כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
הכל אנשים

ענבל אלון. "לתרום ולהיתרם לא פחות" מהאלבום הפרטי
ענבל אלון. "לתרום ולהיתרם לא פחות" מהאלבום הפרטי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

בארי: מאמינים בלימודים לכולם, ומתנדבים לעזור

עשרות חברי קיבוץ בארי מתנדבים בפרויקט "אוניברסיטה בעם" ומלמדים אוכלוסיות מוחלשות במוסדות אקדמיים

ארנון לפיד 
פורסם: 08.12.14, 07:45

גם ממרחק, בשיחת טלפון משובשת, אפשר לשמוע את ענבל אלון מתפתלת קלות כשהיא מספרת על תרומתו של הקיבוץ שלה, בארי, לפרויקט "אוניברסיטה בעם". מדיניות התרומה-בסתר של בארי, מוכרת זה מכבר: "אנחנו לא אוהבים, ולא נוהגים לפרט לגבי התרומות וההתנדבויות שלנו", מרעננת ענבל. אז למה הפעם בכל זאת? "התייעצנו והחלטנו להיחשף, כי נראה לנו חשוב שגם קיבוצים אחרים ייקחו חלק בפרויקט".

 

עוד על תרומות קיבוציות:

 

ענבל (50) התוודעה לתוכנית דרך חברת קיבוץ, ודרך אחיינית, שבזמנו תרמו לה כסטודנטיות, ונדלקה. היא ילידת הקיבוץ, 15 שנים מנהלת משאבי אנוש של דפוס בארי, בהן, בנוסף, כמעט שלוש שנות ניהול משאבי אנוש של קיבוץ ניר-עוז, שעומדות להסתיים בקרוב. במקביל, הספיקה לסיים תואר שני בלימודי עבודה.

 

את "אוניברסיטה בעם", תוכנית להקניית השכלה חיונית ומעשית למבוגרים, יזמה ויסדה, לפני תשע שנים, חברת הכנסת, דוקטור למשפטים, עדי קול ("יש עתיד"), וכיום מנהלת אותה המשפטנית רותם ידלין (נכדתו של אהרון ידלין). ענבל יודעת לספר: "כשעדי סיימה את כל התארים שלה, היא אמרה לעצמה: מה שווה כל הידע הזה, שנשאר במסדרונות האקדמיה ולא מגיע אל כל אותם אנשים שלא התמזל מזלם, ולא התאפשר להם לרכוש ממנו?

 

"היא פנתה לאוניברסיטת תל אביב בהצעה: תנו לי כמה כיתות בשעות אחה"צ, ואני אאסוף ואקבץ בהן אנשים, ואגייס סטודנטים שנה שנייה מחוגים 'סקסיים' - מנהל עסקים, רפואה, משפטים, פסיכולוגיה - שיבנו מערכי שיעורים, וילמדו את האנשים האלה, שאין להם סיכוי אחר לשבת באולמות האקדמיה וללמוד. הסטודנטים המתנדבים מקבלים על פעילותם ציונים והכרה אקדמית, מד"ר קול עצמה.

 

"וכך, במהלך השנים, הצטרפו אל אוניברסיטת תל אביב, חלוצת התוכנית, אוניברסיטאות בן-גוריון, ירושלים וחיפה. פעם בשבוע מגיעים אליהן אנשים, ולומדים סמסטר שלם, כשכל סמסטר הם יכולים לבחור במקצוע אחר, לאורך שלוש שנים. כשחיפשנו בבארי ובדפוס פרויקטים למעורבות חברתית", מספרת ענבל, "בחרנו להתחבר לתוכנית שמופעלת באוניברסיטת בן-גוריון".

 

אוניברסיטה בעם. "לימודים לאנשים שאין להם סיכוי אחר לאקדמיה" (צילום: ענבל אלון)
אוניברסיטה בעם. "לימודים לאנשים שאין להם סיכוי אחר לאקדמיה" (צילום: ענבל אלון)

 

מהיכן מגיעים האנשים, או איך מגיעים אליהם?

"מדובר באוכלוסיות מוחלשות, שמופנות אלינו על ידי גורמי רווחה: מעונות לנשים מוכות, מוסדות גמילה, הרשות לשיקום האסיר - אנשים שלרובם לא יצא ללמוד יותר משבע שנים. הם מקבלים הסעות, ומשלמים תמורת הלימודים סכום סמלי, דמי התחייבות. תחשוב מה זה אומר לאנשים כאלה, עצם השהייה במגדל השן האקדמי. הם מקבלים שיעורים במקצועות הנלמדים, נושאים שיעזרו להם בחיי היום-יום".

 

והיכן נכנס בארי לתמונה?

"בחופשות שבין הסמסטרים, כשלא מתקיימים לימודים באוניברסיטה, ומתוך רצון לא לאבד את האנשים, חיפשו בפרויקט דרך להמשיך להם את הלימודים. כאן אנחנו נכנסים לתמונה. גייסנו חברים מתנדבים, ובחודשי הקיץ, יולי-אוגוסט, החברים מכינים מערכי שיעורים, ויומיים בשבוע נותנים שיעורים בנושאים פרקטיים שונים, על פי בחירתם - אנגלית מדוברת, עברית, מחשבים, מתמטיקה שימושית - כשהתכלית העיקרית היא לשמר את המסגרת ואת אווירת הלימוד".

 

כמה מחבריכם מגויסים לזה?

"בערך חמישים. בכל שיעור יש מורה, ולצדו שניים נוספים, שמסייעים אישית לתלמידים".

 

ת'אמת: חברי בארי לא נאנקים תחת עול המשימות וההתנדבויות?

"ממש לא. אין שום בעיה לגייס חברים. זו התנדבות כיפית. כל המתנדבים נהנים מהמפגש עם אנשים שונים, חמים, צמאים לידע. אלה חודשיים די אינטנסיביים, ובסוף הקיץ אנחנו מקיימים מסיבה גדולה עם ארוחת ערב, בבריכה, בהשתתפות כל התלמידים והחברים-המורים. זה אירוע נהדר. אגב, גם בחורף, בין הסמסטרים,

ממשיכים בתוכנית, מצומצמת יותר. מביאים אנשי מקצוע בנושאים שימושיים - יועצות חינוכיות לסדנאות הורים, מומחים לדיני עבודה, וכיו"ב - להרצות לפני האנשים".

 

נשמע את קריאתך לקיבוצים.

"כיוון שהתוכנית פועלת, כאמור, גם באוניברסיטאות נוספות, אני קוראת לקיבוצים בסביבתן להתגייס על פי המודל שלנו, לתרום, ולהיתרם לא פחות".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות