כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מסתערים על הבחירות

ויכוח על המסרים. חברי הסיעה צילום נחום סגל
ויכוח על המסרים. חברי הסיעה צילום נחום סגל
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

"אולי נריץ ראש עיר ערבי בכרמיאל"

בסיעת "כרמיאל לכולנו", שנתמכת על ידי חד"ש בונים על הגירת ערבים לעיר ותומכים יהודים שדוגלים בדו קיום. הם בונים על שלושה מנדטים ואם צריך לבנות מסגד או כניסיה בכרמיאל, שיבנו

נטע פלג 
פורסם: 11.07.13, 13:58

"הפעם נצליח. אנחנו מאורגנים וחזקים יותר. נגיע בקלות לשני מנדטים, ואולי גם נריץ מועמד ערבי לראשות העיר". אומר יו"ר הרשימה הערבית-יהודית "כרמיאל לכולנו", איברהים שעבאן. סיוגיית מגורי ערבים בכרמיאל הפכה בבחירות 2008 לנושא חם.

 

קראו עוד ב-mynet:

 

 

חברי הסיעה: מוחמד טיטי, אברהים שעבאן, סאלח סואעד, חיר סואעד  (צילום נחום סגל)
חברי הסיעה: מוחמד טיטי, אברהים שעבאן, סאלח סואעד, חיר סואעד (צילום נחום סגל)

 

בבחירות הללו כשלו הערבים להכנס למועצה לטענתם בגלל חוסר אירגון ולוחות זמנים צפופים. עכשיו הם טוענים שעם 6,000 ערבים, תושבי העיר ועם תמיכה של יהודים הדוגלים בדו קיום, הם יכולים להכניס 3 מנדטים למועצה, ואולי לכפות סגן ראש עיר ערבי.

 

"השאיפה שלנו היא לעיר ללא גזענות, שבה כולם חיים כשותפים על בסיס כבוד הדדי בכל תחומי החיים, תוך התחשבות בצרכים השונים של הקבוצות השונות. אנחנו בעד חופש הדת והפולחן, אז אם צריך בכרמיאל כנסייה או מסגד, שיבנו", אומר יו"ר הרשימה.

 

שעבאן (59), שבעבר שימש יועץ אסטרטגי והתגורר בכפר שעב, מתגורר בכרמיאל באופן רשמי משנת 1990. הוא גר ברחוב חטיבת גולני, בשכונת רבין. דירה מטופחת, חדשה. כאפייה תלויה בסלון, הדפסי כיתובים בולטים בערבית, תמונות אנשי דת על הקירות. נפגשנו איתו ועם עוד שלושה פעילים בסיעה.

 

אתם מודעים לטענות של תושבי כרמיאל, שזו עיר יהודית?

מוחמד טיטי: "מה זאת אומרת? אני גר על אדמה ששייכת לי. זה ידוע שכרמיאל הוקמה על אדמות של תושבי הכפרים נחף, בענה ודיר אל אסד. זו אדמה שהופקעה בעת הקמת העיר לטובת היהודים".

 

טיטי (47), מתגורר בכרמיאל כ-18 שנה. הוא נשוי לאירינה, יהודייה מחבר העמים, ואב לשבעה ילדים. בין פעילי הסיעה גם סאלח סואעד (49), נשוי

פלוס שישה, ואחיו, חיר סואעד (42), נשוי פלוס ארבעה עובד כנהג מונית בעיר.

 

כולם חברים בסיעה מיום הקמתה, לפני כשמונה שנים. שעבאן מספר, שמטרת הקמתה היתה הובלה וחיזוק האחדות ודו הקיום בין הערבים והיהודים בעיר. לארבעה מצטרף אורי אבירם (60), בימאי תיאטרון וקולנוע, יליד כרמיאל. "מי שחושב שכרמיאל תהיה נקייה מערבים - מטעה, דביל או שקרן. תושבי הכפרים רואים את העיר הזאת, עם המדשאות ועם החינוך, ובטח שהם ירצו אותו דבר עבור ילדיהם".

 

איך הגעת לסיעה ערבית פוליטית?

אבירם: "איברהים פנה אלי כחבר ואמר לי: 'בוא נעשה משהו משותף לערבים וליהודים'. מיד הסכמתי. הרשימה הזאת נכונה לי, כי אני מאמין שהערבים בכרמיאל צריכים לקבל זכויות בדיוק כמו היהודים. עכשיו אין פה שוויון".

 

את כישלונם בבחירות 2008 הם מייחסים לעיתוי. היום הם בטוחים הרבה יותר בסיכוייהם, בעיקר בזכות הגידול המשמעותי במספר התושבים הערבים בעיר, שמפוזרים בשכונות השונות.

 

חלקם רשומים עדיין במשרד הפנים כמי שמתגוררים בכפרי מוצאם, מה שעלול למנוע מהם את האפשרות להצביע כאן. שעבאן פועל במרץ בעניין ומדרבן את בוחריו לתקן את רישום מגוריהם.

 

בשנתיים האחרונות הם מתכוננים לבחירות במרץ. פעילות זו כוללת מפגשים, חוגי בית והיכרות עם גופים פוליטיים, עם אנשי עסקים ועם אנשי מפתח בכרמיאל ומבחוץ: "עכשיו כוחנו רב וגדול יותר. לפי סקר שערכנו לאחרונה, נוכל להגיע אפילו לשני מנדטים". נציגה יהודייה נוספת ברשימה היא אירנה אשתו של מוחמד. הם נשואים 12 שנה, בפרק ב'.

 

"אולי מאחורי גבי אנשים תוהים למה בחרתי לחיות עם ערבי, אבל אני פגשתי קודם כל בן אדם. ערבי, כמו יהודי, רוצה לחיות בשקט, להקים משפחה, להתפרנס, ולא משנה לי אם הוא רוצה לגור בכרמיאל או בכפר. יש הרבה יהודים שחושבים כמוני ומצטרפים לסיעה שלנו. לא כולם גזענים בעיר הזאת".

 

בינתיים, שלושה וחצי חודשים לפני הבחירות, הם פועלים במרץ. השבוע ערך שעבאן פגישות גורליות, שיקבעו את טיב הקשרים בין הסיעה לבין עמותות ומפלגות אחרות. הוא אינו מוכן לחשוף שמות, אבל מדובר גם במפלגות ארציות, המזוהות עם השמאל. נכון להיום, סיעת "כרמיאל לכולנו" נתמכת על ידי מפלגת חד"ש ונחשבת לרשימה בת שלה.

 

כיום חברים בסיעה יותר ממאה חברים פעילים, בהם אקדמאים ובעלי מקצועות חופשיים, כמו עורכי דין, רופאים, רואי חשבון, מהנדסים ומורים, וגם קבוצה של נשים ערביות ויהודיות. הרשימה שתרוץ לבחירות תכלול עד עשרה מועמדים, ובחודש הקרוב ייערכו הפריימריז. כבר הוחלט שהמקום הראשון ישוריין ליהודי, והשני לערבי.

 

כרגע הם גם לא פוסלים הרצת מתמודד לראשות העיר. "אנחנו שוקלים הכל. זה בבדיקה. זה יכול להיות גם אני", אומר שעבאן. בשלב זה ראשי הסיעה לא מביעים תמיכה במועמד כלשהו לראשות העיר מבין השלושה שהכריזו על התמודדותם, אבל הם מפזרים רמזים עבים שראש העיר הנוכחי, עדי אלדר, לא יזכה לתמיכתם, אלא אם כן ייענה לדרישותיהם. "התאכזבנו ממנו. אנחנו ממש לא מרוצים מיחסו לתושבים הערבים בעיר. לא מעניין אותו כלום. הוא לא סופר אותנו", אומר טיטי.

 

מול הטענות על העירייה ועל העומד בראשה, הם מספרים על אווירה אוהדת דווקא ברחוב. אפילו עם החרדים ועם הדתיים בעיר הם מסתדרים. סלאח סואעד מספר, שרבים מהם מגיעים לרכוש תרופות טבעיות שתושבי ראמיה מפיקים מחלב עיזים. בן דודו, עלי, נשוי ליהודייה, וגם שתי בנותיו התחתנו עם יהודים: "הערבים והיהודים לא יכולים אחד בלי השני. יש כאלה שלא יכולים לקבל זאת, קומץ קטן של גזענים. לא באנו לגרש אף אחד, אלא לגור ביחד. אני מסביר, שאנחנו היינו כאן לפני העיר כרמיאל".

 

איך אתה רואה כרגע את היחסים בין ערבים ויהודים בכרמיאל?

שעבאן: "קודם כל, מבחינת היחסים בין הערבים ליהודים בתוך הסיעה מדובר בהרמוניה ובכימיה שאין בשום מקום. הדו קיום קיים באופן כללי בעיר. אנחנו חיים אותו כל הזמן. אני משתתף בשמחות ובאירועים של חברי היהודים, מביא להם דברים מהכפר, מסתדר עם כולם. אני אפילו יו"ר ועד הבניין שבו אני גר".

 

מהעירייה נמסר: "העירייה מקיימת פעילות לכלל האוכלוסייה בשפה העברית. כל תושב מוזמן להצטרף לשפע הפעילויות המתקיימות בעיר". באשר למספר התושבים טוענים בעירייה, כי יש היום 1,000 תושבים ערבים, ולא כפי שטוען שעבאן: "ברור מה האינטרס הפוליטי שלו. שיעור הערבים המתגוררים בכרמיאל לא עולה על 3 אחוז מכלל האוכלוסייה, המונה יותר מ-52 אלף נפש".

 

 

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 14 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות