כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מתחדשים

עבודות השיפוץ כבר החלו. מלון בית המכס צילום: אבנר לוטן
עבודות השיפוץ כבר החלו. מלון בית המכס צילום: אבנר לוטן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

קרית שמונה: בית המכס יהפוך לבית מלון

ביום שישי שעבר התקיים בבית המכס העליון ברמת הגולן טקס אזכרה ל-11 הלוחמים שנפלו במקום. הטקס גם סימן את תחילתו של פרויקט שיהפוך את בניין בית המכס החרב לבית מלון

אבנר לוטן 
פורסם: 18.06.13, 07:50

 

כל מי שעולה לרמת הגולן מכיוון גשר בנות יעקב, לא יכול שלא להבחין במבנה הגדול והחרב של בית המכס העליון. המבנה המצולק מירי, וכל המתחם שמסביבו יעברו מהפך בתקופה הקרובה. עבודות השיקום והשיפוץ של המקום כבר החלו, במטרה להפוך אותו למלון נופש הצופה אל עמק החולה, על אם הדרך העולה אל הגולן.

 

 

מלון בית המכס (צילום: אבנר לוטן)
מלון בית המכס (צילום: אבנר לוטן)

 

ביום שישי התכנסו במקום תושבים מהגולן, וחיילים ותיקים מגדוד 13 של גולני לטקס אזכרה לזכר חללי אסון בית המכס. זו הפעם הראשונה מזה 46 שנים, שמתקיים טקס בבית המכס לזכרם של אותם 11 חיילי גולני שנהרגו בעת שפינו בונקר תחמושת, שהתפוצץ כולו במהלך הפינוי. הסיפור הזה למעשה הושתק, וחבריהם לנשק של הלוחמים שנפלו, תובעים כיום את עלבון הנופלים ובני משפחותיהם. הכעס על האופן שבו צה"ל ומדינת ישראל טיפלו בפרשה, בא לידי ביטוי בדבריו של משה קרון, שהיה מפקד הכיתה של 11 הנופלים.

 

"הנהגת המדינה ששלחה את בניה להגן על גבולות הארץ, נסחפה בגל שכרון החושים שלאחר הניצחון במלחמת ששת הימים", אמר קרון בקול נרגש וכואב. "העובדה שאחד עשר חיילים נפלו ימים ספורים לאחר מלחמת ששת הימים, לא נעמה למנהיגות החוגגת והמתבשמת. דבר לא נכתב בעיתון, וידיעה לא שודרה בחדשות ברדיו. אחד עשר החיילים שנפלו היו כלא היו".

 

קרון תיאר כיצד משפחות הנופלים קיבלו את ההודעה על מותם של יקיריהם, רק לאחר ההלוויה והקבורה שהתקיימה בלעדיהן. "אנו חיילי ומפקדי הפלוגה

עומדים כאן, מרחק של ארבעים ושש שנים, לתבוע את עלבונן", הוסיף קרון. "עלבונן הוא עלבוננו. עד היום, כאן, במקום הנורא הזה בו נקטפו חיים צעירים, אין ציון וזכר לאסון. אין לוח ועליו שמות הנופלים, ותיאור נסיבות נפילתם. יזם, אדם פרטי המקים כאן מיזם תיירותי, בטוב ליבו, מרצונו ומהבנתו שאי אפשר למחוק את ההיסטוריה – את סיפור אסון בית המכס העליון, הוא זה שנטל על עצמו את ההתחייבות להקים אנדרטה לזכר אחד עשר חברינו. הוא ולא המדינה ששלחה אותם, ועל כך אנו מודים לו ומאחלים לו הצלחה".

 

היזם שעומד מאחורי התוכנית לשיקומו של מתחם בית המכס והפיכתו למלון הוא ליאו גלזר, איש עסקים ישראלי ממוצא דרום אמריקאי. גלזר הוא הבעלים של חברת ISDS, חברה ליצוא ביטחוני. הוא רכש את המתחם והשטח שסביבו, ובימים אלה כבר החלו עבודות הכשרת השטח שסביב למתחם.

 

בטקס אמר גלזר: "לפני כמה חודשים עוד לא ידענו על האסון הנוראי שאירע במקום הזה, אבל היום הזה אנו כאן בשביל לזכור. החלום של כל החברים היום, זה לתת תנופה למקום, כדי שמותם של אותם חיילים לא יהיה לחינם. אנחנו ניטע במקום 11 ברושים, שיסמלו את אותם צעירים שנפלו במקום".

 

ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, שפעל לקידום הפרויקט יחד עם גלזר, ועם הרשות הלאומית לפינוי מוקשים, אמר בטקס, "הנצחה היא המשך החיים, אין דבר המסמל זאת יותר מאשר התחדשות המקום הזה של בית המכס. אני מצטרף בשם כל תושבי הגולן לכאב של המשפחות. אני שמח יחד עם זאת, שהגיע הרגע הזה שבו אנחנו מנציחים את יקיריהם, וגם בונים ומחדשים את המקום הזה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות