כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מוהל ללא רשיון

ברבנות מאשרים שהוא עובד ללא רשיון מוסמך. ברית המילה פרטי
ברבנות מאשרים שהוא עובד ללא רשיון מוסמך. ברית המילה פרטי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

המשפחה נאלצה לקיים לתינוק ברית מילה נוסף

משפחת דנן מביאליק הזמינה את המוהל יצחק טולדנו לקיים את טקס הברית. התינוק דימם ללא הפסקה, ובחצות הם הזמינו רופא-מוהל, שביצע מחדש את הברית. הרבנות: "אין חוק האוסר ביצוע ברית מילה על ידי מוהלים שאינם מוסמכים"

שולי נאור זוארץ 
פורסם: 01.08.13, 13:43

לפני כשבועיים נולד מיכאל דנן, תינוק מקסים ובריא, והשמחה בבית דנן בקרית ביאליק היתה גדולה. שבוע לאחר מכן, התקיימה הברית. אלא שכאן הסתבכו העניינים.

 

קראו עוד ב-mynet:

רב הישיבה המליץ. המוהל יצחק טולדנו (בלבן) בברית של משפחת דנן (פרטי)
רב הישיבה המליץ. המוהל יצחק טולדנו (בלבן) בברית של משפחת דנן (פרטי)

 

חיים, אביו של התינוק, הזמין, על פי המלצת רב מאחת הישיבות בקרית שמואל, את המוהל יצחק טולדנו מקרית ים, כדי שיכניס את מיכאל הקטן בבריתו של אברהם אבינו.

 

מיד לאחר שטולדנו ביצע את העבודה, החל תינוק לדמם ללא הפסקה. מוהל אחר שהוזעק לבית המשפחה באישון לילה, עצר את הדימום, ומיכאל הפעוט נאלץ

לעבור ברית נוספת. בעקבות המקרה, פתח האב הזועם בבירורים, ואז התבר לו ש"המוהל" טולדנו אינו מופיע כלל ברשימת המוהלים של משרד הדתות, וכי זה כחמש שנים הוא מחוץ לרשימה.

 

רב העיר של קרית ים, יוסף אברקי, לא הופתע במיוחד מהידיעה. לדבריו, אין זו הפעם הראשונה שהוא מקבל תלונות על טולדנו. ברבנות מאשרים שהוא עובד ללא רשיון מוסמך, אך באותה נשימה אומרים, שעל פי החוק, מוהלים אינם חייבים ברשיון. לשאלה האם ייתכן שכל אחד יכול לאחוז בסכין ולמול את ילדכם, התשובה היא: כן.

 

התנהגות מוזרה

האב, חיים דנן: "פניתי לרב שלי בישיבה שאני תורם לה, וביקשתי שיפנה אותי למוהל. הוא המליץ לי על יצחק טולדנו. נפגשנו ביום חמישי, והוא בא אלי הביתה לבדוק את הילד. כבר אז הוא נראה לי מוזר. יש לו ציפורניים ארוכות, והוא עשה לילד שריטות ברגליים ובבטן. קבענו שהברית תיערך בשבת, ב-11:00 בבוקר, אצלנו בבית.

 

"ביום שישי בשעה 16:00, הלכתי להביא לטולדנו את התיק עם הציוד שלו, כדי שלא יצטרך לסחוב בשבת ויעשה עבירה. הוא הגיע אלינו ב-10:45 והתחיל להכין את הציוד. הכנת הציוד התארכה עד לשעה 13:30. 

 

"אנשים שאלו אותי מה קורה, ולא ידעתי לתת תשובה. ב-13:30 הוא יצא לבוש בחליפה שבה הוא עושה את הבריתות. כשראיתי את החליפה, כמעט התעלפתי. כולה היתה מוכתמת. אחר כך הוא הוציא את הכלים, והם נראו ישנים, עם חלודה ועם דם ישן.

 

". בטקס הברית הילד דימם בלי הפסקה, והפניתי את תשומת ליבו לכך. בתגובה הוא אמר לי לא לדאוג, כי זה לא דם, אלא פולידין. אחרי הברית כל חיתול שהחלפנו לילד היה מלא בדם. הוא המשיך להגיד לי שזה מהפולידין למרות שהצבע של הפולידין והצבע של הדם לא כל כך דומים".

 

זה רק פולידין

כאן עובר חיים לסיפורים מוזרים נוספים: "אחרי הברית הזמנו אותו לאכול, וכשסיימנו, הוא ביקש לישון אצלנו צהריים. פיניתי לו את החדר של הבת שלי. הוא ישן במשך שעתיים. ביקשתי שיחזור לבית שלו ואמרתי שאביא אותו שוב במוצאי שבת, כדי שיבדוק את הילד. לאחר ויכוחים, הוא הסכים ללכת.

 

"במוצאי שבת באתי לאסוף אותו, ואני רואה שהוא יוצא עם תיק מהבית. שאלתי אותו למה התיק, והוא הודיע לי שהיום הוא רוצה לישון אצלי, להיות ליד הילד. לא הסכמתי. אמרתי לו, רק תבדוק שהילד בסדר.

 

"היום אני מבין, שככל הנראה הוא הרגיש שמשהו לא בסדר, ולכן הוא רצה להיות ליד הילד. הוא נכנס לבית, ניגש לילד, וכשפתחנו את החיתול והראיתי לו שהוא ספוג בדם. הוא שוב אמר לי שזה מהפולידין. כאן כבר ממש התחלתי לכעוס והסברתי לו שבכלל לא שמנו פולידין.

 

"אמרתי לו שאם משהו לא בסדר, שיגיד לי ונזמין מיד אמבולנס שייקח את הילד לבית החולים. הילד כבר התחיל להחוויר. התחננתי שיגיד לי אם משהו לא בסדר, אבל הוא אמר שהכל בסדר ושצריך לשים לילד שמן פרמין.

 

הברית השנייה

ואז מה עשית?

"ביקשתי שיעזוב את הבית, אבל הוא לא הסכים. רצה לישון אצלי. גררתי אותו החוצה, הכנסתי אותו לתוך הרכב ולקחתי אותו בכוח לבית שלו. בינתיים אשתי התקשרה ואמרה שהילד לא מפסיק לדמם ושגם השכנים שהיו אצלנו, אמרו שזה לא נראה טוב.

 

אחת השכנות שלנו המליצה להזמין רופא שהוא גם מוהל, שעשה את ברית לבנה. במוצאי שבת, ב-22:00, התקשרנו לד"ר ולדמן. תאמיני לי, הוא מלאך שהציל את הבן שלי.

 

"הוא ראה את מקום הברית ואמר שהחתך לא טוב. לקח לו יותר מחצי שעה עד שהצליח לעצור את הדימום של הילד, שממש השפריץ דם.

 

"לאחר מכן הוא אמר שצריך לעשות הכל מהתחלה ועשה לילד עוד ברית. הסתכלתי על הילד שלי, והלב כאב. מרוב שהוא בכה, כבר לא היה לו קול. בשלב מסוים הוא רק פתח את הפה ובכה בלי קול".

 

מה שלום הילד כעת?

"הילד נראה בסדר, ואני מקווה שלא נגרם לו כל נזק. רק בעוד עשרה ימים נדע אם הכל בסדר. פניתי לעיתון רק כדי להציל משפחות אחרות, שלא יקרה להן מה שקרה לי עם הבנאדם הזה, שקורא לעצמו מוהל".

 

יצחק טולדנו, איך אתה מבצע בריתות אם אתה לא ברשימת המוהלים המוסמכים של משרד הדתות?

"אני ברשימה של המוהלים המוסמכים. אני צריך לחדש את הרשיון, וזהו".

 

אני יושבת מול הרשימה, ושמך לא נמצא שם.

"זה בגלל שאני לא רוצה להיות ברשימה".

 

לעניין המקרה של משפחת דנן אמר טולדנו: "השתדלתי מאוד לעשות כמה שיותר טוב, כדי שלא תהיה לו אינפקציה, כי בדרך כלל, כשהברית היא קטנה, אסור לחתוך יותר מדי. אני כבר הרבה שנים עושה מחקר בתחום".

 

אתה יודע שהתינוק נזקק לטיפול רפואי ולברית נוספת?

"ביקשתי לראות את התינוק, והאב לא רצה לתת לי לראות אותו. ברוך השם, זכיתי לעשות 13 בריתות של הנכדים של רב הישיבה שהפנה את האב אלי. יש תחרות רצינית בין מוהלים, אז כל מוהל מנסה ללכלך על השני.

 

אתה צריך להבין שהתינוק נשאר עם הדימום, וההורים כועסים מאוד.

"אבל אני רציתי לטפל בו. אני אשם שלא נתנו לי? כואב לי מאוד שלא נתנו לי את הזכות להמשיך ולטפל בילד".

 

ברבנות הראשית אומרים, כי אין חוק האוסר ביצוע ברית מילה על ידי מוהלים שאינם מוסמכים וכי הם אינם פועלים לקידום חוק כזה, מכיוון שהשיעור הנמוך של סיבוכים בבריתות לא מצדיק חקיקת חוק.

 

 

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 47 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות