כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
משתלות הבירה

מעבדה ביתית צילום: באדיבות דוברות המשטרה
מעבדה ביתית צילום: באדיבות דוברות המשטרה
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ירושלים: עלייה ניכרת בתופעת גידול הסמים בבית

תקופת היובש וזמינות האמצעים הפכו את גידול הקנביס והמריחואנה בבתים פרטיים לתופעה גוברת והולכת בעיר. יותר ויותר תושבים - צעירים וקשישים, חרדים וערבים, ואפילו אנשי חינוך - נתפסו באחרונה בעת שגידלו סמים בביתם, השתמשו וסחרו בהם. למה זה קורה?

אלישע בן קימון 
פורסם: 08.12.13, 07:53

אם פעם היה נדמה שבלדרי הסמים בירושלים מסתובבים רק בפינות הרחוב האפלות של שכונות המצוקה, כיום נראה כי תרבות הסמים הקלים בירושלים משנה את פניה. משטרת הבירה עוצרת, הרבה יותר מבעבר, תושבים שמגדלים סמים בביתם ומפיצים אותם ברחבי ירושלים. חרדים, ערבים, חילונים, אנשי חינוך ואפילו קשישים ירושלמים נמצאים כיום במוקד של הליכים משפטיים וכתבי אישום על גידול, שימוש וסחר בקנביס ובמריחואנה.

 

 

 "יש כאן בהחלט תופעה הולכת וגוברת של גידולי סמים בבתים", טוען גורם במשטרה. "עם הציוד הנכון הבית הופך בן רגע למפעל - ואנחנו נתקלים בזה יותר ויותר".

 

מעבדת סמים ביתית (צילום: באדיבות דוברות המשטרה)
מעבדת סמים ביתית (צילום: באדיבות דוברות המשטרה)

 

גם עורכי הדין בעיר נדרשים יותר ויותר להתמודד עם לקוחות שנאשמים בגידול סמים בביתם. "בחצי השנה האחרונה אני מטפל לפחות במקרה אחד בכל חודש", טוען עורך הדין יהודה שושן. "ברוב המקרים מוגשים נגדם כתבי אישום על שימוש וסחר בסמים".

 

עסקים פורחים

תעשיית גידול הסמים בבית פורחת לאחרונה בירושלים, ומכמה סיבות. הראשונה היא ה'יובש' שנוצר כתוצאה מהידוק הפיקוח בגבול עם מצרים, שהיה מקור ההברחות הגדול ביותר של סמים לישראל. התוצאה הישירה של היובש הזה היא עלייה דרמטית במחירי הסמים, שהפך את הגידול הביתי להשקעה כלכלית טובה. "בעבר קילו עלה בין 90 ל־120 שקל, בעוד שהיום, תלוי כמובן בטיב החומר, המחיר נע בין 800 ל־1,200 שקל", טוען משתמש בקנביס. "מחיר פלטת חשיש עמד בעבר על 2,500-1,800 שקל וכיום נע סביב 5,000 שקל".

 

הסיבה השנייה היא זמינות האמצעים. ברחבי הארץ פועלות חנויות לגידולים הידרופוניים שבהן אפשר לרכוש באופן חוקי את כל המוצרים הנדרשים. בפשיטות משטרה על בתים פרטיים שנעשו בתקופה האחרונה נמצאו זרעי קנביס ושיחי מריחואנה בכמויות שעולות על המותר בחוק - עד 15 גרם - ואותר ציוד שמעיד על תהליך גידול, כגון נורות ספירלה, מדחום לבדיקת הטמפרטורה ומפזרי חום ולחות. הסיבה השלישית קשורה לגורמים העבריינים - אלה שבוחרים לגדל קנביס בבית עושים זאת לא פעם כדי לא להסתבך עם סוחרי סמים הקשורים בעולם התחתון.

 

צריך סבלנות

תופעת הגידול הביתי חוצה מגזרים. בין העצורים לאחרונה נמצאים חרדים, ערבים ואפילו אנשי חינוך. בתחילת השנה נעצר מורה מאחד היישובים

הסמוכים לירושלים אחרי שבחיפוש בביתו נמצאו צמחים שנחשדו כמריחואנה ומכשירים המשמשים לכאורה לגידול סמים. בתקופה האחרונה עצרו שוטרי ימ"ר ירושלים גם זוג קשישים בני 80 שגידלו עציצי קנביס בביתם וסחרו בהם. המגדלים נמצאים בכל חלקי העיר, בשכונות הקטנות ובמושבים שמקיפים את הבירה. כתבי האישום, לטענת עורכי הדין, נעים בדרך כלל בין זיכוי למאסר על תנאי - ומגיעים למאסר בפועל רק במקרים של גידול בכמויות מסחריות.

 

אז איך בעצם עושים את זה? מגדלי הסמים מספרים שאת זרעי הצמחים אפשר לרכוש בקלות באינטרנט או אצל סוחרים בעיר. השלב הבא הוא הזריעה - לוקחים עציץ או אדנית פשוטה, מניחים את הזרעים באדמה, מאירים עליהם ומחזיקים בטמפרטורה מתאימה. את העציץ שמים בחדר סגור, צמוד למד לחות, ומחכים. התהליך נמשך בין שלושה חודשים לשנה, ובסופו בכלל לא בטוח שיגדלו הפרחים שמהם מפיקים את הסם. "זו עבודה קשה", מסביר ר', תושב ירושלים שהוגשו נגדו כמה כתבי אישום. "בהתחלה זרעתי כמעט 6-5 עציצים ובסוף, אחרי כמה חודשים, יצאו לי פרחים רק מעציץ אחד".

 

את הציוד הדרוש אפשר לרכוש בחנויות ברחבי הארץ המתמחות בסביבות גידול מתאימות הכוללות מדחום, נורות מתאימות, מד לחות ואפילו אוהל סגור. בחנויות הללו אפשר גם לקנות צינורות וסוגי אדמה המתאימים לכל סוגי הגידולים ולכל הכמויות. מדובר כמובן בציוד חקלאי רגיל, שאינו ייחודי לגידול סמים ולכן מכירתו ורכישתו חוקיים לחלוטין.

 

לשם החשאיות משתמשים הקונים בקודים במגעיהם עם המוכרים. "בדרך כלל מי שקונה ציוד ישאל את המוכר, 'איך אפשר לגדל סלק יותר גדול, או רוזמרין איכותי יותר", מסביר א', שגידל בעבר סמים בביתו. "מהר מאוד אתה לומד איך לעשות את זה, כולל התאמת הטמפרטורה. בדרך כלל אתה מתאים את הטמפרטורה לסביבה. בירושלים יש סביבת גידול טובה יחסית".

 

השכנים מלשינים

הפעילה ביותר בין מחלקות המשטרה שעוסקות בנושא הסמים היא היחידה המרכזית (ימ"ר), שרשמה לאחרונה 13 תפיסות של עשרות קילוגרמים של סמים כמו קריסטל, חשיש ומעבדות הידרו. לכך מצטרפות שתי תפיסות נוספות של תחנת שפט. במעצרים נחשפו מעבדות גדולות בקרית יובל ומאה שערים, חלקן מזוהות עם חסידות ברסלב. בעבודת מודיעין של המשטרה התגלה גם כי חלק ממעבדות הסמים קשורות לעברייני סמים מוכרים מכל רחבי הארץ. סיכול התופעה מתאפשר בזכות דיווחים משכנים ובזכות עבודת מודיעין שכוללת סיכול הזמנות באינטרנט ומעקבים אחרי מייבאי הזרעים.

 

נוסף על מלחמתה במעבדות הסמים הגדולות, המשטרה נאבקת גם באנשים שמבקשים אישור רפואי לשימוש בסמים. לא מעט חולים זקוקים לקנביס רפואי, שמשמש כמשכך כאבים. אולם לא כולם מקבלים אישור רפואי ואחרים מחכים זמן רב להשלמת ההליכים הממושכים הדרושים לקבלתו, ולכן חלקם נגררים לגידול סמים בלתי חוקי. מקרה כזה הגיע לאחרונה לבית משפט השלום בעיר, שגזר על הנאשם מאסר על תנאי בלבד. האיש הוא תושב ירושלים המוכר לשירותי הבריאות שהמתין זמן רב להחלטת ועדות הקבלה המאשרות שימוש בקנביס רפואי. בשני כתבי אישום שהוגשו נגדו הוא הואשם בשימוש ובמכירה של סמים, לאחר שנמצא בביתו עציץ מריחואנה. "אני במעצר בית חודש ימים על כלום", הוא אומר.

 

שופט בית משפט השלום בעיר אורי בן־דור החליט, כאמור, לא לשלוח את החולה למאסר. "אם יותר לי להביע תקווה, אני מקווה שיקבל את האישור להשתמש בקנביס לצרכים רפואיים ולהקל על כאביו", כתב.

עו"ד דוד הלוי, שמייצג נאשמים בכמה תיקים בתחום הסמים הרפואיים, טוען כי במקרה של אחד מלקוחותיו מערכת המשפט מיהרה להאשימו בעבירות שכלל לא ביצע.

 

עורכי דין רבים מודים כי אף שהעונש המרבי על סחר בסמים יכול להגיע עד 20 שנה, בפועל מערכת המשפט נוטה להקל מאוד. את היחס הרך של מערכת המשפט כלפי העבירות הללו מדגימה העובדה שהתיקים נידונים ברובם בבתי משפט השלום, המוסמכים לדון בעונשים של עד שבע שנות מאסר.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות