כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בחזרה לעבר

יאיר לב-ים וחיים רביבו. היו ימים צילום: ארכיון
יאיר לב-ים וחיים רביבו. היו ימים צילום: ארכיון
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

איך כתבנו עיתונות ספורט לפני 25 שנה?

יאיר לב־ים, שהיה ב"ידיעות הדרום" ממש מההתחלה, מספר איך עשו פעם עיתון בלי סלולרים ואינטרנט, עם פילם, פנקס, עט ועוד עט רזרבה. ועם קלדנית שהיא חצי אלוהים. ויש גם סודות מחדרי ההלבשה בגרמניה, הולנד, טורקיה ואנגליה

יאיר לב-ים 
פורסם: 08.12.14, 07:45

כאחד הוותיקים במערכת (זקן השבט, אם נדייק), אני יכול להעיד שהרבה מילים זרמו פה ב־25 השנים האחרונות. לא שאין דמיון בין היום לבין מה שהיה פה לפני חצי יובל - הכדור הוא אותו כדור והדשא של השכן עדיין ירוק יותר - אבל האמת היא שאין מה להשוות. בימים ההם, בעיקר במה שקשור לספורט המקומי (שלא התעלה לרמות הגבוהות), מקור המידע הכמעט בלעדי על כל מה שהולך פה היה המקומונים. "ידיעות אשדוד" על גלגוליו השונים ("כל הדרום" וכו') נחטף מהמדפים כבר ביום חמישי בערב.

 

 

אלה היו ימים בלי אינטרנט ובלי סלולרים. לכו תאמינו שאפשר לעבוד בצורה כזאת, אבל עבדנו. אפילו העלינו מסוק לאוויר בדרבי של אשדוד בליגה ב'. היה שמח. אם היית רחוק מהמערכת, היית כותב על נייר ומעביר את החומר בפקס כדי שהקלדניות במערכת יעבירו את הכתוב מהנייר למחשב (ולך תמצא פקס ב־1989 - זה היה אחד משבעת פלאי תבל).

 

לחלופין היית מתקשר למערכת, עומד בתור וירטואלי וברגע המכונן מקריא את היצירה לקלדנית - מקצוע שעבר מהעולם - כולל הנחיות דרמטיות כמו פסיק, נקודה, מקף, פתח מרכאות או סגור סוגריים. פרהיסטוריה, אבל עשינו אחלה עיתונים. בחיי.

 

עד 100 מ־20

הקושי גדל כשהיית בחו"ל. נפלה בחלקי הזכות ללוות את קבוצות האזור במחנות האימונים שלהן בגרמניה ובהולנד, להעביר כמה ימים עם אלון חזן באנגליה ולבדוק את מצבו של חיים רביבו בטורקיה. בעידן הפייסבוק, דיווח מלונדון או איסטנבול הוא לא כזה ביג דיל, אבל אז זה היה ורי ביג - גם לקורא וגם לכתב, שזכה להתארח במלון לא־משהו במרכז לונדון ובמלון משהו־משהו על מיצרי הבוספורוס, לקבל כבוד מלכים כאורח של רביבו ולראות במתקן האימונים של פנרבחצ'ה חיילים מחויטים עם מחסנית בהכנס ואצבע על ההדק ששומרים עלינו - חוויה שקשה לתאר.

 

יאיר לב-ים - קפץ לבדוק לשלום חיים רביבו בטורקיה (צילום: ארכיון)
יאיר לב-ים - קפץ לבדוק לשלום חיים רביבו בטורקיה (צילום: ארכיון)

 

היה תענוג לראות את הכבוד שמקבל רוני רוזנטל הפצוע לפני עוד אימון של ווטפורד, שם שיחק חזן, שהייתה אז בבעלותו של הזמר אלטון ג'ון (ישבתי ליד ההורים שלו ביציע). התענגתי לשמוע את חזן אומר שלגרהם טיילור, לשעבר מאמן נבחרת אנגליה, אין שום מושג. שחקנים ידעו שאפשר להגיד דברים שישארו "בינינו". החינוך שקיבלנו אז היה שעיתונאי טוב יודע 100 אחוז ומפרסם רק 20 אחוז. היום בטח תמצאו כאלה שיגידו שעיתונאי טוב זה אחד שיודע 20 ומפרסם 100.

 

מקומון חובק עולם

אבל האמת היא שנסענו לחו"ל כדי לעבוד. לכאורה זה נשמע כיף חיים, אבל לא היה פשוט לדווח מחו"ל לארץ. לא היה פשוט לתאם דברים בלי מיילים וסמסים. רק טלפון ציבורי, מטבעות והרבה מתח. וגם טיפת מזל שאף פעם לא מזיקה.

 

ועוד לא דיברנו על תמונות. להעביר היום תמונה מחו"ל זה משחק ילדים - צלם ושלח. פעם זו היתה משימה על גבול הבלתי אפשרית. באחת הנסיעות להולנד

תיעדתי במצלמה (פילם, כמובן) את הנעשה באימונים ויצאתי לאמסטרדם עם בחור מהנמל בשם לאון חזן, שהיה מקורב להנהלת עירוני אשדוד, כדי לפתח את התמונות ואיכשהו לשלוח אותן לארץ. רגע לפני עצרנו לאכול משהו בסוג של פיצריה בכיכר דאם. אני לא יודע איך, אבל הרגשתי משהו משונה בגב. הסתובבתי וראיתי שמישהו פתח את תיק הגב שהיה עלי ופילח משם את המצלמה, שבינינו לא הייתה שווה הרבה. הפילם היה העיקר.

 

הייתי על סף התקף לב. מה אגיד לעורך? ואז ראיתי מישהו חומק מהפיצריה בצורה חשודה, ומיד צעקתי לחזן שגנבו לי את המצלמה. רצנו אליו, חזן נתן לו בומבה בגב והמצלמה נשמטה ונפלה על המדרכה. תפסתי את הבחור, לרגע שכחתי שאני לא ברוגוזין, ואיימתי להזעיק את הפוליס.

 

הבחור התחנן על נפשו שנשחרר אותו, מסביב התפתח מעגל והמולה גדולה ואחרי התלבטות קצרה ודיון של כמה שניות, שיחררנו את הבחור לכל הרוחות ורצנו עם הסרט לפתח 36 תמונות, כדי להספיק להגיע לשדה התעופה סחיפהול ולהעמיס את התמונות על בחור ישראלי טוב לב שייקח אותן לארץ (אף אחד לא היה מעביר בשבילך פילם. מה אם יש שם משהו מפליל?). בארץ חיכתה לפילם מונית שהגיעה מאשדוד עם פרחים בשביל השליח.

 

יאיר לב־ים, עורך הספורט ב"ידיעות אשדוד", "ידיעות אשקלון" ו"ידיעות הדרום", היה בעיתון בכל גלגוליו, עוד מהימים שבהם נקרא "אשדוד־אשקלון"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות