כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
משמרים

אולפני הרצליה. יועתקו ממקומם צילום: עמית שעל
אולפני הרצליה. יועתקו ממקומם צילום: עמית שעל
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

פרויקט אולפני הרצליה: יותר שימור, פחות בניינים

ארבעה מבנים ובהם בית קלאוזנר, בית השומר, צריף העץ ובית האולפנים הישן ישומרו ויהפכו לבתי קפה וגלריות. במקום שישה מגדלים מגורים ייבנו רק ארבעה. האדריכל: "זו תהיה פינת חמד"

רועי רובינשטיין 
פורסם: 03.03.14, 07:52

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב החליטה בראשית השבוע שעבר לערוך מספר לא קטן של תיקונים בתוכניות הבנייה המיועדות לאולפני הרצליה ובין היתר הורתה כי יש לשמר במקום כארבעה מבנים שעתידים היו להפוך לרבי קומות ובמקום זאת יוסבו על פי התוכנית החדשה לבית קפה, גלריות וחנויות בעלות אופי מיוחד.

 

עוד ב-mynet:

 

המבנים שאותם הוחלט לשמר הינם כמובן ביתה של מרגוט קלאוזנר, אשר הקימה יחד עם בעלה את אולפני ההסרטה ב-1949. ביתה של קלאוזנר הוסב עם השנים לאולפן הפקות והוא משמש כיום את חברת "קשת" ועליו כבר הוכרז בעבר כי ישומר. שלושת המבנים החדשים שזכו לתיוג של בניינים לשימור היו בית האולפנים הישן, בית השומר וכן צריף עץ מיוחד שסוקרי המבנים טענו בתיק התיעוד של המקום כי הוא ייחודי מכדי שלא יהיה משומר.

 

נוכח השינוי החדש ובשל השימור, גם תוכניות הבנייה מעט השתנו, כאשר הפרויקט אותו מובילים שלוש קבוצות יזמות שבראשן עומדת "אפריקה ישראל" וכן חברת תדהר ואיש העסקים עמוס לוזון, יכלול החל מעכשיו ארבעה מבני מגורים בני 15 קומות, כשבכל קומה שש דירות במקום המבנה הישן שכלל שישה בניינים עם ארבע דירות בכל קומה. כך או כך, בקבוצת כנען שנהב אדריכלים סיפרו השבוע כי הפרויקט רק ירוויח מהשינויים הצפויים וכי הוא עדיין יכלול כ-350 יחידות דיור.

 

במקום רבי קומות - גלריות ובתי קפה (צילום: עמית שעל)
במקום רבי קומות - גלריות ובתי קפה (צילום: עמית שעל)

 

ערך היסטורי

כזכור, תוכנית מתחם אולפני הרצליה הינה רק אחת מני תוכניות ויוזמות התחדשות עירונית רבות בשכונת נוה ישראל, ומי שנחשבת לסנונית הראשונה המבשרת את שדרוג האזור. על פי התוכנית, אולפני הרצליה יועתקו ממקומם ותחל בנייה באזור על מתחם שגודלו כ-45 דונם בלב השכונה שגבולותיה הם רחוב הרב קוק מדרום, רחוב בר כוכבא מצפון וממזרח וכן את שדרות בן גוריון ממערב.

 

על פי החלטתה הראשונית של הוועדה שבראשה עומדת הממונה על המחוז במשרד הפנים, גילה אורון, הכנת תיק תיעוד למתחם אמור להוות את אחד התנאים להפקדת התוכנית. מסקנות תיק התיעוד העלו כי המתחם כולו ראוי לשימור בזכות ערכו ההיסטורי- חברתי-לאומי ולא רק בית קלאוזנר כפי שהציעה התוכנית המקורית, שהוצגה בפני הוועדה.

 

עם היוודע מסקנות תיק התיעוד החליטה חברת 'אפריקה ישראל' בשיתוף עם אדריכל הפרויקט גיל שנהב ועם עיריית הרצליה לשנות את תוכנית הבינוי ובמקום הריסתם, ישומרו המבנים במתחם וביניהם המבנה של אולפן ההסרטה הראשון בארץ, בשימוש לבתי קפה, גלריות וחנויות בעלות אופי מיוחד. בית קלאוזנר ישמש למבנה ציבורי. פרט לכך כולל הבינוי החדש 4 מבני מגורים בני 15 קומות, כשבצמוד לכל בניין יוקם מבנה של 5 קומות. שאר הפרטים - 350 יחידות דיור, פארק על שטח של 8 דונם ומבני ציבור, נשארים ללא שינוי מהתוכנית המוצעת המקורית.

 

הרוויחו איכות

האדריכל גיל שנהב מספר על השינויים שנעשו בחודש האחרון בתוכנית לאחר גילוי מסקנות תהליך התיעוד, וקבע כי השינוי עוד עשוי

להוסיף לפרויקט בשל הכיכר שאמורה כעת להיבנות מסביב לארבעת המבנים שישומרו. "ברגע שקיבלנו את תיק השימור היו לנו חלופות שונות, יכולנו להילחם בזה, אבל בחרנו לראות כיצד אנו יכולים לשלב את השימור בתוך התוכנית מבלי להפסיד שום דבר מאיכותם ומהיקפם של המבנים. המזל שלנו היה שהיזמים היו בעלי ראש פתוח ולב נכון ולכן הם הטילו עלינו לבחון את היקף התוכנית בנוסף לשימור כיכר האולפנים שמסביבה יש את ארבעת המבנים לשימור".

 

בתוך חודש ימים בלבד הכינו שנהב וחבורתו את התוכנית החדשה שכללה כאמור שינוי במספר הבניינים בפרויקט ומתוקף כך, שינוי במספר הדירות לקומה.

 

לדברי שנהב, מתכננת המחוז אף שיבחה את התוכנית החדשה וטענה כי הצליחו לשמר בה כמה שאפשר. "למעשה מה שעשינו זה, ששימרנו את כיכר האולפנים שמסביבה נמצאים ארבעת המבנים לשימור", מסביר שנהב שמאמין שתוך שמונה שבועות התוכנית תאושר. "כך העיר תזכה בפינת חמד, וכך יתערבבו שם תושבי השכונה החדשה עם תושבי השכונה הקיימת. זו תהיה פינת חמד. זו דוגמה שכשרואים בראייה רחבה את העיר והתושבים יחד עם המורשת והצמרת, גם היזמים לא נפגעים ואולי אפילו קיבלו מתחם יותר איכותי, כך שלא הפסידו דבר".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות