כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חיים בקושי

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מהעדה האתיופית או חד הורית? לא ישכירו לך

משנה לשנה נזקקות יותר משפחות להיעזר בשירותיו של המעון הרב תכליתי "נשי חרות" בקרית מלאכי, אולם התקציבים רק הולכים ומצטמקים. קבוצת הדרמה הטיפולית שפועלת במקום עם הבמאי איציק סיידוף (גרגמל, בשבילכם) העלתה את המחזה של סיפור חייהם הכולל מצוקה, עוני ובעלי דירות חסרי לב

אשר קשר 
פורסם: 02.07.14, 07:33

במעון הרב תכליתי של ארגון "נשי חירות " בקרית מלאכי ידעו שהשנה הם חייבים להיות מקוריים, שונים ונועזים במצגת השנתית של פעילותם. כמו בכל שנה גם הפעם אמורים היו להגיע למעון האנשים החשובים ממשרד הרווחה, אלה שקובעים את גורלם ותקציבם של באי המעון - וכאלה יש יותר ויותר מדי שנה (בניגוד לתקציב, שממנו יש פחות ופחות).

 

 

מנהלת המעון, מלכה יצחק, והעובדת הסוציאלית, מאיה מנשקו, כבר מכירות היטב את ההבעות המשועממות והאפטיות של האנשים מהמשרדים הממוזגים היטב בירושלים, שפיתחו במהלך השנים עור של פיל למשמע מספרם ההולך וגדל של האנשים ושל הבעיות.

 

אז יצחק ומנשקו החליטו לשבור שגרה ולצקת לתוך הנתונים היבשים ממצגת הפאוור־פוינט תוכן ממשי ולהדגים לאנשים ממשרד הרווחה את הבעיות עצמן ולא רק את המספרים. הפעם לא ידברו על חמש נפשות שדורשות מענה, אפילו לא על אם חד הורית לארבעה ילדים שמתגוררת ביחד איתם אצל אמה בחדר בו גדלה כילדה - אלא על פרחיה, אישה צעירה וקשת יום המתמודדת עם קשיי הקיום, וגם עם זה שבקרית מלאכי (ובלא מעט מקומות אחרים) לא מוכנים פשוט להשכיר דירות לאמהות חד הוריות.

 

 

נאלצים למהול את המטרנה של התינוקות - אילוסטרציה (צילום: אבי רוקח)
נאלצים למהול את המטרנה של התינוקות - אילוסטרציה (צילום: אבי רוקח)

 

כשיצחק ומנשקו ביקשו מאיציק סיידוף, מנחה קבוצת הדרמה הטיפולית במעון בארבע השנים האחרונות, להעלות מופע שיציג את חייהם של דיירי המעון, הוא ומשתתפי קבוצת הדרמה נענו בשמחה. פרחיה (26), בעלת פני הילדה, אמנם חייכה קצת במבוכה כאשר עלתה לבמה הדמיונית, אבל הסירוב המפורש של צמד השחקנים שמולה להשכיר לה את דירתם בשל היותה חד הורית החזיר אותה במהירות הבזק לחייה האמיתיים.

 

לפתע קשה היה לדעת אם פרחיה משחקת, כשנופפה בתלושי הביטוח הלאומי שלה ואמרה בדמעות לבני הזוג ההמומים שמולה, שהיא בהחלט מסוגלת לשלם את שכר הדירה אבל הבקשה לתשלום של חצי שנה מראש בלתי אפשרית וברור לה שזה רק משום שהיא אם חד הורית. בעוד בני הזוג מולה מכחישים בתוקף ומביטים בתדהמה בפרחיה שנכנסה לתפקיד לגמרי, הצצתי על שורת אורחי הכבוד ממשרד הרווחה ואיתרתי אחת מהן, בעלת תפקיד בכיר שישבה בקהל, כשהיא מוחה דמעה.

 

והמצב אכן נהיה יותר גרוע

אף אחד לא ממש התרגש מכך שדווקא בלילה שלפני האירוע החגיגי במעון הרב תכליתי התבצעה במקום פריצה. טוב, לא ממש פריצה - ילדים גרמו נזק למקום. לא משהו חדש, אבל מציק ופוגע בכל זאת כשחושבים על מר גורלם ומצבם הכלכלי הקשה של האנשים והילדים שנמצאים כאן גם כך. "אנחנו כבר רגילים לזה", אמר ביובש והשלמה ניסים כשכאש, מפקד השיטור הקהילתי בקרית מלאכי, כשהוא סוקר את הנזקים ואז נכנס לכיתות השונות ואומר שלום חביב לילדים הנמצאים שם ומכירים אותו היטב.

 

המעון הרב תכליתי נועד לספק מענה כוללני לפעוטות - ולא פחות מכך להוריהם - שגדלים במשפחות בסיכון. המעון מעניק הרגשה של בית, עם מפות רקומות, צילומים של הילדים בפעילויות שונות ובעיקר ריח טוב. ריח טוב תמיד נותן הרגשה של בית, במיוחד לרבים מהילדים שאצלם בבית אין ממש ריח טוב. "'ילדי רב תכליתי' הם בעיקר ילדים אשר מגיעים ממשפחות שמתמודדות עם מצוקות קשות", אומרת מלכה יצחק, "ולצערי אנחנו רואים החמרה בכל מה שקשור למצוקות הנובעות ממצב כלכלי קשה".

 

במה זה מתבטא?

"הרבה יותר משפחות מתמודדות עם בעיות כלכליות קשות ביותר, והבעיות כל הזמן מחמירות. מספר רב של אמהות יוצאות לעבוד על מנת לסייע בכלכלת המשפחה ובכדי לעמוד בקריטריונים המעניקים סיוע בהשתתפות במעון ממשרד הרווחה. ישנה מגמה עולה של איחורים בלקיחת הילדים בסוף היום. יש בקשות כל העת לסיוע בציוד לבית. יש קושי עולה לספק תחלופת בגדים. ישנן בקשות של הורים לסייע ברכישת ציוד בסיסי לילדים - טיטולים, מגבונים ואפילו מזון. הכי קשה זה ילדים רעבים, וגם כמובן הורים רעבים. כאשר הם ככה הם כמובן מתקשים להגיע או להיעזר בתוכניות הטיפול, כי תגיד לי אתה - איך הורה רעב ומיואש יכול לגדל ילד בריא ומאושר?".

 

אז מה רציתם להראות לאנשי משרד הרווחה בעצם?

"הם מגיעים למעונות השונים ורואים נתונים ומספרים. אני רציתי שייכנסו יחד איתי לבתים ויראו ילדים שישנים באותה מיטה כי אין מקום, ילדים שהולכים לבית הספר עם כינים כי להורים אין כסף לתכשירים. אני מקווה שדברים ייכנסו למודעות, שיעבירו את זה הלאה".

 

מה אתם צריכים ממשרד הרווחה?

"בעיקר חיזוק בכוח אדם. נוצר מצב אבסורדי בו עומס רב נופל על כתפי צוות המעון, המתמודד עם בעיות אלימות קשות, התקפי זעם קיצוניים. אני לא מאשימה אותם, אתה יודע מה זה להורה שהוא נאלץ למהול מטרנה לתינוק שלו, איך אנחנו יכולים לעזור לו להתמודד עם הרגשת האשמה?".

 

לא רק גרגמל

הבמאי והשחקן איציק סיידוף חושש שגם אחרי קריירה מפוארת בתיאטרון ובטלוויזיה מה שיזכרו ממנו בסופו של דבר זו העובדה שתרם את קולו לדמותו של גרגמל בסדרת הדרדסים בטלוויזיה ובקולנוע. אבל אין חשש כזה בקרית מלאכי. המבטים המעריצים ששולחים אליו משתתפי סדנת הדרמה, עמם הוא עובד בשלוש השנים האחרונות במעון הרב תכליתי, יכולים לספק גם אגואים גדולים הרבה יותר מאשר של סיידוף, שבחר אידאולוגית לעבוד דווקא עם אוכלוסיות קשות, במקומות לא פשוטים כמו קרית מלאכי.

 

"דרמה טיפולית היא כלי נהדר עבור האנשים כאן במעון", מסביר סיידוף. "השימוש בתיאטרון מאפשר להם לשחזר מצבים אותנטיים בתוך מציאות מדומה ונותן פתח לביקורת לפני היציאה למציאות האמיתית, הריאלית. יש כאן לוקסוס של חממה. עובדים כאן, בעיקר בקבוצת ההורים, על איתור ומיקוד דילמות וקונפליקטים באינטראקציה האישית והבין אישית בין הורים וילדים והעלאת דרכים להתמודדות ואפשרויות לפתרון תוך שימוש בכלים החווייתיים של התיאטרון".

 

אינטראקציות זה חשוב אבל בשורה תחתונה, החבר'ה נהנים?

"יש כאן אנשים שחוזרים כבר שנה רביעית. גם מי שהילדים שלו עזבו כבר את המעון כי עברו את גיל שש מבקש להישאר. הם משתמשים בתרגולות האלה והוכיחו שזה עוזר להם. בניגוד לקבוצות אחרות שלי מחמיא לי שכאן מגיעים גם אבות ולא רק אמהות".

 

ואתה עושה להם את גרגמל?

"לילדים? לפעמים".

 

זולגות הדמעות מעצמן

כמו פרחיה, גם אורנית מגלמת אם חד הורית שמגיעה לשכור דירה. במקרה שלה היא נעלבת כאשר אלברט וילנה (בני זוג גם במציאות) מופתעים מכך שהיא מטופחת יחסית לתדמית של אם חד הורית. ואגב, גם היא נענית בסירוב ויוצאת פגועה מהדירה המדומיינת, כפי שיצאה פעמים רבות במציאות לפני כן מדירות אמיתיות.

 

"הסיטואציות מוגדרות אמנם, אבל השחקנים מאלתרים", מסביר סיידוף, שמגלם בסצנה הזו את צלצול הדלת. "מצד שני אני לא בטוח שמאלתרים זו ההגדרה. הם מספרים כך את סיפור חייהם".

 

לפעמים יותר קשה לגלם את עצמך.

"זה נכון, אבל הם תרגלו את זה לצערם כל כך הרבה פעמים - גם בחזרות שלנו וגם במציאות".

 

פרחיה, זה היה מאוד משכנע על הבמה. יכול להיות שבכית באמת?

"ממש באמת. זה לא משחק עבורי. לצערי זו המציאות העגומה. כשאני מגיעה לשכור דירה אני יכולה להביא תלושים מהביטוח הלאומי, אני יכולה להביא ערבים, אבל זה לא יעזור, לא ישכירו לי דירה בגלל שאני חד הורית. אני מסתובבת בטירוף בין משרדי הממשלה, מנסה להסביר את מצבי. הרגשה איומה של חוסר אונים וגם להסביר לילדים מה קורה כשאתה לא יודע איפה תישן מחר. עד מתי אני יכולה להיות איתם אצל ההורים שלי?".

 

המופע של שיא הרגש

והבעיות לא עוצרות כמובן בהשכרת דירה לחד הוריות. אחת התייחסויות האמיצות ביותר במופע הייתה לעובדה שבקרית מלאכי לא מוכנים להשכיר דירות ליוצאי אתיופיה. יאיר, אביה של ילדה במעון המשתתף בסדנת הדרמה, גילם את הבחור האתיופי שמנסה לשכנע את הזוג שמסרב להשכיר לחד הוריות להשכיר לו את הדירה.

 

הזוג מסרב בתוקף בטענה שהדירה כבר הושכרה, אף על פי שיאיר מוכן לשלם לשנה מראש ולהגדיל את דמי השכירות. בשיחה ביניהם, אחרי שיאיר יוצא, מודה הבעל לפני אשתו כי חתם בוועד הבית על כך שלא ישכיר את הדירה ליוצאי אתיופיה.

 

"הם מסתכלים במבט ישיר למציאות בפנים", אומר סיידוף בגאווה, "הם במצב שאין פרות קדושות".

 

"כשהגעתי לכאן התביישתי בזה שאני אתיופי", מחייך יאיר. "איציק עזר לי להיפתח. היום גאה להגיד אתיופי ואפילו אבא יותר טוב כי הבנתי דברים על עצמי שבחוץ לעולם לא הייתי מבין".

 

"האמת היא שבהתחלה לא רציתי לבוא לכאן או להביא את הילדים שלי, כי היו כאן הרבה אתיופים", מחייכת ז'אנה, אם לשלושה, לעברו של יאיר בשיחה

 שמתקיימת לאחר המופע, "אבל זה הדבר הכי טוב שעשיתי למען הילדים שלי וגם בשבילי. הסדנה הזו היא כמו מראה מול העיניים שלי".

 

חני, אחת המשתתפות הוותיקות בסדנה ואם לשמונה, סיימה תואר ראשון במכללת אחוה ביום שבו נערך המופע, ומכיוון שאף אחד מבני משפחתה לא היה מוכן או לא היה יכול לבוא עמה לטקס הסיום ביקשה ממלכה ומאיציק שיצטרפו אליה. "הילדים שלי גדולים", היא אומרת בהתרגשות, "אבל המקום הזה הוא בשבילי כמו בית. מאוד נפתחתי כאן. אנשים שמדברים מבינים דברים ומשתחררים מהעול. אנשים הוציאו מה שיש להם והשתחררו ונתנו כתף תומכת. הרגשנו סוף סוף שיש עם מי לדבר, שנותנים חיזוק. פעם אחת מישהי שיחקה כל כך מרגש שהייתי חייבת ללכת ולחבק אותה. יש כל כך הרבה רגש שאנחנו לא יכולים לבטא".

 

"זה יצא מאוד עוצמתי", אומרת בסיפוק גם מנשקו, כמה ימים אחרי האירוע. "לפתע המספרים קיבלו מוחשיות, הפכו בשר ודם. האנשים שהיו כאן מאוד התרגשו, ואחרים התקשרו לשאול למה לא הוזמנו".

 

אז השגתם מה שרציתם? קיבלתם עוד כסף וכוח אדם?

"אני מקווה שלא יקרה ההפך", מנשקו חצי צוחקת חצי מרירה. "הם עוד יכולים להגיד לעצמם שיופי, המעון עובד טוב".

 

נכון, המעון עובד טוב.

"אבל אנחנו על אדי הגז האחרונים, גם תקציבית וגם נפשית. העוני מחלחל. אני חושבת שהם מבינים את זה. יש עוד כל כך הרבה עבודה. אני רוצה שיעבירו הלאה את מה שהרגישו, מבחינתי לצאת עם הקבוצה להופעות בכל משרדי הממשלה. אם הם לא מגיעים לכאן אנחנו נגיע אליהם. הניכור והריחוק גדולים מדי".

 

מה הרגשת לגבי ההורים חברי הסדנה?

"אין ספק שהם עברו תהליך של העצמה. פתאום הם רואים את עצמם כאנשים שיודעים לבטא את הצרכים שלהם בדרכים אחרות. הם היו המומים ונרגשים".

 

בחוץ חברי קבוצת הדרמה עומדים מסביב לסיידוף, מאוד מרוצים מעצמם ובצדק. עבורם זה היה ניצחון אישי גדול. גאים לשחק פעם אחת מה שהם מגלמים במציאות מדי יום. "המטרה הייתה להעלות דברים אותנטיים וכואבים", אומר סיידוף, "מתוך תקווה אינפנטילית או רומנטית שמשהו יהדהד אולי בחלונות הגבוהים מדי בירושלים. אני מקווה שחלק אולי יגידו שבוא נראה איך מעבירים את המסר הזה של פרחיה או אורנית לשר השיכון או לשר האוצר".

 

"אני שמחה שאולי שינינו משהו בתפיסה של ההורים כאן ואולי גם בקרב אלה שאחראים עלינו", אומרת מנשקו, "אבל לצערי עד שייעשה משהו ההורים כאן ימשיכו למהול לתינוקות שלהם את המטרנה, כי אין להם כסף לאבקת מטרנה חדשה".

 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "ראשית נציין שמשרד הרווחה מעביר לעיריית קריית מלאכי 25,549,538 מיליון שקל בשנה. המעון הנ"ל פועל באופן מיטבי, והוא אחד המעונות הטובים ביותר של משרד הרווחה. נוכח המצוקות הרבות בקרית מלאכי משרד הרווחה מסייע לעיריית קריית מלאכי בתקצוב תוכניות נוספות בתחום ילד ונוער, כאמור סה"כ תקציב 25,549,538 מיליון שקל בשנה. נציין כי התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון מתקצבת תוכניות ייעודיות נוספות, מעבר לתקציב הנ"ל. וזאת עפ"י בחירת הרשות המקומית על בסיס נתוני המיפוי".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות