כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בחירות וירטואליות

זירת התגוששות וירטואלית. איור: ליאו אלטמן
זירת התגוששות וירטואלית. איור: ליאו אלטמן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תעשה לי לייק: הבחירות המקומיות בראי הפייסבוק

רשת הפייסבוק הפכה לזירת ההתגוששות האמיתית של הבחירות המקומיות ועל גבי ה"וול" מרשים לעצמם המתמודדים ומי מטעמם להוריד את הכפפות ולהתנגח זה בזה. בראש מככב יריב בן-אליעזר, מנהל הקמפיין של ראש עיריית הרצליה, יהונתן יסעור, שתוקף את כל המתמודדים וכותב דברים בגנותם בפוסטים. גם ברמת השרון לא טומנים המתמודדים את ידם בצלחת, ולחגיגה מצטרפים גם התושבים

יעל רון ואירית גרינברג 
פורסם: 06.10.13, 07:44

שלטי הבחירות מציפים כמעט כל גדר של בית. סיסמאות נזרקות מכל עבר ותמונות המועמדים לראשות העירייה מתנוססות ברחובות, אך זירת ההתרחשות האמיתית בבחירות המקומיות הנוכחיות ברמת השרון ובהרצליה עברה לרשת הפייסבוק. את מצע הבחירות של כל מועמד תוכלו למצוא מתפרסם באחד הפוסטים על הוול האישי שלו ברשת, צילומים מחוגי בית מועלים חדשות לבקרים וכל פוסט גורר עימו שורה ארוכה של לייקים ותגובות.

 

עוד ב-mynet:

 

אם בעבר הייתה מערכת הבחירות המקומית מאופיינת בעיקר במתמודדים שהתרוצצו ברחובות, חילקו מנשרים לתושבים, ליהגו את ה"אני מאמין" שלהם באוזני כל, ופירנסו יפה את משרדי יחסי הציבור השונים, כיום עברה הזירה לרשת החברתית, אולי המפורסמת ביותר. את שלטי הבחירות, שעדיין מתנוססים בגאון, מחליפים קבוצות חברים המוקמות ברשת. את הנשיקות לתינוקות ולילדים מחליף סימן האגודל המפורסם מהרשת והקלדות סמיילים ואייקונים המסמלים אהבה במקלדת, ואת הוויכוחים הסוערים בחוגי הבית ועימותים מתוקשרים, מחליפים אינספור תגובות כתובות על צג המחשב.

 

מתקפת פוסטים

אין מועמד בהרצליה וברמת שרון שלא פתח עמוד פייסבוק לקראת הבחירות המתקרבות, וול אישי, המלווה בתמונה יפה וגדולה ואמירה מנצחת. כל מועמד שמכבד את עצמו דואג לעדכן על הוול, אם עצמו ואם על ידי פעיליו וחברי רשימתו, את תאריכי ומקומות קיומם של חוגי הבית, מצע הבחירות, האג'נדה האישית, מה הוא מתכוון לשנות בעיר, הרזומה וקורות חייו, איפה היה עד היום ומה עשה ובעיקר - במי פגש, מי תומך בו, וכמה אהבה הוא זוכה מתושבי העיר.

 

לצד היתרון הגדול, שטומנת רשת הפייסבוק בחובה, הכולל מתן תשובות אונליין וניהול שיח ישיר כמעט בכל שעה, גם החסרונות לא חסרים. בניגוד לשיח תרבותי, למפגש בחוג בית או סתם למפגש ברחוב, על גבי הרשת מרשים לעצמם חלק מהמועמדים, מנהלי הקמפיינים והתושבים, לשחרר רסן ולתקוף חזיתית את המועמד, הרשימה או סתם מי שמחובר מולם.

 

אחד מהם הוא הוא יריב בן-אליעזר, מנהל הקמפיין של ראש עיריית הרצליה, יהונתן יסעור. בן-אליעזר הפך לכוכב הרשת בעיר בבחירות הנוכחיות. הוא עונה לכל מועמד, משתלח, ובלשון חדה ואצבעות קלות על המקלדת מצליח לעורר את זעמם של לא מעט אנשים בעיר.

 

חיים ומוות ביד המקלדת. יריב בן אליעזר ערב הבחירות הקודמות (צילום: יוגב עמרני)
חיים ומוות ביד המקלדת. יריב בן אליעזר ערב הבחירות הקודמות (צילום: יוגב עמרני)

 

המועמד "המועדף" עליו, לפחות בפוסטים שהוא כותב נגדו, הוא סגן ראש העירייה, צביקה הדר. מועמד המהווה תחרות לא קטנה ליסעור. הדר נוהג לפרסם מדי מספר ימים פוסט חדש, לרוב נגד התנהלותו של יסעור ובן-אליעזר לא נותר חייב לעולם וממהר להגיב, פעמים רבות תוך שימוש בלשון צינית ונוקבת.

 

כבר בתחילת המירוץ, פירסם הדר הודעה, לפיה העביר יסעור מכתב למנהלי בית הספר בעיר שלא לאפשר ביקורים של חברי מועצה בתוך מוסדות החינוך, במהלך תקופת הבחירות. לטענת גורמים בעירייה היתה זאת הוראה ישירה של ראש העירייה והדר הגדיר אותה כהחלטה מקוממת. בן-אליעזר מיהר להגיב וכתב להדר בתגובה כי "ההגדרה של דמוקרטיה אינה כוללת הסתערות בלי חשבון של מועמדים על כל מסגרות העירייה, כולל בתי הספר, כדי לקושש קולות. בפוזה מתחסדת, יש כאן חצייה של כל הקווים האדומים. דחילק. נהלו קמפיין הוגן ואל תפרו את כללי המנהל התקין".

 

הדר פטר את דבריו של בן-אליעזר וכתב לו מנגד: "אני מכבד אותך יותר מדי מכדי לענות לך". תגובות השניים גררו תגובות של תושבים ובן־ המשיך: "צביקה, הבטחתי ליריב פישר שאנהל קמפיין הוגן וחיובי, אבל אם הצד השני פותח בהשמצות אישיות ובהכפשות, לא נטמון ידינו בכיסים". ואכן, בן-אליעזר לא טמן את ידיו בכיסיו ולאחר שהדר העלה פוסט ובו כתב מילים קשות נגד החלטות העירייה לשנות את היעד של שטח תעש בעיר מתוכנית בנייה רחבת היקף לפארק גדול, וטען כי מדובר בהחלטה פופוליסטית, מיהר בן-אליעזר לענות לו, בלא מעט זעם".

 

יש לציין כי הדר אינו היחיד הנמצא תחת מתקפת האש של בן-אליעזר. ברשימה ניתן למצוא גם את אורית רישפי, ירון עולמי, מיכאלה זידנר ועמוס רון. לאחר שרון הכריז על מועמדותו בוול שלו, הגיב בן אליעזר וכתב, "עמוס רון בחור נחמד. צריך לעטוף אותו בשמיכה, כדי שלא יתקרר, ולשלוח אותו בחזרה לחיפה, שהרי הוא מגדיר את עצמו כ'חיפאי מלידה'. היזהר עמוס. אל תבנה על זה שתושבי הרצליה שוטים גמורים".

 

על עולמי כתב בן אליעזר: "כל חמש שנים חוזר הנ"ל על המנטרה 'אני גדול', חוטף סטירת לחי בקלפי וחוזר שוב, על מנת לקבל סטירה נוספת וחוזר חלילה".

 

תושבים אונליין

בן אליעזר הוא לא היחיד שמעלה טענות קשות ופוסטים חריפים נגד המועמדים השונים. תושבים רבים כותבים את דעתם על פרסומי פוסטים של מועמדים, לעתים תוך שימוש בשפה לא נאותה וניבולי פה, חלקם מביעים תמיכה, אך לרוב שוטחים את תלונותיהם בעיקר על מה שלא נעשה בחמש השנים האחרונות של הקדנציה הנוכחית.

 

כך למשל תושב הרצליה שכתב: "מה העניין של יסעור, למה כל דבר בתקופתו צריך להיסגר? האנסמבל, הספורט העממי בסכנה ועכשיו עמותת על"ה".

תושב אחר כתב, "יסעור ראש עירייה צולע ומזגזג. הטיפול שלו בסוגיות גני הרצליה, כמו מתחם האוטובוסים, הסופרמרקט, ותעש, הם מתחת לכל ביקורת. הוא לא יקבל את קולי בבחירות".

 

גם על הדר נאמרו אמירות קשות על ידי תושבי העיר. "איפה היית מר הדר בעשר השנים האחרונות כחבר מוביל בוועדת התיכנון והבנייה?", שואל אחד התושבים את הדר בוול שלו. "מר הדר עשה כלום ושום דבר כי אינו מבין את מצוקת הדיור לזוגות צעירים ממגדל השן בו הוא גר במערב העיר". בדף הפייסבוק של זידנר כתבה תושבת: "'מאחורי כל עיר מצליחה עומדת אישה'. מהיכן הבאת את הסלוגן המטופש הזה? יש לך יותר מדוגמה אחת או אולי שתיים שתומכת במשפט הנבוב הזה? הרי ברור לכולנו שאת מנסה לעשות את מה ששלי יחימוביץ' עשתה".

 

ברמת השרון כתבה אחת התושבות לראש העירייה, איציק רוכברגר, כי הוא עושה שימוש בטיול פרטי עם אביו, היושב על כיסא גלגלים, לצורך תעמולת בחירות, לאחר שהעלה תמונה שלו ושל אביו מטיול בשבת. אחר כתב לו "איש קטן שמתעסק בקטנות. שכונה".

 

לצד אמירות קשות של תושבים והכפשות בין המועמדים, יש גם אמירות חיוביות וניסיון של תומכים לעודד את המועמדים ולקדם אותם. אחד מהם הוא תושב רמת השרון, שהגדיל לעשות והעלה פוסט, עם קישור ליוטיוב, עם שיר שכתב לרוכברגר, לקראת הבחירות הקרבות ותקוותו כי זה ייבחר לקדנציה נוספת.

 

אבי גרובר, המועמד לראשות העיר רמת השרון כתב בפוסט בדף הפייסבוק שלו: "ובינינו, בסוד, עם קואלציה כמו זו, אתה גם למד על כל הקלקולים שיכולים להיות".

 

יש כאלה שאפילו הכניסו את בני משפחותיהם אל לב ליבה של היריבות, כמו הבת של נורית אבנר, המתמודדת לראשות העירייה ברמת השרון, שכתבה בדף העירייה, "אהלן רוכברגר, מה נשמע? עליי להודות שאני מעריכה את הקריצה הקומית של לשים שלט שלך בכניסה לרחוב בו אני גרה ובו גם גרה אמי, נורית אבנר, שמתמודדת מולך בבחירות הקרובות. אבל בכל זאת, יצחק יקר, אני מרגישה שאני כאזרחית לא צריכה להיות זאת שאומרת לך שזה נגד החוק לשים שלט תעמולה על גן ילדים, שהוא מקום ציבורי. חשבתי שאתה אמור לדעת את זה לבד".

 

אמה אף גם פירסמה עצומה בדף הפייסבוק שלה שדורשת טוהר בשלטון, כתבה בסטטוס אחר שמה שמתנהל ברמת שרון זה סקנדל שצריך להסתיים, ובפוסט אחר, התלוננה שהעירייה מבצעת עבודות פיתוח בשבת, וטענה כי: "ברמת השרון 'מצפצפים' על החוק בשם הרצון לפתוח פארק, וכמה שיותר מהר, כי אנחנו בתקופת בחירות וצריך למצוא חן בעיני התושבים".

 

השכונות ברשת

מעורבות התושבים בבחירות, על גבי דפי הפייסבוק, אינה מסתיימת רק בתגובות למועמדים ובהעלאת פוסטים אישיים, כל אחד על הוול שלו, אלא גם בהקמת קבוצות ברשת, אליהם מוזמנים כל המי ומי בעיר, כל תושב, ללא קשר לגילו, ובהן מעלים התושבים בעיות אקוטיות הקשורות בעיקר לאזור מגוריהם, לחינוך בעיר, לבנייה, לפיתוח ולשאר מצוקות יומיומיות.

 

אחת מהן היא קבוצת "תותים־פורום השכונות העירוני של רמת השרון", שזכה ללמעלה מ־2,500 לייקים ומשמש בעיקר את המועמד לירן זילברמן, למרות שהוקם עוד בטרם זה הכריז על מועמדותו לראשות העיר וכיהן כפעיל ציבור בלבד. בקבוצה העלה אחד התושבים את נושא עבודות הפיתוח בשבת בפארק הנצח בעיר, כמו גם תלונה נגד סיעת הירוקים בעיר, בנושא פרויקט "תל אופן" ברמת השרון.

 

""סיעת הירוקים העלתה הצעה להרחבת 'תל אופן' לרמת השרון, אך באותה הנשימה, הקואליציה בה הם חברים, סירבה לדון גם בתוכנית רצינית לשבילי אופניים בעיר. כך אנו עשויים להישאר עם ספין בחירות, או לחלופין עם פיל לבן בדמות תחנות השכרה חסרות תועלת מעשית".

 

בדף קבוצת "שכונת הרצליה ב'", שהוקמה על ידי התושבים בשל תוכנית הבנייה וסלילת הכבישים המתוכננות בשכונה, בו מתעדכנים התושבים על הפגנות, התפתחויות, פגישות מיועדות ובעיקר מתלוננים כי העירייה, והעומד בראשה, יהונתן יסעור, אינם מסייעים להם.

 

בקבוצת "ועד ההורים הרצליה" דרשו חברי הקבוצה מהמועמדים בבחירות לחתום על אמנה חינוכית, במסגרתה יתחייבו המועמדים לבצע שינוי במערכת החינוך בעיר, להוריד עלויות נלוות להורים ולדאוג ליותר הכשרה ללימוד ולמקצוע. אחד מחברי הקבוצה, סטודנט בעיר, כתב כי: "משום מה, כסטודנט בבינתחומי כל הפעילות הייתה רק מחוץ להרצליה. כנראה שאז לא היה שיתוף פעולה אמיתי וחבל שאגו הוא הגורם לכך.

 

בקבוצת "שכונת נווה גן, רמת השרון" העלה אחד התושבים את רשימת 59 ראשי הרשויות שאינם מגישים הצהרת הון בניגוד לחוק, ביניהם ראש עיריית רמת השרון, איציק רוכברגר, וכתב: "נחשו מי נמנה על רשימה לא מכובדת זו? ראש עיריית רמת השרון, יצחק רוכברגר. מעניין מה לו להסתיר. בכל מקרה, כבוד זה לא מוסיף לעיר יוקרתית כמו רמת השרון. ככל שגוברים סיפורי רוכברגר, הם משליכים במישרין על השם הטוב של רמת השרון שהולך ומתרסק".

 

בקבוצת שכונת נווה עמל בהרצליה כתבה אחת מחברות הקבוצה, שהחליטו להחתים עצומה למען השכונה כי: "נווה עמל היא השכונה הגדולה ביותר בהרצליה ובכל זאת כבר שנים אינה מקבלת מהעירייה את ההתייחסות והמשאבים שמגיעים לה. מסתבר שאנחנו נתפשים כשכונה סקטוריאלית מאוד, מפולגת, שאינה מצליחה להתארגן סביב נושאים הקשורים לרווחת התושבים בה ולכן לא סופרים אותנו.

 

"בניסיון להוכיח לעצמנו ולמועמדים השונים שאנחנו כוח, שטובת התושבים והשכונה בראש מעיינינו ושאין לזלזל באחדותנו, נוסח נייר עמדה ובו כמה נושאים שנראה שמטרידים את כולנו. חייבים להציג אחדות כלפי חוץ. המטרה: לפחות 1200 חתימות".

 

בקבוצת אחל"ה, בה חברים 307 חברים, תוקפים חברי הקבוצה בעיקר את יסעור ורוכברגר, בגין הבנייה הצפויה בתעש, בייחוד מאז הכרזת יסעור, רוכברגר,

וראש עיריית הוד השרון, חי אדיב, כי במקום ייבנה פארק ענק במקום אלפי יחידות הדיור.

 

"פארק-בלון בחירות", כתב אחד מחברי הקבוצה. ""אפילו הכינו פוסטר בלוני. עכשיו הכל ברור. מסיבת העיתונאים שהוכרז בה כי יקום פארק בשטחי תעש הייתה תעלול בחירות ולא היה צריך לחכות עד אחרי הבחירות בשביל להבין את זה". אחר כתב, בעקבות פגישה שהתקיימה בנושא בהרצליה כי: "חבורת אנשי האתמול הפאתטית נפגשה היום.

 

"יסעור הוביל בגאון את המהלך לשום מקום. צביקה הדר, מנהיג מלידה, נמנע שהרי תמיכה בהצעה של דרור עזרא הייתה גורמת ליציאה לתקיפה באיראן. זה מה שבא לכם בשנים הבאות? יש להוקיע את כל החבורה הזו ולהרחיק אותה מחיי הציבור בהרצליה".

 

אז לא ברור אם הפייסבוק אכן יהווה גורם מכריע בבחירות הקרובות, אך מה שבטוח שהוא משפיע על לא מעט אנשים, שעסוקים בקריאת פוסטים ובהעלאת תגובות, שיימשכו עוד הרבה אחרי שהבחירות כבר יהיו מאחורינו.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות