כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
יחי פופאי

למה להזמין משהו שהוא לא פופאי? צילום: אשר קשר
למה להזמין משהו שהוא לא פופאי? צילום: אשר קשר
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

 

פונדק ורדה - חביתת הירק מספר אחת בארץ

לפני 40 שנה אבא של אשר קשר לקח אותו לאכול חביתת פופאי אצל ורדה במסמיה. עכשיו, כשהוא אב למתבגרת, המבקר חש צורך עז לשחזר איתה את האקט ההורי. ביקור במקום שלא השתנה ורשמים מחביתה מושלמת. וגם: לאן נעלם התרד?

אשר קשר 
פורסם: 19.02.15, 07:55

כשנכנסים לתוך פונדק ורדה בצומת מסמיה הזמן כאילו עוצר מלכת. שנת 2015 נותרת להמתין בחוץ ליד הרכב ומעבר לדלת הכניסה כל אחד ואחת חוזר וחוזרת אחורה בזמן, לתוך הזיכרונות מהמקום ב־40 השנים האחרונות - כילדים שהגיעו לכאן בנסיעת עסקים עם אבא מבאר שבע, כחיילים בדרך לבסיסם, כמוסכניקים עטויי גריז או מושבניקים ששעת ארוחת בוקר היא בעצם כבר ארוחת הצהריים עבורם.

 

 

העיצוב לא השתנה כלל במהלך השנים. הכל נראה בדיוק אותו הדבר, כמו פעם של כל אחד מהלקוחות. כל לקוח - מזדמן או קבוע - יכול למצוא לו את הפינה שלו במשעול הזיכרונות, אם זה ליד התמונה של מודי אלון (מפקד טייסת הקרב הראשונה של חיל האוויר הישראלי בתקופת מלחמת העצמאות), עופרה חזה (זמרת השנה), דוד אלעזר (הרמטכ"ל) או איציק מרדכי (שר הביטחון). גם שולי, בתה של ורדה, עדיין משרתת בנאמנות ובחיוך את הלקוחות שמגיעים, ומכירה כמעט את כולם בשמותיהם.

 

הדבר היחיד שהשתנה משמעותית הוא היעדרם הכמעט מוחלט של עשרות החיילים שנהגו לפקוד את המקום, במיוחד ביום ראשון, בדרכם לאי שם בדרום הארץ. "מאז שפתחו את כביש 6", נאנחת שולי, "כבר לא מגיעים כל כך הרבה חיילים. הם נוסעים משם ולא עוברים מכאן, אבל עדיין מגיעים אלינו הרבה חיילים שמשרתים כאן בסביבה".

 

שימו שמן

גם התפריט לא השתנה הרבה: ארוחות בוקר וצהריים ביתיות ועשירות. אני והילדה הגענו לפה כדי לאכול ארוחת בוקר של חביתת פופאי, בדיוק כמו זו שאכלתי לפני 40 שנה עם אבא שלי. למרבה השמחה מתברר שאני לא האבא הטוב היחיד, כי בזמן שהיינו שם נכנס עוד בחור עם בתו, חיילת טרייה שרק הגיעה לשרת כאן באזור, בשביל להכיר לה את המוסד המכובד והחשוב הזה ולהזמין גם עבורה חביתת פופאי שתשנה את חייה ותחלק אותם לעד הפופאי ומהפופאי - כמו כולנו.

 

פופאי - החיים מתחלקים ללפני ואחרי (צילום: אשר קשר)
פופאי - החיים מתחלקים ללפני ואחרי (צילום: אשר קשר)

 

כבר במבט ראשון ברור שזו לא עוד חביתת ירק, כי היא רבת הבעה וגדושה בירוקים שונים (וגם קצת בצל ושום). וכבר מהביס הראשון, קשת של טעמים מתפוצצת לה בפה בחדווה אין קץ. אז נכון שהילדה, כמו כל בת 17, הביעה תהייה וחשש מכמות השמן הנאמנה שליוותה את הפופאי כמעשה אוליב אויל בסדרה המצוירת והכמעט נשכחת בימינו - אבל אפילו היא לא יכלה לטעם ואמרה שכבר תצמצם קלורית במקומות אחרים. הפופאי הגיע עם סלט קטן וגזור עבה, פנכת חריף ביתי מצוין וטחינה נהדרת, וגם שלוש פיתות ששכבו כמה שניות על האסכלה וקיבלו שלושה פסים של עיטור החום.

 

והגדת לבתך

הזמנו גם שקשוקה, החלטה שטותית, כי למרות שהייתה טעימה ועשירה, שקשוקה אפשר לאכול בכל מקום ופופאי לא, ולמה לבזבז ביצים על שקשוקה אם אפשר לעשות מהן פופאי.

 

אבל למה פופאי בעצם?

 

הילדה העלתה סברה שאולי בגלל הירקות שמתרוצצים חופשי וכמעט ללא השגחה בתוך החביתה. אני חשבתי שאולי יש שם גם תרד שמתרוצץ איתם

 אבל ביטלתי את הסברה הזו מיד. העזנו ושאלנו את שולי שאמרה שקודם נאכל קצת ואז היא תסביר. אז אכלנו הרבה וכשהגיעה אמרה שפעם באמת היה תרד בתוך הפופאי אבל אנשים לא אהבו לראות את התרד הירוק, שנהג להשחיר במהירות והתייחסו אליו בחשדנות ולכן התרד נגרע מרשימת הירוקים שמיוחדים לפופאי של ורדה. "אבל אני עדיין אוכלת פופאי עם תרד", התוודתה שולי.

 

אז בגלל זה?

"האמת שלא. התחילו לקרוא לזה פופאי אחרי מלחמת יום הכיפורים כאשר הקימו כאן באזור בסיס מאוד גדול בזמן קצר יחסית והחיילים עבדו שם מאוד קשה והיינו נוהגים לשלוח להם חביתות ירק. המפקדים שלהם נהגו להגיד להם: אם תאכלו את החביתות האלה תהיו פופאי. מזה השתרש השם ויש רבים שמשתמשים בזה כשם גנרי לכל חביתות הירק בארץ".

 

מה זאת אומרת?

"הבן שלי שירת ליד משמר הנגב, ובחור במשאית אוכל מכר לו שם חביתת ירק וקרא לה פופאי. הבן שלי שאל אותו למה ומאיפה השם הזה והוא אמר לו שהוא לא יודע מה מקור השם ופשוט ככה קוראים לזה, וכולם מכירים את זה כפופאי".

 

ועכשיו - גם הבת שלי מכירה את פופאי.

 

מראה מקום: פונדק ורדה, צומת מסמיה

 

טלפון: 08-8502653

 

שעות פעילות: א'-ה' 7:00-20:00, ו' 7:00-15:00

 

פסקול: אם תהיו בשקט תןכלו לשמוע את בייגה שוחט, עוד מהתקופה שהיה ראש העירייה בערד, מתענג על הקציצות בפיתה

 

תג מחיר: ארוחת בוקר פופאי - 41 שקל, שקשוקה - 26 שקל, שני בקבוקי שתייה - 18 שקל;

סך הכל: 85 שקל

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 12 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות