כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מסלול חדש

טל רז. האינטרנט מביא עסקים
טל רז. האינטרנט מביא עסקים 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
  אילוסטרציה: shutterstock

 

מטיילים ברשת: מורי הדרך עדיין כאן

האם יש בכוחו של האינטרנט לתפוס את מקומם של מורי הדרך? לא אם תשאלו את טל רז, מדריכת טיולים וצורפת מהיישוב קציר. "יש ברשת עודף מידע, וחלקו אינו מדויק. תפקידו של מורה הדרך הוא לתמצת את החומר ולדייק בעובדות", היא אומרת

מירית גולן 
פורסם: 17.10.14, 00:04

משך כל חייה הבוגרים עסקה טל רז (47) מ"תכשיט של טיול" בהדרכת טיולים. רז, תושבת קציר, תפקדה בצבא כמש"קית חוויה וכקצינת ידיעת הארץ בבה"ד 1 . משם היה זה אך טבעי שתמשיך ללימודי מורת דרך מוסמכ במשרד התיירות, ומשם ללימודי ארכיאולוגיה ומוזיאולוגיה באוניברסיטת חיפה. כמי שמתפרנסת מהדרכת טיולים בשני העשורים האחרונים, טל מספרת כי בעשור האחרון, עם כניסת של האינטרנט לחיינו ביתר שאת, השתנה גם עולם הטיולים.

 

 

"אם בעבר רוב המטיילים או קבוצות המטיילים היו מגיעים אליי בדרך מסורתית של 'מפה לאוזן', כיום נוצר ערוץ חדש. אנשים שלא שמעו עליי ואינם מכירים אותי מחפשים ברשת 'מדריכי טיולים' ונתקלים בשמי", היא אומרת.

 

"ככל שהם נתקלים בשמי יותר ויותר, אם זה דרך האתר שלי, או דרך פרסומים של גופים שטיילו איתי, זה מעודד אותם ליצור קשר. אם בכל זאת הגיעו אליי מפה לאוזן, אני מקפידה לשלוח לינק לאתר. זה כלי מצוין שמשמש מעין חלון לטיול, יש שם מידע רב ותמונות שעוזרות ללקוחות לגבש את דעתם בנוגע לסוג הטיול שהם רוצים".

 

עיקר פעילותה של טל הוא בארץ. שמונה השנים האחרונות היא מתמקדת בטיולים באזור מגוריה, ואדי ערה. על מנת לעודד את התיירות למקום, היא הקימה ביחד עם תושבים מקומיים, ערבים ויהודים כאחד, עמותה תיירותית בשם "מרבד ירוק ואדי ערה".

 

חוץ מלעודד תיירות לאזור, המטרה היא יצירת חיבור בין שתי הקהילות, "מנוף כלכלי לתושבים ולאיכות הסביבה" היא מגדירה.

 

גודש המידע באינטרנט לא תופס את מקומך?

"איני חשה כך. אנשים מסתובבים עם טלפונים חכמים כיום, ואני לא רואה בזה שום בעיה. נהפוך הוא, אני רואה בזה תוספת מבורכת. יש לי את היכולת לאמר להם מה נכון ומה לא נכון, שכן יש פיצוץ של מידע ברשת, ולא כולו נכון או מדויק. הגודש הזה, אגב, דורש מהמדריך להיות הכי מעודכן שיש, מה שמושך את רמת ההדרכה למעלה, זה דבר חיובי מאד בעיניי.

 

"בנוסף, הטלפון החכם הוא כלי נהדר במהלך טיול, למשל במקרים שצריך להראות משהו ויזואלי שלא קיים בשטח. אם הגענו לאיזה שיח או פרח שעדיין לא פרח, אני מייד מפנה אותם לגוגל לפתוח תמונה של הפרח, כי אין טוב ממראה עיניים הרי".

 

"הטלפון החכם הוא כלי נהדר במהלך הטיול". טל רז
"הטלפון החכם הוא כלי נהדר במהלך הטיול". טל רז

 

"תמיד יהיה צורך במדריך", היא מצהירה, "מורה או מדריך יכול לתמצת את החומר, לבור את המוץ מן התבן, לעשות חיבורים בשטח. עודף מידע ברשת הוא לא משהו שיסיט את מדריכי הדרך החוצה".

 

עוד מספרת טל כי דווקא מטיילים שהגיעו לטיול אחרי עבודת תחקיר ברשת מביעים עניין רב יותר בשטח: "יש להם רצון לחבר בין מה שקראו תיאורטית לאיך זה נראה בפועל. זה שהם לא הגיעו לטיול  'לוח חלק' גורם להם לחוות את הטיול חזק יותר, להיות שותפים יותר פעילים, בוודאי בהתייחס למטיילים שהגיעו ללא רקע קודם. מטיילים שמבקשים לדעת עוד על הנושא אני מפנה לאתרים ברשת, ללמוד עוד. ככה שהאינטרנט מבחינתי מאוד מסייע".

 

לא בכדי נקרא העסק שלה "תכשיט של טיול". השם, כך הסבירה, משלב את שתי אהבותיה - טיולים וצורפות. מכיוון שהבית שבו היא מתגוררת עם בן זוגה, הנגר

נועם זמיר, בית עץ העשוי מחביות יין ענקיות ומחומרים ממוחזרים אחרים, משמש כאטרקציה תיירותית עבור מטיילים רבים באזור. "זה בית שכולו עץ, לרבות כיורים ואמבטיות, והוא נבנה תוך כדי תנועה", היא מספרת. "בשל ייחודו הוא משמש גם כגלריה לאמנות של עבודות הצורפות שלי ועבודות העץ של נועם , ויש בו גם פסלים וציורים רבים של בני משפחתנו".

 

גם בהקשר זה נרתמת הרשת לסייע לטל בעבודתה : "כשאנשים מבקשים לבנות יום טיול בוואדי ערה, קל לי יותר להפנות אותם לאתר שלי, המרכז מידע רב ותמונות אודות אטרקציות, מקומות מעניינים ואנשים מרתקים באזור. יותר נעים לי שהם רואים את הבית הייחודי ומתרשמים שהוא יהיה מקום מעניין לבקר בו, מבלי שהם יודעים שזה ביתי, שבו אני מתגוררת. הרבה יותר סימפטי שהם מגיעים לזה בכוחות עצמם, מאשר האלטרנטיבה שבה אני הייתי צריכה להציע להם".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות