כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
השתייה הקיבוצית

דור כהן (מימין) ורון ספיר. "אנחנו לא גרידיים"
דור כהן (מימין) ורון ספיר. "אנחנו לא גרידיים" 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

בר "קיבוץ 20" - לקנות ערק עם תלושים

לבר "קיבוץ 20", באזור התעשייה עמק חפר, שפתחו דור כהן מכרכור ורון ספיר ממענית - יש תשובה להקפצת מחירי המשקאות האלכוהוליים

יריב פלג 
פורסם: 30.07.13, 00:22

"כשאתה שותה, העולם עדיין קיים, אבל הוא לא לופת אותך בגרון", כתב צ'רלס בוקובסקי, המשורר הטוב בקרב האלכוהוליסטים והשתיין הטוב מבין המשוררים. בשבועות האחרונים, נדמה כאילו נכתב המשפט על מדינת ישראל. בשבועות האלה - אם להשתמש לרגע בסגנון שבו נהג לפתוח האיש שאחראי לכיס של כולנו את תוכנית החדשות המרכזית בערב שבת - עלו מחירי האלכוהול לשיא של כל הזמנים.

 

עוד על תרבות הפאבים  הקיבוצית:

 

פתרון יצירתי לבעיה מצאו דור כהן מכרכור ורון ספיר מקיבוץ מענית, שפתחו לפני כארבעה חודשים את "קיבוץ 20", באזור התעשייה עמק חפר. הפתרון של השניים - בני 22 בסך הכל, שפתחו את הבר בכסף שחסכו בארגון מסיבות לחיילים - גלום בשם המקום. בקיבוץ-20 הכל עולה 20 ש"ח, ואין כסף מזומן.

 

"כשלקוח מגיע אלינו הוא מוצא בכניסה קופאית ומחליף אצלה כסף אמיתי בשטרות מיוחדים של המקום, השווים כל אחד עשרים ש"ח", הם חושפים את הפטנט. "בכל שטר כזה הוא יכול לקנות מבחר משקאות, החל מבירה, דרך ערק או וודקה, וכלה בוויסקי. צ'ייסרים עולים אצלנו חמישה ש"ח, כך שבשטר אחד אתה יכול לרכוש ארבעה מהם. בנוסף, כל המנות בתפריט האוכל עולות גם הן 20 ש"ח בלבד. אם קנית ארבעה שטרות ולא השתמשת בכולם, תוכל כמובן לשמור אותם לפעם הבאה".

 

אפשר להרוויח עם מחירים כאלה?

דור כהן: "קודם כל, אנחנו לא גרידיים. כשהיינו מארגנים מסיבות לקחנו 50 ש"ח בכניסה, עשינו בר חופשי וראינו שעדיין נשאר לנו כסף ביד. זו בדיוק צורת המחשבה שלנו גם ב'קיבוץ 20'. אנחנו רוצים שאנשים ייהנו ויבואו שוב. אם הבילוי אצלנו יהיה להם יקר מדי הם פשוט לא יחזרו ונצא קירחים מכאן ומכאן. למרות העלייה במס ובמחיר שבו אנחנו קונים את השתייה, אנחנו מתחייבים כאן שלא נעלה את המחירים".

 

"חוץ מזה", הם צוחקים, "אין לנו ברירה, המספר 20 כתוב בשם המקום, ככה שהמחיר יישאר כזה לנצח נצחים".

 

"קיבוץ 20". בר עם סחר חליפין  (צילום: אור שחר)
"קיבוץ 20". בר עם סחר חליפין (צילום: אור שחר)

 

החברות בין דור לרון התחילה בימי בית הספר "מבואות עירון", בו למדו באותה כיתה. "מבית הספר הייתי ממשיך למענית, ככה שאני מגדיר את עצמי 'כמעט' קיבוצניק לכל דבר", מספר דור.

 

השניים שייכים לקבוצת גיל שחוותה כבר מילדות את תקופת הקיבוץ המתחדש, וזו אחת הסיבות המרכזיות לכך שהחלו לארגן מסיבות במחירים שפויים ופתחו את הבר שלהם. "אני לא ממש זוכר את הקיבוץ לפני ההפרטה", אומר רון, "אבל קסם השיתופיות בהחלט מרחף מעלינו ונוכח בכל מה שאנחנו עושים".

 

את השיתופיות המדוברת אפשר להרגיש מיד בכניסה למקום, אותו שיפצו השניים במו ידיהם, "ביחד עם מוחמד השיפוצניק המהולל". זהו חלל ענק, פתוח לחלוטין, הכולל בר גדול ופינות ישיבה רבות. על הקירות מסכי פלזמה המקרינים קליפים ותמונות וינטאג'.

 

בניגוד לברים אחרים, התאורה בקיבוץ-20 אינה אפלולית מדי, המוזיקה נעימה ולא רועשת מדי, ונדמה שהדגש כאן אכן מושתת על מפגש חברתי נעים ונוח. מדי פעם נעצרת המוזיקה ועל המסכים מוקרן הסרטון "שיר האלכוהול", שנעשה במיוחד לרגל פתיחת המקום, ומציג את המשקאות המוצעים שם כשהם מתעוררים לחיים וממליצים, כל אחד על עצמו, מדוע כדאי ללקוח ללגום דווקא ממנו.

 

"שיר האלכוהול". יצירה "שרוטה" שנעשתה עבור קיבוץ 20

 

אתם רק בני 22. מה עם טיול? לימודים?

רון ספיר: "הכל יקרה בזמנו. יש לי קרובי משפחה שטסו יחד בגיל שישים לטיול של שנה בדרום אפריקה.

לימודים אפשר לשלב בעבודה, ואני מרגיש היום שאני במקום הכי טוב שאני יכול להיות בו".

 

דור: "אני כבר נשוי, ככה שאפשר לומר שקצת אצה לי הדרך... אשתי ואני בני זוג מגיל 14 וחתונה פשוט נראתה לנו כצעד הנכון. אני אוהב לעבוד וחייב שיהיה לי תמיד משהו לעשות. לימודים, כמו שאמר רון, הם משהו שאפשר לשלב עם כל דבר".

 

אחרי המבורגר גדול וטעים ושתי כוסות ערק עם מיץ אשכוליות, עליהם הייתי משלם בכל מקום אחר משהו כמו 100 ש"ח ונרכשו ב"קיבוץ 20" ב-60 בלבד, גם אני והנהג התורן שלי נאלצים לצאת לדרכנו חזרה ולמחירי האלכוהול הבלתי-שפויים בעליל ש"בחוץ". רגע לפני הפרידה אני מבטיח להפיץ את הבשורה. בכל זאת, מקום המציע מחירים כאלה, ועוד בשיטת סחר החליפין ושימוש ב"תלושים" ייחודיים, ממש כמו "לפני שנות אלף בקיבוץ" - הוא בהחלט בשורה שווה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות