הן רק התאמצו להיזכר.

 

"לא זוכרת", אמרה אחת, "אבל אולי זה בגלל שאני לא רואה דה ווייס".

 

"אני דווקא חושבת שאני מכירה אותך דווקא ממקום אחר", אמרה לו השנייה, "לא ניגנת פעם בתחנת הרכבת של אשדוד?".

 

"נכון", הוא אישר.

 

"וואיי", היא אמרה לו בהתפעלות, "אתה מנגן נורא יפה, אבל למה הפפיון?".

 

מה קשור?

את הפפיון הראשון בחייו קשר סי.ג'יי גלאס לצווארו כשהלך לחתונה של חברה שלמדה אתו באוניברסיטת איתקה בצפון מדינת ניו יורק. "פתאום גיליתי שאנשים זוכרים אותי בגלל הפפיון", הוא נזכר. "זה הגיע למצב שאנשים החלו לפנות אליי ולשאול למה אני בלי הפפיון, אז התחלתי לקשור אותו לצווארי כל הזמן, או רוב הזמן. זה לא רע למוזיקאי שזוכרים אותו. אז הוא היה לצווארי תמיד שכשהייתי מנגן באוניברסיטה או במועדונים ומאוחר יותר כשסיימתי את הלימודים והגעתי לניו יורק וניגנתי שם".

 

סי.ג'יי גלאס - האיש והפפיון (צילום: אבי רוקח)
סי.ג'יי גלאס - האיש והפפיון (צילום: אבי רוקח)

 

והשיקולים של גלאס הוכחו כיותר מנכונים כאשר הסתבר שהיה זה הפפיון שלו ששכנע את מוזיקאי הג'אז האגדי ווינטון מרסליס, מנהל מחלקת הג'אז של הלינקולן סנטר בניו יורק, לקבל אותו לתוכנית הסטאז'רים של המוסד המכובד למהלך אחת מחופשות הקיץ שלו מהאוניברסיטה.

 

"בדיוק כשהגעתי לראיון לקראת התוכנית הוא היה שם", מחייך גלאס, "אז אמרתי לו שאני בדיוק מאזין לאחד האלבומים שלו והוא אמר לי שאני לבוש נורא בסטייל. מאוחר יותר מי שראיינה אותי לתוכנית וצלצלה להגיד לי שהתקבלתי, סיפרה לי בסוד שאחרי שיצאתי מרסליס אמר לה שמלבד קורות החיים שלי, 'הבחור הזה עם הפפיון יש לו מספיק סטייל בשביל להתקבל לג'אז בלינקולן סנטר'".

 

הפסנתר של הדוכס

אין בכלל ספק כי לווינטון מרסליס הרבה יותר קל לזכור את השם סי.ג'יי גלאס מאשר קלמן ג'וזף גלאס, השם המלא של הגיטריסט המוכשר, שנולד בעיר איתקה שבמדינת ניו יורק - עיר שידועה בעיקר הודות לקולג' היוקרתי קורנל ששוכן בה, שהתפרסמה גם בכך שהייתה מרכז קולנועי חשוב בתחילת המאה העשרים (עד שתעשיית הקולנוע עברה למקום חדש ונוצץ בשם הוליווד). אביו של קלמן ג'וזף היה הרב של הקהילה הקונסרבטיבית בעיר, אמו מורה לעברית והוא גדל בצלן של שתי אחיות מבוגרות ממנו.

 

מתי התחלת לנגן?

"לגיטרה הגעתי בגן חובה. היה לנו מורה שהיה נוהג לשבת אתנו ולשיר שירי פולק אמריקאים עם הגיטרה שלו. אני זוכר עוד שבהפסקות הייתי מבקש לשחק עם הגיטרה ומבטיח לא לגרום לה נזק. והוא היה מספיק נחמד בשביל לתת לי לעשות את זה. לדעתי אחת המורות סיפרה על זה לאימא שלי, אז ההורים קנו לי במתנה גיטרה קטנה. ככה התחלתי לנגן על גיטרה, למרות שיש לנו בבית את הפסנתר של דיוק אלינגטון".

 

מבית אל לבלו נוט

בתיכון החל גלאס לנגן ג'אז אבל לא התקבל לאף להקה. "לא התייאשתי", הוא מספר, "זה מסוג הדברים שבונים אותך, שמחשלים אותך. מגיל צעיר אם אומרים לי לא זה רק מגביר אצלי את המוטיבציה. לא היה לי ספק שאצליח".

 

אז הוא עבד מספיק קשה, הוציא לבדו את אלבומו הראשון, ?Are You Ready to Get Deep Fried ("האם אתה מוכן להיות מטוגן בשמן עמוק?"). את התואר הראשון שלו במוזיקה סיים בהצטיינות באוניברסיטת איתקה ואת התואר השני עשה כבר בקווינס קולג' בניו יורק. אחרי שסיים את התואר השני שלו הוא נותר להתגורר בניו יורק והקים יחד עם נגן הסקסופון אדם ראמזי את החמישייה המשותפת שלהם.

 

מלבד גיטרה גלאס מנגן גם בבס ושר בקול מאוד לא אופייני למראה העדין למדי שלו. יש לו קול מאוד עמוק ובלוזי, שגרם לאביו, ר' סקוט ל. גלאס, לשתף אותו בקטעי החזנות בימי החגים בבית הכנסת בית אל באיתקה.

 

"החמישייה שלנו קיבלה ביקורות מאוד טובות אבל היו תקופות שהיה לי מאוד קשה כמנהיג להקה", הוא מתוודה ושולף כדוגמה לרגע משבר דווקא את הכניסה שלו להיכל הקודש של הג'אז: "ההופעה ב'בלו נוט', שהייתה שיא הקריירה של כולנו, גרמה לי לחשוב על פרישה. במקום ליהנות ולנגן הייתי עסוק בכל כך הרבה אדמיניסטרציה. כל מה שאני אוהב לעשות זה לנגן ופתאום אני אחראי על כל הבעיות שמתעוררות, וזה ממש לא מצא חן בעיניי"

 

עלייה וקוץ בה

אז למה לא נשארת בניו יורק בעצם?

"כי באיזשהו שלב הרגשתי שאני צועד במקום, שהכל הופך להיות אותו הדבר, שנכון שאני בניו יורק ועובד שם על המוזיקה שלי, אבל אולי זה לא המקום בשבילי".

 

יכולת לחזור לאיתקה.

"ממש לא. רציתי לבוא לישראל. תמיד הייתי ציוני וחשבתי שזה הדבר הכי טוב שאני יכול לעשות בשלב הזה כשאני עוד רווק. כשאמרתי להורים שלי הופתעתי שהם לא שמחו כמו שחשבתי, כי הם חינכו אותי לאהוב את ישראל".

 

אז למה הם לא שמחו?

"פחדו עליי כנראה. אז הבנתי שהם חינכו אותי לאהוב את ישראל אבל לא עד כדי כך שאני אסע לגור שם".

 

זה הקול

כששמע שיש במה פתוחה לאודישנים לתוכנית הטלוויזיה "דה ווייס" הוא הגיע במטרה להתחיל להתערבב עם המוזיקאים המקומיים באשדוד. אין כל ספק שסי.ג'יי גלאס היה בין הפרצופים והקולות יוצאי הדופן בדברי הימים של תכניות הראליטי המוזיקליות בארץ, אבל הוא הצליח להותיר שם רושם אדיר, למרות ואולי בגלל חוסר הפוזה שלו.

 

למה הלכת לזה?

"בארצות הברית לא הייתי מעז מעולם ללכת לדבר כזה. יש שם יותר מדי מוזיקאים. כאן הלכתי לאודישנים בבמה הפתוחה כי רציתי להכיר מוזיקאים מאשדוד. אז באתי ובאמת הכרתי אנשים והיה נחמד ולא חשבתי על זה יותר מדי, אבל למחרת קיבלתי טלפון שהתקבלתי לתוכנית".

 

לא ציפית לזה?

"בחיי שלא ציפיתי לכלום וגם לא ידעתי אם הם מצפים שאשיר בעברית או באנגלית. לשמחתי הם נתנו לי לשיר בוב דילן, באנגלית".

 

הכרת את השופטים?

"רק קצת. על שלומי שבת ניסיתי פעם לקרוא כתבה אבל היא הייתה בעברית אז את הרוב לא הבנתי. את שרית חדד הכרתי כשהופיעה בניו יורק כי חילקו

 פליירים להופעות בקווינס. את מוש בן ארי ראיתי פעם כשהיה בלהקת שבע ואת אביב גפן לא הכרתי".

 

הייתה זו שרית חדד שלחצה על אביב גפן שיצרף את סי.ג'יי גלאס לנבחרת שלו. הנבחרת שלה כמו של המנטורים האחרים כבר הייתה מלאה ולגפן נותר מקום אחד בלבד. אבל גפן לא היה צריך יותר מדי שכנועים. הוא אהב את מה ששמע ואחרי שהסתובב הוא גם נורא אהב מה שראה.

 

מה הרגשת כשהוא הסתובב?

כשאביב הסתובב אמרתי לעצמי שסופסוף אני יכול לסיים ולחזור הביתה לאכול המבורגר".

 

איך היה לעבוד אתו?

"מצוין. הוא מאוד מבין במוזיקה".

 

"באתי לתוכנית הזו בשביל לראות אנשים כמו סי. ג'יי גלאס", אמר עליו אביב גפן. "הוא שר מדהים, הוא נראה מדהים. נראה לי שאופיע אתו הרבה מחוץ לתוכנית".

 

סי.ג'יי, הופעתם כבר ביחד?

"הוא הזמין אותי להופיע איתו אבל הייתי עסוק. מקווה שיזמין אותי שוב".

 

ועד שזה יקרה - בתקווה שהפעם הוא יואיל לפנות לעצמו את הלו"ז - היומן של גלאס הולך ומתמלא מעצמו. לבד מהמשרה ב"מזמור" הוא יתחיל השנה ללמד גם בקונסרבטוריון "אקדמא" בעיר. ומעבר לזה, יש לו חברה אשדודית חדשה בשם פאני, שעוזרת להעלים את קשיי הקליטה.

 

אז אתה נשאר אתנו כאן עכשיו?

"אני כאן ומאוד אוהב את זה. מאוד. הרבה אנשים שעשו עלייה חזרו ואני לומד מהטעויות שלהם. צריכים לקחת את החיים קצת יותר ברוגע. לא להחליט החלטות לכל החיים. שום דבר בחיים הוא לא סוף פסוק".

 

ההורים ביקרו אותך כאן?

ברור. והם אפילו מאוד התלהבו מאשדוד".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתונים "ידיעות אשדוד" ו"ידיעות הדרום"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות