כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מהפך

לא מגיב על פוליטיקה ותג מחיר צילום: אביהו שפירא
לא מגיב על פוליטיקה ותג מחיר צילום: אביהו שפירא
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אשרי המאמין: אפי איתם מחפש נפט בגולן

השר ומנהיג המפד"ל לשעבר אפי איתם מתחיל לחפש נפט ממש ליד הבית. החברה שהוא עומד בראשה צפויה לפתוח בקידוחים ברמת הגולן, שהראשון שבהם ייערך שני ק"מ מביתו שבמושב נוב. מעבר לביורוקרטיה הכרוכה במהלך, מתמודד איתם גם עם ביקורת קשה מבית של תושבים החוששים מתקלות סביבתיות. רק אל תשאלו אותו על פוליטיקה ותג מחיר

אבנר לוטן 
פורסם: 18.05.14, 07:50

ארבע שנים וחצי אחרי שתם הפרק הפוליטי בחייו, תא"ל במיל אפי איתם, שר ומנהיג המפד"ל לשעבר, לא מוכן להתייחס לשאלות הבוערות שעומדות על סדר יומו של האגף הדתי־לאומי בממשלה - לא הבית היהודי (הגלגול החדש של המפד"ל), לא על מנהיגה נפתלי בנט וגם לא על גל פשעי השנאה של תג מחיר.

 

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

 

"בפוליטיקה נכשלתי", הוא מודה, ונראה כי הוא מרגיש הרבה יותר טוב בעיסוקו הנוכחי בעבודת שטח, בדומה לקריירה הצבאית שלו: פרויקט הקמת אתר קידוח נפט ברמת הגולן, הראשון מסוגו, שעליו טרח מאז פרישתו מהחיים הפוליטיים. איתם הצטרף לליכוד ב־2008, אך פרש לאחר שלא הצליח להיכנס לכנסת בבחירות 2009.

 

תחת כובעו כיו"ר חברת אפק (חברה בת של 'ג'יני אנרגי' הבינלאומית), איתם מקווה למצוא ברמת הגולן נפט נוזלי בעומקים לא גדולים במיוחד, ואם התוכנית תאושר על ידי הוועדה המחוזית, הקידוח הראשון ייצא לדרך תוך כחודש.

 

העבר הגיאולוגי של הגולן כאזור געשי הוא המפתח להנחה שיש סיכוי למצוא מאגר נפט מתחת לסלעי הבזלת. בשנת 81', כאשר חברת מקורות ביצעה קידוח מים באזור עין סעיד בדרום הגולן, נמצאו סימני נפט, אלא שאז אף אחד לא ייחס להם חשיבות.

 

30 שנה מאוחר יותר המומחים של חברת אפק הגיעו למסקנה כי יש סיכוי סביר לפעילות געשית בתת הקרקע בגולן, שחיממה את החומר האורגני הטמון במעבה האדמה והפכה אותו לנפט, בעומק של בערך 1,200 מטר מתחת פני הקרקע.

 

גם ללא הצלחה בתחום הפוליטי, איתם, תושב היישוב נוב ברמת הגולן, הביא לתפקידו הנוכחי רקורד מרשים. הוא נולד בקיבוץ עין גב בשנת 52' והחל את המסלול הצבאי שלו בשנת 71', תחילה בחטיבת הצנחנים ולאחר מכן בגולני. במלחמת יום הכיפורים הוענק לו עיטור המופת על חלקו בקרבות הבלימה ברמת הגולן.

 

לאחר מלחמת יום הכיפורים החל איתם בתהליך חזרה בתשובה והתחבר לזרם הדתי־לאומי. הקרירה הצבאית שלו נסקה. תפקידו הצבאי האחרון של איתם היה כמפקד עוצבת הגליל, שנלחמה באותה עת בחזבאללה בדרום לבנון. איתם השתחרר מצה"ל בשנת 2001 ופנה לחיים הפוליטיים כמנהיג המפד"ל.

 

הוא הספיק לכהן כשר השיכון ושר התשתיות הלאומיות, מקפצה נוחה לתחום האנרגיה שבו הוא עוסק כיום. "תגליות הגז בים התיכון הפכו למנוע צמיחה אדיר למשק הישראלי", הוא אומר, "והיום כולם מברכים על כך, אך עדיין מדינת ישראל מוציאה סכום עתק על רכישת דלקים מחו"ל. אם יימצא נפט בכמות משמעותית המדינה תרוויח בגדול, כי 60 אחוז מההכנסות יזרמו אליה".

 

"עשינו הכל בשקיפות". אפי איתם (צילום: אביהו שפירא)
"עשינו הכל בשקיפות". אפי איתם (צילום: אביהו שפירא)

 

"נתנו לחתול לשמור על השמנת"

יחד עם התחזיות האופטימיות על נפט ברמת הגולן, כלכלנים אחדים מתריעים על הסכנות שמציאת נפט עלולה לחולל במדינה. הם מתייחסים למה שמכונה 'המחלה ההולנדית', תופעה שאירעה בהולנד כאשר הנפט שנמצא בים הצפוני הזרים הכנסות עתק, העלה את ערך המטבע ההולנדי ללא פרופורציה וגרם קשיים כלכליים למפעלים במדינה."אני לא חושש מכך", מצהיר איתם, "מדובר בצרות של עשירים ואני משוכנע שמדינת ישראל תדע לבצע את המהלכים הדרושים כדי שתופעה כזו לא תחזור אצלנו".

 

מה שמטריד את איתם במיוחד זו ההתנגדות הקשה מצד שכניו, תושבים ברמת הגולן, לתוכניות הקידוחים שלו. בשלב הראשון מתוכננים עשרה קידוחי ניסיון ב־16 אתרים, מאזור קצרין בצפון ועד כפר חרוב בדרום. חלק מהם גובלים בשמורות טבע, כמו למשל בין נחל יהודייה לנחל זוויתן, לא רחוק מחניון יהודייה, וקידוח נוסף חצי קילומטר דרומית לקניון נחל דליות. הקידוח הראשון שייצא לפועל ממוקם פחות מקילומטר צפונית לנחל אל על.

 

המתנגדים לקידוחי הנפט מדגישים שאין להם דבר נגד היוזמה, אלא נגד המצב החוקי שלא נותן הגנות מספקות, לטענתם, וכראייה הם מביאים את דבריו השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן, שהתריע על כך ואמר: "לתעשיית חיפושי הנפט יכולות להיות השלכות כלכליות חיוביות, אך לפני הכול יש לה בוודאות נזקים סביבתיים שעלולים להיות בלתי הפיכים. מצער שמשרד האנרגיה אינו מתווה מדיניות ברורה ולא קובע סדרי עדיפויות".

 

יונתן רפאל, תושב נטור, שמתפרנס מגידול צאן וממחלבה, חושש מהמצב החוקי ואומר: "נתנו לחתול לשמור על השמנת. כל הסמכויות מרוכזות בידי משרד

התשתיות. אין בחוק הנפט התייחסות משמעותית לבעיות סביבתיות, אז איזו הגנה יש לנו?". "איתם עומד בראש חברה שרוצה להרוויח כסף", אומרת גלי פוקס מכפר חרוב, שמתנגדת אף היא לפרויקט, "אין לנו בעיה עם זה, אלא עם המצב שהמדינה מאפשרת. אנחנו טוענים שבחקיקה הקיימת כיום אין מספיק הגנות שימנעו מצב של נזק סביבתי חמור. אני חושבת שחשוב לשמוע גם את קול התושבים, הפועלים מתוך אהבת הגולן שבו נולדו וגדלו או הגיעו אליו כבעלי משפחות מבחירה לחיות באווירה אחרת. לאנשים האלה אין משאבים ואמצעים לגייס מומחים שיעידו על הסכנות במיזם כזה, שלא לדבר על החשש של אנשי מקצוע לצאת נגד החברה או נגד משרד האנרגיה".

 

איתם מתקומם על הצגת הדברים ואומר: "עשינו את כל המאמצים להתנהל בשקיפות מול התושבים. בתקופה האחרונה הופעתי ביישובים, נפגשתי עם התושבים, הצגתי את הדברים ועניתי על כל השאלות. אם לראשי המחאה הזאת יש עדיין בעיה, שיבואו וידברו איתי, ואני אוכיח להם אחד לאחד כיצד אנחנו נותנים מענה לכל בעיה שעלולה להיווצר. כואב לי, כתושב הגולן, שדווקא מהקהילה שאליה אני שייך יצאו אנשים לתקשורת מבלי שהתקיים קודם כול דיאלוג. זה לא מה שמאפיין את הגולן. רוב התושבים שמעו את ההסברים והם הניחו את דעתם".

 

אפי איתם (צילום: אביהו שפירא)
אפי איתם (צילום: אביהו שפירא)

 

"נפט לא מתחבר לירוק"

אבנר סליטרניק, מדריך טיולים ממושב רמות, מקפיד לומר שהוא אינו חלק מהמחאה המאורגנת, אך גם הוא מתנגד נחרצות לחיפושי הנפט. "ביקרתי בשדות נפט במקומות שונים בעולם", אומר סליטרניק, "וזה לא ירוק כפי שיוזמי החיפושים מנסים להציג את זה. נפט אף פעם לא מתחבר עם ירוק. זה עשרות משאיות שנכנסות ויוצאות, זה צינורות שיוצאים מהקידוחים כמו עכביש, וכפי שאנחנו מכירים את חוק מרפי, אם יש סיכוי לתקלה, היא בסוף תקרה. מספיקה דליפה קטנה כדי שכל נחל אל על, אחד ממסלולי הטיול היפים בגולן, יהיה מזוהם".

 

"הגולן הוא הבית שלי", מגיב איתם, "והקידוח הראשון שמתוכנן להתבצע נמצא במרחק שני קילומטרים ממקום מגוריי. גם לי, כמו לאותם אנשים שמתנגדים ליוזמה, יש עניין גדול שהגולן יישאר ירוק כפי שהוא כיום. בכל יוזמה של פיתוח תשתיות יש רמת סיכון מסוימת, אבל אם היינו נכנעים לסכנות לא היינו יכולים לפתח שום דבר במדינת ישראל. לכן אנחנו שוקדים לתת מענה לכל סיכון שעלול להיווצר".

 

כראייה לכך הוא מציג את מסמך הדרישות של המשרד להגנת הסביבה לקראת הקידוח, ומסמך נוסף שבו נאמר על ידי המשרד כי "בהתאם להחלטת הוועדה מיום 13.1.14, התוכנית תוקנה והועברה לבדיקתנו. כל דרישותינו הוכנסו לתקנון העדכני. אין לנו דרישות נוספות".

 

אם כך, המשרד לאיכות הסביבה לא מתנגד לתוכנית וכך גם משרד התשתיות הלאומיות, שמגיב לטענה שחוק הנפט אינו מגן על תושבי הגולן: "הטענה כי בחוק הנפט לא קיימת התייחסות לבעיות סביבתיות אינה נכונה. תקנות שתוקנו כחלק מחוק הנפט (הרשאה לסטייה מהוראות חוק התכנון והבנייה, תשע"ב־2012) מחייבות כי כל בקשה לחיפושי נפט תוגש לאישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ותכלול מסמך סביבתי והוראות שיבטיחו, כי במקרה שלא יימצא נפט במקום, הפעילות בו תהיה זמנית ועל המבקש יהיה לשקם את שטח האתר ולהחזירו לקדמותו".

 

נראה שלמרות המחאה פרויקט הקידוח מקבל את מלוא הגיבוי ממשרדי הממשלה. האם תפקידו כשר התשתיות הלאומיות לשעבר מאפשר לאיתם לקצר הליכים? "להערכתי זה דווקא מפריע, ממש בודקים אותי בציציות", הוא משיב, "אבל אני מציע לכל מי שחושב שאני עושה משהו לא כשר, לגשת למשטרה. אני מאמין בכל לבי שאם יימצא הנפט, נוכל לקיים כאן תעשיית נפט שתשתלב היטב בנוף הגולני. היא לא תפגע בו והיא אפילו יכולה להיות אטרקציה תיירותית".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות