כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
להיות הורים

אסתר הירשלר. "דיאלוג מתמיד עם הילד" צילום: מהאלבום הפרטי
אסתר הירשלר. "דיאלוג מתמיד עם הילד" צילום: מהאלבום הפרטי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

שיעורים בהורות - מקיבוצניקית עם ניסיון

אסתר הירשלר מקיבוץ ניצנים, מחנכת ומנחת סדנאות, מפעילה את "מועדון ההורים" במועצה האזורית חוף אשקלון, ומאמינה שלכל הורה יש מה ללמוד

ארנון לפיד 
פורסם: 09.06.14, 08:05

"הסמכות החדשה" - מושג חינוכי שטבע פרופ' חיים עומר - מבוססת על ההנחה כי תפקידו של בעל הסמכות (הורה, מורה) הוא לשמר את סמכותו על הילד, תוך שמירה על כבודו, ובמקביל, על מסלול התפתחותו ותפקודו התקין.

 

 

לא הכנעה והשגת שליטה על הילד, אלא העברת מסר ברור: "אנו מכבדים את פרטיותך ואת בחירותיך, אך מאחר שאנו אוהבים אותך, לא נוכל לאפשר לך לפגוע בעצמך מבלי לעשות דבר!"

 

המושג-העיקרון הזה, והדרכים ליישומו במערכות המשפחתית והחינוכית - שמבוססות על התאמת רמת ההשגחה ההורית לשימוש שעושה הילד בחופש הניתן לו; על יצירת רשת תמיכה המסייעת בביסוס הסמכות; ועל נקיטת פעולות להתמודדות יעילה ולא-מסלימה עם התנהגויות כמו: אלימות, השפלה, התחצפות, גניבות, נשירה מבית הספר, שימוש בסמים, ועוד - נדונו במפגש הראשון של מועדון ההורים שהוקם לאחרונה במועצה האזורית חוף אשקלון, במסגרת התוכנית "מועצה ללא אלימות".

 

המפגש, בהנחיית הפסיכולוג הקליני ישי מזעקי, התקיים בניצנים - שהוא הקיבוץ של אסתר הירשלר, מחנכת ומנחת סדנאות הורים עתירת ניסיון. היא (57, וזה שבוע סבתא מאושרת!) ילידת מקסיקו-סיטי, חניכת תנועת "הנוער הציוני" שהגיעה ארצה בגיל 18 לשנת הכשרה, וקרה לה כאן מה שרצתה שיקרה: פגשה את רפי הירשלר, יליד הקיבוץ, ונישאה לו.

 

ב-1975, אחרי ביקור פרידה אצל המשפחה בגולת מקסיקו, חזרה והתקבלה לחברות בניצנים, בשמחה, "כי מאוד האמנתי בחיי שיתוף".

 

עדיין מאמינה?

אסתר הירשלר: "כן, אמנם בדרך אחרת. אני לא יכולה להכחיש שאני קצת מאוכזבת ממה שקרה לתנועה הקיבוצית, אבל עדיין מאמינה ואוהבת את חיי היחד והשיתוף, את הפעילות החברתית, ואת העיקרון שכל אחד נותן ומקבל".

 

משנותיה הראשונות בקיבוץ היא בתחום החינוך: למדה ב"סמינר הקיבוצים" חינוך לכיתות יסוד, הנחיית הורים ב"מכון אדלר", ובקורס הראשון של רונית פלוטניק, למנהלי חינוך בתנועה הקיבוצית.

 

בין היתר, 25 שנה היתה רכזת החינוך בקיבוץ, ושמונה שנים רכזת פורום הקיבוצים במועצה האזורית. על מועדון ההורים, שהיא שותפה פעילה בייסודו, היא אומרת: "המטרה היא לתת להורים כלים להתמודד עם ההורות".

 

כל ההורים זקוקים לכלים כאלה?

"לדעתנו, כולם, ולא רק הורים במצוקה לילדים בעייתיים, זקוקים להדרכה, להכוונה ולכלים. אלה זמנים אחרים, הדמוקרטיה חוגגת, הסביבה מאתגרת. הדרך היחידה, והנכונה, היא קיום דיאלוג מתמיד עם הילד, וגיבוש חוזה - לא מתוך גישה פטריארכלית נוקשה, אלא מתוך משא ומתן, כשהמילה האחרונה היא של ההורה".

 

כל אדם מסוגל וראוי להיות הורה?

"עם הדרכה נכונה, עם נכונות להבין ולהפנים שכמנהיג המשפחה עליו להוות דוגמה אישית,

ולדעת מה הוא רוצה ולאן הוא חותר - כן".

 

את ובעלך, הורים טובים?

"עם כל הצניעות ועם יד על הלב, אני חושבת שכן. היו לי שיחות על כך עם ילדיי - בתי, בת 32, מסיימת דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית, ובני, בן 29, הנדסאי מוזיקה - והם אישרו שהייתי 'אימא טובה מספיק'. במידה רבה, זה בזכות הלימודים והקורסים הרבים שעברתי".

 

זו את. ובעלך?

"הוא שותף טוב. הוא אדם מאוד ערכי ושורשי, ויודע להקשיב וללמוד. בסופו של דבר, הורים תמיד יישפטו על ידי ילדיהם, ותמיד יהיו על ספת הפסיכולוג. מה שחשוב הוא שאנחנו, ההורים, נרגיש שהשתדלנו, שעשינו כמיטב יכולתנו, שהיינו 'גוד-אינף-פרנטס'".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות