כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אלון מורה

אלון דלח. "המטרה היא לתת מסגרת" צילום: יוגב עמרני
אלון דלח. "המטרה היא לתת מסגרת" צילום: יוגב עמרני
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ספר חדש: כך תעשו את זה בתעשיית המוסיקה

מהי הדרך הנכונה להקמת הרכב ובניית צוות? איך כדאי להקליט סקיצות ולהפיק אלבום? לאילו חברות כדאי לפנות ואיך לנהל מסע שיווק ויחסי ציבור? על כל השאלות האלה ואחרות בתחום, עונה המדריך החדש שהוציא אלון דלח מרמת השרון, הבעלים של אולפני "צוללת"

תומר חרוב 
פורסם: 11.04.13, 07:59

אתה מוזיקאי מתחיל, יש לך כבר חומרים משלך, ערימת שירים מולחנים במגירה, והחלטת שהעולם לא יכול בלעדיהם. חכה רגע, לפני שאתה מכריח את אבא לפתוח את תוכנית הפנסיה, ורץ לאולפן ההקלטות, כדאי שתעיין בספר הדרכה חדש "תעשיית המוזיקה - כך זה עובד באמת", שהוציא אלון דלח מרמת השרון בהוצאת "החממה הספרותית".

 

עוד ב-mynet:

 

דלח, 40, נשוי ואב לשניים, פעיל בתעשייה מאז אמצע שנות ה-90, הוא הבעלים והמנהל של אולפני "צוללת" והלייבל "צוללת הפקות", שאירח פרויקטים של מוזיקאים בכירים בישראל. לאחרונה הקליטו אצלו ריף כהן, קרולינה ובום פם. בספר, דלח שם לעצמו למטרה לתת טיפים חשובים למוזיקאים ולמנהלים מתחילים שמחפשים לפרוץ את מחסום ה-50 צפיות ביוטיוב ולהגיע לכמה שיותר אוזניים.

 

"המטרה היא לתת מסגרת", מסביר דלח. "בספר יש תרשים זרימה של השוק הזה מבחינת עבודה וההיררכיה הנכונה. לחלק מהאנשים זה אולי נשמע טריוויאלי, אבל לא כולם יודעים מה ואיך לעשות. אני רוצה להסביר לכל אותם מוזיקאים שרוצים לפרוץ, שיכולים לעשות הכל ברמת הפרט וליצור מוזיקה בלי לצאת מהחדר, איך הכי טוב בשבילם להוציא את התוכן לאור, ויש המון שיטות ודרכים לעשות זאת, הרבה יותר ממה שהיה לפני 10 שנים, למשל".

 

הספר בעיקרו הוא מדריך מעשי, אבל מעיון בו עולה השאלה: מה זה הדבר הזה יצירה? האם אנחנו מייצרים מוצר או תרבות?

"אני לא בא להתערב לאף אחד ביצירה עצמה, כי זה שוק של אנשים מאוד רגישים. מי שמתעסק בתחום המוזיקה הוא אדם עם חיידק שבחר בו ולא להיפך. אני פשוט בא כדי לעשות סדר בכאוס הטוטאלי של תעשיית המוזיקה המקומית. אני מכבד כל אחד, אם זה בא מהמקום היצירתי או מהבידורי".

 

בא לעשות סדר בכאוס (צילום: יוגב עמרני)
בא לעשות סדר בכאוס (צילום: יוגב עמרני)

 

ועדיין, בספר יש התייחסות לשאלות מהסוג הזה, למשל, עיסוק בשאלה מתי שינויים אמנותיים יכולים להישמע מלאכותיים, יומרניים או לא מתקשרים עם

הקהל הרחב.

"בגלל שיש המון אמנים, התפתחה גם תעשייה עצומה של המון אנשים וגופים קטנים שמנהלים את כל השוק הזה מלמטה למעלה. מה שאני מציע, זה להתמודד עם השאלה באיזה אופן אתה בא ומציג את עצמך. איך אתה רואה את עצמך כאמן מול המציאות הקיימת? מתי לפנות לשוק? לאיזה קהל לפנות? איך אני מחלק את הזמן בצורה האפקטיבית ביותר עבורי? איך אני מתמודד עם הכרה ופרסום? יש בספר עוד כל מיני טיפים איך לעשות את הדרך מבחינה נפשית ואמנותית. אני לא מבטיח הצלחה, אבל אני מבטיח הקלה בדרך".

 

לא מעט אמנים מלינים על קושי להתפרנס מהמוזיקה.

"התעשייה במצב גרוע בגלל ההתנהלות שלה, אבל האמנות והיצירה בשיא שלא היה כמותו, ואפילו המכירות השנה השתוו בערכן להורדות החוקיות. אנשים השכילו להבין שאם הם ישלמו שני שקלים ולא יסתבכו בהורדות פיראטיות, זה יהיה יותר טוב לכולם".

 

האלבומים אאוט

בזמן האחרון אמנים רבים מעדיפים להוציא אי-פי ולא אלבום שלם בגלל הסחבת שעלולה להיווצר. אתה בעד?

"מאוד. המסע הנפשי שהאלבום לוקח אותך אליו, משאיר אותך עם הלשון בחוץ. אתה מוציא את כל האנרגיה על העבודה על האלבום, ואחרי זה עוד צריך לשווק אותו. היום יש מעט מאוד אנשים שמאזינים לאלבום שלם, המציאות היא שאתה סוחר בשיר פר שיר. כשאני הייתי ילד בשנות ה-80 הייתי שומע אלבום שלם של פינק פלויד ונהנה מכל רגע. זה כבר לא קורה היום.

 

"אנשים לא מעוניינים בכל האלבום, אבל שיר ספציפי יכול לייצר המשכיות של הליכה להופעות, וקליפים ועוד שיר ועוד אלבום. אנחנו יכולים להוציא בשנתיים ארבעה אי-פי במקום אלבום אחד, ולעמוד מאחורי החומרים בזמן אמת, שזה הדבר הכי חשוב מבחינת האמן".

 

מה דעתך על הטרנד של מיזמים עצמאיים המגייסים מימון מהקהל?

"גדול. אני מכיר המון הרכבים שבחרו בדרך הזו והקליטו אצלי. זה מקסים בעיניי שאתה יכול לתרום בין שקל לעשרת אלפים ולהיות חלק מהחוויה הזו ולקדם אמן שאתה אוהב. זו הרגשה מעולה גם עבור האמנים וגם עבור המאזינים שתומכים בהם".

 

איזה תגובות קיבלת בינתיים על הספר?

"טובות מאוד. המון אנשים חיפשו את הדברים האלה. נתתי לכמה אנשים מהתעשייה לקרוא אותו, מרע מוכיח, למשל, וקיבלתי ממנו אינפוט מאוד חיובי. כשמוזיקאי ותיק שכבר עבר הכל מהכל אומר שיש לו מה ללמוד מהספר, אז אני יודע שעשיתי את שלי".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות