כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הפלא ופלא

אלי בן זיקרי. למען החולות צילום: הרצל יוסף
אלי בן זיקרי. למען החולות צילום: הרצל יוסף
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הספר שהחלים מסרטן פתח מספרת פאות לחולות

אחרי שהתגבר על מחלת הסרטן, מעצב השיער אלי בן זיקרי הקים את עמותת "פ.ל.א" שמסייעת לנשים שחלו בסרטן להתאים לעצמן פאות בעקבות נשירת השיער. החל מהשבוע הוא יפעיל מספרה ייחודית ב'סורוקה' בבאר שבע שתעניק פאות חינם לנשים

עודד בר-מאיר 
פורסם: 15.08.13, 14:25

לפני כשנתיים, במהלך בדיקה שגרתית, התבשרה סימונה שמואל, תושבת באר שבע , נשואה ואם לשני ילדים, כי אובחן אצלה גידול סרטני בשד. "זה נפל עליי כרעם ביום בהיר", היא מספרת, "עברתי כריתה מלאה. השאלה הראשונה ששאלתי את הרופאים היתה האם ינשור לי השיער כתוצאה מהטיפולים. הבנתי שאני לא אצטרך לעבור טיפולים כימותרפיים ושהגידול הוא משהו נקודתי ושהכל יהיה בסדר".

 

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות הנגב" בפייסבוק

 

"אחרי הכריתה הרופאים גילו כי הגידול הוא לא נקודתי ושאני חייבת לעבור טיפולים כימותרפיים", היא ממשיכה ומספרת. "הרופא אמר לי אז שיש לו בשבילי שתי בשורות, האחת היתה שהורידו לי את כל הגידול, והשנייה שאני חייבת לעבור טיפולים כימותרפיים. ישר שאלתי את הרופא, האם כתוצאה מהטיפולים ינשור לי השיער והוא השיב לי שזה כולל את כל תופעות הלוואי של הטיפולים, כולל נשירת שיער".

 

שנתיים אחרי, סימונה שמואל (52), מגדירה עצמה כמי שניצחה את המחלה, והיא נמצאת בצד של מי שמסייע לנשים שלקו בסרטן, כאשר היא מנהלת מספרה ייחודית מסוגה שנפתחה השבוע בסמוך למכון האונקולוגי ולאשפוז יום המטולוגי בבית החולים 'סורוקה', מספרה שבה יותאמו ויוענקו פאות חינם אין כסף לנשים חולות סרטן המתמודדות עם נשירת שיערן במהלך תקופת הטיפולים הכימותרפיים.

 

 

סימונה שמואל - הפאה נתנה כוח (צילום: הרצל יוסף)
סימונה שמואל - הפאה נתנה כוח (צילום: הרצל יוסף)

 

הקמת המספרה היא פרי שיתוף פעולה בין מעצב השיער ומומחה הפאות, אלי בן זיקרי, לבין הנהלת המרכז הרפואי 'סורוקה'. בן זיקרי, שחלה בעבר בסרטן, נפגש במהלך טיפולים שעבר עם נשים שהתמודדו עם שיערן שנשר והחליט לפני כעשר שנים להקים את עמותת פ.ל.א (פאה לכל אישה), אשר מפעילה מספרות להתאמת פאות בבתי החולים 'ביילינסון' ו'קפלן' ומהשבוע גם בבית החולים 'סורוקה'.

 

איבוד הנשיות

דמעות ניקוות בזויות עיניה של סימונה שמואל כאשר היא חוזרת שנתיים לאחור. "לא רציתי להאמין למה שהרופאים בישרו לי", היא נזכרת, "התלבטתי אם לעשות את הטיפולים. דאגתי לגבי נשירת השיער. בשביל אישה זו מכה בפני עצמה. לא הדאיגו אותי שאר תופעות הלוואי, כמו חולשה, חוסר תיאבון, דיכאון וכל מיני רעות אחרות. יותר מכל הדאיגה אותי האפשרות שהשיער שלי ינשור. זה קינן בי במשך חודש ימים, מרגע הבשורה על המחלה ועד לתחילת הטיפולים. זה מה שהיה לי בראש".

 

בתחילת הטיפולים, כששערה אכן נשר, הופנתה סימונה למספרה מקומית, שם היא נוכחה לדעת שמחירי הפאות נעים בין 5,000 ל־8,000 שקל כאשר ההשתתפות של קופת החולים היא בסדר גודל של כ־1,000 שקל. "לא היתה לי ברירה", מספרת סימונה, "הרגשתי שהפאה נותנת לי ביטחון. אמנם כמעט שלא השתמשתי בה, אבל היא עמדה על השידה בחדר שלי, הסתכלתי עליה והרגשתי ביטחון. הפאה נתנה לי את הכוח. הרגשתי שאני לא לבד. הסתובבתי הרבה עם מטפחות ראש, ואת הפאה חבשתי באירועים או בהזדמנויות מיוחדות".

 

לאלי בן זיקרי התוודעה סימונה שמואל לאחר הטיפול הכימותרפי הראשון לפני כשנתיים. שיטוט באתרי האינטרנט הוביל אותה למפעל חייו של בן זיקרי וחרף הקושי שלאחר הטיפולים, היא החליטה לנסוע אליו, למרכז הארץ, וכעבור שבועיים היא כבר חבשה פאה מבית היוצר של בן זיקרי.

 

"את היום שנסעתי אליו", היא נזכרת ומוחה את דמעותיה, "אני לא אשכח לעולם. באותו היום החל לנשור לי השיער. השיער נושר לך ואתה מוצא את עצמך חסר אונים. אין לך מה לעשות. אתה מרגיש שאתה מאבד חלק ממך. לגביי כאישה, הרגשתי שאני מאבדת חלק חשוב מהנשיות שלי. עברתי כריתת שד. זה לא נעים, אבל זה פנימי, אפשר להסתיר את זה. כשהשיער נושר, זה איבוד של הנשיות שלך. זה היה היום הכי קשה שלי".

 

זה גם היה היום בו נרשמה אבן הדרך הראשונה לקראת הקמתה של מספרת הפאות בבית החולים 'סורוקה'. בביקוריה אצל בן זיקרי עלה הרעיון של הקמת מספרה שהוא הקים בבתי חולים במרכז הארץ גם בבית החולים 'סורוקה'. שמואל נדלקה על הרעיון ונרתמה לסייע בהקמת המספרה, תהליך שארך תשעה חודשים.

 

"זו בשורה אדירה למאות הנשים, תושבות הנגב, המאובחנות מדי שנה כחולות סרטן", אמרה שמואל. "לא רק שהמספרה הזו מתאימה ומעניקה פאות ללא תשלום, כל אותן נשים לא צריכות להרחיק עד למרכז הארץ כדי לקבל פאה. עכשיו יש להן את זה קרוב לבית בצמוד למקום בו אתה מטופל. הפאה נותנת לך ביטחון. יש נשים, שקשה להן להסתגל למראה החדש שלהן ללא השיער שנשר, אז הפאה מהווה תחליף נהדר לכך. אישה חולת סרטן לא רוצה להיראות כמי שצריך לרחם עליה. היא רוצה להישאר אישה נורמלית ומטופחת. ביום שהחזרתי את הפאה, כשהשיער חזר וצמח לי בגמר הטיפולים, הרגשתי שניצחתי את המחלה".

 

חש על בשרו

כאשר אלי בן זיקרי חלה בסרטן לפני כעשר שנים הוא נתקל באחד הטיפולים שעבר בגברת בוכייה, אשר סירבה להתחיל בטיפולים הכימותרפיים בשל החשש ששיערה ינשור. בן זיקרי, ספר במקצועו, פנה אז אל אותה אישה והציע לה להתאים לה פאה בחינם ממש כמו שיערה הטבעי. התנאי היה שהיא תבטיח לו כי היא חוזרת מסירובה ומתחילה בסידרת הטיפולים כמצוות הרופאים.

 

אותה אישה, נזכר השבוע בן זיקרי, הסכימה לתנאי שהציב בפניה, ולא היה גבול לאושרה כשקיבלה מבן זיקרי את הפאה. השאר זו כבר היסטוריה, ובמשך עשר השנים האחרונות מקדיש עצמו בן זיקרי למטרה אחת בלבד - לספק פאה בחינם לכל אישה ונערה חולות סרטן.

 

הרעיון להקים מספרת פאות לנשים חולות סרטן ב'סורוקה', נזכר בן זיקרי נולד כאשר חולת סרטן, תושבת הנגב, שעדיין מטופלת בבית החולים הגיעה אליו כדי לקבל פאה לפני כשנתיים והעלתה בפניו את הרעיון. "הרעיון הזה קסם לי", מציין בן זיקרי, "נפגשתי עם בכירים בבית החולים, התקבלתי בהרבה רצון ואהדה, והתחלנו לגלגל את התוכנית עד שהגענו לחנוכת המספרה השבוע".

 

חומר הגלם לפאות, מדגיש בן זיקרי, הוא מתרומות שיער טבעי לחלוטין. השיער נשלח למפעל בסין, המוחזק בבעלות של זוג ישראלים, המתמחה בייצור פאות, שם

מיוצרות הפאות ללקוחותיו של בן זיקרי בסניפי העמותה השונים, שבמהלך השנים טיפלו בלא פחות מ־6,000 חולות וחולים מכל רחבי הארץ.

 

 

לא רק שיער

ד"ר איתי לוי, מנהל המכון ההמטולוגי בבית החולים 'סורוקה', שותף מלא לפרויקט הזה. "אנחנו מאמינים", מציין ד"ר לוי, "שלמספרה הזו יש תרומה חשובה ומרכזית בתהליך הריפוי וההחלמה של חולי סרטן. התהליך הזה הוא לא רק מתן תרופות וטיפולים כימותרפיים, אלא גם התמודדות נפשית עם סוגיות כמו נשירת שיער".

 

שמענו על נשים חולות סרטן שסוגיית נשירת השיער היא מרכיב רציני במערכת השיקולים שלהן באשר להסכמתן לקבל טיפולים כימותרפיים. עד כדי כך?

"יש הרבה מאוד מטופלות ששמות את זה במקום מרכזי במערכת השיקולים שלהן. צריך להשקיע לא מעט בשיחות שכנוע כדי להבהיר להן שזה לא הדבר החשוב ביותר בשלב הזה של החיים".

 

המספרה חדשה תענה, לדעתך, על הסוגיה הזו?

"היא תיתן תרומה גדולה בנושא ותשים את הנשים החולות במקום אחר לגמרי מבחינת היכולת שלהן להתמודד עם העניין הזה. זה יהיה פתרון מצוין. בפרויקט הזה צומחת לה אחוות נשים ייחודית בה תרומת השיער יוצרת רקמה אנושית חיה. אני משוכנע שהמפעל היפה הזה יאציל ויעצים מכוחו לזקוקים לו".

  

להפעלת המספרה החדשה יש משמעות רבה נוכח העובדה שעל פי נתוני בית החולים 'סורוקה' מאובחנות מדי שנה כ־1,000 נשים, תושבות הנגב, כחולות במחלות סרטן שונות.

 

"הרבה נשים", מציינת מוריה וייסמן, עובדת סוציאלית במערך ההמטו־אונקולוגי, "שמגיעות לכאן לטיפול אומרות לנו שפחות איכפת להן הטיפול הפיזי ותופעות הלוואי. מה שחשוב להן הוא נשירת השיער. מבחינתן, אישה ללא שיער, אישה עם קרחת ישר מזוהה כחולת סרטן. זה מרתיע הרבה נשים. לשיער יש משמעות אצל האישה. אם במהלך המחלה יש לאישה אובדן שליטה על הגוף, הרי שהפאה יכולה להחזיר לה את השליטה שאבדה. חבישת הפאה יכולה להחזיר לאישה את תחושת הערך העצמי שלה. המראה הפיזי משפיע על האישה ומסייע בהחלמה".

 

בעוד אלי בן זיקרי שוקד על התאמת פאות ללקוחות הראשונות של המספרה, סוקרת סימונה שמואל בעיניים נוצצות את ה'ממלכה' החדשה שהיא מתחילה השבוע לנהל. "זו הוכחה", היא מציינת, "שיש אור בקצה המנהרה. יש תקווה. אני באה משם. חוויתי את זה על בשרי. חרב עלי עולמי, אבל עם הרבה רצון וכוח יצאתי מזה. סרטן זה לא סוף העולם".

   

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתון "ידיעות הנגב"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות