כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
קיבל הכרה

אילוסטרציה צילום: רויטרס
אילוסטרציה צילום: רויטרס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

חייל שעבר התעללות בטירונות הוכר כנכה צה"ל

החייל סבל מהתעללויות פיזיות, נפשיות ומיניות בימי הטירונות, זאת לאחר שדיווח למפקדים על טירונים שעישנו סמים

ליאור פרי 
פורסם: 11.06.13, 08:02

בתום מאבק משפטי במשרד הביטחון שנמשך שש שנים, הכיר קצין התגמולים כי התעללות קשה שעבר חייל בטירונות מזכה אותו בהכרה כנכה צה"ל. באת כוחו של החייל, עו"ד מרב וייס-קרטיה, הצליחה להוכיח כי נכותו הנפשית נגרמה מהתעללויות חוזרות ונשנות שמהן סבל במהלך שירותו הצבאי. למרות תלונות למפקדיו נמשכו ההטרדות וההתעללות, והוא פיתח בגינן מחלת נפש.

 

החייל התגייס לצבא בשנת 2002 עם פרופיל 64. במהלך הטירונות הוא חשף בפני מפקדו כי מספר טירונים מהפלוגה עישנו סמים ומיד לאחר מכן הוא החל

לסבול מהתעללויות חוזרות ונשנות מצד חבריו לשירות, בין השאר איומים, דחיפות, יריקות, גניבת חפצים מתיקיו, זריקת שאריות מזון לצלחתו ופיזור שאריות מזון על מיטתו.

 

החייל דיווח למפקדיו על ההתעללויות ואף סיפר כי הוא מפחד שיפגעו בו. המפקדים מצידם לא עשו דבר להגן עליו, וכך ההתעללויות נמשכו ומצבו הנפשי הידרדר. רק לאחר התערבות הוריו הופנה החייל לקב"ן. עם זאת, ההתעללות בו לא נפסקה אלא רק עלתה מדרגה. הטירונים כיוונו כלפיו נשק, התעללו בו מינית, מנעו ממנו אוכל וחנקו אותו. בכך החמיר מצבו הנפשי אף יותר.

 

החייל המשיך בטיפול קבוע אצל הקב"ן גם לאחר תום הטירונות, זאת בשל מצבו הנפשי הקשה שכלל בין היתר דיכאון וחרדה, התבודדות, הסתגרות והפרעות שינה, ואף החל להשתמש בתרופות פסיכיאטריות. למרות כל קשייו הוא נאבק להמשיך ולשרת בצה"ל, וסיים את שירותו הצבאי עם מחלת נפש וטיפול פסיכיאטרי קבוע, מימי הטירונות ועד היום.

 

החייל הגיש תביעה להכרה בזכותו כנכה צה"ל כבר בשנת 2007 ורק לאחרונה, לאחר שש שנים, קיבל אגף השיקום במשרד הביטחון את תביעתו והכיר בכך שמסכת ההתעללויות הקשות שעבר במהלך שירותו הצבאי גרמה למצבו הנפשי ולכן הוא זכאי ל-20% נכות, רטרואקטיבית משנת 2007.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות