כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
עיר בטוחה

אילת צילום: יוסי דוס-סנטוס
אילת צילום: יוסי דוס-סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הערכה: באילת בניינים שלא יעמדו ברעידת אדמה

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן־שמעון, אמר שיש צורך בקידום תוכניות כמו התחדשות עירונית ותמ"א 38, וסבור שעל השלטון המקומי לקדם את התוכניות

עזרא ארבלי 
פורסם: 14.07.15, 07:28

"תוכניות כמו 'התחדשות עירונית - פינוי בינוי' ותמ"א 38 נדחות ולא יוצאת לפועל בגלל בעיה של כדאיות כלכלית. פה המקום של השלטון המקומי להיכנס לנושא הזה. התאחדות בוני הארץ הציעה כפתרון לבעיה תוכניות מוכרות שעובדות בעולם". כך אמר בשבוע שעבר מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן־שמעון.

 

 

בן־שמעון אמר את הדברים כשבוע לאחר שרעש אדמה הורגש בעיר. רעידת האדמה, שעוצמתה היתה 5.2 בסולם ריכטר והתרחשה במרחק 63 ק"מ דרומית לעיר, שוב העלתה לדיון את תוכנית תמ"א 38 לחיזוק מבנים ישנים בעיר.

 

מבנים רבים שנבנו בעיר לפני תחילת שנות ה־80 אינם עומדים בתקן רעידות אדמה, וחלקם הגדול נכלל בתוכנית המתאר הארצית (תמ"א) 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

 

לשפץ את הקיים - אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
לשפץ את הקיים - אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

 

באילת ישנם מספר בניינים שעלולים להיות בסיכון בעת רעש אדמה בעוצמה גבוהה. כך לדוגמה, הבניינים שנבנו על עמודים בשכונת צופית תחתית, הבניינים על עמודים בשכונת אופיר, ובניין המגורים 'פנורמה' ברחוב אילות.

 

ברשות המקומית נעשו ניסיונות רבים להכללת הבניינים האמורים בשכונות לתמ"א 38, אולם למעט בניין 'פנורמה', שלגביו יש כבר הליכים מתקדמים

בקידום התוכנית, נמנעים היזמים מלהצטרף לתמ"א 38 בגלל כדאיות כלכלית נמוכה.

 

בן־שמעון אמר כי באמצעות התחדשות עירונית משיגים גם תוספת ממ"דים והגנה מפני רעידות אדמה. "זו גם סוג של אינטגרציה חברתית. יש בתוכנית התחדשות ושמירה על קיימות", הוא אמר, והביע תקווה שהשלטון המקומי ייכנס לעובדי הקורה ויקדם את תמ"א 38.

 

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ התייחס גם לנושא עליות מחירי הדירות בדרום: "אני מתנגד למונח הזה שנקרא 'מדינת תל אביב' מול הפריפריה. מה שקורה בתל אביב קורה בכל הארץ. יש בעיה של היצע דירות, וברגע שאין היצע והביקושים גדלים - זה אוטומטית משליך על מחירי הדירות.

 

מעבר לזה שזה משליך על מחירי הדירות, זה משליך גם על מחירי השכירות. אם אין דירות בשוק לשכירות ואנשים רצים לקנות דירות, נותרות פחות דירות בשוק השכירות - והמחירים עולים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות