כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תנו לנשום בשקט

"מחזיקים 800 אלף אזרחים כבני ערובה של המפעלים". המפגינים צילום: רמי שלוש
"מחזיקים 800 אלף אזרחים כבני ערובה של המפעלים". המפגינים צילום: רמי שלוש
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אירועי זיהום אוויר הוציאו יותר מ-200 איש להפגנה

שלושה אירועים שגרמו לרמות חריגות ברמת הזיהום במפרץ, הוציאו את המפגינים, מצוידים בשלטים ובמסכות, להפגנה גדולה בצומת לב המפרץ, שנגררה לעימות אלים. מפגינים מתלוננים על התנהלות כוחנית של שוטרים. במשטרה טוענים להפרת הסדר

מירית פנחס, אורנה נירנפלד  
פורסם: 30.06.14, 07:38

 

סדרה של אירועים חמורים שהתרחשו לאחרונה וגרמו לחריגות ברמות זיהום האוויר במפרץ, הוציאו ביום שני יותר מ-200 תושבים ופעילים של אירגוני הסביבה מהקריות ומחיפה להפגנה בצומת לב המפרץ. ההפגנה, שהחלה בשקט ובהנפת שלטי מחאה של פעילים ואזרחים, נגררה לעימות אלים עם המשטרה, וחמישה מפגינים נעצרו. לטענת המפגינים, המשטרה נהגה בכוח, ללא כל סיבה.

 

קראו עוד ב-mynet:

 

כוח בלתי סביר. ההפגנה בשד' ההסתדרות ( צילום: עליזה ברקן)
כוח בלתי סביר. ההפגנה בשד' ההסתדרות ( צילום: עליזה ברקן)

 

בשבוע האחרון נרשמו חריגות בזיהום האוויר בכל האזור בעקבות שריפת הפסולת ליד מכון הטיהור בנשר. הפסולת בערה במשך מספר ימים מבלי יכולת לכבותה, והבעירה גרמה לריח רע, לצריבות בעיניים ולקשיי נשימה. "מיום ראשון אני עם כאב ראש וצריבות בעיניים, וזה לא נפסק", סיפרה עובדת בבית קפה בקניון לב המפרץ, ששוהה במקום בכל יום. "דיברתי עם חברות לעבודה, וגם הן הרגישו צריבות כאלה".

 

השריפה באתר הפסולת הצטרפה לאירוע של דליפת חומר שלא זוהה באזור הקריות, לפני כשלושה שבועות. גם אז דווח על צריבות בעיניים ועל קשיי נשימה, ובעקבות האירוע, פונו תלמידים מבתי ספר בקריות. במשרד להגנת הסביבה מתחו ביקורת קשה על כך שמכשיר הניטור שהוצב בבית ספר בקריות והיה אמור להתריע על הזיהום, לא פעל.

 

בעת שהשריפה של אתר הפסולת בנשר נמשכה, אירעה בלילה שבין רביעי לחמישי בשבוע שעבר תקלה במפעל כרמל אולפינים, השייך לבז"ן. עמוד אש גדול נראה

במשך כמה שעות, והלהבה, שנצפתה למרחוק, עוררה בהלה. פעילי סביבה אמרו שלפיד האש הזה החמיר את החריגה בזיהום, גרם לריחות קשים ולצריבות בעיניים. בבתי הזיקוק הסבירו כי מדובר בתקלה במתקן אתילן לתעשיית הפלסטיק, שפועל עם מים. במהלך התקלה קפאו המים ונגרמה סתימה, ולכן נאלצו להזרים את הגזים שנוצרו בתהליך הייצור אל הלפיד המיוחד, ששורף אותם ומשמש למעשה אמצעי בטיחותי למקרה כזה".

 

בנוסף למקרים אלה יצאו המפגינים נגד שינויים עתידיים שיחמירו, לטענתם, את הרגישות של האזור בכל הנוגע לאיכות הסביבה, כמו תוכנית ההרחבה של בתי הזיקוק, הקמת הנמל החדש ואישור תוכנית המתאר במפרץ.

 

"מזלזלים בנו"

המפגינים נשאו שלטים עם כתובות כמו "מפרץ חיפה – רוצחים ברשיון", "נמל המפרץ - עוד טיילת לחיפה ואפס לקריה", ועוד ססמאות שהופנו לעבר ראש עיריית חיפה, יונה יהב. חלק מהנוכחים עטו על פניהם מסכות של חדר ניתוח, או מסיכות אב"כ. במקום נכחו גם כוחות משטרה גדולים. ההפגנה נמשכה כשלוש שעות, שבמהלכן נעצרו חמישה מפגינים. לטענת המשטרה, הם נעצרו בעקבות הפרעה לסדר וניסיון לחסום את ציר ההסתדרות. "אף אחד לא הפריע לסדר, ולא ניסה לחסום את הכביש", אמר אחד המפגינים. "כולם שמרו על הסדר ועמדו על המדרכה. רק קראו קריאות במגפון".

 

אחרים הטיחו ביקורת במשטרה, שהגיעה לטענתם בכוחות לא פרופורציונליים. "משטרת זבולון לא רצתה בכלל שההפגנה הזאת תתקיים", אמר מפגין. "הם לא ידעו איך להתמודד איתנו".

 

פעיל: "פשוט, נמאס מהאופן שבו מפקירים את בריאותם של תושבי המפרץ ומסכנים את חייהם. זה כבר בלתי נסבל מה שקורה פה. מחזיקים 800 אלף תושבים כבני ערובה של מפעלים ושל בעלי הון. במקום להפחית את הסיכונים, רק הולכים ומרחיבים אותם במתן אישורים כאלה ואחרים למפעלים באזור. אנחנו סובלים מזיהום אוויר נוראי, שמעלה את רמת התחלואה, וחיים בתוך אזור מסוכן, מלא במפעלים עם חומרים כימיים. הגיע הזמן שיפסיקו לזלזל בנו".

 

עו"ד אליס גולדמן, ממארגני ההפגנה, אומרת שלא היתה כל סיבה מוצדקת למעצרים: "פעלנו לפי החוק וקיבלנו רשיון. רצינו לעשות צעדה, ולא אישרו, אז סיכמנו שאנשים רק יחצו את הכביש באור ירוק. הבעיה היא שברגע האחרון הם שינו את התנאים. הם החליטו שאסור לחצות את הכביש. איפה נשמע דבר כזה, שאדם במדינת ישראל לא יכול לחצות באור ירוק? לא היתה כל סיבה לעצור את האנשים. לדעתי, הם ניסו לעורר פרובוקציות, כדי להראות לאנשי השררה שהם שומרים עליהם. אחרי הכל, יצאנו גם נגד ראשי רשויות ונגד אנשים בעלי כוח. כנראה הם קיבלו הוראות מלמעלה. אנשים נעצרו על הפרת סדר, ובחלק מהמקרים גם על תקיפת שוטר, אבל אף אחד לא תקף".

 

"אובדן עשתונות"

כשותפה באירגון ההפגנה, זומנה למחרת גולדמן לחקירה במשטרה. "השתדלתי לשמור על שיתוף פעולה עם המשטרה לאורך כל הזמן", אמרה. "הם נתנו לי טלפון של אחד הקצינים, והוא צעק עלי. אמרתי לו שאין צורך לאיים, והוא אמר שהוא לא מאיים, הוא מקיים. למחרת הגעתי לחקירה בליווי מספר חברים, ולאחר החקירה שוחררתי".

 

המשטרה עצרה חמישה מפגינים. אחד מהם, לדברי עדי ראייה, נעצר לאחר שנשכב על הכביש, אולם האחרים נעצרו, לטענתם, ללא סיבה מיוחדת. בתחנת המשטרה חלקם נאזקו והוכנסו לחקירה. לאחר כשלוש שעות, שוחררו. "נעצרתי מאותה סיבה שעצרו את האחרים", אמר אורי וולטמן. "ללא כל סיבה משמעותית. כשנעצרנו היינו, אני וחנה קופרמן, על המדרכה, וקראנו קריאות. לא עשינו שום דבר לא בסדר. נחקרנו בחשד להפרת הסדר הציבורי. לדעתי, הדבר מראה על אובדן עשתונות מצד המשטרה. נכון שהמשטרה היתה צריכה לבצע מעצרים, אבל היתה להם טעות בזיהוי. מי שהיה צריך להיעצר היו הבעלים של המפעלים שפוגעים בבריאות הציבור".

 

לדברי וולטמן, הוא שוחרר לאחר שקיבל צו הרחקה למשך 15 יום מבתי הזיקוק. "המשטרה דואגת לבריאותי, אז הם הרחיקו אותי מבתי הזיקוק", אמר.

עצור נוסף הוא יובל כתף: "לא עשינו שום דבר בניגוד לחוק. מי שעובר על החוקים הם בתי הזיקוק. יש כאן פוליטיקה של השתקה, ומנסים להפחיד אותנו". לדברי כתף, אחד הדברים שהכי מפריע להם הוא העדר תגובה מצד הקרייתים. "רוב האנשים בהפגנה היו מחיפה", אמר. "היו מעט מאוד אנשים מהקריות. לצערנו, הם לא מרגישים חלק מהדבר הזה, למרות שהם סובלים מזה הכי הרבה".

 

ממשטרת זבולון נמסר: "במהלך ההפגנה, שנערכה ברשיון, החלו מספר מפגינים להפר את תנאי הרשיון, לרדת לכביש 4 ולחסום את ציר ההסתדרות, שמהווה עורק תחבורה ראשי במפרץ חיפה. לאחר שסירבו להתפנות ולהפסיק את חסימת הציר, נאלצו השוטרים לעוצרם ולפנותם בכוח. המפגינים נחקרו ושוחררו בתנאים מגבילים. משטרת מחוז חוף מאפשרת מחאות והפגנות, שהן כלי ביטוי חיוני בדמוקרטיה. עם זאת, לא נאפשר מחאות והפרעות סדר הפוגעות בכלל הציבור, בשגרת החיים ובחופש התנועה, ונמצה עימם את הדין".

 

"מרעילים תושבים"

באיגוד ערים להגנת הסביבה ניסו השבוע להרגיע את הרוחות וציינו את שלושת המקרים - השריפה בסמוך למכון טיהור השפכים, אירוע הלפיד בכרמל אולפינים והריח שממנו סבלו תושבי קרית חיים בסוף חודש מאי - אבל הדגישו שיש להיזהר מזריית פאניקה בציבור. "השריפה נבעה מהתלקחות של מצבור אשפה, ללא כל קשר לתעשייה במפרץ. אירועים כאלה מתרחשים בכל מדינת ישראל, מספר פעמים בשנה.

 

"באשר לאירוע הלפיד, מדובר בנוהל שפעל היטב, ולפיו כשישנם עודפי גז אתילן, על המפעל להובילם לשריפה מבוקרת בלפיד, ולא לשחררם לאוויר".

 

אבל, פעילי הסביבה לא מקבלים את הטענות. יו"ר התנועה לשמירה על החופים, חנה קופרמן, אומרת בתגובה על דברי איגוד הערים: "כאשר נצפה לפיד אש ושורפים חומרים בארובה, הדבר מעיד על תקלה. ארובה זו משחררת לאוויר מזהמים, מכיוון שהיא מיועדת לפעול בזמן תקלה - לשרוף אותם חומרים עודפים ולשחררם החוצה לאוויר. הבעיה העיקרית היא שמכשירי הניטור אינם יודעים לנטר את כל החומרים, ולמעשה, מרבית החלקיקים אינם מנוטרים. לכן, המדידה נשארת תמיד בתקן. קיים פער גדול מאוד בין מה שהתושבים מרגישים, כמו חנק, צריבה בעיניים ורמת תחלואה גבוהה, לבין הממצאים שנבדקים".

 

עוד מציינת קופרמן, כי רמת התחלואה בחיפה ובקריות גבוהה ב-20 אחוז משאר חלקי הארץ. "פשוט, מרעילים את התושבים", אמרה.

 

עומרי פרל מאירגון מגמה ירוקה, שהיה בהפגנה: "השריפה שהיתה לפני שבוע ממחישה את המצב הנפיץ של המפרץ. אנחנו מדברים על מצב שבו הממשלה נותנת לגיטימציה לאחסן כמות עצומה של חומרים מסרטנים, דליקים ומזהמים בקרבת מאות אלפי תושבים. אנו דורשים מהשר להגנת הסביבה להוציא את החומרים המסוכנים מהמפרץ ולעצור את הקמת המפעלים הפטרוכימיים הנוספים במתחם בתי הזיקוק".

 

האירוע בלב המפרץ כיכב השבוע ברשתות החברתיות וזכה לתגובות רבות. הבלוגרית רונית צח כתבה: "המשטרה, שהצליחה לפספס לאחרונה קריאת מצוקה נואשת של נער חטוף בין אלפי קריאות לעזרה מוחמצות אחרות של אזרחים, בחרה להגיע דווקא לכאן בהרכב מכובד".

 

אחד המפגינים העלה לפייסבוק תמונות שבהן נראה אדם לבוש במדים של חברת אבטחה ומצלם את המפגינים. הכותב, שתיעד את הצלם, טען ברשת כי מדובר בעובד של חברת אבטחה מוכרת, שמספקת שירותי אבטחה למפעלים במפרץ, והעלה טענה כי המפעלים שלחו אותו לתעד את המפגינים. התמונות גררו תגובות רבות ברשת. לשאלת "ידיעות המפרץ", הכחיש מנהל חברת האבטחה כל קשר לצילומים, ואמר כי החברה עוסקת רק באבטחה וכי לא שלחה צלם להפגנה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות