כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שטח הפקר

בכיר בעירייה: הם נאספים יחד עם הפסולת הרגילה. זה כאב לב צילום: תומי הרפז
בכיר בעירייה: הם נאספים יחד עם הפסולת הרגילה. זה כאב לב צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

העירייה קוראת למחזר, עובדיה נוהגים בניגוד לחוק

הישראבלוף של עיריית תל אביב: משקיעה בקמפיינים לעידוד המחזור, אך עובדי התברואה מפרים את החוק. הקרטונים שחייבים להיות מופרדים מהפסולת הרגילה כדי שיועברו למחזור מושלכים למשאיות האשפה הרטובה. גורם בכיר בעירייה: זה נעשה בגלל היעדר משאבים. העירייה: ככל שיורחב יישום החוק יינתן מענה רחב יותר לסוגיית מחזור הקרטונים

מירב שלמה־מלמד 
פורסם: 22.12.14, 07:53

הצהרות לחוד: מצד אחד משקיעה עיריית תל אביב בקמפיינים הקוראים לתושבים למחזר ולשמור על עיר יפה ונקייה, אבל מצד שני היא פועלת בניגוד לכך ובניגוד מוחלט למדיניות שלה ולחוק העזר העירוני הנוגע לסדר, ניקיון ומחזור כשהיא מאפשרת לעובדי משאיות האשפה הרטובה לאסוף מלבד אשפה ביתית גם כמויות אדירות של קרטונים שניתן למחזר.

 

 

גורם בכיר בעירייה הודה השבוע כי העירייה אוספת "אלפי ק"ג של קרטונים בשבוע שניתן למחזר אותם, אבל הם נאספים יחד עם הפסולת הרגילה. זה כאב לב".

למה העירייה לא דואגת למחזר את הקרטונים האלה?

"בגלל היעדר משאבים".

 

עובד התברואה משליכים קרטונים למשאיות האשפה הרטובה (צילום: תומי הרפז)
עובד התברואה משליכים קרטונים למשאיות האשפה הרטובה (צילום: תומי הרפז)

 

חוק העזר העירוני קובע כי "לא ישליך אדם למכל ייעודי או למתקן מחזור אלא פסולת למחזור בהתאם לסוג הפסולת למחזור שנקבע לאותו מכל או מתקן על גבי הודעה שהוצבה בסמוך או על גבי המכל או המתקן... לא ישליך אדם לתוך מכל ייעודי או מתקן מחזור חומרי אריזה בעלי נפח גדול שניתן להקטין את נפחם על ידי פירוק, קיפול, קריעה או דחיפה אלא לאחר שפורקו, קופלו, נקרעו או נדחסו....

 

בעיריית תל אביב מבינים את חשיבות תהליך המיחזור, ובאתר האינטרנט העירוני מפרטת העירייה לטובת תושביה ובעלי העסקים הפועלים בתחומה כיצד למחזר והיכן נמצאות נקודות האיסוף: "בעמוד זה מרוכזים כל הדרכים והמקומות שבהם תוכלו למחזר נייר, פלסטיק, בקבוקי שתייה ועוד! בואו לקחת חלק במחזור הציבורי והפרטי ולעזור לשמור על תל אביב־יפו יפה וידידותית לסביבה", כותבת העירייה ומפרסמת מה אפשר למחזר.

 

בין היתר מתייחסת העירייה גם למחזור "כל קרטון אריזות בכל צורה ובכל גודל (נקי מכל אשפה נוספת)...", וגם מציינת באיזה מצב רצוי להביא את

הקרטונים אל נקודות האיסוף: "... באמצעות מתקני איסוף הקרטון בשטח העסק (מכבשי קרטון, דחסניות קרטון וכדומה), על ידי יצירת חבילות משוטחות וקשורות ובתיאום עם אגף התברואה".

עוד מפרסמת העירייה את מקום נקודות האיסוף לקרטון ושעות האיסוף: המרכז הלוגיסטי החדש, רחוב 3941 מס' 22, תל גיבורים (7:00־17:00); תחנת תברואה, התחייה 1, יפו (6:00־18:00); תחנת תברואה, רח' הברזל 2ב', רמת החייל (6:00־14:00); מרכז מחזור ברמת אביב ג' — פיינשטיין פינת בן יוסף; מרכז מחזור במגרש חניה ציבורי, רחוב רפידים, מעוז אביב; מרכז מחזור במגרש החניה משה דיין פינת צבי נשרי, יד אליהו. העירייה גם מציינת במפורש כי "במקרה של כמות גדולה וחד פעמית של קרטון ניתן לפנות לאגף התברואה בעזרה לאיסוף הקרטון".

 

בדיקת "ידיעות תל אביב־יפו" ו-mynet במרכז העיר חושפת תמונה עגומה, שלפיה בעלי עסקים רבים אורזים את הקרטונים הגדולים, אבל משאיות האשפה אוספות ומשליכות אותם יחד עם האשפה הביתית והם לא מגיעים למחזור.

 

על פי צילומים המתעדים את איסוף האשפה, עולה כי היא נעשית בניגוד להוראה ולנוהל שלפיהם על אגף התברואה לאסוף את הקרטונים ברכבים שאינם משאיות רגילות לפינוי אשפה כדי שהם לא יתערבבו בפסולת ביתית רגילה. בתמונות ניתן לראות בבירור כיצד אוספים בעלי העסקים את הקרטונים לחבילות וכיצד אלה נאספות למשאיות האשפה הרגילות.

 

"הסיבה לכך שעובדי התברואה מגיעים ואוספים את הקרטונים יחד עם האשפה הביתית היא תקציבית בלבד ובשל היעדר משאבים", אמר השבוע גורם בעירייה. "חשוב לנו להסביר כי למרות שהעירייה יוצאת במסע הסברה להעלאת המודעות לחשיבותו של המחזור, בפועל היא לא נוהגת כך אלא הפוך. באחת הישיבות שנערכו לא מכבר דובר על כך שיש כאן בזבוז משאב מאוד משמעותי".

 

חברת מועצת העיר עו"ד גבי לסקי (מרצ), החברה בוועדת איכות הסביבה, מופתעת. "נראה חמור שפסולת המיועדת למחזור מגיעה בסופו של יום לפח האשפה הרגיל. העירייה עושה מאמצים רבים ומוציאה כספים רבים על מנת לעודד ולאפשר מחזור — החל בשיווק הנושא, פרסום ושעות למידה בבתי ספר, ובפועל הפסולת אינה ממוחזרת תוך פגיעה באיכות הסביבה בעיר.

 

"על העירייה לבדוק את עצמה כדי לתקן את אופן האיסוף של הפסולת למחזור עם פסולת ביתית. לאחר שהנושא הזה הובא לידיעתי באמצעות העיתון, אפנה לגורמים הרלוונטיים לתקן את הבעיה שנוצרה".

 

חבר המועצה עו"ד ראובן לדיאנסקי (מהפך ירוק), שחבר גם הוא בוועדת איכות הסביבה, אמר השבוע: "בשנים האחרונות פועלת העירייה באופן עקבי להגברת הפרדת האשפה והמחזור ברחבי העיר. העיתון מביא כאן עדויות לכך שמפני האשפה משליכים את הקרטונים לאותה משאית אשפה, דבר שהפתיע אותי. גם אם המצב הלא תקין הזה נובע מבעיות לוגיסטיות, יש לפעול כדי לשנות את המציאות הזו. בכוונתי לפנות למנהל אגף התברואה כדי שיסדיר את פינוי האשפה באופן נאות".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "נייר וקרטון נכללים בחוק להסדרת הטיפול באריזות, התשע"א — 2011. אריזות קרטון ונייר צריכות להיות מופרדות למכלי אצירה ייעודיים. את הסדרי ההפרדה לאריזות מממנת התעשייה באמצעות גוף מוכר, שמעביר את האריזות למחזור על מנת להגיע ליעדים הקבועים בחוק (היעד הקבוע בחוק לשנת 2015 לנייר וקרטון הוא 60 אחוז).

 

"יש חובה להפריד את פסולת האריזות מפסולת אחרת ולהעבירה לטיפול הגוף המוכר. רשות מקומית שלא מתקשרת עם גוף מוכר וכן רשות שאינה מיישמת את הסדרי האריזות חשופות לקנסות כספיים גבוהים שהמשרד יכול להטיל עליהן".

 

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה: "העירייה פועלת למחזור קרטונים באזורים עתירי שימוש כגון שוק התקווה, שוק לוינסקי, שוק הכרמל, יפו ורחוב הברזל.

"כמו כן העירייה מחייבת בתי עסק גדולים להציב מכבש קרטונים ולקיים התקשרות עם חברות לאיסוף ומחזור, כאשר הדבר מהווה תנאי ברישיון העסק. ככל שיורחב יישום חוק האריזות בעיר, יינתן מענה רחב יותר לסוגיית מחזור הקרטונים". 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות