כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מתגייסים למאבק

פלמחים. "גם תחנות ירוקות מייצרות נזקים" צילום: צביקה זהבי
פלמחים. "גם תחנות ירוקות מייצרות נזקים" צילום: צביקה זהבי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

פלמחים: מאבק בהקמת תחנת כוח סמוך לקיבוץ

חברי פלמחים הקימו מטה מאבק נגד התוכנית לבנות תחנת כוח גדולה באזור התעשייה הסמוך לקיבוץ. יזמי התחנה: "כל התקדמות תיעשה בשיתוף קיבוץ פלמחים"

ארנון לפיד 
פורסם: 06.01.14, 08:19

בקיבוץ פלמחים לא מתכוונים לאפשר לחברת "ies אחזקות" לממש את תוכניתה - בניית תחנת כוח באזור התעשייה "פארק פלמחים" הסמוך לקיבוץ. התחנה, שכבר זכתה לשם עברי יפה, "גת נעם", אמורה להיות בעלת כושר ייצור של 400 מגה-ואט (כמו תחנת רידינג בתל אביב). ביום ראשון שעבר (29.12), בהתכנסות של אנשי פלמחים, הביא מטה המאבק, שהתארגן בקיבוץ, מידע על כוונות החברה, ונדונו דרכי המאבק.

 

עוד מאבקי איכות סביבה  מקיבוצים:

 

מהמצגת של החברה עולה כי ies-אחזקות היא חברה ציבורית, המשקיעה בבנייה, בתעופה, במזון ובנדל"ן, וכי היא הבעלים של פארק התעשיות בפלמחים (שהיה

בעבר בבעלות הקיבוץ). גת-נעם, מבטיחה החברה, תהיה תחנת הכוח הפרטית היחידה במרכז הארץ, וסמיכותה לחוף הים תאפשר קירור במי-ים, וחיבור לקווי מתח של חברת החשמל ולצנרת ההולכה של הגז הטבעי.

 

כבר שלוש שנים וחצי מקדמת החברה את התחנה, ולפני שבעה חודשים, כך כתוב, קיבלה את אישור מליאת רשות החשמל. עתה, מעכבת את התחלת העבודות בפארק רק חתימתו של שר האנרגיה והמים, ואת זו מתכוונים למנוע חברי פלמחים.

 

על השאלה מדוע התעוררו רק עכשיו, מרחק חתימה מהתחלת העבודות, עונה אלעד זיו, חבר הקיבוץ, ממטה המאבק: "הפרטים הראשונים על התוכנית הגיעו אלינו בעקבות מידע שפרסמה הנהלת הקיבוץ לחברים, ובו ציינה שהיא מתכוונת לטפל בנושא בעזרת יועץ שנשכר לשם כך. אולי באמת איחרנו קצת, אבל ללא כל קשר לפעולת ההנהלה, החלטנו, קבוצת חברים, שחשוב שתהיה גם פעולה אזרחית. דנו על כך עם ההנהלה, ועכשיו היא מתייצבת מאחורינו ומגבה אותנו".

 

מדובר בתחנה "ירוקה", שתפעל על גז. מאיזה נזקים אתם חוששים?

אלעד זיו: "התחנה מתוכננת לקום במרחק 300 מטרים מהשכונות המזרחיות של הקיבוץ, ובצמוד לגן הלאומי שורק ולחוף הים, שניהם אתרי טיולים ובילוי פופולאריים. צריך לזכור, שגם תחנות ירוקות מייצרות נזקים, אם כי פחות מתחנות הפועלות על דלקים.

 

"ידוע, למשל, שהגז פולט חומר חלקיקי רעיל, ולעיתים נאלצות התחנות להשתמש, כגיבוי, בסולר, שעל הזיהום שלו אין צורך להרחיב. גם קירור באמצעות מי-ים גורם לפליטת מזהמים, וקווי מתח גבוה יוצרים, כידוע, קרינה אלקטרומגנטית מסוכנת. בקיצור, מדובר בפוטנציאל נזקים, הן לאדם ולהן לסביבה".

 

כפעולה ראשונה, מתכוון מטה המאבק לגייס ולצרף אליו את תושבי האזור. הפעולות בהמשך ייעשו תוך התייעצות עם בעלי מקצוע וניסיון במאבקים סביבתיים ומשפטיים.

 

מחברת "פארק פלמחים בע"מ" נמסר: "הנושא מוכר וידוע זה זמן רב לקיבוץ פלמחים, שאף לקח חלק בהתקשרויות עם חברת 'דרך הים', שהקימה את מתקן ההתפלה באזור התעשייה. מתקן התפלה ותחנת כוח הם מוצרים משלימים, וכך זה בכל מתקני ההתפלה בישראל.

 

"בפועל, טרם התקבל רישיון לתחנת הכוח, טרם התקבלה החלטה להקמתה, וטרם הוחל בתהליך כלשהו מול מוסדות התכנון בנושא. יודגש ויובהר, כי ככל שיקודם הנושא, יעשה הדבר בשיתוף של כל הגורמים, לרבות קיבוץ פלמחים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות