כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שירות קשה

הסימנים הופיעו במהלך השירות צילום: הרצל יוסף
הסימנים הופיעו במהלך השירות צילום: הרצל יוסף
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

חלתה באפילפסיה - והוכרה כנכת צה"ל

תושבת לוד טענה כי חלתה באפילפסיה במהלך שירותה הצבאי, אך תביעתה נדחתה על ידי משרד הביטחון. ועדת ערר של בית המשפט הפכה את ההחלטה

שי אלבלינג  
פורסם: 29.05.14, 07:59

ח', צעירה בת 27 מלוד, שהתגייסה לצה"ל בשנת 2006 ושובצה לשרת כתצפיתנית, הוכרה לאחרונה כנכת צה"ל. זאת לאחר שבית המשפט קבע בפסיקה חריגה למדי, כי ניתן להניח שקיים קשר בין מחלת האפילפסיה בה לקתה במהלך שירותה הצבאי לבין תנאי שירותה ואופי התפקיד שמילאה.

 

  • לכל החדשות והסיפורים - הורידו את אפליקציית mynet

 

בתקופה הקרובה צפויה ח' להתייצב בפני ועדה מיוחדת של משרד הביטחון, שאמורה לקבוע את שיעור הנכות שלה.

 

תפקיד התצפיתן בצה"ל הוא תפקיד אותו ממלאות בעיקר חיילות, והוא כולל בדרך כלל ישיבה מול מסכי מחשב ווידאו, המשדרים תמונות בשידור ישיר מאיזורים

בהם ממוקמות מצלמות השייכות לצה"ל, בעיקר לאורך גבולות המדינה ובאיזורים אחרים הנחשבים לרגישים מבחינה בטחונית. לאחר הכשרה בתחום, משובצות החיילות המשרתות בתפקיד ליחידות השונות, כאשר הפעילות מבוצעת מסביב לשעון, 24 שעות ביממה.

 

על פי כתב התביעה המגולל את סיפורה, מיד לאחר גיוסה לצה"ל, כשהיא בריאה לחלוטין, עברה ח' קורס תצפיתניות ושובצה בפיקוד מרכז, בחמ"ל שתפקידו לעקוב אחר פעילות חשודה בגזרת יהודה ושומרון. היא מילאה את התפקיד במשך כשנה וחצי, אך בשלב מסוים, כך על פי כתב התביעה, החלה לסבול מתסמינים האופייניים למחלת האפילפסיה.

 

בתקופה הקרובה ייקבעו אחוזי הנכות לחיילת (צילום: דורון גולן)
בתקופה הקרובה ייקבעו אחוזי הנכות לחיילת (צילום: דורון גולן)

 

על פי כתב התביעה, באחד הבקרים שלמחרת חזרתה לביתה מבסיסה לחופשה, בזמן שישנה, היא חוותה התקף פרכוסי ראשון בחייה. "הוריה שמעו את הרעש שהתלווה לפרכוס", כך מגולל כתב התביעה את השתלשלות העניינים. "הם מצאו אותה במיטתה והבהילו אותה לחדר המיון של בית חולים 'אסף הרופא'".

 

כמה שעות לאחר אשפוזה בבית החולים לקתה ח' בהתקף נוסף, שעל פי המתואר בכתב התביעה היה "חמור וכבד מהראשון". לאחר שבוע של אשפוז היא שוחררה מבית החולים, כשאבחנת הרופאים הייתה כי היא לקתה באפילפסיה.

 

לאור זאת הוחלט בצה"ל להוריד את הפרופיל הרפואי שלה מ־97 ל־45. היא לא שבה לתפקד כתצפיתנית ובחודש אפריל 2008 שוחררה מצה"ל בפרופיל 21. כתב התביעה מתאר גם כי התקפי האפילפסיה שהחלו במהלך שירותה הצבאי נמשכו מאז ונמשכים עד היום בתדירות כזו או אחרת, וכי היא נמצאת תחת טיפול תרופתי קבוע.

 

לאחר שחרורה מצה"ל הגישה ח' תביעה נגד משרד הביטחון, בדרישה שיכיר בה כמי שנפגעה במהלך שירותה הצבאי, דרישה שנדחתה בשנת 2009 על ידי אגף השיקום של משרד הביטחון.

 

בני משפחתה של ח' ערערו על ההחלטה, עד שלפני מספר חודשים החליטה ועדת ערר מיוחדת של בית משפט השלום בראשון לציון כי יש מקום להכיר בנכותה בעקבות תנאי שירותה הצבאי.

 

"אנו נתקלים לא פעם במקרים בהם משרד הביטחון דוחה על הסף טענה לפרוץ מחלה על רקע תנאי השירות", אמר עו"ד אלי סבן, בא כוחה של ח'. "מדובר במקרה זה בחיילת שהתגייסה בריאה ואופי שירותה פגע באופן קשה בבריאותה. היא נאבקה שש שנים לא רק במחלה אלא בהכרה ובזכויות שלה לקבל טיפול הולם - וניצחה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות