כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אחים לקצב

רותם ושגיא סרי. קשה להצליח באילת צילום: יוסי דוס-סנטוס
רותם ושגיא סרי. קשה להצליח באילת צילום: יוסי דוס-סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מוכשרים: משלבים מוזיקה קלאסית עם מזרחית

רותם (27) ושגיא (22) סרי מאילת עוסקים במוזיקה מגיל צעיר. רותם המשיך ללימודים בבית הספר למוזיקה 'רימון' ושגיא מנגן ויוצר עם חבריו באילת. בין לבין הם מנגנים ושרים יחד ולחוד ואף שחררו לרשת כמה סינגלים שזכו לאלפי צפיות

טוני ליס 
פורסם: 31.05.15, 07:53

מילדותם היו רותם (27) ושגיא (22) סרי מוקפים במוזיקה מכל מיני סוגים. הבנים לבית משפחת סרי גדלו בבית מוזיקלי במיוחד, אמא שלמדה מוזיקה ומתמטיקה באוניברסיטה, ואבא שאהב לשיר. משחר ילדותם שמעו מוזיקה קלאסית לצד מוזיקה פופולרית, והוריהם דאגו לשלוח אותם לשיעורי נגינה ושירה.

 

 

החינוך המוזיקלי נשא פרי, ורותם ושגיא החליטו להקדיש את חייהם לתחום המוזיקה. רותם מסיים את לימודיו בבית הספר למוזיקה 'רימון' ומוציא בקרוב סינגל חדש, ושגיא מנגן ויוצר באילת יחד עם חבריו. בימים אלו השניים מגשימים את החלומות המוזיקליים שלהם יחד ולחוד, מנגנים, שרים ומופיעים, מקווים לכבוש את סצנת המוזיקה בארץ, ולהראות לקהל, ליוצרים, למפיקים ולתחנות המוזיקה, שההפרדה המלאכותית בין מוזיקה ישראלית למוזיקה מזרחית אינה רלוונטית עוד.

 

חממה מוזיקלית

בית משפחת סרי באילת היה חממה מוזיקלית עבור ילדי הבית. "אני אוהב לשיר, אבל אשתי אסתי היא המוזיקאית בבית", אומר אבי המשפחה נחום. "הכרנו כשהיא למדה מוזיקה ומתמטיקה, אני נהגתי לסחוב את האקורדיון הכבד שלה בדרך ללימודים בקונסרבטוריון בפתח תקווה וחזרה ממנו. באותה תקופה זה היה משהו גדול שילדה מהשכונה למדה בקונסרבטוריון".

 

נחום, לעומת אשתו, חסר כל השכלה מוזיקלית. "אני הגעתי מהשכונה, מהמוזיקה של ה'מורי', ממוזיקה תימנית. מוזיקה היא מוזיקה והכל מתחבר ביחד. בשכונה שלנו כל ילד שני נהג לשיר".

 

ילדי המשפחה גדלו בבית מוזיקלי והם נהנו משיעורי מוזיקה. "ביקשנו להעניק לכל ילדינו השכלה מוזיקלית", מדגיש נחום. "הבכור למד פסנתר במשך שלוש שנים וברגע מסוים הבנו שהוא יושב ומתאמן על הפסנתר בחוסר חשק ומעדיף לשחק כדורגל. כמובן ששלחנו אותו לשחק כדורגל, והוא אכן שיחק במשך שנים ולאחר מכן למד הוראה בווינגייט וכעת הוא מאמן הכושר של קבוצת הכדורסל באילת. רותם ושגיא גילו התעניינות במוזיקה וכמובן שאיפשרנו להם להתפתח בתחום".

 

רותם ושגיא סרי - המאבק להצלחה (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
רותם ושגיא סרי - המאבק להצלחה (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

לצד מוזיקה קלאסית התנגנה בבית משפחת סרי מוזיקה פופולרית. "כילד הייתי חשוף למוזיקה מגוונת", מספר רותם, שמסיים בימים אלו את לימודיו בבית הספר למוזיקה 'רימון' ולימודי הוראה מוזיקלית במכללת לווינסקי ומתחיל בקרוב את ההתמחות שלו. "אבא שר, אמא שרה, אני שרתי ואמא ניגנה על האקורדיון. אמא היא מתמטיקאית והקשר בין מוזיקה למתמטיקה היה ברור לי מאוד. כילד למדתי לנגן על פסנתר בקונסרבטוריון באילת, מטבע הדברים כוונתי למוזיקה קלאסית. אני זוכר בחיבה רבה את מורתי המיתולוגית לפסנתר, סבטלנה, שלימדה אותי באופן יוצא מן הכלל".

 

לדבריו, בילדותו לא היתה לו דעה על מוזיקה והוא ניגן את מה שאמרו לו לנגן. רק כשבגר התחיל רותם להתעניין גם במוזיקה אחרת. "בקונסרבטוריון למדתי מוזיקה המכונה קלאסית, בבית היה מִגוון - זוהר ארגוב, ישי לוי, אייל גולן, דקלון, מנעד שלם של צלילים. את הקונפליקט בין מזרח למערב אפשר למצוא בשירים שאני כותב, מלחין ושר".

 

העיסוק שלך במוזיקה קלאסית תרם לפופולריות שלך בבית הספר?

"לא ממש. כתלמיד יסודי שלומד מוזיקה קלאסית לא הייתי פופולרי במיוחד", אומר רותם בחיוך. "בחטיבת הביניים זה השתנה, שמעו אותי מנגן בטקסים בבית הספר ובקונצרטים, והגישה השתנתה. החברים ללימודים פרגנו, מה גם שאני אהבתי ועדיין אוהב כדורגל, ים ומשחקים, אני לא מוותר על כלום, אין סיבה לא ליהנות מעוד ועוד פעילויות ואבא החדיר בי ובאחי את האהבה לקבוצת הכדורגל מכבי תל אביב".

 

בלי קטלוגים

התפיסה המערבית גורסת שמוזיקה שנכתבה החל מימי הביניים היא מוזיקה קלאסית, אבל כפי שרמז בדבריו רותם, מוזיקאי צעיר ומוכשר, מבקש לאתגר קביעה זו. "מי למעשה קבע שמוזיקה קלאסית היא תרבותית ולא שאר סוגי המוזיקה?", הוא תוהה. "התשובה היא שככה זה, זה מה שמלמדים. ההיסטוריה של המוזיקה כמובן מרחיקה הרבה מעבר ל־500 שנים. מוזיקה נכתבה במזרח לפני אלפי שנים, ואני לא נוהג להבחין בין סוגי מוזיקה, כי גם מוזיקה שיש בה רק ארבעה אקורדים היא לא מוזיקה 'קלה'. לא קל בכלל לנגן את אותם ארבעה אקורדים, לכל מוזיקה יש את היופי שלה וכמו שיש מוזיקה טובה יותר וטובה פחות במוזיקה המערבית, כך יש מוזיקה טובה יותר וטובה פחות במוזיקה שנקראת 'מזרחית'".

 

קטלוג המוזיקה לישראלית ומזרחית בעייתי בעיני בני משפחת סרי. "יוצרים ישראלים שנולדו בארץ מכונים יוצרים מזרחיים, אולם עבורי הם יוצרים ישראלים לכל דבר ועניין", אומר רותם. "מי קובע שיוצר הוא מזרחי ודווקא מוזיקה שיוצרים אחרים היא ישראלית? מי קבע שישי לוי שר מזרחית ולא ישראלית? אני מערער ומאתגר את הקביעה הזו. אני כותב שירים, מלחין ושר, אין לי עניין בקטלוג השירים, המבחן שלהם הוא מבחינתי מבחן המאזינים".

 

יוצרים רבים וטובים במוזיקה הישראלית מתויגים ונתקלים בעקבות כך בקשיים כשהם מבקשים להיכלל ברשימות ההשמעה של תחנות הרדיו. "אם פעם יוצר הוציא אלבום ושחרר אותו לרדיו ושם השמיעו את כל השירים, הרי כיום השיטה התהפכה עקב תהפוכות טכנולוגיות בין היתר", מסביר רותם. "היום מוציאים סינגל בודד להורדה בסמארטפון, מוציאים עוד סינגל ועוד סינגל בין היתר כי ברדיו נצמדים להשמעות של שיר אחד ולא משמיעים את כל האלבום. הטכנולוגיה העכשווית הביאה לשינוי השיטה השיווקית של השירים. וכך אמן מוציא עוד סינגל ועוד אחד עד שהוא מוציא אלבום. השיטה התהפכה ואני מאמין שהיא תמשיך להשתנות".

 

באמתחתו של רותם כמה סינגלים שכתב, הלחין ושר. "הוצאתי את השירים 'נסחף איתך', 'החייל שמגן עלייך' ועוד שירים עם שגיא שהפקנו ביחד", הוא מספר. "הלכתי ללמוד מוזיקה קלאסית וממנה אני חוזר למה שמכנים 'מוזיקה קלה'. בקרוב אוציא עוד שיר - 'ספקות'. אני יוצר במסגרת שלי, ואני שלם עם מה שאני כותב ומלחין".

 

הולך בדרכו

בצבא שירת רותם בלהקה צבאית, שלוש שנים של מוזיקה והופעות ברחבי הארץ ובעולם. "שירתתי בלהקת משמר הגבול כקלידן וכזמר", הוא מספר. "מצאתי שיש שם מקום ופתיחות לכל סוגי המוזיקה הישראלית. גם לאחר שירותי הצבאי אני בקשר עם הלהקה ועובד איתם בניהול מוזיקלי והופעות. כילד הופעתי הרבה, אבל במהלך השירות הצבאי הופעתי המון. ללהקה היו כ־230 הופעות בשנה, זוהי כמות עצומה של הופעות והן נטעו בי ביטחון להופיע על במה".

 

לאחר השירות הצבאי פנה רותם ללימודי מוזיקה בבית ספר 'רימון' במרכז הארץ. "חשוב היה לי ללמוד באופן מקצועי את הדבר האהוב עליי שבו אני רוצה לעסוק", הוא אומר. "כעת אני לפני תקופת ההתמחות ומתלבט באשר להמשך הדרך. אני שוקל המשך לימודים לתואר שני, ויש הצעות גם במרכז וגם באילת. אני שוקל ללמוד סאונד באופן רציני, שוקל לבדוק התמחות במוזיקה מזרחית".

 

אחד הזמרים האהובים על רותם הוא בועז שרעבי. "הוא פרפורמר מדהים בעיניי ויש בשיריו השפעה קלאסית ברורה. אני אוהב גם את ישי לוי, את דקלון וציון גולן. המילים של הטקסטים חשובות לי. כשאני יוצר אני מתחיל מהלחן - פתאום מתנגנת לי שורה בראש ואז אני עוזב את כל מה שאני עוסק בו באותו רגע, פשוט קם והולך וממשיך מאותה שורה ויש לי שיר".

 

עוד כוכב נולד

שגיא, אחיו הצעיר של רותם, שר ומופיע מאז שהיה ילד. הקריירה המוזיקלית שלו התחילה בתחרות של תחנת הרדיו המקומית. "לא ידענו ששגיא יודע לשיר", נזכר האב נחום. "יום אחד הלכנו עם רותם לתחרות כישרונות צעירים ברדיו, היו המון נרשמים לתחרות. שגיא בן השמונה עמד בתוקף על כך שגם הוא רוצה להיבחן לתחרות. הבטנו בו בפליאה, רותם היה הזמר המוביל, אבל כמובן שנתנו לנו להיכנס לאולפן ושם הוא פתח פה, שר באופן נפלא והפיל אותנו מהרגליים. כולנו הופתענו. רותם ושגיא התחרו ביחד וזכו במקום שני בתחרות, ומאותו יום שגיא לא הפסיק לשיר. כולנו הבנו שהוא זמר, כוכב ממש".

 

כמו אחיו לפניו, גם שגיא החל ללמוד פסנתר ופיתוח קול בקונסרבטוריון, אבל בסופו של דבר התמקד בגיטרה ובתופים. "כמבצע שירים לשגיא יש קול

 אדיר", אומר האב הגאה. "הציפייה שלנו ממנו כיום היא כמבצע נהדר, החלום שלנו הוא שרותם יחזור לאילת, נפתח עבור שניהם אולפן הקלטות ושניהם יכתבו, ישירו ויקליטו".

 

איך זה לחיות עם אח קטן שמתעקש לשיר איתך?

"אבא שלי היה עד למריבות כה תכופות עד שפעם אחת אמר בייאוש שהוא מבין מדוע בסין יש חוק שמחייב את האזרחים להביא לעולם רק ילד אחד", צוחק רותם, "אבל האמת ניתנת להיאמר שהסתדרנו נהדר בתחום המוזיקלי, וזה כך עד עצם היום הזה. שגיא הוא כישרון מוזיקלי אדיר ואני אוהב לעבוד איתו. האינטראקציה בינינו מאוד מעניינת, ואני גם לומד ממנו המון. אנחנו קשובים זה לזה ומתייעצים".

 

אין פרגון

"אני אוהב מוזיקה ואוהב יותר מכל לנגן ולשיר", אומר שגיא. "כילד שרתי הכל - מזרחית, שלמה ארצי, אני יכול לשיר כל סגנון מוזיקלי. כילד נהניתי מהמתת של קול טוב שיכול לשיר מנעד רחב של שירים, מהיכולת לנגן וליצור. החברים שלי עוסקים במוזיקה כמוני. הופעתי כמובן בטקסים בבית הספר, אבל גם במועדונים, בבתי מלון. בכל מקום".

 

שגיא מספר שהוא שר את מה שהוא אוהב ושהוא לומד לא מעט מאחיו. "אני אוהב לשיר מוזיקה מזרחית, אייל גולן ועוד יוצרים. אני אוהב להתרכז במלל של השירים ובמשמעות שלהם, בהבעה, להביא לשיר מעצמי. אני כותב כעת, בינתיים למגירה, ומקווה שיום אחד השירים ייצאו החוצה".

 

בימים אלו שגיא מתלבט לגבי המשך דרכו. "אין באילת לצערי מספיק מקום להתפתח כזמר. אני כעת בתקופה שבה אני מעצב את זהותי כמוזיקאי ואיתי יש גם חברים אילתים שכמוני אוהבים מוזיקה ומוכשרים בתחום המוזיקלי, אולם נאלצים לעבוד בעבודות אחרות והאפשרויות העומדות בפניהם מוגבלות. הוזמנתי לשיר באירוע עירוני פעם אחת בחמש שנים, אני מרגיש שאין מספיק פרגון מהמערכת ליוצרים אילתים", הוא אומר. "מוזיקה היא מקצוע קשה. הכישרון בא באופן טבעי, אבל כל השאר הוא הרבה עבודה קשה ובאילת קשה ליוצרים צעירים להתפתח. אני אוטודידקט, לומד לבד. עדיין מתלבט ומחשב מה יהיה הכיוון שלי כאמן. אני רוצה להתפתח, להופיע ואין כאן איפה".

 

כישרונות מבוזבזים

למרות הכישרון הגדול של האחים סרי, לא רואים אותם בהופעות עירוניות, ועולה השאלה מדוע מקומם של יוצרים מקומיים כמעט נפקד מהחגיגות העירוניות.

 

"העיר אילת משופעת בכישרונות מוזיקליים שהולכים לאיבוד", אומר רותם בנחרצות. "אילת צריכה ללמוד כיצד לשמר אנשים טובים בעיר. מגיע לבני אילת הכישרוניים שיטפחו אותם ושיזמינו אותם למופעים עירוניים במקום להזמין אמנים מהמרכז. יש כאן כמות מטורפת של אנשים כישרוניים מפוספסים לגמרי".

 

רותם אינו שוכח את תלמידי בתי הספר המוכשרים. "שגיא אחי הוא בעיניי דוגמה ברורה שהעיר אילת צריכה לבנות את המוזיקאים המוכשרים בקרבה שלאו דווקא רוצים לפנות לתחום האקדמי, אלא ליצור בעיר, להתפתח ולא למצוא עצמם נאלצים לעזוב את עיר הולדתם כדי להתפתח. בתקופה שבה שגיא למד בתיכון לא היתה מגמת מוזיקה, רק כיתה עירונית, וזה חבל. יש המון כישרונות באילת שצריך לטפח וצריך ליצור עבורם אקלים מתאים".

 

בשלב זה האב נחום מתערב בשיחה ואומר לבנו, "העיר צריכה כאן אנשים כמוך. תחזור הביתה, תלמד, תממש את מה שאתה רוצה לעשות".

 

ניכר שהמצב שרותם מתאר מעצבן אותו. "אני זוכר כילד שהייתי מוצא תוף שבור עם פיסת עור ומנגן עליו. במרכז יש פסנתרי כנף בכל חדר מוזיקה. תלמידי מוזיקה מקבלים 12 שעות לימוד שבועיות במוזיקה, כאן קיבלנו ארבע שעות בשבוע שזה כלום", הוא אומר ומוסיף, "יש דרכים לתמוך גם באמנים צעירים כמו שגיא וחבריו, אמנים מוכשרים בתחילת דרכם שקשה להם, שעוסקים בעבודות אחרות ולא במוזיקה כיוון שקשה מאוד להתפתח בתחום בעיר אילת".

 

רותם מדגיש שמוזיקה והאזנה למוזיקה רק יכולים לתרום לילדים. "מחקרים מורים שהאזנה למוזיקה לפני מבחנים העלתה אצל תלמידים מתקשים את אחוז הציונים בעשרים אחוזים שזה מטורף. למה לא משתמשים בטכניקות הללו באילת? אפשר לשלב מוזיקה בתיכונים, להעשיר את המסגרת במקום להאשים. מסגרת מוזיקלית היא מסגרת בונה, מעשירה. יש כל כך הרבה מה לעשות ולשנות".

 

האחים סרי, צמד יוצרים צעירים ומוכשרים, ניצבים בימים אלו בפני פרשת דרכים. רותם מוציא בקרוב את הסינגל החדש שלו, ושגיא מתלבט לגבי עתידו. בינתיים השניים ממשיכים לשתף פעולה בתחום המוזיקלי.

 

נחום, אביהם האוהב שמתגורר באילת, מקווה שבניו יתרמו לעיר מכישרונם ומיכולותיהם, אבל יותר מכל הוא מאחל להם שיצליחו, שיממשו את האהבה למוזיקה שרכשו בבית החם שהעניקו להם הוריהם, שיימלאו ימיהם בעשייה מוזיקלית שתעשיר אותם ואת השומעים, ושהם, בראייה הרחבה שלהם על המוזיקה הישראלית, יצליחו לערער ולו במעט את החומות שחוצצות בין סוגי המוזיקה הישראלית.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות