כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בהצלחה

אפי איתם צילום: אביהו שפירא
אפי איתם צילום: אביהו שפירא
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

קיבלו אור ירוק: קידוחי הנפט בגולן יחלו בתוך חודש

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה את בקשת חברת 'אפק' לבצע קידוחי ניסיון לחיפוש נפט ברמה. במטה המאבק מתלבטים אם לעתור לבג"ץ או להמתין לסיום קידוחי הניסיון

אבנר לוטן 
פורסם: 06.08.14, 07:46

בשבוע שעבר אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז הצפון את בקשת חברת 'אפק' לבצע קידוחי ניסיון לחיפוש נפט בדרום רמת הגולן.

 

אשרי המאמין: אפי איתם מחפש נפט בגולן

אפי איתם לשוטר: 'דודי כהן יפתח לך את התחת'

 

"לפני הוועדה הונח מלוא המידע והנתונים הנדרשים לצורכי בחינת עצם עריכתם של קידוחי ניסיון לחיפוש נפט והפקת ניסיון", נאמר בהודעת משרד הפנים,

"הקידוחים והפקת הניסיון ייערכו ללא כל שימוש בטכנולוגיות של סידוק (היפרדות לוחות הקרקע א.ל.). כמו כן ההיתר לביצוע קידוחי הניסיון איננו כולל הפקת נפט שאינו נוזלי.

 

"בהתאם להיתר", נאמר עוד, "קידוחי הניסיון יבוצעו באופן מדורג, כך שקידוח חדש יתבצע רק לאחר שצוות הבקרה, שהוסמך בידי הוועדה המחוזית במסגרת ההיתר, יאשר זאת, בכפוף לסיום הקידוח הקודם והחזרת השטח לקדמותו על פי תנאי ההיתר. בכל שלב יוכל צוות הבקרה לעצור את הקידוחים אם פרטי ההיתר לא ימולאו".

 

אפי איתם (צילום: אביהו שפירא)
אפי איתם (צילום: אביהו שפירא)

 

ההיתר בניסוחו הנוכחי, שלפיו לא יתאפשר מעבר אוטומטי מקידוחי ניסיון לקידוחי הפקה, ויידרש היתר חדש אם יימצא נפט, עונה על דרישותיהם של המתנגדים לפרויקט. "אם יימצא נפט בכמויות מסחריות", כתבה הוועדה, "ואם משרד האנרגיה יכריז על הקידוח כ'תגלית', יצטרכו היזמים בהתאם לחוק התכנון והבנייה להגיש תוכניות מפורטות לאישור הוועדה המחוזית, תוך הצגת תוכנית מפורטת לכל אתר הפקה בנפרד".

 

מתנגדי הפרויקט אומרים שימשיכו להיאבק, מפני שלטענתם קידוחי נפט ייגרמו לזיהום מקורות מים ופגיעה באיכות הסביבה באזור. התנגדותם נתמכת על ידי עמדת המשרד להגנת הסביבה, שמתנגד גם הוא לקידוחים, "לאור הרגישות הרבה ופוטנציאל הנזק הגבוה ביותר, לרבות הסכנות הטמונות לסביבה ולמקורות המים באגן ההיקוות של הכנרת, שהינו מקום רגיש הידרולוגית וחשוף לסכנה של זיהום מים חמור", כפי שנאמר בחוות הדעת שנתן.

 

"השגנו שני הישגים חשובים", אומרת גלי פוקס מכפר חרוב, פעילה במטה ההתנגדות לקידוחים, "האחד: קביעה ברורה שחיפושי הנפט יתמקדו אך ורק במציאת נפט נוזלי, ואין אישור לחיפוש פצלי שמן (תהליך הדורש פיצוצים תת קרקעיים א.ל.). השני: הפרדה מלאה בין האישור לקידוחי הניסיון לבין האישור לקידוחי הפקה. לכן אנחנו מתלבטים אם להמשיך את המאבק על ידי פנייה לבג"ץ או להמתין עד תום קידוחי הניסיון".

 

מחברת אפק, שבראשה עומד השר לשעבר אפי איתם, תושב נוב, נמסר: "אנו מברכים על החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הצפון לאשר קידוחי ניסיון לחיפוש נפט בדרום הגולן. אנו תקווה כי הקידוחים יישאו פרי ויובילו את ישראל לעצמאות אנרגטית ולביטחון אנרגטי".

 

מחברת אפק נמסר עוד כי אם לא יוגש בג"ץ הקידוחים יתחילו תוך חודש, ואם הוא יוגש התהליך יימשך כארבעה חודשים עד להכרעה בנושא.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות