כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מבחן הצבע

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מנהל בעיריה: מקסימום 40 אחוז אתיופים בגן

בקרית מלאכי מתגוררות משפחות מבקשי מקלט שביקשו לשלב את ילדיהן בגנים העירוניים, אך נענו בשלילה. מנהל אגף החינוך טען כי עליו לעמוד במכסה של "40 אחוז ילדים ממוצא אתיופי" בכל גן ולכן מורכב למצוא להם מקום. נציגי הקהילה האתיופית זועמים על ההשוואה. העירייה: "מהומה על לא מאומה"

אלי ג'אן 
פורסם: 18.06.15, 14:22

אין מקום לילדים אריתראים בגני הילדים בקרית מלאכי ? פליטים מאפריקה המתגוררים בעיר בשנים האחרונות ביקשו לרשום 18 ילדים לגנים בשנת הלימודים הקרובה אך טרם קיבלו מענה. בעירייה טוענים כי יש מחסור בכיתות גן וכי עליהם לבדוק אם הפליטים מתגוררים בעיר מעל שלושה חודשים.

 

 

לאחר מספר פניות שלא נענו בחיוב הוגשה ביום חמישי שעבר בשם ההורים עתירה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בבקשה לאלץ את העירייה למצוא מסגרת לילדים. "אנו מקווים כי העתירה לבית המשפט תפתור את בעייתם של ילדי מבקשי המקלט", אמר עו"ד הרן רייכמן המייצג את העותרים.

 

מכסה לפי צבע

לפני כחודשיים פנו ההורים המתגוררים בקרית מלאכי לארגון א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט) בכדי שיסייעו להם ברישום הילדים בעיר. העמותה פנתה אל הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ולעומד בראשה, עו"ד הרן רייכמן. במכתב ששלח עו"ד רייכמן לראש העירייה, אליהו (ללו) זוהר, ולמנהל מחלקת החינוך, שמעון עמר, טען כי העירייה לא דאגה לרישומם של הילדים לקראת שנת הלימודים תשע"ו למרות פנייתם.

 

"ההתנהלות הגורפת כנגד ילדי מבקשי מקלט מצד העירייה מעלה ספק שמא הטעם העומד בבסיס אי רישום הילדים לגנים הינו מוצאם של הוריהם", כתב עו"ד רייכמן. "אנו סבורים כי מדובר באפליה בוטה על רקע ארץ מוצא, האסורה בהתאם לחוק זכויות התלמיד".

 

משבצים ילדים לגנים לפני צבע העור? אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
משבצים ילדים לגנים לפני צבע העור? אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

 

ב־21 באפריל כתב עמר למנחם מזרחי, ראש אגף ארגון מוסדות חינוך (אמח"י) במשרד החינוך, מכתב בו הסביר כי למחלקת הגנים הגיעו 17 ילדים מבקשי מקלט, מתוכם 12 הגישו גם חוזה שכירות המעיד כי הם מתגוררים בעיר. עמר הסביר כי חובת הרישום היא רק להורים המתגוררים בעיר שלושה חודשים לפחות. "החל ממועד הצגת חוזה השכירות תנהל הרשות מעקב ובדיקה האם אכן הם מתגוררים בעיר בתקופה רציפה של שלושה חודשים ולאחר מכן העירייה תשקול את רישומם בהתאם ליכולותיה", סייג עמר את כוונותיו.

 

עמר ציין כי בעיר יש מחסור בשלושה גנים נוספים ובימים אלו הם נמצאים במרוץ כדי למצוא מבנים זמניים. "יש לציין כי בקרית מלאכי רוב הגנים שייכים לחינוך הממ"ד וממה שהבנו מהפיקוח במשרד החינוך לא ניתן לקלוט ילדים שאינם יהודים לגנים אלו", הוסיף עמר.

 

לדבריו, מלאכת השיבוץ בקרית מלאכי קשה בגלל הרכב האוכלוסייה המגוון. עמר טען כי כעשרים אחוז מהתושבים הם בני הקהילה האתיופית ובעירייה מנסים ליצור תמהיל בו מספר הילדים לא יעלה על 40 אחוז בכל כיתת גן על מנת לעודד אינטגרציה, "מה שהופך את מלאכת השיבוץ בגנים למורכבת גם כך", הלין עמר. "בהיעדר מבנים, בהיעדר מספר גני ילדים ממלכתיים ובהתחשב בחובתה של הרשות לדאוג לאיזון דמוגרפי בגנים, הרי ספק אם ניתן יהיה לקלוט את מבקשי המקלט".

 

במכתב תגובה לעו"ד הרן ששלח בתחילת חודש מאי כתב עמר כי רק חמש מתוך תשע משפחות הגיעו להירשם בפועל וכי העירייה החלה לערוך בדיקה אם הפליטים עומדים בתנאי החוק.

 

"אמירה אידיוטית"

חבר המועצה גדעון מהרי ששמע לראשונה על המכתב ששלחה העירייה בו נערכה הקבלה בין בני הקהילה האתיופית לפליטים, רתח מזעם: "זה מקומם מאוד לשמוע שממונה על החינוך סובל מדעות קדומות כשהוא משווה אותנו לפליטים. אם יש להם בעיות שיפתרו אותם בלי קשר לצבע העור. זו אמירה אדיוטית ואני לא מוכן לקבל את זה, במיוחד ממי שעוסק בחינוך".

 

מני יאסו, ממובילי מטה המאבק הארצי לזכויות האתיופים, מתכוון להמתין לתגובת משרד החינוך בנושא: "זה מקומם לשמוע על ההשוואה הזו ואנחנו לא

רואים את זה בעין יפה, אבל אנחנו רוצים לראות איך משרד החינוך יטפל בזה. מעניין האם העירייה יודעת את האחוז המדויק של יוצאי מרוקו או פולין כפי שהיא יודעת על יוצאי אתיופיה. ואיך 12 ילדים שחורים שוברים את 'האיזון' בין שחור ולבן? כשאנו מתריעים ואומרים השכם וערב שמשרד החינוך סופר את ילדי ישראל לפי צבע ולא לפי מקום הלידה אנו מתכוונים לכך. הנה דוגמא כתובה על מסמך רשמי של רשות מקומית. האם יש טבלת אקסל של ילדים פולנים, תימנים, מרוקאים במחלקת החינוך של עיריית קרית מלאכי או שסופרים רק שחורים?".

  

"אפליה על רקע לאום"

לאחר שעו"ד רייכמן, מנהל הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך וראש הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, הבין כי אין בכוונת העירייה לשבץ את הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה הוא הגיש את העתירה לבית המשפט. לעו"ד רייכמן מסייעות שתי הסטודנטיות ירדן אלון ורננה מיסקין. בעתירה צוין כי בקרית מלאכי מתגוררים 18 ילדים של מבקשי מקלט בגילאי שלוש עד שש, המתגוררים בעיר בין שנה לחמש שנים. על פי העתירה נעשתה פנייה למנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, עוד בחודש פברואר אך לא נעשה דבר כדי לקדם את רישום הילדים.

 

בחודש מרס נשלחה פנייה נוספת, שנענתה כי משרד החינוך פנה לרשות המקומית כדי להסדיר את הנושא. "בניגוד לנעשה בקרית מלאכי במרבית הרשויות בעיות אלו נפתרו", נכתב בעתירה. "עיון בתשובות עיריית קרית מלאכי מעלה מסקנה ברורה וחד משמעית כי הטעם המנחה אותה הינו מוצאם של העותרים וילדיהם, ועל כך ניתן ללמוד גם מאמירתה האומללה המזכירה את המכסה הנוהגת בגנים בעיר ביחס לילדים בני העדה האתיופית. אמירה זו מעידה על התייחסות שונה על רקע צבע עור".

 

עו"ד רייכמן מבקש בשם הפליטים לפעול לרישום המיידי של הילדים בקרית מלאכי, להורות למשרד החינוך להפעיל את סמכויותיו במידת הצורך ולהבטיח כי מעתה ואילך העירייה תרשום את הילדים יחד עם שאר ילדי העיר ללא כל אפליה. 

 

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "מהומה על לא מאומה. לעת עתה, מבדיקה שנערכה מהפיקוח של הרשות התברר כי מלבד חמישה ילדים כל השאר אינם תושבי קרית מלאכי. לגבי חמשת הילדים האלה, טרם הוברר מעמדם".

 

ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר כי "הנחיות משרדנו קובעות באופן ברור כי על הרשויות המקומיות, האחראיות על רישום הילדים למוסדות החינוך, לאפשר לכל ילד השוהה בארץ מעל שלושה חודשים לקבל שירותי חינוך ביישוב מגוריו, ללא קשר למעמדו במרשם האוכלוסין. מדיניות זו הובהרה לרשות המקומית, ומשרדנו פועל מולה בימים אלה עד שיטופל הנושא".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתון "ידיעות הדרום"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות